Ανταλλακτικό για παθητικό ακτινοβολητή Woox

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Καλησπέρα. Λόγω καραντίνας, κατέβασα από το πατάρι ένα παλιό mini hi-fi Philips για να δω από περιέργεια αν δουλεύει, μετά από μια δεκαετία που είχα να το χρησιμοποιήσω. Προς έκπληξή μου, η κύρια μονάδα δούλεψε κανονικά. Μετά, όμως, από καμία ώρα μπιτάτης χορευτικής μουσικής άρχισα να ακούω παραμορφώσεις από το γούφερ. Πλησιάζοντας τα ηχεία, διαπίστωσα ότι ο ένας παθητικός ακτινοβολητής woox είχε διαλυθεί μάλλον λόγω ξεραίλας και πολυμερισμού και ο άλλος έχει ραγίσει σε αρκετά σημεία. Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει πουθενά σελίδα που να πουλάει τέτοια ανταλλακτικά, γιατί σε μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα τίποτα στο διαδίκτυο και μιλάμε για σύστημα 15-20 ετών. Τα στοιχεία που γράφει πάνω το διαλυμένο εξάρτημα είναι woox 2, 138mm bass generator. To σύστημα είναι το παρακάτω και στην ακόλουθη φωτογραφία φαίνεται το πρόβλημα. Όποια πρόταση, ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

https://www.manualslib.com/manual/543792/Philips-Fw-C785.html

DSC01028.jpg
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ευχαριστώ για την απάντηση! Δυστυχώς, είμαι επαρχία και δε νομίζω να αξίζει προσπάθεια επισκευής σε κάτι που είναι εντελώς πολυμερισμένο. Σε καινούργιο ανταλλακτικό, μόνο κάτι oem παθητικούς ακτινοβολητές βρήκα στο aliexpress που δε ξέρω αν ταιριάζουν στα χιλιοστά. Αυθεντικό ανταλλακτικό Woox, γιοκ. Κρίμα, γιατί τα μεγάφωνα και τα ηχεία είναι σαν καινούργια και έβγαζαν γεμάτο μπάσο και ήχο για το μέγεθός τους.