Death on the Nile

Βαθμολογήστε την Ταινία:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    10

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,081
Εκεί ψηλά.....

Poster-EN | Poster-GR


Σκηνοθεσία: Κένεθ Μπράνα

Πρωταγωνιστούν: Κένεθ Μπράνα, Τομ Μπέιτμαν, Ανέτ Μπένινγκ, Ράσελ Μπραντ, Αλί Φαζάλ, Ντόουν Φρεντς,
Γκαλ Γκαντότ, Άρμι Χάμερ, Ρόουζ Λέσλι, Έμα Μακέι, Σόφι Οκονέντο, Τζένιφερ Σάουντερς, Λετίσα Ράιτ

Διάρκεια ταινίας: 127' λεπτά

Σινεμά: 10 Φεβρουαρίου 2022

Imdb




Υπόθεση:
Όταν ο φαινομενικά τέλειος και ειδυλλιακός μήνας του μέλιτος ενός ζευγαριού διακόπτεται απότομα από
βίαιους θανάτους, το ταξίδι του Πουαρό μετατρέπεται σε περιπέτεια, καθώς καλείται να ανακαλύψει για
ακόμη μια φορά τον δολοφόνο. Πολλαπλά θύματα, πολλαπλοί δολοφόνοι και το ακροατήριο να
προσπαθεί να μαντέψει μέχρι τελευταία στιγμή τη συγκλονιστική αλήθεια.








 
Last edited by a moderator:

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Τι διαφορετικο θα εχει δλδ αυτο το remake?Αχρειαστο εντελως μου φαινεται οπως το Orient Express...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Λοιπόν είδα το μισό για αρχή..
Είναι πολύ φανταχτερό.. πολύ λαμπερό.. και φαίνεται αρκετά στυλιζαρισμένο!
Πρέπει να πέφτει και πολύ CGI, όπου πλέον δεν καταλαβαίνεις τι είναι αληθινό και τι όχι! :cool:

Έχουμε βέβαια και ένα πολύ γνωστό Cast, και εντάξει έχει ένα ενδιαφέρον η ταινία..

Μάλλον ένα 7 θα του βάλω όπως η πλειοψηφία στο Imdb..
Να δω και το υπόλοιπο..

-------------



Αυτή η

από το Sex Education έχει ομορφύνει !! ;)

Συνέχεια την Margot Robbie μου θύμιζε στην ταινία !! :D
 
Last edited:

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,468
Το πρώτο μισό της ταινίας είναι Death on Mississippi!!!
Χωρίς πλάκα είναι η πρώτη φορά που τόσο ωραία μουσική κάνει κακό στην ταινια
Κατά τα αλλα απλά καλη
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,775
Μεσευρώπη
Το ξεκινήσαμε οικογενειακώς τις προάλλες. Μετά απο 10 λεπτά το σταματήσαμε και ξαναείδαμε το παλιό του 1979-η κόρη μου αρνήθηκε να δει τη λύση απο αυτή την εκδοχή της ταινίας, ηθελε κάτι. καλύτερο. Καμία σχέση.Το παλιό είναι κλάσεις ανώτερο. Την επόμενη το είδαμε απο την αρχή, έτσι απο περιέργεια.

Επιεικως μετριο. Μέτριες ερμηνείες, μέτρια σκηνοθεσία, υπερβολικά πολυτελή σκηνικά (το ποταμόπλοιο όπου διαδραματίζεται η όλη πλοκή είναι τεράστιο, σαν σούπερ γιωτ κάποιου ρώσου ολιγάρχη). Ενοχλητική η υπερσεξουαλικότητα των πρωταγωνιστών (στη σκηνή του κλαμπ το ζευγάρι μόνο σεξ δεν κάνει πάνω στην πίστα, αν χόρευαν έτσι στη δεκαετία του 30 θα φωνάζαν την αστυνομία), και το γεγονός ότι όλοι, μα όλοι έχουν κάποια καψούρα. Ακόμα και ο Πουαρό. Το μόνο που ήταν καλυτερο απο την ταινία του 79 είναι η πρωταγωνίστρια Gal Gadot και ο σύζυγός της. Η Gadot είναι πολύ πιο όμορφη απο την Lois Chiles και ο Armie Hammer καλύτερος ηθοποιός και πιο αρρενωπός απο τον παλιό (ξέχασα και πως τον λένε).
 
Last edited:

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,881
Μέτριο και άνευρο για μένα, του ‘78 θεωρώ ότι ήταν αρκετά καλύτερο .
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,589
Μέτριο αλλά ΟΚ, βλεπόταν ευχαριστα.

Αν δε δεν ήξερες και το φιναλε, θα ήταν πιο απολαυστικό (αν και η τελική σκηνή «αποκάλυψης« έχανε σε δραματοποίηση / εγιναν όλα πολύ απότομα).

Το καστ γενικά πολύ καλό (χωρίς βέβαια να υπάρχει και πολύς «χώρος« για τους περισσότερους)

Εικαστικα όμορφο αλλά αυτό το χαλι με τα cgi που έκαναν μπαμ συνέχεια, κουραστικό (μεχρι και ένα ύφασμα που πετιεται από ενα κατάστρωμα πρέπει να είναι ψεύτικο; έλεος, δλδ…)

Το 4Κ δισκάκι είχε συμπαθητική (αλλά άνιση, ανα διαστήματα) εικόνα και καλό Atmos track.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,850
Αθήνα-Κέντρο
(αν και η τελική σκηνή «αποκάλυψης« έχανε σε δραματοποίηση / εγιναν όλα πολύ απότομα).
Το ίδιο ακριβώς έγινε και στο "καινούριο" Οριεντ Εξπρές,Αντί για κορύφωση στην λύση,τα απλουστεύσανε όλα,καταστρέφοντας το φινάλε του πιο ευρηματικού (κατ εμέ) έργου της Αγκαθα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Λοιπόν η 2η ώρα που εξελίσσεται η υπόθεση είναι πιο ενδιαφέρουσα..

Βάζω ένα 7/10, ψήφισα καλή σε γενικές γραμμές..

Βλέπω τα ίδια είχα βάλει και στο


* Δεν φαίνεται εκεί το Poll μετά την αναβάθμιση του forum..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,589
Το ίδιο ακριβώς έγινε και στο "καινούριο" Οριεντ Εξπρές,Αντί για κορύφωση στην λύση,τα απλουστεύσανε όλα,καταστρέφοντας το φινάλε του πιο ευρηματικού (κατ εμέ) έργου της Αγκαθα.
Οντως κι εγω βλεπω ότι ακριβώς τα ιδια ειχα γραψει και τότε....
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Καλύτερο cast είχε πάντως το Orient! :cool:

H Θεά Michelle στα νιάτα της τις σβήνει όλες !!!! :p

Michelle-2.jpg
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,996
Εγώ δεν καταλαβαίνω σε ποιους απευθυνονται αυτές οι ταινίες remake.
Οι νέοι δεν νομίζω ότι ενδιαφέρονται να τις δουν.
Οι παλαιότεροι εφόσον έχουν δει τα πρωτότυπα, δεν νομίζω να κάνουν την κίνηση για κινηματογράφο.
Ήταν ωραίες ταινίες για την εποχή τους.
Εκεί που είχαμε μπουχτήσει με τον John Wayne, έβγαινε μία τέτοια ταινία και ερχόμασταν στην θέση μας. :ROFLMAO:
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Εγώ δεν καταλαβαίνω σε ποιους απευθυνονται αυτές οι ταινίες remake.
Οι νέοι δεν νομίζω ότι ενδιαφέρονται να τις δουν.
Οι παλαιότεροι εφόσον έχουν δει τα πρωτότυπα, δεν νομίζω να κάνουν την κίνηση για κινηματογράφο.
Ήταν ωραίες ταινίες για την εποχή τους.
Εκεί που είχαμε μπουχτήσει με τον John Wayne, έβγαινε μία τέτοια ταινία και ερχόμασταν στην θέση μας. :ROFLMAO:
Ενα δίκιο το έχεις, μοιάζει απαρχαιωμένη η ταινία και το όλο ύφος της, με απλά ενέσεις CGI για να φαίνεται σύγχρονη. Για μένα απλώς βλεπόταν η ταινία και τη άντεξα λόγω ότι την είδα σε πανί με παραία, σε τηλεόραση ίσως θα την είχα σταματήσει.. λόγω της Gadot και μόνο βάζω ένα 6/10!!
 
  • Like
Reactions: Sotiris