Ανανέωση ηχοσυστήματος σπιτιού.

RasBilly

New member
5 May 2020
7
Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρίσκω σαν νέο μέλος. Θα ήθελα την γνώμη σας και την γνώση σας. Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω επιτέλους το ηχοσύστημα στο σπίτι. Αυτή την στιγμή έχω 2 ηχεία στερεοφωνικού συνδεμένα σε ένα ενισχυτή AKAI και ένα Sub της Pionner στα 150W αν θυμάμαι καλά. Το μόνο που αξίζει δηλαδή και το χαίρομαι. Βαρέθηκα όλα τα καλώδια. Έχω αρκετές απαιτήσεις από δυνατό ήχο και μ αρέσει πολύ ο ήχος απ τα Sub λόγω της μουσικής που ακούω(Reggae) Τι θα μου προτείνατε? Τα soundbars αξίζουν? Όσο για το οικονομικό, μεροκαματιάρης :p Πιστεύω θα μπορούσα να διαθέσω κάνα 300αρι. Και επίσης δεν θα με χαλούσε να κρατούσα και το παλιό μου Sub. Αυτά. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες, ενισχυτή; Δικάναλο; Πολυκάναλο; Ηχεία; Ηχόμπαρα; Ποιο ακριβώς είναι το μοντέλο του Sub; Απόσταση ακρόασης και χώρος ακρόασης σε τ.μ. και ύψος;

Αν θες αποκλειστικά για μουσική να μεταφέρω το νήμα σου στη δικάναλη κατηγορία.
 

RasBilly

New member
5 May 2020
7
Απάντηση: Re: Ανανέωση ηχοσυστήματος σπιτιού.

Κλίνω προς ηχομπαρα. Απλά θα ήθελα να συνδέσω το sub woofer που έχω ήδη. Το μοντέλο είναι αυτό https://www.whathifi.com/pioneer/s-w160s-k/overview. Ζήτω συγνώμη για την λάθος κατηγορία.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Ανανέωση ηχοσυστήματος σπιτιού.

Κλίνω προς ηχομπαρα. Απλά θα ήθελα να συνδέσω το sub woofer που έχω ήδη. Το μοντέλο είναι αυτό https://www.whathifi.com/pioneer/s-w160s-k/overview. Ζήτω συγνώμη για την λάθος κατηγορία.

Μια χαρά στη σωστή κατηγορία είσαι αφού θες ηχόμπαρα μόνο που εγώ δε μπορώ να βοηθήσω, δεν έχω ιδέα απ αυτές, ο Pleo γνωρίζει κι όταν θει το θέμα σου θα απαντήσει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αν το θες για μουσική δεν σου κάνει η ηχομπάρα. Ειδικά σε αυτά τα χρήματα που ψάχνεις.

Λες ότι βαρέθηκες τα καλώδια αλλά θες να συνδέεται το sub που έχεις. Μη φανταστείς ότι οι ηχομπάρες έχουν καλύτερο από αυτό που έχεις πάντως. Χειρότερο έχουν συνήθως.

Η μόνη αναβάθμιση στην οποία μπορώ να βοηθήσω είναι να σου πω ότι το sub που έχεις μπορείς να το συνδέσεις ασύρματα με τον κατάλληλο ασύρματο μετατροπέα που είναι ειδικός για sub και για εφαρμογές audio, δηλαδή η μετάδοση να γίνεται σε διευρυμένη απόκριση συχνότητας, να έχει μικρό latency και η μετάδοση να γίνεται σε ποιότητα 16bit/48KHz.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Ανανέωση ηχοσυστήματος σπιτιού.

Κλίνω προς ηχομπαρα. Απλά θα ήθελα να συνδέσω το sub woofer που έχω ήδη. Το μοντέλο είναι αυτό https://www.whathifi.com/pioneer/s-w160s-k/overview. Ζήτω συγνώμη για την λάθος κατηγορία.

Ηχόμπαρα για δικάναλη ακρόαση μουσικής; Ακυρο νομίζω, η πιο βασική προυπόθεση ακρόασης μουσικής είναι η στερεοφωνία, δεν ξέρω αν μπορεί με κάποιο τρόπο να το προσφέρει επαρκώς αυτό η ηχόμπαρα όπως ένα σωστά δικάναλο σετ απ από δύο ηχεία σωστά στημένα στο χώρο με τρίγωνο ακρόασης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Εκτός αν είναι τίποτε πολύ ψεύτικα τα ηχεία που έχει ο φίλος. Που δεν νομίζω δηλαδή.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για πολυκάναλος ενισχυτής φαίνεται παλιάς κοπής, αδύναμος και φαντάζομαι άλλη μία απ τα ίδια θα είναι και τα ηχεία σου, αφού λες ότι θες να ακούς ρέγγε, θα πρεπε να κοιτάς για δικάναλο ενισχυτή κι ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Εγώ πάλι θα πω ότι η ηχομπάρα των 300 ευρώ θα πλεονεκτούσε μόνο στην ευκολία της ψηφιακής σύνδεσης και θα μειονεκτούσε σε όλα τα υπόλοιπα, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο manual του ενισχυτή και σύμφωνα με τα ηχεία και sub που έχεις.

Εγώ βέβαια θα έβαζα και τρία δορυφοράκια στις εξόδους του κεντρικού και των surround και ίσως κάποια από εκείνα τα φτηνά 5.1 kinezoDacάκια που βρίσκεις σε οικονομικές τιμές, καρφωμένο μεταξύ πηγής και αναλογικής 5.1 του ενισχυτή, αλλά εγώ είμαι εγώ και δεν με πειράζουν τα καλώδια προκειμένου να έχω καλύτερο ήχο.

Τα DSP POP, JAZZ, DISCO, STADIUM, MATRIX, CLASSIC, HALL να υποθέσω ότι λειτουργούν και σε δικάναλο mode;