Συμβατότητα τηλεόρασης με εξωτερικό σκληρό.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nyarlathotep1982

New member
6 May 2020
7
Καλησπέρα σας, Δημήτρης από Θεσσαλονίκη. Πρώτο μου ποστ. Συγνώμη που ανοίγω κατευθείαν θέμα αλλά δεν μπορώ να βρω λύση στο πρόβλημα που με απασχολεί.


Έχω αυτό το μοντέλο της Samsung και θέλω να αγοράσω εξωτερικό σκληρό για να γράφω από την τηλεόραση. Το πρόβλημα όμως είναι ότι αφενός δεν έχουν όλες οι τηλεοράσεις συμβατότητα με όλους τους εξωτερικούς σκληρούς. Π.χ. ένα Intenso φλασάκι που έχω το διαβάζει και έναν WD εξωτερικό σκληρό όχι. Και αφετέρου γκουγκλάροντας, δεν μπόρεσα να καταλάβω αν υφίστατο και περιορισμοί. Π.χ. είδα ότι δεν συνίσταται αν είναι πάνω από 2TB, USB 3 και όχι τύπου RAID.
Ξέρετε αν ισχύουν; Υπάρχει τρόπος από τα χαρακτηριστικά να καταλάβω πριν προχωρήσω σε αγορά, αν θα τον διαβάζει ή όχι; Δεν θα ήθελα να αγοράσω στα τυφλά.


Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Καλώς όρισες στο φόρουμ μας.

Από ότι είδα στις οδηγίες χρήσης η τηλεόραση σου υποστηρίζει μέσα αποθήκευσης usb, στικάκια και σκληρούς δίσκους σε φορμα FAT 32 και NTFS. Αυτά είναι και τα πιο διαδεδομένα παγκοσμίως. Προφανώς το στικάκι που δε διαβάζεται είναι σε κάποιο άλλο φορμά και ο σκληρός δίσκος σου υποθέτω ότι είναι σε NTFS.

Μπορείς να αγοράσεις ότι σκληρό δίσκο θέλεις, οι περισσότεροι πλέον έρχονται έτοιμοι φορμαρισμένοι σε NTFS. Ακόμα και αν δεν είναι, υπάρχουν τρόποι να αλλάξεις φορμά σε οποιοδήποτε στικάκι ή σκληρό δίσκο μέσω υπολογιστή. Είναι μια απλή διαδικασία, που όμως διαγράφει οριστικά ότι αρχείο υπάρχει ήδη αποθηκευμένο εκεί. Προσοχή λοιπόν!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Το άλλο πρόβλημα για τους σκληρούς είναι να μην δίνει αρκετό ρεύμα η τηλεόραση για να δουλέψουν. Ειδικά τη στιγμή της σύνδεσης, που τραβάνε πολύ το ρεύμα. Οπότε αν σου φτάνει η χωρητικότητα από ένα μεγάλο στικάκι, προτίμησε αυτό. Αν η τηλεόραση δεν υποστηρίζει USB3, τα USB2 των 128GB έχουν πια μονοψήφια τιμή.
 

Nyarlathotep1982

New member
6 May 2020
7
Απάντηση: Re: Συμβατότητα τηλεόρασης με εξωτερικό σκληρό.

Καλώς σας βρήκα :smile:

Ωραία λοιπόν, θα κοιτάξω να είναι FAT 32 και NTFS. Και ίσως φίλε μου να είναι και αυτό που είπες. Να μην τον διαβάζει η τηλεόραση του δωματίου μου επειδή είναι 4Τ. Γιατί του σαλονιού (πάλι Samsung btw), έναν 250G και έναν 2Τ τους διάβαζε κανονικά. Γι' αυτό και δεν θέλω να ρισκάρω να πάρω μεγαλύτερο από 2Τ. Δεν με καλύπτει το φλασάκι, θέλω περισσότερο χώρο, οπότε τείνω προς σκληρό.

Σας ευχαριστώ πολύ τις απαντήσεις σας, να είστε καλά. Θα κάνω ένα search για το τι θα πάρω τελικά και θα επανέλθω :smile:
 

Nyarlathotep1982

New member
6 May 2020
7
Απάντηση: Re: Συμβατότητα τηλεόρασης με εξωτερικό σκληρό.

Καλησπέρα και πάλι. Πήρα έναν WD 4TB. Είναι NTFS και USB 3.0. 3,5'' για να παίρνει ρεύμα από πρίζα.

Και δεν τον διαβάζει! Φορτώνει κανονικά αλλά δεν τον αναγνωρίζει. Ξέρεις κανείς που μπορεί να οφείλεται; Έστειλα και μήνυμα σε Samsung και δεν μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.
 

Nyarlathotep1982

New member
6 May 2020
7
Απάντηση: Re: Συμβατότητα τηλεόρασης με εξωτερικό σκληρό.

Το πιθανοτερο ειναι -οπως μαλλον καταλαβες- να μη διαβαζει πανω απο 2Τ.

Ναι, το είχα υποψιαστεί εξαρχής αυτό. Απλά δεν ήμουν σίγουρος και ήθελα να δώσω βάση (λανθασμένα όπως αποδείχθηκε) μόνο στα άνωθεν χαρακτηριστικά.

Δεν θα πάει για πέταμα, κάθε άλλο. Θα τον κρατήσω για backup αυτού που έχω. Απλά δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου και είναι ψυχοφθόρο.

Πάω λοιπόν με τα ίδια αλλά 2ΤΒ. Και για όποια άλλη απορία θα επανέλθω. Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για το ενδιαφέρον σας για ένα μη τακτικό μέλος :ernaehrung004: Ρώτησα πριν από εσάς και σε άλλο φόρουμ και μ' έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια. Για να μην πω κάπου αλλού :laugh:
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Re: Συμβατότητα τηλεόρασης με εξωτερικό σκληρό.

Ναι, το είχα υποψιαστεί εξαρχής αυτό. Απλά δεν ήμουν σίγουρος και ήθελα να δώσω βάση (λανθασμένα όπως αποδείχθηκε) μόνο στα άνωθεν χαρακτηριστικά.

Δεν θα πάει για πέταμα, κάθε άλλο. Θα τον κρατήσω για backup αυτού που έχω. Απλά δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου και είναι ψυχοφθόρο.

Πάω λοιπόν με τα ίδια αλλά 2ΤΒ. Και για όποια άλλη απορία θα επανέλθω. Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για το ενδιαφέρον σας για ένα μη τακτικό μέλος :ernaehrung004: Ρώτησα πριν από εσάς και σε άλλο φόρουμ και μ' έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια. Για να μην πω κάπου αλλού :laugh:

Τον δίσκο μπορείς να τον διαμορφώσεις σε 2 partition των 2Τ ώστε να μπορεί να τον βλέπει η τηλεόραση , γίνεται εύκολα στα windows
 

Nyarlathotep1982

New member
6 May 2020
7
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συμβατότητα τηλεόρασης με εξωτερικό σκληρό.

Τον δίσκο μπορείς να τον διαμορφώσεις σε 2 partition των 2Τ ώστε να μπορεί να τον βλέπει η τηλεόραση , γίνεται εύκολα στα windows

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Τον έδωσα τον σκληρό σε ένα φίλο μου. Και παρήγγειλα άλλο. 2ΤΒ και Intenso. Όπως και το usb που ήταν ίδιο, για να είμαι σίγουρος. Παράλληλα έστειλα μήνυμα και στη Samsung οπότε και μου απάντησαν: ''Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι δίσκοι NTFS δεν υποστηρίζονται από το μόνιτορ σας.''

Τους έστειλα νέο μήνυμα με τι σκληρό υποστηρίζει η τηλεόραση μου και περιμένω απάντηση. Ενώ παράλληλα παρατηρώντας το τηλεκοντρόλ, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει κουμπί Record :smash: Αυτά είναι τα αχαρτογράφητα νερά στα οποία κινούμαι αυτές τις μέρες.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Επειδη είναι παλιά μπορεί να υποστηρίζει μεγέθη κάτω από 512gb οπότε θα πράξεις ανάλογα δηλαδή θα χωρίσεις τον δίσκο σε 4 κομμάτια 6**.... κλπ αλλά μακάρι να παίξει τα 2Τ ( το βλέπω δύσκολο ) , δεν κάνει εγγραφή αυτή η τηλεόραση.
** 1 partition 64 η 128gb 2 1936 η 1872 , δηλαδή το 2ρο να το έχεις αποθήκη και να μεταφέρεις τις ταινίες μέσο pc αν τελικά δεν μπορεί να δει πολλά gb η τηλεόραση.
 

Nyarlathotep1982

New member
6 May 2020
7
Απάντηση: Re: Συμβατότητα τηλεόρασης με εξωτερικό σκληρό.

Επειδη είναι παλιά μπορεί να υποστηρίζει μεγέθη κάτω από 512gb οπότε θα πράξεις ανάλογα δηλαδή θα χωρίσεις τον δίσκο σε 4 κομμάτια 6**.... κλπ αλλά μακάρι να παίξει τα 2Τ ( το βλέπω δύσκολο ) , δεν κάνει εγγραφή αυτή η τηλεόραση.
** 1 partition 64 η 128gb 2 1936 η 1872 , δηλαδή το 2ρο να το έχεις αποθήκη και να μεταφέρεις τις ταινίες μέσο pc αν τελικά δεν μπορεί να δει πολλά gb η τηλεόραση.

Καλησπέρα. Σε συνέχεια της συζήτησης μου με Samsung και ερώτηση σε τι πρέπει να μετατρέψω τον δίσκο, δεν μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν :laugh: Μου ήρθε σήμερα αυτός που παράγγειλα. Intenso, 2TB, USB 3.0, υποστηρίζει και 2.0. 5400 rpm και μάλιστα FAT32! Δεν χρειάστηκε να τον μετατρέψω!

Κατέβασα ένα ένα μικρό mp4 από το youtube και το διάβασε κανονικά, δεν υπήρξε πρόβλημα. Ναι, αλλά η εγγραφή όπως πολύ καλά γνωρίζετε είναι άλλο θέμα. Και αρχίζω να υποψιάζομαι αυτό που ανέφερες. Να μην είναι θέμα συμβατότητας, αλλά να μην γράφει γενικά. Οπότε και θα επανέλθω με ερώτημα διαδικασίας εγγραφής από TV σε hy. Αφού πρώτα προσπαθήσω και δεν βγάλω άκρη μόνος μου.

Επόμενο βήμα να μεταφέρω τα άνωθεν σε Samsung και να τους ρωτήσω αν πρέπει να αγοράσω τηλεκοντρόλ με rec. Το δικό μου δεν έχει. Μάλλον έπονται αρκετά επεισόδια ακόμη. Ευχαριστώ, καλό ΣΚ να έχουμε.
 

Nyarlathotep1982

New member
6 May 2020
7
Καλησπέρα και πάλι. Ύστερα από αρκετά mail με Samsung μου απάντησαν ότι η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει εγγραφή εκπομπών. Την σύνδεσα λοιπόν με εξωτερικό αποκωδικοποιητή και κότσαρα σε αυτόν εξωτερικό σκληρό. 2 ΤΒ, παραπάνω δεν τον διάβαζε. Και γράφω πλέον έτσι. Μαζεύτηκε μπόλικο καλώδιο από πίσω. Μικρό το κακό όμως μιας και δεν υπήρχε άλλος τρόπος.

Ευχαριστώ και πάλι όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους, καλή συνέχεια εύχομαι :)