Τοποθέτηση ηχείων Atmos

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Καλημέρα σας,

Μετά την αγορά του νέου μου AVR (Marantz SR5014) σκέφτομαι πολύ σοβαρά την μετατροπή του 5.1 σε 5.1.2, θα ήθελα τη βοηθειά σας σχετικά με την θέση τοποθέτησης των ηχείων Atmos.

IMG_20200505_122107.jpgIMG_20200505_122025.jpg



Η απόσταση της θέσης θέασης από την TV ειναι 3,5 μέτρα και ο καναπές είναι κολλημένος στον πίσω τοίχο. Απο αυτά που ξέρω (αν τα ξέρω σωστά) έχω 3 θέσεις που μπορώ να τα βάλω.
1. Πάνω στα μπροστινά ηχεία ως dolby enabled
2. ψηλά πάνω στον μπροστινό τοίχο ως front height
3. ψηλά πάνω στον πίσω τοίχο με κλίση προς τα κάτω ως top middle

Ποια νομίζετε ότι είναι η προτιμότερη λύση και αν μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο ηχείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Μπορείς και ως κανονικά atmos στο ταβάνι σου, λίγο πιο μπροστά από τον καναπέ και να κοιτάνε κάθετα.


Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μπορείς και ως κανονικά atmos στο ταβάνι σου, λίγο πιο μπροστά από τον καναπέ και να κοιτάνε κάθετα.


Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

που ειναι και η καλυτερη λυση...
μετα τα front hight,
και τελευταια και καταϊδρωμένα τα upfiring, που πρεπει να ειναι ειδικο ηχειο για αυτη τη δουλεια.
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τωρα πρέπει να βρώ και ενα ηχείο οπικά αποδεκτό για το ταβάνι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Δύο επιλογές έχεις αισθητικά. Λευκό για να "εξαφανίζεται οπτικά" στο χώρο όντας στην απόχρωση ή πολύ κοντά σε εκείνη του ταβανιού, ή να ακολουθεί την ομοιομορφία στο χρωματισμό των υπολοίπων ηχείων, έτσι ώστε να δίνει την αίσθηση πως υπάρχει εγκατάσταση συστηματος.
Καρατσεκαρισμενη η δεύτερη περίπτωση Παρ όλο που εκ πρώτης σκέψης φαίνεται παράταιρη.
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Mεχρι τώρα έχω βρει Polk owm3 και minx min 22. Συνεχίζω ψάξιμο και δέχομαι και προτάσεις.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk