Απομακρυσμένος έλεγχος πιεστικού νερού;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
Από πέρσι έχω στο εξοχικό αυτό το πιεστικό που είναι κορυφαίο. Δεν χρειάζεται εξωτερικό δοχείο συλλογής νερού.

https://gr.grundfos.com/products/find-product/scala2.html

Capture.JPG


Δυστυχώς μέσα στην καραντίνα, έσπασε σωλήνας. Ευτυχώς ήταν σε εξωτερικό χώρο στην βεράντα και γλυτώσαμε το σπίτι.

Οπως καταλαβαίνετε το διαπιστώσαμε τώρα που σταμάτησε η καραντίνα. Οταν πήγαμε σπίτι τα νερά είχαν φτάσει στον δρόμο....

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω απομακρυσμένα πότε λειτουργεί το πιεστικό; Οχι όταν είναι απλά στο ρεύμα. Οταν λειτουργεί , όταν περνάει νερό και γυρνάνε τα ενδεικτικά λεντάκια. Υπάρχει κάλυψη wifi στον χώρο του πιεστικού.



Υ.Γ. ρώτησα στην επίσημη αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο εξάρτημα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Παρόλο που βλέπω ότι υπάρχει app της grundfos (μάλλον θα είναι για τίποτα επαγγελματικά)
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,454
Αθήνα
camera που να δείχνει τα led?

Ή κάποιο υδρομετρητή με wifi, αν υπάρχει
[h=1][/h]
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Δεν ξερω εαν υπαρχει στην αγορα καποιος wifi 'sound detector', αλλα εαν υπαρχει μπορει να μπει διπλα στο πιεστικο και να στελλει σημα οποτε τον ακουει να λειτουργει.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Δεν είναι αξιόπιστος τρόπος. Μπορεί να στείλει σήμα από άσχετο θόρυβο π.χ. περνάει στο ένα μέτρο ο κηπουρός με το αυτοκίνητο του.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,486
Εκεί ψηλά.....
Υπαρχει καμια συσκευη μετρησης καταναλωσης που να μπορει να παρεμβληθει και να μεταδωσει δεδομενα μετρησεων ?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Υπαρχει καποιος λογο που φοβασαι οτι θα ξανασκασει ο σωληνας του νερου? Αυτα ειναι γεγονοτα που σπανια συμβαινουν δυο φορες εαν δεν υπαρχει υποβοσκον προβλημα.

Δεν ξερω αν βοηθαει στο προβλημα, αλλα ο πατερας μου στο σπιτι του χωριου εχει βαλει εξτρα διακοπτη διπλα στο πιεστικο και το κλεινει οποτε φευγουμε απο το σπιτι για μεγαλο διαστημα.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Φυσικά υπάρχει λόγος. Οι σωλήνες είναι παλιές και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος.

Και γενικά έχω μεγάλη προϊστορία με τις διαρροές . Δεν με πάει καθόλου. Μια φορά τον μήνα θα έχω ραντεβού με υδραυλικό.....δεν κάνω πλάκα.
Αν έχτιζα τώρα σπίτι ΚΑΜΙΑ σωλήνα μέσα σε πλάκα/τοίχο. Με τρέλα. Όλα σε γυψοσανιδάκια μέσα δίπλα στα σοβατεπια.

Μόνο που σκέφτομαι ότι αν η διαρροή τώρα ήταν μέσα στο σπίτι τόσες εβδομάδες ανατριχιαζω.....

Φυσικά υπάρχει βανα μετά το πιεστικό αλλά δεν την είχαμε κλεισει έτσι όπως έκατσε το γενικό lockdown.

Και δεν είναι απαραίτητο να σκέφτομαι αν έκλεισα ή όχι την βάνα κάθε φορά φεύγοντας. Μπορεί κάποιος να βαρεθεί/ξεχασει να μην την κλείσει.

Μια άλλη λύση βέβαια είναι μια μπριζα wifi στο πιεστικό να του κλείνω το ρεύμα και να τελειώνουν όλα. Έλα όμως που πρέπει να λειτουργεί λόγω αυτόματου ποτίσματος.

Γενικά είμαι της άποψης όσο πιο πολλές δικλείδες τόσο το καλύτερο όταν μιλάμε για σπίτια μη καθημερινής χρήσης.

Βλέπω και wifi water leak sensors για εσωτερικούς χώρους.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Εφόσον δεν έχει πρεσοστατη το πιεστικό εξωτερικά δεν μπορείς να πάρεις ένδειξη λειτουργίας πάρα μόνο αν βάλεις στην έξοδο διακόπτη ροης νερού. Για να κόψεις την είσοδο του απο μακριά χρειαζεσαι ηλεκτροβανα.
Για να του κόψεις το ρεύμα θέλεις ένα ρελε.

Ηλεκτροβανα και ρελες φτιάχνονται και με sonoff,αλλά για να έχεις και ειδοποίηση απ το διακόπτη ροης μαζί,θέλεις κάτι τέτοιο

https://www.neropoulos.gr/tilechirismos-meso-diktyou-wifi-2-4ghz/

https://www.mikra.gr/product.php?products_id=40902&sess=aj6j27gi657j7ltmsjj56uhv42

Υποθέτω ότι έχεις γεώτρηση η χαμηλή πίεση με δεξαμενή και πως η πίεση στο δίκτυο σου είναι μέχρι 3 atm ?
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Οχι δεν έχω γεώτρηση ούτε δεξαμενή. Οτι πίεση έχει η ευδαπ . Δεν ξέρω.

Εχω και Sonoff τετραπλό, αλλά δεν το έχω συνδέσει επάνω. Δεν με καίει τόσο να το ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα. Μ' ενδιαφέρει πότε υπάρχει ροή νερού. Εντάξει θα μπερδεύομαι με το αυτόματο πότισμα, αλλά αυτό είναι το βράδυ 1-2 ώρες. Τις πρωϊνές ώρες αν βλέπω ροή νερού σημαίνει πρόβλημα.

Γι αυτό που θέλω νομίζω κάνει αυτό στο Ποστ #4 παραπάνω.
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,454
Αθήνα
εγώ θα σου ξανα προτείνω την κάμερα. Φαίνεται να είναι η πιο φτηνή και άμεση λύση.
Αν νομίζεις ότι δεν θα φαίνονται τα Led, βάλε ένα κλασικό μετρητή νερού στη αρχή της παροχής και βλέπε αν αλλάζουν τα νούμερα. Αν η κάμερα είναι πολύ κοντά δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
1. γιατί το σπίτι είναι το τελευταίο σε λόφο
2. γιατί όταν ανοίγουν 3-4 ταυτόχρονες βρύσες (συμβαίνει συχνά) είναι αστεία η πίεση.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Για ριξε μια ματια σε αυτο τον wifι sensor που απλα κουμπωνει στον κεντρικο σωληνα.
Δουλευει με καποιους αλγοριθμους που ανιχνευουν μια διαρροη μεσω συγκρισης της θερμοκρασιας περιβαλλοντος και της θερμοκρασιας σωληνα νερου.

https://www.amazon.co.uk/LeakBot-smart-Wi-Fi-leak-alarm/dp/B07QN4JT5B
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Τάσο, μπορείς να παίξεις με αισθητήρα υγρασίας, ή ακόμη και με ένα απλό καλώδιο με μπαταρία που θα βραχυκυκλώσει αν τρέχει νερό.
Αυτό το στήνεις σε ένα arduino με wifi και στέλνεις με mqqt μήνυμα αν κάτι πάει στραβά.
Με το arduino μπορείς επίσης να κλείσεις και το ρεύμα στην αντλία αν κάτι πάει στραβά.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Re: Απάντηση: Απομακρυσμένος έλεγχος πιεστικού νερού;

Οχι δεν έχω γεώτρηση ούτε δεξαμενή. Οτι πίεση έχει η ευδαπ . Δεν ξέρω.
Off topic: να σημειωσω εδω οτι η δημιουργία αρνητικης πίεσης στο δικτυο της ευδαπ ειναι παράνομη (για ευνοητους λογους)



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απομακρυσμένος έλεγχος πιεστικού νερού;

Για ριξε μια ματια σε αυτο τον wifι sensor που απλα κουμπωνει στον κεντρικο σωληνα.
Δουλευει με καποιους αλγοριθμους που ανιχνευουν μια διαρροη μεσω συγκρισης της θερμοκρασιας περιβαλλοντος και της θερμοκρασιας σωληνα νερου.

https://www.amazon.co.uk/LeakBot-smart-Wi-Fi-leak-alarm/dp/B07QN4JT5B


Tο παρήγγειλα από χθες.

Μειονέκτημα: είναι με μπαταρία που πρέπει να έχεις τον νού σου. Και θέλει σε εσωτερικό χώρο ΜΕΣΑ στο σπίτι.


Εγώ θέλω να το βάλω εξω δίπλα στο πιεστικό που είναι μέσα σε αλουμίνιο ντουλάπι.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απομακρυσμένος έλεγχος πιεστικού νερού;

Off topic: να σημειωσω εδω οτι η δημιουργία αρνητικης πίεσης στο δικτυο της ευδαπ ειναι παράνομη (για ευνοητους λογους)



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταρχήν εκεί δεν είναι ΕΥΔΑΠ. Είναι δημοτική ύδρευση....τώρα έρχονται οι λογ/σμοί για κατανάλωση πριν 2 χρόνια......έχουμε ένα μικρό delay μια ζωή.....χύμα στο κύμα.....