Fiio Btr3

2 September 2012
33
Χαιρετώ το forum, έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο μηχάνημα,κ ήθελα να ρωτήσω το εξής.θελω να το χρησιμοποιήσω για ασύρματη μετάδοση ήχου, τόσο στο σπίτι,έχω ένα παλιό στερεοφωνικό, καί στο αυτοκίνητο, έχω ένα FM transmitter, επειδή έχω μια συνδρομή στο tidal,κ το κινητό μου υποστηρίζει τους codecs για υψηλή ποιότητα ήχου σε Αξίζει να κάνω αυτή την αγορά από την στιγμή που δεν έχω ας πούμε τα hi-fi ηχεία η ενισχυτή; Η να βάλω ένα απλό καλώδιο καρφί κ να περάσω το σήμα από το κινητό κ στις δύο περιπτώσεις

Sent from my Lenovo L38041 using Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,379
Θεσσαλονίκη
Εξαρτάται πόσο θα εκτιμήσεις την επιπλέον ποιότητα και πόσο σου χρειάζεται η ασύρματη λειτουργία.
 
2 September 2012
33
Εξαρτάται πόσο θα εκτιμήσεις την επιπλέον ποιότητα και πόσο σου χρειάζεται η ασύρματη λειτουργία.
Κοίτα επειδή είμαι ψείρας με τον ήχο, σίγουρα θα το εκτιμήσω,το θέμα είναι,θα υπάρχει διαφορά στην ποιότητα;

Sent from my Lenovo L38041 using Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,379
Θεσσαλονίκη
Αν μιλάμε για το κινητό που βλέπω κάτω από τα μηνύματα ναι μεγάλη.
Αν μάλιστα μπορείς να συνδέσεις το btr3 με καλώδιο με το κινητό ακόμα καλύτερα.
Υπόψη ότι δεν υποστηρίζει MQA.
 
2 September 2012
33
Αν μιλάμε για το κινητό που βλέπω κάτω από τα μηνύματα ναι μεγάλη.
Αν μάλιστα μπορείς να συνδέσεις το btr3 με καλώδιο με το κινητό ακόμα καλύτερα.
Υπόψη ότι δεν υποστηρίζει MQA.
Ναι αυτό το κινητό έχει μέχρι τον ldac codec, έχει και auxiliary input to btr3? Νομίζω μόνο έξοδο για τα ακουστικά έχει

Sent from my Lenovo L38041 using Tapatalk
 
2 September 2012
33
Φυσικά από την σύνδεση με το καλώδιο.
Κατανοητό,αν χρησιμοποιηθεί σαν usb dac, έχει καλύτερη ποιότητα από το σήμα πχ από την έξοδο των ακουστικών του κινητού; Η είναι το ίδιο;

Sent from my Lenovo L38041 using Tapatalk
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
486
καλησπέρα ! τι καλώδιο χρειάζεται για συνδεση του κινητου με το fiio ?? αν δεν θελω δηλαδή BT συνδεση
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
486
ok ! φιλε μου και μια άλλη ερωτηση .. εχτες περασα στο κινητο μου καποια flac και τα επεξα με blue tooth βεβαια αφου δεν εχω ακομα καλωδιο.. σε αυτή την περιπτωση του ΒΤ ακους σαν flac η κατεβαζει την ποιοτητα ? στο fiio αpp μου εδειχνε φλακ 48hz 16bit..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,379
Θεσσαλονίκη
ok ! φιλε μου και μια άλλη ερωτηση .. εχτες περασα στο κινητο μου καποια flac και τα επεξα με blue tooth βεβαια αφου δεν εχω ακομα καλωδιο.. σε αυτή την περιπτωση του ΒΤ ακους σαν flac η κατεβαζει την ποιοτητα ? στο fiio αpp μου εδειχνε φλακ 48hz 16bit..
Το bluetooth ακόμη και στο LDAC/AptX HD είναι απωλεστική μετάδοση δεδομένων.
Σε τέτοιου είδους συστήματα όμως με απλά ακουστικά και πρόχειρες ακροάσεις οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Με τι ακουστικά ακούς;
 
  • Like
Reactions: Sonus Naturalis

pan78

Senior Member
26 March 2013
486
δεν εχω παρει ακομα καλα ακουστικα είμαι στο ψαξιμο.. προς το παρων με gaming ακουστικα .. εχεις τιποτα να προτείνεις μεχρι 150 .. σε ψειρες ακουστικα..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,379
Θεσσαλονίκη
Λεω για τα FIIO FH3..
Πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα.
Απλά βάλε οπωσδήποτε στον προϋπολογισμό και το φθηνό balanced καλώδιο της FiiO διότι το btr3 k είναι πολύ ανώτερο από την balanced έξοδο.