ΕΕΤΤ για μελέτη Επιτροπής Ανταγωνισμού σχετικά με ολιγοπώλειο στη κινητή τηλεφωνία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Η ανακοίνωση της ΕΕΤΤ:

ΕΕΤΤ said:
8/5/2020

Σε απάντηση όσων αναφέρονται στο χθεσινό δελτίο τύπου της Επιτροπής Ανταγωνισμού σχετικά με την ανταγωνιστικότητα της ελληνικής αγοράς κινητών επικοινωνιών αναφέρουμε τα ακόλουθα:Η ΕΕΤΤ από το 2000 ασκεί «διττή αρμοδιότητα» στην αγορά των Τηλεπικοινωνιών και των Ταχυδρομείων και συγκεκριμένα τόσο της ex ante εφαρμογής των κανόνων του ανταγωνισμού στο πλαίσιο του ρυθμιστικού της ρόλου αλλά και της ex post εφαρμογής του, εθνικού και ενωσιακού, δικαίου ελεύθερου ανταγωνισμού. Αυτό το μοντέλο έχει αποδειχθεί η βέλτιστη επιλογή καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των υποθέσεων στις συγκεκριμένες αγορές περιλαμβάνουν και τις δύο παραπάνω πτυχές ενώ παράλληλα επιτρέπει τη συμπληρωματική εφαρμογή της ex ante ρύθμισης και των κανόνων περί ελεύθερου ανταγωνισμού με αποδοτικό τρόπο.Η ανάθεση της εφαρμογής του δικαίου του ανταγωνισμού στην αγορά των τηλεπικοινωνιών αποκλειστικά σε εξειδικευμένη ανεξάρτητη αρχή συμβαδίζει απόλυτα με έναν εθνικό σχεδιασμό ο οποίος αντιμετωπίζει τον τομέα των Τηλεπικοινωνιών και της Πληροφορικής ως τομέα στρατηγικής σημασίας και προτεραιότητας.Εν προκειμένω, η μελέτη την οποία επικαλείται και παρουσιάζει η Επιτροπή Ανταγωνισμού εμφανίζει παράδοξα και εν πολλοίς αντιφατικά στοιχεία ενώ η μεθοδολογία που ακολουθεί είναι αμφιβόλου αξιοπιστίας όπως:


  • Οι πολιτικές κοινής χρήσης υποδομής αποτελούν διεθνή τάση με στόχο τη μείωση του κόστους επενδύσεων και πρέπει να ενθαρρύνονται και προφανώς πρέπει να διευκρινίζεται αν αφορούν χρήση φάσματος, χρήση ενεργού εξοπλισμού ή απλώς παθητικό εξοπλισμό που οδηγεί και σε μείωση του αριθμού των κεραιοσυστημάτων.
  • Η επιλογή των χωρών που χρησιμοποιούνται ως παραδείγματα αποτελούν αντιπαραδείγματα παρεμβάσεων, όπως η περίπτωση του Καναδά η οποία είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα μονοπωλιακής/δυοπωλιακής αγοράς.
  • Η επιλογή στη σύγκριση πακέτων που δεν είναι αντιπροσωπευτικά της μέσης χρήσης στην ελληνική αγορά καθώς δεν υπάρχει ρητή αναφορά στην επιβάρυνση της φορολογίας ή άλλων χαρακτηριστικών όπως η χρονική δέσμευση του συμβολαίου, η επιδότηση συσκευής ή εκπτωτική πολιτική, κλπ. Αφορά δηλαδή σε ένα πολύ μικρό μερίδιο αγοράς.

Η ΕΕΤΤ θεωρεί ότι το βασικό κριτήριο επιλογής μοντέλου αρμοδιοτήτων ανεξαρτήτων αρχών πρέπει να είναι η αποτελεσματικότητα άσκησης των σχετικών αρμοδιοτήτων. Σημειώνουμε ότι από το 2000 η ΕΕΤΤ έχει εκδώσει πάνω από εκατό (100) αποφάσεις κατ’ εφαρμογή της νομοθεσίας του ανταγωνισμού. Το 80% αφορά τη διερεύνηση παραβάσεων των άρθρων 1 και 2 του ν.3959/2011 (και πρώην ν.703/77), ενώ το υπόλοιπο 20% αφορά ελέγχους συγκεντρώσεων στις αγορές των αρμοδιοτήτων της.Σε κάθε περίπτωση η βελτίωση του ανταγωνισμού στην αγορά των τηλεπικοινωνιών απαιτεί εκτενή διαρκή ανάλυση μεγάλου όγκου δεδομένων της αγοράς και προσεκτικό σχεδιασμό καινοτόμων αλλά ταυτόχρονα ρεαλιστικών παρεμβάσεων λαμβάνοντας υπόψη και τις τάσεις διεθνώς. Ο στόχος αυτός δεν μπορεί να επιτευχθεί με αναλύσεις βασισμένες σε περιορισμένα δεδομένα και επιφανειακές προσεγγίσεις ούτε και με προσεγγίσεις υπερ-ρύθμισης.Οι όποιες νομοθετικές παρεμβάσεις πρέπει να βασίζονται σε συστηματικές και ώριμες αναλύσεις, πολλώ δε μάλλον οι ρυθμιστικές παρεμβάσεις που πρέπει να διέπονται από τον βασικό κανόνα της ρυθμιστικής βεβαιότητας. Η ΕΕΤΤ ασκεί τη ¨διττή¨ της αρμοδιότητα με συνέπεια και ωριμότητα τα τελευταία 20 χρόνια συμβάλλοντας στο άνοιγμα της ελληνικής αγοράς , στην τεχνολογική εξέλιξη, στη προστασία του καταναλωτή/χρήστη και της ελληνικής οικονομίας. Η εξασφάλιση των καλύτερων δυνατών υπηρεσιών από άποψη κόστους και ποιότητας για τους καταναλωτές με παράλληλη δημιουργία ευνοϊκού περιβάλλοντος για επενδύσεις και ανάπτυξη είναι ο εξαιρετικά σύνθετος στόχος του οποίου η επίτευξη αποτελεί προτεραιότητα μας.Με το πνεύμα, της συστράτευσης όλων μας στη συλλογική προσπάθεια που αφορά στο αύριο των τηλεπικοινωνιακών μας υποδομών και υπηρεσιών, παραμένουμε ανοικτοί σε έναν ουσιαστικό και εποικοδομητικό διάλογο τόσον με την πολιτική ηγεσία όσο και με κάθε εμπλεκόμενο φορέα ή αρχή, προκειμένου να επιτευχθεί ένας κρίσιμος εθνικός στόχος για την Ελλάδα του 21ου αιώνα.

Η μελέτη της επιτροπής ανταγωνισμού:

View attachment Greek_mobile_data_connectivity_competitiveness_review_March2020_PUBLIC_EL.pdf
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Η απάντηση της ΕΕΤΤ σε αυτή τη περίπτωση είναι η ανυπόστατη, που συμπερασματικά, κρίνει πως οι καταναλωτικές συνήθειες των πολιτών της Ελλάδας στη κινητή διαφέρουν τόσο πολύ με τις μέσες Ευρωπαικές. Που έστω πως διαφέρουν, πρέπει να διασφαλίσει σύγκλιση με τον Ευρωπαικό Μ.Ο.

Έχουμε καταλήξει, η φθηνότερη χρέωση του sms να είναι 20 λεπτά, ενώ την ίδια ώρα, η χρέωση για αποστολή μηνύματος σε αριθμό εξωτερικού αλλά εντός της ΕΕ είναι 7 λεπτά.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν κάνει κανείς σύγκριση των πακέτων και τιμών Vodafone GR vs Vodafone NL τρομάζει.

Εν τω μεταξύ μια χαρά έχουν ανέβει τα τελευταία χρόνια τα minimum πάγια στα συμβόλαια, πριν την τελευταία προσφορά που είχα πάρει, είχαν πακέτα στα 22 και 27 τον μήνα για "νορμάλ" ( για Ελλάδα ) υπηρεσίες.
Τώρα το φθηνότερο πακέτο της Cosmote είναι ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ στα 35 !

Και μετά αναρωτιούνται γιατί οι περισσότεροι την έχουν κάνει... what's up.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Τα 35 ευρώ από τα 65 είναι σχετικά αποδεκτό ποσό για 2000' και 8gb, αλλά τα δίνει μόνο σε νέους πελάτες. Έστω πως το έπαιρναν οριζόντια όλοι, κάτι θα γινόταν. Αλλά αυτό το πράγμα είναι χάλι.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ειδικά αυτό το νέους πελάτες μόνο είναι τουλάχιστον εκνευριστικό.
Καταλαβαίνω τους λόγους, και το μάρκετινγκ και τους στόχους.
Αλλά ας πούμε, ρε Vodafone.
Είμαι σε εσάς από το 1ο μου κινητό, στο Γυμνάσιο.
Συμβόλαιο ασταμάτητα από τότε.
Αν είναι να γίνομαι κλόουν, ψεύτης και να κάνω άσκοπες κινήσεις για να μου δώσετε μια προσφορά της προκοπής όταν και προσωπικά και οικογενειακά σας έχω δώσει μια περιουσία, και ακόμα είμαι μόλις 34 ετών, αυτό είναι τουλάχιστον αστείο για να μην πω μαύρη κωμωδία.

Και ισχύει και για τις άλλες εταιρίες και τις αντίστοιχα ασχολίαστες τακτικές τους ( καλά αυτό του ΟΤΕ που σε καλούν και δήθεν σου δίνουν προσωποποιημένη προσφορά.. ενώ είναι διαθέσιμη για όλους στο web site τους ... εντάξει, δεν θα σχολιάσω καν :D )

Και για όλα αυτά τα χάλια τόσων χρόνων, εκεί στην ΕΕΤΤ κάποιοι βγάζουν 100.000 τον χρόνο.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Η απάντηση της Rewheel σε ΕΕΤΤ και Vodafone.
https://techmaniacs.gr/i-apantisi-tis-rewheel-se-eett-kai-parochoys-poy-prepei-oposdipote-na-tin-diavaseis/
Και ένα σημείο της απάντησης που έχω ξεχεριαστεί να γράφω (όπως λέμε έχω ξελαρυγγιαστεί να φωνάζω) σε άλλο thread του forum.
"Το μέσο κατά κεφαλήν λιανικό έσοδο κινητής που πραγματοποίησαν οι Έλληνες, Ιταλοί και Γάλλοι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας το 2019 ήταν περίπου παρόμοιο (~16 ευρώ στην Ελλάδα και ~17 σε Ιταλία/Γαλλία). Ωστόσο, οι ελληνικές τιμές κινητής τηλεφωνίας απέχουν κατά πολύ από τις τιμές της Ιταλίας και της Γαλλίας. Όπως δείξαμε στην ανατεθείσα από την Ελληνική Επιτροπή Ανταγωνισμού (ΕΑ) μελέτη, οι περισσότεροι Έλληνες καταναλωτές δαπανούν 10-20 ευρώ κάθε μήνα για να αγοράσουν πενιχρές παροχές (gigabyte/ λεπτό/SMS), ενώ οι περισσότεροι Ιταλοί και Γάλλοι καταναλωτές δαπανούν παρόμοια ποσά κάθε μήνα για να αγοράσουν πακέτα των 50-60 gigabytes (+ απεριόριστα λεπτά/SMS). Το συμπέρασμα είναι ότι οι υψηλές τιμές συνδεσιμότητας κινητών δεδομένων στην Ελλάδα δεν αποφέρουν υψηλότερα έσοδα από τις υπηρεσίες ανά χρήστη/κεφάλαιο για τους Έλληνες παρόχους κινητής τηλεφωνίας απλώς και μόνο επειδή οι περισσότεροι καταναλωτές δεν είναι διατεθειμένοι να υπερβούν τη μηνιαία δαπάνη των 10-20 ευρώ...Και αυτό φαίνεται από την κατά κεφαλήν χρήση κινητών δεδομένων στην Ελλάδα που ήταν η τρίτη χαμηλότερη μεταξύ των χωρών της ΕΕ και του ΟΟΣΑ το 2018, όπως αποτυπώνεται στο παρακάτω διάγραμμα που αναφέρεται στη διαδικτυακή έρευνα της Rewheel . Η κατά κεφαλή χρήση κινητών δεδομένων στην Ελλάδα ήταν 3 φορές χαμηλότερη από ότι στην Ιταλία και 4 φορές χαμηλότερη από ότι στη Γαλλία το 2018. Και το 2019, η διαφορά διευρύνθηκε περισσότερο."
Δεν με ρώτησαν και εμένα στην έρευνα για να τους πω ότι τα πράγματα μπορεί να είναι ακόμα χειρότερα. Για πολλά χρόνια είχα συμβόλαιο με 23 ευρώ πάγιο. Όταν με συνεχείς αυξήσεις το συμβόλαιο έφτασε στα 26 ευρώ άρχισα να σκέφτομαι να διακόψω το συμβόλαιο. Όταν σε ανανέωση συμβολαίου το μικρότερο πάγιο που μου έδιναν ήταν 32 ευρώ, και ταυτόχρονα είδα ότι σε καμία εταιρία δεν υπήρχε συμβόλαιο κάτω από 30 ευρώ, που φαίνεται ότι με πρακτικές καρτέλ εφάρμοσαν όλες μαζί οι εταιρίες, τότε λοιπόν έκοψα το συμβόλαιο και πήγα σε καρτοκινητό με 10 ευρώ τον μήνα. Ίσα ίσα έφταναν αυτά για να παίρνω με το καθαρό ποσό (εκτός φόρων) ένα πακέτο χρόνου ομιλίας μηνυμάτων και ίντερνετ με 8,5 ευρώ τον μήνα. Όταν πριν μερικούς μήνες έκοψε η εταιρία μου (WIND) όλα τα πακέτα καρτοκινητής κάτω από τα 10 ευρώ και όλα τα πακέτα πια ξεκινάνε από τα 10,40 ευρώ που φαίνεται έβαλε η εταιρία πλαφόν ότι θέλει να παίρνει ανά πελάτη καρτοκινητού, τότε λοιπόν λύσσαξα και είπα ότι αρνούμαι πια να υποκύψω σε οποιονδήποτε εκβιασμό εταιρίας κινητής. Σταμάτησα να αγοράζω πακέτα, χρησιμοποιώ κάποιες ελάχιστες δωρεάν παροχές για τις ώρες ανάγκης και όλη η επικοινωνία μου γίνεται πια με Viber, ενώ υπάρχουν πια και καμιά άλλοι δεκαριά τρόποι δωρεάν επικοινωνίας. Η τεχνολογία βοηθάει. Το κουμπί δεδομένων το έχω πια αφαιρέσει από την notification bar και χρησιμοποιώ μόνο WiFi. Παίδεμα, αλλά αρνούμαι να δώσω έστω και ένα σεντς παραπάνω. Οπότε χωρίς αγορά πακέτων εδώ και μερικούς μήνες, και χωρίς τελικά να έχω και κανένα σοβαρό πρόβλημα στην επικοινωνία μου όπως τελικά είδα, βάζω πια 10 ευρώ κάθε 2 μήνες. Δηλαδή τώρα έχω πέσει στα 5 ευρώ τον μήνα. Η απληστία των εταιριών όχι μόνο δεν τις βοήθησε να αυξήσουν τα κέρδη τους από εμένα, αλλά από τα 23 ή για λίγο τα 26 ευρώ έχω πέσει πια στα 5 ευρώ τον μήνα. Αν δεν έδειχναν τόση απληστία μπορεί να έδινα ακόμα 23 ευρώ τον μήνα.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όταν η ανεξάρτητη αρχή που υποτίθεται ότι προστατεύει τα συμφέροντα των πολιτών, παίρνει το μέρος των εταιρειών τότε καταλαβαίνουμε όλοι ότι οι εταιρείες έχουν πάρει το πράσινο φως να κάνουν ότι θέλουν.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Η θυμωμένη απάντηση της WIND για την έρευνα της Rewheel.
https://techmaniacs.gr/wind-xeperastikan-ta-oria-leei-apeilei-me-minyseis/amp/
Αν είστε εσείς θυμωμένοι μία φορά εγώ είμαι δέκα. Με εσάς κύριοι της WIND. Οπότε ορίστε μια σύνοψη της εμπειρίας μου από την WIND, πελάτης από το 1999 συνεχώς.
Πρώτα από όλα δεν υπάρχει συμβόλαιο κινητής κάτω από τα 30 ευρώ. Έχετε 3 πακέτα κινητής στο site σας, με πάγια 49, 59 και 79 ευρώ. Έχετε έκπτωση και τα δίνετε 28, 32 και 45 ευρώ αντίστοιχα, αλλά μόνο για τους ΝΕΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ. Δηλαδή αν πάρει νέο νούμερο και πετάξει το παλιό. Μετά από 2 χρόνια που λήγει το συμβόλαιο δεν το ανανεώνετε με το πάγιο του νέου πελάτη. Δίνεται μεν έκπτωση ανανέωσης, αλλά πολύ μικρότερη. Το πάγιο πχ των 49 ευρώ που με έκπτωση το δίνετε 28, όταν λήξει θα δώσετε ως έκπτωση προσφορά 35 με 40 ευρώ. Για να πάρει κάποιος πάλι την τιμή των 28 ευρώ θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να το δώσει από την αρχή σε όλους τους γνωστούς του, επίσης ως νέο νούμερο έχει τέλη ενεργοποίησης κτλ.
Εγώ για καμιά δεκαριά χρόνια είχα ένα συμβόλαιο 23 ευρώ, με ελάχιστες παροχές, αλλά δεν με πείραζε, ήθελα χαμηλό πάγιο. Σε κάποια φάση αποφασίσατε ότι τα 23 ευρώ είναι πολύ λίγα. Και λυσσάξατε να πάω σε καινούργιο συμβόλαιο, με μεγαλύτερο πάγιο. Εγώ πάντα αρνιόμουν γιατί δεν με συνέφερε το νέο συμβόλαιο που μου προτείνατε. Οπότε αρχίσατε τους εκβιασμούς. Το πρόγραμμα που ήμουν το χαρακτηρίσετε μη εμπορικό. Στην αρχή κόψατε την επιδότηση συσκευής που δίνατε μέχρι τότε, και συνεχίσατε να δίνετε στα “εμπορικά προγράμματα”. Μετά όταν πήρα 4g συσκευή αρνηθήκατε να μου δώσετε 4g γιατί “τα μη εμπορικά προγράμματα δεν δικαιούνται 4g”. Αλλά τα λεφτά μου τα παίρνατε. Και όταν είδατε ότι πολλοί σαν και μένα αρνούνταν να αλλάξουν τα παλιά τους προγράμματα αποφασίσατε να τα κόψετε με το ζόρι. Με πήγατε με το ζόρι σε άλλο, τεράστιο πρόγραμμα, αλλά και με τεράστια έκπτωση. Αλλά το πάγιο πήγε στα 26 ευρώ. Χωρίς να με ρωτήσετε. Τέλος πάντων, μικρή η διαφορά, και μεγάλες οι παροχές, το άφησα. Αλλά κάποτε το συμβόλαιο αυτό έληξε. Και μου προτείνατε το ίδιο τεράστιο πρόγραμμα, αλλά με μεγαλύτερο πάγιο, στα 32 ευρώ. Έτσι ικανοποιήθηκε η απαίτηση σας να παίρνετε τουλάχιστον 30 ευρώ από κάθε πελάτη συμβολαίου. Αλλά εγώ αρνήθηκα. Δεν ήθελα να ανέβω στα 30 ευρώ. Ζήτησα άλλο πρόγραμμα, και μου δώσατε ένα της πλάκας, με 30 ευρώ, και χωρίς καθόλου μηνύματα. Δηλαδή συνολικά θα πήγαινε ακόμα περισσότερο από τα 32 ευρώ της πρώτης πρότασης σας.
Αρνήθηκα και το έκανα καρτοκινητό. Ουρά στο κατάστημα με άλλους πελάτες που ήθελαν και αυτοί να κόψουν το συμβόλαιο.
Πρώτα βέβαια πήγα στις άλλες δύο εταιρίες να πάρω προσφορές για νέο συμβόλαιο. Τίποτα κάτω από 30 ευρώ. Όλα τα προγράμματα παραπλήσια. Ο πατέρας μου είχε συμβόλαιο Cosmote, έληγε και αυτό, και του έδιναν ανανέωση με 36 ευρώ. Τότε κατάλαβα, δεν έχει νόημα να ψάχνω, έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους και δίνουν τα ίδια. Για αυτό εγώ θεωρώ ότι δεν έχει σημασία αν είναι 3, 4, ή 14 οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα. Κάνουν καρτέλ και διαλύουν τον ανταγωνισμό. Καρτοκινητό λοιπόν, και εγώ και ο πατέρας μου.
Εγώ από την αρχή χρησιμοποιούσα ένα πακέτο με λίγο μεν, αλλά αρκετό για μένα χρόνο ομιλίας, μηνύματα και ίντερνετ. Με 8,5 ευρώ. Έβαζα κάθε μήνα 10 ευρώ, βγάλε τους φόρους, ίσα ίσα.
Η μητέρα μου έχει και αυτή καρτοκινητό WIND. Είχα μια προσφορά εγώ λόγω του σταθερού WIND που έχω, 120 λεπτά ομιλίας σε καρτοκινητό τον μήνα. Και έδινα τον χρόνο ομιλίας αυτόν στο καρτοκινητό της μητέρας μου. Οπότε απλά έπρεπε να ανανεώνει για να κρατάει το νούμερο. Στην αρχή μία φορά τον χρόνο. Μετά κάθε 6 μήνες, μετά κάθε 3 μήνες, τώρα είναι κάθε δύο μήνες. Αλλιώς χάνεις τον χρόνο ομιλίας που έχεις.
Ο πατέρας μου όταν πήγε σε καρτοκινητό Cosmote άρχισε να χρησιμοποιεί ένα πακέτο μόνο ομιλίας με 6,5 ευρώ. Δεν έχει ιδέα από μηνύματα και ίντερνετ. Το πήγαν 7,5 ευρώ αρχικά, και τώρα είναι στα 8,5 ευρώ. Με λίγο ίντερνετ τάχα μαζί, που του είναι άχρηστο.
Και πριν μερικούς μήνες η WIND έκοψε τα πακέτα καρτοκινητού των 8,5 ευρώ, και όλα τα πακέτα πια ξεκινάνε στα 10,40 ευρώ. Έτσι πρέπει εγώ μαζί με τους φόρους να δίνω 12 ή 13 ευρώ τον μήνα.
Συμπέρασμα, μέσα σε δύο χρόνια που όλη η οικογένεια είναι σε καρτοκινητό, με όλες αυτές τις αλλαγές έχει διπλασιαστεί το ποσό που πρέπει να δίνει όλη η οικογένεια. ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ. Σε καιρό μνημονίων και περικοπών αυτοί αποφάσισαν να τα πάρουν χοντρά από τα συμβόλαια από την οικογένεια μου, και όταν απέτυχαν αποφάσισαν απλά να διπλασιάσουν τα, έστω λιγότερα, που παίρνουν από τα καρτοκινητά. Έτσι απλά γιατί μπορούν, και γιατί η ΕΕΤΤ αντί να τους χτυπήσει, χτυπάει όποιον δημοσιεύσει μία έρευνα εναντίον των εταιριών.
Και μετά από όλα αυτά βλέπω την WIND έχει το θράσος να μιλάει και από πάνω, και να απειλεί με μηνύσεις.
Όλα αυτά για το κινητό, για το σταθερό θα ήθελε άλλο ένα τέτοιο σεντόνι, και θα ήμουν και εκτός θέματος αφού τώρα μιλάμε για την κινητή.