Δυνατοί συνδιασμοί μεταξύ devolo magic 2 powerline.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Παιδιά,χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

Σκέφτομαι την σειρά Magic 2 των powerlines της devolo.Βλέπω ότι η σειρά Magic 2 έχει τις εξής τρεις κατηγορίες:

devolo Magic 2 WiFi (το οποίο βγαίνει σε 3 πακέτα: Starter Kit,Multiroom Kit,Addition)
devolo Magic 2 LAN (το οποίο βγαίνει σε 2 πακέτα: Starter Kit,Addition)
devolo Magic 2 LAN triple (το οποίο βγαίνει σε 2 πακέτα: Starter Kit,Addition)

Για παράδειγμα το devolo Magic 2 WiFi Multiroom Kit περιλαμβάνει:

1x devolo MAGIC 2 LAN Adapter (το master που συνδέεται απευθείας στο modem/router)
2x devolo MAGIC 2 WiFi Adapter

Επίσης το devolo Magic 2 LAN Starter Kit περιλαμβάνει:

2x devolo MAGIC 2 LAN Adapter

Δηλαδή, όλα τα πακέτα (εκτός φυσικά από τα addition) περιλαμβάνουν εκτός των άλλων και έναν master powerline adapter (με όνομα devolo MAGIC 2 LAN Adapter) που είναι ο adapter που συνδέεται απευθείας πάνω στο modem/router.

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι:

Ο κύριος adapter με όνομα devolo MAGIC 2 LAN Adapter που περιλαμβάνεται στα διάφορα πακέτα, είναι ακριβώς ο ίδιος σε όλα τα πακέτα devolo Magic 2 (είτε LAN,είτε triple LAN,είτε WiFi)??

Αν είναι όντως ο ίδιος ο κύριος adapter σε όλα τα πακέτα devolo Magic 2,θα μπορούσε ας πούμε κάποιος να κάνει το εξής:

Να ξεκινήσει αγοράζoντας π.χ. το devolo Magic 2 LAN Starter Kit ή το devolo Magic 2 LAN triple Starter Kit. Στη συνέχεια αργότερα αγοράζει π.χ. το devolo Magic 2 WiFi Addition.Μπορεί τώρα να συνδιάσει τον αρχικό master adapter που είχε από το Starter Kit με οτιδήποτε θέλει? Μπορεί για παράδειγμα με το Magic 2 WiFi Addition ?

Αν ναι,όλοι οι συνδιασμοί είναι επιτρεπτοί ? Για παράδειγμα οι παρακάτω συνδιασμοί:

devolo Magic 2 LAN Starter Kit + devolo Magic 2 WiFi Addition (3 powerlines συνολικά: 1 master,1 μόνο με LAN,1 με 3 LAN + WiFi )

μόνο ο master adapter από το devolo Magic 2 LAN Starter Kit + devolo Magic 2 WiFi Addition (2 powerlines συνολικά:1 master, 1 με 3 LAN + WiFi )
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Γίνονται όλα, μπορείς να συνδυασεις ακομα και magik 1 με magik 2

 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Το θέμα δεν είναι τι adapters θα πάρεις, αλλά τι καλωδίωση έχει το σπίτι σου. Εάν έχεις τριφασικό, θα δουλεύουν μόνο στην ίδια φάση. Και όσο πιο παλιά τα καλώδια, τόσο πιο χαμηλή ή ταχύτητα που θα σου δίνουν.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Λαθος Μαριε, τα devolo δουλεύουν σε τριφασικο, ειναι πιστοποιημενα για τριφασικο. Αυτο κανει τη διαφορα με τα υπολοιπα

 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Δυνατοί συνδιασμοί μεταξύ devolo magic 2 powerline.

Λαθος Μαριε, τα devolo δουλεύουν σε τριφασικο, ειναι πιστοποιημενα για τριφασικο. Αυτο κανει τη διαφορα με τα υπολοιπα


Δες καλύτερα τι έγραψα Αντώνη. Δουλεύουν αλλά πρέπει να είναι στην ίδια φάση. Εάν είναι σε άλλη μπορεί να δουλέψουν, εάν το υποστηρίζει ο πίνακας, αλλά σε πολύ χαμηλή ταχύτητα. Δεν αξίζει powerline σε τριφασικό σε διαφορετικές φάσεις.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Το είδα βρε, στο σπίτι τι λες να έχω ? :D

Μια χαρά δουλεύουν και τα 4 !! (2 magic1, 2 magic2)
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: Δυνατοί συνδιασμοί μεταξύ devolo magic 2 powerline.

Το είδα βρε, στο σπίτι τι λες να έχω ? :D

Μια χαρά δουλεύουν και τα 4 !! (2 magic1, 2 magic2)

Να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας παιδιά,αλλά παραμένει το ερώτημα μου προς διευκρίνηση:

Ο κύριος adapter με όνομα devolo MAGIC 2 LAN Adapter (που είναι ο μικρότερος σε μήκος adaptor που περιλαβάνεται στο κουτί) που περιλαμβάνεται στα διάφορα πακέτα, είναι ακριβώς ο ίδιος σε όλα τα πακέτα devolo Magic 2 (είτε LAN,είτε triple LAN,είτε WiFi)??

Για παράδειγμα τα μεταξύ magic 1 και magic 2,ο master adapter έχω διαβάσει ότι προφανώς δεν είναι ο ίδιος.Μάλιστα σε μίξη magic 1 με magic 2,αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει ότι προτείνεται να βάλεις τον master από τα magic 2.

Εμένα όμως το ερώτημα είναι στα διάφορα πακέτα magic 2 (μεταξύ μόνο magic 2,δεν αναφέρομαι σε μίξη με magic 1) :

Magic 2 WiFi Starter Kit
Magic 2 WiFi Multiroom Kit
Magic 2 LAN Starter Kit
Magic 2 LAN triple Starter Kit

Όλα τα παραπάνω πακέτα συμπεριλαμβάνουν ακριβώς τον ίδιο master adapter ? Μιλάω για τον master adapter που σε όλα τα παραπάνω πακέτα ονομάζεται devolo MAGIC 2 LAN Adapter.

Αν μπορεί κάποιος ας μου επιβεβαιώσει αν είναι σε όλα τα παραπάνω magic 2 πακέτα ο ίδιος ακριβώς master adapter (που είναι ο μικρότερος σε μήκος adaptor που περιλαβάνεται στο κουτί) ώστε να ξέρω αν μπορώ ας πούμε τώρα να πάρω το Magic 2 LAN Starter Kit ή το Magic 2 LAN triple Starter Kit και στη συνέχεια κρατώντας τον master adapter να προσθέσω και άλλα π.χ. devolo Magic 2 WiFi Addition.

Τώρα ως προς το σπίτι να διευκρινήσω τα εξής,αν μπορείτε να με βοηθήσετε και σε αυτό:

Το σπίτι είναι μεζονέτα και έχει τριφασικό.Το κάθε επίπεδο του σπιτιού έχει ξεχωριστό ηλεκτρολογικό πίνακα (μιλάω για τον πίνακα με τις ασφάλειες κλπ) 1 πίνακας στο κάτω επίπεδο και άλλος ένα στο πάνω επίπεδο.Βέβαια το τριφασικό ρεύμα και στα δυο επίπεδα του σπιτιού τροφοδοτείται από ένα (το ίδιο) ρολόι της ΔΕΗ.

Κοιτάω προς devolo γιατί όπως διάβασα κι εγώ μόνο σε αυτά έχει αναφερθεί πιστοποίηση για τριφασικό και γενικότερα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα devolo.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Να αναφέρω κάτι ακόμα αν και δεν θέλω να τα μπλέξουμε:

Στο σπίτι δυστυχώς δεν υπάρχει δομημένη καλωδίωση.Όμως αυτό που υπάρχει ήδη σαν εγκατάσταση είναι μια προ-εγκατάσταση για συναγερμό.Έχουν περαστεί σωλήνες σπιράλ σε όλα σχεδόν τα δωμάτια και μέσα στο κάθε σπιράλ έχει περαστεί ένα μικρό καλώδιο.Φαντάζομαι ότι το καλώδιο αυτό είναι για να συνδεθεί με τις διάφορες "παγίδες" του συναγερμού.
Όλοι αυτοί οι σπιράλ σωλήνες που πηγαίνουν στα διάφορα δωμάτια,καταλήγουν όλοι σε ένα σημείο του σπιτιού,όπου φαντάζομαι εκεί προορίζεται να μπεί ο συναγερμός.Στο σημείο αυτό σε ένα επιπλέον σπιράλ σωλήνα έχω δει ότι υπάρχει και ένα καλώδιο cat5e,το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι αυτή τη στιγμή συνδεδεμένο με την υπάρχουσα γραμμή του τηλεφώνου/internet.

Φαντάζομαι ότι ήδη θα μαντεύετε εύκολα το ερώτημα και τη σκέψη μου: Θα μπορούσε η συγκεκριμένη προ-εγκατάσταση για συναγερμό που υπάρχει ήδη,να μετατραπεί εύκολα σε αυτό που λέμε δομημένη καλωδίωση?

Αυτό που θα ήθελα να πετύχω σε γενικές γραμμές είναι να μπορώ να έχω πρόσβαση στο internet,από διάφορα σημεία του σπιτιού και ιδανικά χωρίς απώλειες,να μη χάνω ταχύτητα, ping κλπ. Ιδανικά θα ήθελα σε διάφορα σημεία του σπιτιού να υπάρχει δυνατότητα για ethernet πρόσβαση με καλώδιο για μεγαλύτερη σταθερότητα,και αν είναι δυνατόν παράλληλα να υπάρχει και wifi πρόσβαση στα διάφορα σημεία του σπιτιού.

Το concept αν το έχω καταλάβει καλά,είναι να τοποθετηθεί σε κάποιο σημείο του σπιτιού το modem-router π.χ. του ΟΤΕ και να περαστούν cat5e ή cat6 καλώδια αν είναι δυνατόν μέσα στους σπυράλ σωλήνες που τώρα έχουν περαστεί κάτι καλωδιάκια μάλλον για τις "παγίδες" της μελλοντικής εγκατάστασης συναγερμού.Εκεί στο σημείο που ξεκινάνε/καταλήγουν όλοι αυτοί οι σωλήνες σπυράλ πρέπει να μπει και κάποιο gigabit switch ή patch panel όπως τα έχω διαβάσει ?

Ειδικά σε 1-2 σημεία του σπιτιού ιδανικά θέλω να μπορώ να στριμάρω τα 4K UHD με full BD menus "τουμπανιάρικα αρχεία μου" :violent-smiley-030: των 80-100 GB έκαστο.Σημειώνω ότι δεν έχω ακόμα τρελή εμπειρία,ακόμα τη δουλειά αυτή την κάνω βάζοντας-βγάζοντας και πηγαίνοντας βόλτα σκληρούς δίσκους σε usb.

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει έστω στο περίπου αν γίνεται αυτό που σκέφτομαι και πως γίνεται? Παίζει να μπορώ να κάνω δουλειά με την υπάρχουσα προ-εγκατάσταση για συναγερμό που υπάρχει στο σπίτι μου? Σημειώνω ότι συναγερμός προς το παρόν δεν έχει μπει.Απλά υπάρχει ήδη αυτή η προ-εγκατάσταση για συναγερμό.Γιατί μάλλον τα έχω αρκετά θολά στο μυαλό μου!
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Το σπίτι προφανώς είναι έτοιμο φίλε μου! Δεν φτιάχνεται τώρα. Αυτό που αναφέρω είναι ότι υπάρχει αυτή η προ-εγκατασταση για συναγερμό. Αναρωτιέμαι αν είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη προ-εγκατασταση του συναγερμού ώστε να τροποποιηθεί κατάλληλα για να έχω δομημένη καλωδιωση.
Συναγερμός αυτή τη στιγμή δεν έχει τοποθετηθεί. Έχουν τοποθετηθεί αυτοί οι σπιραλ σωλήνες που καταλήγουν στα διάφορα δωμάτια και ο καθένας έχει μέσα ένα μικρό καλωδιακι για να συνδεθεί μάλλον με τις λεγόμενες "παγίδες" του συναγερμού.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Τα ποστ σου είναι λίγο δαιδαλώδη, αλλά εγώ που έχω devolo, σου λέω ότι δουλεύουν κανονικά σε τριφασικό, ενώ όλα μπορούν να παίξουν το ρόλο του πομπού και του δέκτη, άρα μην τυραννιέσαι με ποιο είναι ποιο...

Στην θέση σου, θα έπαιρνα το φθηνότερο σταρτερ Κιτ και απλά θα πρόσθετα Wi-Fi μονάδες...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Το σπίτι προφανώς είναι έτοιμο φίλε μου! Δεν φτιάχνεται τώρα. Αυτό που αναφέρω είναι ότι υπάρχει αυτή η προ-εγκατασταση για συναγερμό. Αναρωτιέμαι αν είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη προ-εγκατασταση του συναγερμού ώστε να τροποποιηθεί κατάλληλα για να έχω δομημένη καλωδιωση.
Συναγερμός αυτή τη στιγμή δεν έχει τοποθετηθεί. Έχουν τοποθετηθεί αυτοί οι σπιραλ σωλήνες που καταλήγουν στα διάφορα δωμάτια και ο καθένας έχει μέσα ένα μικρό καλωδιακι για να συνδεθεί μάλλον με τις λεγόμενες "παγίδες" του συναγερμού.

Με τα υπάρχοντα καλώδια, εκτός εάν είναι ήδη καλώδια δικτύου,όχι. θα πρέπει να τραβήξεις καινούργια καλωδίωση μέσα στα κανάλια. Αυτό μπορεί να γίνει αρκετά εύκολα, χρησιμοποιώντας τα παλιά καλώδια για οδηγό. Σίγουρα όμως, θα πρέπει να ανοίξεις τα κουτάκια των διασταυρώσεων, τα οποία εάν έχουν σοβατιστεί και βαφτεί από πάνω, θα σου δημιουργήσουν μερεμέτια για μετά.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Συγνώμη που είμαι αποσπασματικός,θέλω κάτι συγκεκριμένο πάλι να ρωτήσω:

Aς υποθέσουμε ότι παίρνω το magic 2 LAN starter kit που έχει μέσα 2x devolo MAGIC 2 LAN Adapter. Είναι οι απλοί adapters, ο καθένας έχει μία μόνο gigabit LAN θύρα.

Αν ας πούμε χρειαστώ να συνδέσω περισσότερες συσκευές με ethernet,θα μπορώ να βάλω στη μοναδική gigabit LAN θύρα του ενός adapter,ένα gigabit switch ώστε να έχω περισσότερες θύρες gigabit LAN ?

Αν κάνω αυτή τη λύση με το gigabit switch οι extra LAN θύρες που θα μου δώσει,θα είναι στην πραγματικότητα gigabit ή όχι?

Ρωτάω για να δω,στην περίπτωση που θα χρειαστώ παραπάνω gigabit LAN θύρες ένα gigabit switch θα μου δώσει τη λύση ή αν θέλω να έχω ντε και καλά περισσότερες πραγματικές gigabit LAN θύρες θα πρέπει υποχρεωτικά να στραφώ στην λύση του ακριβότερου devolo magic 2 LAN triple starter kit ??
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Ερώτηση κρίσεως: τρόπος παρακολουθησης της όλης εγκατάστασης, απομακρυσμένα υπάρχει???
Εχω το magic 2 , μαζι με 2 επιπλέον Κιτ συνολικά 3.
Χρησιμοποιώ το app Home Network. Φυσικά δουλευει ΜΟΝΟ οταν είμαι στο ίδιο WiFi.
Αξίζει να πείσουμε για remote management!!