Απομακρυσμένη διακοπή κεντρικής παροχής νερού.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
Αφού βρήκα τρόπο να βλέπω απομακρυσμένα αν υπάρχει διαροή νερού https://avclub.gr/forum/showthread.php/171056-Απομακρυσμένος-έλεγχος-πιεστικού-νερού

Για πάμε να δούμε πώς γίνεται απομακρυσμένα να κλείνουμε την κεντρική παροχή όποτε θέλουμε εμείς. Όχι αυτόματα (αν δει διαροή) . Δεν εμπιστεύομαι τους πολλούς αυτοματισμούς. Καλοί είναι αλλά αν κομπλαρουν θα μείνεις με τις σαπουναδες στο μπάνιο 😁

Μια απλή και φθηνή λύση είναι ηλεκτροβανα με μια μπριζα wifi . Κλείνεις το ρεύμα και κλείνει η βανα.

Το πρόβλημα είναι ότι και σε διακοπές ΔΕΗ (που είναι συχνές στην περιοχή) θα κλείνει και δεν θα έχεις νερό. Άκυρο.

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση;
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Όχι δεν είπες αυτό.

Είπες για μια ηλεκτροβανα που θα είναι ανοιχτή μόνο όταν έχει ρεύμα.
Αυτή που σου λέω εγώ μένει στη θέση που βρισκεται όταν συμβεί διακοπή τασης.Επισης ΑΝ συμβεί διακοπή κατά το χειρισμό, με το που θα επανέλθει η τάση θα επανέλθει και η βάνα στη θέση της εντολής.


Επίσης υπάρχουν ηλεκτροβανες normal open, δηλαδή θα χρειάζεται ρεύμα μόνο για να παραμένει κλειστή.
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Δεν μου φαίνεται αξιόπιστη λύση μακροπρόθεσμα. Έχετε δει στα εξοχικά όταν πάμε να ανοιγοκλείσουμε μετά από καιρό τις βάνες πως κολλάνε από άλατα , αχρηστεια κλπ. Ειδικά αν είναι και σε εξωτερικό χώρο όπως σε μένα (κι ας είναι μέσα σε ντουλάπι) .
Και θα έχει δύναμη αυτό το πραγματακι να γυρίσει μια σφικτή βάνα; Καραχλωμο το βλέπω.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απομακρυσμένη διακοπή κεντρικής παροχής νερού.


Βρήκα αυτό το review.

Ακυρο. Ακριβώς αυτό ΔΕΝ θέλω.

This looks like a useful item, but not suitable for my use, unfortunately.

Whenever you turn the mains power back on to the unit (either manually or after a power failure), the motor runs and swaps the valve to the other position. So, if the valve was open, when power is restored, it automatically closes, and vice versa. I couldn't find any way of turning this functionality off within the App. If you look at the status in the App, it does show that the state has closed, but you have to be looking at the App to see this.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Όταν δεν έχει ρεύμα θα παραμένει ανοιχτό.
Όταν του δίνεις ρεύμα με το sonoff, θα κλείνει.

Τώρα αν έχεις βλάβη,έχεις δώσει ρεύμα για να κλείσει η παροχή και κοπεί η ΔΕΗ ...τοτε αγοράζεις λαχεία.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Βάζεις και ένα καλό UPS να δίνει ρεύμα στην βαλβίδα όταν κοπεί η ΔΕΗ...!!!
Τάσο μήπως πρέπει να τραβήξεις μια άλλη παροχή για τα ποτίσματα και του σπιτιού να την κλείνεις όταν φεύγετε ??
Εγώ πάντως όταν φεύγω από την κύρια κατοικία μου για πάνω από 1-2 μέρες πάντα κλείνω την κεντρική βάνα... υπάρχουν κάτι άτιμα σπιράλ σε νεροχύτες και καζανάκια που ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σκάσουν, πότε θα τρυπήσει ο θερμοσίφωνας στο πατάρι και τόσα άλλα.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απομακρυσμένη διακοπή κεντρικής παροχής νερού.

Όταν δεν έχει ρεύμα θα παραμένει ανοιχτό.
Όταν του δίνεις ρεύμα με το sonoff, θα κλείνει.

Τώρα αν έχεις βλάβη,έχεις δώσει ρεύμα για να κλείσει η παροχή και κοπεί η ΔΕΗ ...τοτε αγοράζεις λαχεία.

Α κατάλαβα. Στην ουσία δουλεύει ανάποδα.
Σ' ευχαριστώ. -bye-
 

enduras1

Moderator
Staff member
Βάζεις και ένα καλό UPS να δίνει ρεύμα στην βαλβίδα όταν κοπεί η ΔΕΗ...!!!
Τάσο μήπως πρέπει να τραβήξεις μια άλλη παροχή για τα ποτίσματα και του σπιτιού να την κλείνεις όταν φεύγετε ??
Εγώ πάντως όταν φεύγω από την κύρια κατοικία μου για πάνω από 1-2 μέρες πάντα κλείνω την κεντρική βάνα... υπάρχουν κάτι άτιμα σπιράλ σε νεροχύτες και καζανάκια που ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σκάσουν, πότε θα τρυπήσει ο θερμοσίφωνας στο πατάρι και τόσα άλλα.

Αυτο σε συνδυασμό με την προταση του Πανου ειναι η καλύτερη λυση.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
OK αλλά είναι ρίσκο να μπει UPS σε εξωτερικό χώρο κι ας είναι μέσα σε ντουλάπι. Φουλ υγρασία.

Εχουν μπει ήδη βάνες ανεξάρτητες για τον κήπο και το σπίτι αλλά δεν εμπιστεύομαι ότι θα τις κλείνουν. Δεν πάω μόνο εγώ σπίτι. Γι αυτό θέλω έλεγχο από μένα.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
... υπάρχουν κάτι άτιμα σπιράλ σε νεροχύτες και καζανάκια που ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σκάσουν, πότε θα τρυπήσει ο θερμοσίφωνας στο πατάρι και τόσα άλλα.

Υπομονή...σε λίγο θα τα αφήνουμε ανοιχτά.Έχω πληροφορίες ότι θα φέρει το Lidl :flipout:-bye-

Α κατάλαβα. Στην ουσία δουλεύει ανάποδα.
Σ' ευχαριστώ. -bye-

Να είσαι καλά.