Xiaomi Mi TV-Stick

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Xiaomi Mi TV-Stick already on Sale

SoC, RAM and storage
The Xiaomi Mi TV-Stick includes an AMlogic S905Y2 SoC, a Quad Core manufactured in 12nm with ARM Cortex-A53 processors and an ARM Mali-G31 MP2 GPU. The memory is 2GB DDR4 and the storage is 8GB eMMc. A low figures enough to use it as a streaming device, you can see how this processor performs in our Review of a similar S905Y2, a SoC much more powerful than the S905X-L of the current Mi Box S.

At the wireless connectivity level we have WiFi aC Dual band and Bluetooth 4.0. At the connector level, given its size, we only have an HDMI 2.0 port, a USB Type-C port and a micro USB for power. At the moment we do not know if it includes a remote control with a microphone but we hope to expand its characteristics in a few hours.

Price and availability
The Xiaomi Mi TV-Stick can be purchased now at the Gearbest.com online store or Geekbuying.com from around $199 ( 217.25) with shipping included, a price that is sure to drop quickly.

Υψηλή η τιμή του όμως αν αληθεύει η είδηση.
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
184,55 ευρώ στο Geekbuying,218,14 δολάρια στο Gearbest με τα παρακάτω χαρακτηριστικά, χωρίς dolby vision/atmos και HDR10 plus?μάλλον την είδανε nvidia+ οι της xiaomi.


Main Features:
● Android 9.0 Version
Based on the Android 9.0 OS, with fast speed and smooth performance, which is designed to turn your regular TV into a smart one.
● DDR4 2GB RAM, eMMC 8GB ROM
It is configured with DDR3 2GB RAM, and eMMC 8GB ROM, thus it can provide enough room and freedom to install Apps without worrying about running out of space.
● DTS-HD and Dolby Stereo Sound
Processed by Dolby audio and DTS-HD audio encoding, let you fully enjoy the 3D premium sound quality and cinema effect at the same time.
● HDMI 2.0 Connector
You can go directly to let your TV and Mi Box S connect through an HDMI cable and set up your home cinema for the best 4K x 2K UHD multimedia experience.
● High Clarity 4K HDR
Features the latest 4K HDR technology and high-speed 4K processing, up to 60fps playback, giving ultra high-definition and lifelike visual experience.
● Access Tons of Content
Compatible with various apps, giving you access to tons of superior video, services and a constant stream of fresh new content.
Specifications:
- Android 9.0 operation system
- Amlogic S905 Y2 Cortex A53 CPU, quad-core
- ARM Mali-G31 MP2 GPU
- 2.4GHz + 5.8GHz dual-band WiFi
- 2GB RAM + 8GB ROM
Decoder Format: H.263,H.264,H.265,HD MPEG4
Video format: 1080P,4K,4K x 2K,AVS,H.264,H.265,ISO,MKV,MOV,MP4,MPEG-1,MPEG-4,MPEG1,MPEG2,VC-1,WMV
Audio format: AAC,FLAC,MP3,OGG,RM,WMA
Photo Format: BMP,GIF,HD JPEG,JPEG,PNG,TIFF
Support 5.1 Surround Sound Output: Yes
 

Geomos

Established Member
7 July 2007
210
Εντελως μουφα η τιμη , ειναι γνωστη τακτικη οταν δεν υπαρχει ακομα το προιον προς πωληση. Αμα προσεξεις και τα καταστηματα εχουν τις φωτο που εχουν κυκλοφορησει εδω και κανα μηνα στο ιντερνετ και οχι press φωτο απο τη xiaomi. Παντως τα χαρακστηριστικα φαινεται να επιβαιβεωνονται
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Για netflix & cosmote TV θαναι οκ...
Μενει και η τιμη ναναι 'λογικη' γιατι αυτα που βλεπω παραπεμπουν για 'αλλου & αλλου'.
Υπαρχουν βεβαια και τα υπαρχοντα mi box αλλα πολυς κοσμος εχει προβληματα κατα καιρους.
Ιδωμεν
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
To εχω μερικες μερες.
Εχω μια παλια tv 1080p σε δευτερο χωρο η οποια δεν ειναι smart αλλα παιζει καλα και δεν θελω/μπορω να την αποχωριστω αυτη την στιγμη.
ΒΑσικα ηθελα να εχω netflix & cosmote -κυριως- στο εξοχικο και αυτο το xiaomi φανταζε μια ικανοποιητικη λυση για τα βασικα.
Εβαλα το στικακι χωρις ιδιαιτερα μεγαλες προσδοκιες ομολογω...

Εκανα λαθος.
Μεχρι στιγμης δηλωνω ικανοποιημενος.

Νetflix & Cosmote iptv-ott λειτουργουν απλα αψογα χωρις κολληματα.
Βεβαια εχω μονο stereo στην tv αλλα εμενα εκει δεν με χαλαει καθολου.
Αν θελετε κατι απλο μεχρι τα 37-40 με βασικες λειτουργεις ειναι μια καλη λυση, απο εκει και πανω εαν θελετε και 4Κ, HDR10/+, DolbyVision/Atmos κτλ το amazon FireStick 4K ειναι χωρις αμφιβολια το stick οπου θα πατε.
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Το firestick μπορεί να είναι καλύτερο και ποιο γρήγορο δε παίζει όμως cosmote tv
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Παίζει.

ειναι σιγουρο αυτο? παιζουν και τα δυο φαιρστικ που κυκλοφορουν? 1080 κ 4κ. Δε μιλαμε για το cube που σιγουρα παιζει μιας και εχei android 9
 

Pgate4

Senior Member
27 August 2014
627
Καλησπέρα,το έχει αγοράσει κάνεις να μας πει εντυπώσεις;


Sent from my iPad using Tapatalk
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Αν εξαιρέσουμε ότι σε κάθε boot θέλει γύρω στο λεπτό για να αποκριθεί το remote όλα μια χαρά. Netflix prime youtube hd. Cosmote tv novaflix cinobo όλα παίζουν.

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pgate4

Senior Member
27 August 2014
627
Αν εξαιρέσουμε ότι σε κάθε boot θέλει γύρω στο λεπτό για να αποκριθεί το remote όλα μια χαρά. Netflix prime youtube hd. Cosmote tv novaflix cinobo όλα παίζουν.

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από κολλήματα ή lag πως πάει γιατί έχει μόνο 1gb μνήμη;
Το λέω γιατί τώρα έχω το Amazon stick που έχει κι αυτό 1gb και ποιότητα πάνω από 576 κάνει κολλήματα . Βέβαια ο επεξεργαστής είναι 1.3 και όχι 2, απλά ρωτάω για τα lag


Sent from my iPad using Tapatalk
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
1.3 είναι ο επεξεργαστής και στο mi stick. Επειδή έχω δει και το firestick μπορώ να πω ότι η πλοήγηση είναι λίγο ποιο αργή στο mi stick. Lags κολλήματα δεν είχα καθόλου αλλά κάνω χρήση μόνο netflix cosmote tv youtube. Για παράδειγμα στο kodi ειδικά κάποιο βαρύ πρόσθετο μπορεί να κολλάει.

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pgate4

Senior Member
27 August 2014
627
1.3 είναι ο επεξεργαστής και στο mi stick. Επειδή έχω δει και το firestick μπορώ να πω ότι η πλοήγηση είναι λίγο ποιο αργή στο mi stick. Lags κολλήματα δεν είχα καθόλου αλλά κάνω χρήση μόνο netflix cosmote tv youtube. Για παράδειγμα στο kodi ειδικά κάποιο βαρύ πρόσθετο μπορεί να κολλάει.

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο cosmote με τι ανάλυση 720 ή πιο κάτω βλέπεις;


Sent from my iPad using Tapatalk
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Στο cosmote με τι ανάλυση 720 ή πιο κάτω βλέπεις;


Sent from my iPad using Tapatalk
1080p 50hz έβαλα το stick αλλά και πάλι τα frames είναι χαλι.αν εννοείς αν αλλάζω την ανάλυση από το μενού της εφαρμογής όχι δεν αφήνει είναι στο auto

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pgate4

Senior Member
27 August 2014
627
1080p 50hz έβαλα το stick αλλά και πάλι τα frames είναι χαλι.αν εννοείς αν αλλάζω την ανάλυση από το μενού της εφαρμογής όχι δεν αφήνει είναι στο auto

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άρα overall αξίζει η μετάβαση από amazon stick ή ειναι το ίδιο ή χειρότερο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Άρα overall αξίζει η μετάβαση από amazon stick ή ειναι το ίδιο ή χειρότερο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μόνο αν το θες για cosmote tv μιας και μέσω amazon firestick δε μπορείς να δεις

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pgate4

Senior Member
27 August 2014
627
Μόνο αν το θες για cosmote tv μιας και μέσω amazon firestick δε μπορείς να δεις

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βλέπω και με το stick κανονικά,απλά σε ταχύτητα πάνω από 576 lagαρει και δεν εινσι καλή η εικονα


Sent from my iPhone using Tapatalk