Αγορά bookshelf ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stathis904

New member
11 May 2020
5
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για ηχεία που να καλύπτουν περι τα 16 τ.μ. Λόγω μεγέθους δωματίου κατευθύνομαι περισσότερο σε bookshelf επιλογές που θα τοποθετήσω σε stands. Η μόνη μου επαφή με το χώρο είναι τα πρώτα μου ηχεία pc - Β&W MM1. με πλάνο να επεκτεινόμουν αργότερα στα bookshelf της ίδιας εταιρείας. Προσπαθώ να προσανατολιστώ απο γνωστά review sites και συγκρίσεις ακρόασης στο you tube ώστε να καταλήξω σε μια προσεκτική λίστα για πραγματική ακρόαση. Το budget όπως θα καταλάβετε απ τη λίστα κυμαίνεται απο 700-1000e + το ζεύγος. Ενισχυτής θα επιλεγεί με βάση τα ηχεία, οπότε δε με δεσμεύει στην επιλογή - και είναι εκτός αυτού του budget. Μουσική που ακούω ως επι το πλείστο ειναι 70% ροκ, μερικά metal συγκροτήματα (20%) όπως tool - συνηθίζω να τεστάρω ακουστικά-ηχεία με τα cd τους και καποια κομμάτια κλασσικής μουσικής (10%). Το σκεπτικό μου ήταν η καινούργια σειρά της B&W τα 606 για τα οποία όμως τα σχόλια περί του νεου continuum cone έναντι του παλιού kevlar ειναι στην καλύτερη 50 - 50. Η επιλογή δε με βιάζει, θέλω να είναι αγορά 10ετίας κι οχι να ξαναψάχνομαι μετα απο λιγα χρόνια, για αυτό και το κόστος παίζει αρκετά σε εύρος αν είναι ενα ηχείο που θα ευχαριστηθώ. Η λίστα που έχω μέχρι στιγμής ειναι η παρακάτω με κλίση στα Wharfedale και τα Tannoy - αν τα έχετε ακούσει παρακαλώ πείτε απόψεις - ευχαριστώ :

B&W 606
Dynaudio emit m20
Focal aria 906
Wharfedale Linton
Tannoy revolution xt6f. Μπήκε ως floor-standing λόγω του μικρού σχετικά μεγέθους του και του παραπλήσιου μπάτζετ.
KEF r3
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ενισχυτής υπάρχει?
Ιδανικά πρώτα διαλέγουμε ηχεία και έπειτα έναν ενισχυτή ικανό να τα οδηγήσει σωστά.

Άλλη προσέγγιση είναι τα ενεργά όπου κάποιος ξεμπερδευει μια και καλή από ματσαρισματα αλλά πρέπει να ακούσεις εάν σου ταιριάζουν και ειδικά με τα ακούσματα σου.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Καλή αρχική λίστα έφτιαξες. Αν σε παίρνει από άποψη budget για τα R3 και μπορείς να κρατήσεις την απόσταση ακρόασης μέχρι 2.5μ, είναι η κορυφαία επιλογή IMHO, ειδικά αν σκοπεύεις να βάλεις και ισοστάθμιση στο παιχνίδι. Και τα Focal έχουν καλή φήμη. Ίσως πιο ατμοσφαιρικά.

Να χεις στο νου σου γενικά ότι ακόμα και για 15τμ, θέλεις κ subwoofer για να συμπληρώσεις στις χαμηλές συχνότητες. Αυτό το αφήνεις και για αργότερα βέβαια.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Από τα ηχεία δαπέδου ...θα πήγαινα ξεκάθαρα στα tannoy με την μόνη διαφορά ότι ο χώρος για μένα είναι μικρός για ηχείο δαπέδου .
Τι ενισχυτή διαθέτεις τώρα ;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Από τα ηχεία δαπέδου ...θα πήγαινα ξεκάθαρα στα tannoy με την μόνη διαφορά ότι ο χώρος για μένα είναι μικρός για ηχείο δαπέδου .
Τι ενισχυτή διαθέτεις τώρα ;
Τι είδους μουσική ακούς ;
 

stathis904

New member
11 May 2020
5
Δεν εχω ενισχυτή ακόμα! Θα επιλεγεί με βάση τα ηχεία γιαυτο έγραψα ότι δε με δεσμεύει. Ξεκινάω πρώτα με τα ηχεία και θα τον κουμπώσω πάνω σ αυτα! Μουσική έχω γράψει 70 ροκ 20 μεταλ 10 κλασική. Αν επιλεξω ανάμεσα στα xt6f π ειναι δαπέδου η τα linton, δε θεωρείται ότι για το χώρο μου θα έχω επαρκες μπάσο ώστε να μη χρειαστεί subwoofer? Επίσης ήθελα σχόλια αν κάποιος έχει η εχει ηδη ακούσει αυτά τα 2.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Δεν έχω ακούσει κανένα από τα ηχεία της λίστας σου. Από προσωπική προτίμηση και ξέροντας τον ηχητικό χαρακτήρα κάποιων εταιρειών θα πήγαινα κατευθείαν στα Tannoy αν ήμουν σίγουρος ότι το δωμάτιο "σηκώνει" τέτοιου μεγέθους ηχείο. Αν υπάρχει σκέψη μετακόμισης μιας και είπες ότι προτίθεσαι να τα κρατήσεις για καιρό τα προτείνω. Δεύτερη επιλογή τα Dynaudio. Τα KEF είναι διπλάσιου κόστους απ' ότι θες να ξοδέψεις.

Εγώ θα κοίταγα και ενεργά, θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν δεν είχα πολλές πηγές. Dynaudio & Neumann είναι δύο ποιοτικές λύσεις.
 

stathis904

New member
11 May 2020
5
Απάντηση: Re: Αγορά bookshelf ηχείων

Τα συγκεκριμένα Tannoy είναι μεν δαπέδου αλλά οι κριτικές λένε ότι είναι για χώρο έως 16 περίπου τμ. Δεν είναι τόσο μεγάλα όσο τα xt 8f. Κάνει όντως διαφορά το dual concentric driver στο προσφερόμενο imaging?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλο είναι στην λιστα σου να προσθεσεις και τα Klipsch !!!! ευαίσθητα και ευκολοδήγητα !!!! αλλα να ξερεις κατι επειδή ακους ροκ πιο πολύ και επειδή το μπασο και η μποτα των drums πρεπει να παιζουν με ανεση θα πηγαινα και θα ακουγα και τα magnat transplus 1500 και τα cerwin vega ,βεβαια μπορεις να παιξεις και με ενεργα ηχεια !! οι προτασεις είναι αρκετες αλλα πρεπει να πας να ακουσεις και ο ιδιος για να καταλάβεις τι σου ταιριαζει και στο δικο σου αυτι !!!! σε ενεργα παντως θα κιοταζα και σε focal με το οκταιντσο γουφερ !!! -bye-
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
stathis90 να τα ακουσεις ολα αυτα που προτείνεις και ακομα περισσότερα, για να βγα λεις δικα σου συμπερασματα και να παρεις αυτο που θα σου αρεσει εσενα.
μαζι με sub
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Re: Αγορά bookshelf ηχείων

Τα συγκεκριμένα Tannoy είναι μεν δαπέδου αλλά οι κριτικές λένε ότι είναι για χώρο έως 16 περίπου τμ. Δεν είναι τόσο μεγάλα όσο τα xt 8f. Κάνει όντως διαφορά το dual concentric driver στο προσφερόμενο imaging?
Κοίταξε πάντα προσωπικά εγώ δεν μπορώ να ακούσω ηχείο που να μην έχει συνοχή στις συχνότητες .
Τα tannoy θα παίξουν καλά με Denon και Marantz όχι φυσικά με τους Av που βγάζουν .
Τα Linton είναι στεγνά για μένα δεν κάνουν για την μουσική που ακούς .
Εκεί όμως θα έχεις ένα προβληματάκι ειδικότερα με metal ακόμη και με τα ηχεία της tannoy.

Για μένα να πας να ακούσεις και να συμπεριλάβεις στην λίστα σου και τα Dali Spektor 6 (δαπέδου ) και 2 βάσης λόγω καθαρά του ανοικτού χαρακτήρα (όχι όμως ξύρισμα ) θα ταιριάξουν με την μουσική που ακούς και ακούω .
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Παντως επειδή ο φιλος ακουει κυριως ροκ και μεταλ χρειαζεται ηχεια με μεγαλο γουφερ για να τα ευχαριστηθεί !!! ηχειο με 4,5 ,6 γουφερ δεν το κοβω να κανει δουλεια από εκει και περα οι επιλογες είναι αρκετες και θα πρεπει ο ιδιος να παει να ακουσει για να εχει το μετρο σύγκρισης και να καταληξει !!!! προσωπικα θα κοιταζα για ηχειο βασης με 8 γουφερ η δαπέδου με 2 8 ιντσα η 3 δρομα των 6,5 !!!! πρεπει να ακουει χαμηλο το οποιο να παιζει με ανεση σε αυτό το φασμα συχνοτήτων !!!-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Αγορά bookshelf ηχείων

8 ίντσα σε 16 τετραγωνικά ...Καλή τύχη !

Ζητω συγνωμη διοτι δεν ειχα δε τα τμ του χωρου !! νομιζα για μεγαλο χωρο και όχι για τα 16 τμ !!! οντως δαπέδου με 2 οκταιτσα θα πεσουν πολύ μεγαλα στο χωρο !! καθως και για τα magnat ,crewing vega , καταλαβα λαθος !!!-bye-
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,111
Re: Απάντηση: Re: Αγορά bookshelf ηχείων

2 με 3 μετρα

μεγάλη απόσταση...θες 8ιντσα γούφερ. Να ξέρεις ότι το μέγεθος του γούφερ παέι με την απόσταση ακρόασης και όχι με τα κυβικά του χώρου (με τα κυβικά του χώρου πάμε τα subwoofers).
Απόσπασμα από κάποιον πολύ γνώστη του θέματος: "
Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι πως δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να αποφασίσετε για το μέγεθος που θα έχουν τα γούφερ των ηχείων σας, με βάση τα τετραγωνικά του χώρου ακρόασης. Το κριτήριο επιλογής είναι αποκλειστικά η απόσταση ακρόασης, δηλαδή οι αποστάσεις που χωρίζουν το αριστερό ηχείο από το αριστερό αυτί σας και το δεξί ηχείο από το δεξί αυτί σας, και οι οποίες προφανώς πρέπει να είναι ίσες.
Εντελώς εμπειρικά, θα έλεγα ότι ένα ζευγάρι ηχεία με ένα γούφερ 6,5 ιντσών είναι κατάλληλα μόνο για κοντινές ακροάσεις, όχι πάνω από 2 μέτρα. Γύρω στα 3 μέτρα, μια καλή λύση είναι δύο γούφερ 6,5 ή 8 ιντσών..."
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Re: Αγορά bookshelf ηχείων

μεγάλη απόσταση...θες 8ιντσα γούφερ. Να ξέρεις ότι το μέγεθος του γούφερ παέι με την απόσταση ακρόασης και όχι με τα κυβικά του χώρου (με τα κυβικά του χώρου πάμε τα subwoofers).
Απόσπασμα από κάποιον πολύ γνώστη του θέματος: "
Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι πως δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να αποφασίσετε για το μέγεθος που θα έχουν τα γούφερ των ηχείων σας, με βάση τα τετραγωνικά του χώρου ακρόασης. Το κριτήριο επιλογής είναι αποκλειστικά η απόσταση ακρόασης, δηλαδή οι αποστάσεις που χωρίζουν το αριστερό ηχείο από το αριστερό αυτί σας και το δεξί ηχείο από το δεξί αυτί σας, και οι οποίες προφανώς πρέπει να είναι ίσες.
Εντελώς εμπειρικά, θα έλεγα ότι ένα ζευγάρι ηχεία με ένα γούφερ 6,5 ιντσών είναι κατάλληλα μόνο για κοντινές ακροάσεις, όχι πάνω από 2 μέτρα. Γύρω στα 3 μέτρα, μια καλή λύση είναι δύο γούφερ 6,5 ή 8 ιντσών..."

Τα στάσιμα κύματα παραμένουν ...
Εγώ δηλαδή σε 40 τετραγωνικά με μεγάφωνα 6.5 (απόσταση ακρόασης τα 3 μέτρα ) έχω θέμα ;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
μεγάλη απόσταση...θες 8ιντσα γούφερ. Να ξέρεις ότι το μέγεθος του γούφερ παέι με την απόσταση ακρόασης και όχι με τα κυβικά του χώρου (με τα κυβικά του χώρου πάμε τα subwoofers).
Απόσπασμα από κάποιον πολύ γνώστη του θέματος: "
Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι πως δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να αποφασίσετε για το μέγεθος που θα έχουν τα γούφερ των ηχείων σας, με βάση τα τετραγωνικά του χώρου ακρόασης. Το κριτήριο επιλογής είναι αποκλειστικά η απόσταση ακρόασης, δηλαδή οι αποστάσεις που χωρίζουν το αριστερό ηχείο από το αριστερό αυτί σας και το δεξί ηχείο από το δεξί αυτί σας, και οι οποίες προφανώς πρέπει να είναι ίσες.
Εντελώς εμπειρικά, θα έλεγα ότι ένα ζευγάρι ηχεία με ένα γούφερ 6,5 ιντσών είναι κατάλληλα μόνο για κοντινές ακροάσεις, όχι πάνω από 2 μέτρα. Γύρω στα 3 μέτρα, μια καλή λύση είναι δύο γούφερ 6,5 ή 8 ιντσών..."
Δεν στέκουν αυτά τα πράγματα, που στηρίζονται;

Το μέγεθος του Woofer έχει σχέση με την κατώτερη δυνατή χαμηλή συχνότητα που μπορεί να αναπαράγει. Και αυτή έμμεσα με τη σειρά της έχει σχέση με το χώρο.

Η χαμηλότερη αυτή συχνότητα δεν εξαρτάται μόνο από το μέγεθος του woofer, αλλά κυρίως από το είδος σχεδίασης του ηχείου. [Ακουστικής ανάρτησης, ανάκλασης οπής (bass reflex), γραμμής μεταφοράς (transmission line), κλπ]

Δεδομένου ότι η κατώτερη συχνότητα που μπορεί να αναπαραχθεί σε ένα χώρο είναι συνάρτηση του αντίστοιχο μήκος κύματος (c=l.v). Και εκεί πάλι έχουν σημασία οι διαστάσεις του δωματίου. (Οι διαστάσεις, όχι ο όγκος). Η απόσταση ακρόασης τι σχέση έχει; Άλλωστε γνωρίζουμε ότι οι χαμηλές συχνότητες (κάτω από 300 Hz) δεν μεταφέρουν κατευθυντική πληροφορία.

Επειδή όμως οι χαμηλές συχνότητες καταναλώνουν μεγαλύτερα ποσά ενέργειας για να παραχθούν σε σχέση με το υπόλοιπο φάσμα (και περισσότερη ισχύ για να έχουμε ικανοποιητική στάθμη ήχου SPL) γι' αυτό συνήθως μετράμε τα τετραγωνικά για να υπολογίσουμε πρακτικά αν μας καλύπτει σε εντάσεις κάποιο συγκεκριμένο ηχείο. Εκεί έχει κάποιο ρόλο το μέγεθος του woofer. (Όσο μεγαλύτερο, τόσο περισσότερη η ενέργεια που καταναλώνει και κατά συνέπεια οι παραγόμενες στάθμες SPL). Δεν είναι το μέγεθος του woofer που ενδιαφέρει τόσο, όσο οι παραγόμενες στάθμες SPL. Γι' αυτό προκειμένου για μεγάλους χώρους οι κατασκευαστές ηχείων επιλέγουν συχνά ως λύση, συστοιχίες δύο ή περισσότερων μικρότερων woofer, αντί για ένα μεγαλύτερο.

Σε αντίθετη περίπτωση καταλήγουμε σε άτοπα.
Δηλαδή τα ηχεία βάσης που κατά κανόνα δεν έχουν woofer μεγαλύτερο από 6,5 ίντσες, πολλά εκ των οποίων κοστίζουν αρκετές χιλιάδες ευρώ, δεν έχουν θέση σε ένα μεγάλο σαλόνι; :nounder:

Υ.Γ. Ποιός είναι αυτός ο "πολύ γνώστης του θέματος"; :blink:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το μέγεθος του γουφερ έχει σχέση με το max spl του ηχείου σε συγκεκριμένη απόσταση.
Ως γνωστόν το spl πέφτει όσο πέφτει η συχνότητα.
Υπάρχει πολύ πληροφορία στο διαδίκτυο.
Με λίγα λόγια στα 3μ με εξαρι γουφερ το μπάσο θα το ψάχνει με το κυαλι.
Εκτός αν εννοούμε μπάσο τα 70hz....