[Επίσημο] Poco F2 Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129

Έγιναν σήμερα τα αποκαλυπτηρια της Global version του k30 pro στην Ευρώπη και στον υπόλοιπο κόσμο εκτός Κίνας.​

https://www.gsmarena.com/poco_f2_pr..._amoled_screen_and_64mp_camera-news-43150.php


IMG-20200512-210534.jpg

cb32fb8e11f7c931b37328cde64efc26.jpg

c27e76626ad3af8b95576bffe824881a.jpg
5034b0cce90bf2eb30a6f9e245e59c30.jpg

64def119cf23ddf81014a08c7078c8a6.jpg
dccd1cad9f96f2ca3d0b1095dc6086ea.jpg
11916a56020a3dc159658e4769096192.jpg
b88b9105c52edd3d7fe3be3abf076d8b.jpg



Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Η πιο ενδιαφέρουσα πρόταση αυτή τη στιγμή σε όλες τις κατηγορίες τιμής.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ ότι το μεγάλο του μείον είναι το βάρος.
Με μια λαστιχένια θήκη πάμε στα 240 γραμμάρια.
Ναι είναι πολύ βαρύ για κινητό.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Εγώ ξέρω ότι με το καλημέρα τα 500 και 600 ευρώ για ΝΟΝΑΜΕ κινεζιά είναι εξίσου υπερβολικά. Εκτός κι αν έγινε φοβερή μαρκα το πόκο και δεν πήραμε χαμπάρι.

Για τον ορισμό flagship περιμένετε να γίνουν συγκρίσεις. Οπως έχει αποδειχθεί πολλές φορές άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Μετά από τόσα χρόνια δεν νοείται να λέμε noname κινητό της Xiaomi.
Η τιμή του με βάση τα χαρακτηριστικά είναι η πιο χαμηλή που βλέπουμε σήμερα με SD 865
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Εγώ ξέρω ότι με το καλημέρα τα 500 και 600 ευρώ για ΝΟΝΑΜΕ κινεζιά είναι εξίσου υπερβολικά. Εκτός κι αν έγινε φοβερή μαρκα το πόκο και δεν πήραμε χαμπάρι.

Για τον ορισμό flagship περιμένετε να γίνουν συγκρίσεις. Οπως έχει αποδειχθεί πολλές φορές άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.

Με 500 ευρω Τασο προτιμω το poco απο το να αγορασω κινητο με "ονομα" αλλα μπαγκατελα οπως πχ το iphone se.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Εγώ προτιμώ επώνυμο έστω και περσινό.
Γενικά δεν βλέπω πουθενά (ούτε εδώ μέσα) να λαμβάνεται υπόψιν η ποιότητα κατασκευής.

Όταν κάποιος κρατάει 3 και 4 χρόνια ένα κινητό (αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία) θέλει να κρατήσει το κινητό και κατασκευαστικά σε άριστη κατάσταση.

Συγνώμη αλλά οι κινεζιες σε 6 μήνες φαίνονται 6 ετών.

Μπορεί να έχουν επί μέρους εξαρτήματα πολύ καλά αλλά η συναρμολόγηση και τα υλικά (πλαστικά μέρη κλπ) δεν είναι εφάμιλλα των Samsung/iPhone όπως και να το κάνουμε.

Σημασία έχει ένα κινητό να έχει καλό μέσο όρο περιλαμβάνοντας ΟΛΕΣ τις παραμέτρους.

Στο χέρι μας δεν κραταμε ούτε τον επεξεργαστή ούτε την κάμερα. Κραταμε ενα ολοκληρωμένο πράγμα.

Να σας το πω με αμάξια. Είναι αυτοί που έχουν Evo και Impreza και παντού κοκορευονται για τα γκάζια και είναι αυτοί που παίρνουν AMG (το καλό όχι το δίλιτρο) για να τα συνδυάζουν όλα.

Η άποψη μου.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Μια χαρά επώνυμα είναι πια τα xiaomi.
Redmi note 7 αστέρι όσοι φίλοι και γνωστοί το πήραν το έχουν ακόμη και είναι άριστο.
Δύο φίλοι πήραν Samsung a50 και από τις πρώτες μέρες το μετάνιωσα. Τη xiaomi τόσα χρόνια πληρώναμε λίγα και παίρναμε πάρα πολλά.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Εγώ προτιμώ επώνυμο έστω και περσινό.
Γενικά δεν βλέπω πουθενά (ούτε εδώ μέσα) να λαμβάνεται υπόψιν η ποιότητα κατασκευής.

Όταν κάποιος κρατάει 3 και 4 χρόνια ένα κινητό (αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία) θέλει να κρατήσει το κινητό και κατασκευαστικά σε άριστη κατάσταση.

Συγνώμη αλλά οι κινεζιες σε 6 μήνες φαίνονται 6 ετών.

Μπορεί να έχουν επί μέρους εξαρτήματα πολύ καλά αλλά η συναρμολόγηση και τα υλικά (πλαστικά μέρη κλπ) δεν είναι εφάμιλλα των Samsung/iPhone όπως και να το κάνουμε.

Σημασία έχει ένα κινητό να έχει καλό μέσο όρο περιλαμβάνοντας ΟΛΕΣ τις παραμέτρους.

Στο χέρι μας δεν κραταμε ούτε τον επεξεργαστή ούτε την κάμερα. Κραταμε ενα ολοκληρωμένο πράγμα.

Να σας το πω με αμάξια. Είναι αυτοί που έχουν Evo και Impreza και παντού κοκορευονται για τα γκάζια και είναι αυτοί που παίρνουν AMG (το καλό όχι το δίλιτρο) για να τα συνδυάζουν όλα.

Η άποψη μου.

Συγνωμη αλλα εχω δωσει 600αρια για επωνυμες πλαστικουρες και 150 για κινεζικο full αλουμινιο . Ειχα ενα xiaomi και δυστυχως το ειχα σε θηκη και εχανα την ωραια αισθηση που ειχε η κατασκευη του στο χερι με το μεταλλο και το κυρτο γυαλι.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Re: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Ποιότητα κατασκευής είχε... η HTC.
Αλλά κάπου χάλασε η μαγιά και μετά πετούσανε χαρταετό.

Το Poco είναι σβέλτο, με ικανοποιητικότατη οθόνη, καλή κάμερα, σχετικά καλό software.
Υπάρχει ευτυχώς και αρκετή υποστήριξη από end user development στο Xda-dev
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Εγώ προτιμώ επώνυμο έστω και περσινό.
Γενικά δεν βλέπω πουθενά (ούτε εδώ μέσα) να λαμβάνεται υπόψιν η ποιότητα κατασκευής.

Όταν κάποιος κρατάει 3 και 4 χρόνια ένα κινητό (αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία) θέλει να κρατήσει το κινητό και κατασκευαστικά σε άριστη κατάσταση.

Συγνώμη αλλά οι κινεζιες σε 6 μήνες φαίνονται 6 ετών.

Μπορεί να έχουν επί μέρους εξαρτήματα πολύ καλά αλλά η συναρμολόγηση και τα υλικά (πλαστικά μέρη κλπ) δεν είναι εφάμιλλα των Samsung/iPhone όπως και να το κάνουμε.

Σημασία έχει ένα κινητό να έχει καλό μέσο όρο περιλαμβάνοντας ΟΛΕΣ τις παραμέτρους.

Μια χαρά είναι η ποιότητα κατασκευής. Έχω πχ το Note 8 pro και στο χέρι ειναι βαρύ και φαίνεται πολύ πιο ακριβό. Σε σχέση μάλιστα με αντίστοιχης και υψηλοτερης τιμής Samsung έχει gorilla glass πίσω και όχι πλαστικό με αποτέλεσμα να φαίνεται πολύ ανωτερο.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Παρόμοια πράγματα διάβαζα πριν από χρόνια για το υπό brand της Huawei το Honnor.
Πριν αρκετά χρόνια είχα το honor 6 που κράτησα για τρία χρόνια ως που στο τέλος το πούλησα..
Προφανως όλα τα κινέζικα δεν είναι kubot.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Εχω εμπειρία απο ολα τα τηλεφωνα, εξαιρουμενων καποιων πολύ κινέζικων τυπου cubot :p

Αυτο που εχω καταλάβει ειναι πως το vfm της midrange κατηγορίας καποιων συγκεκριμένων κινέζικων, και σια, (xiaomi, redmi, honor, poco) σε ορισμένα μοντέλα εχει αγγιξει το τέλειο.
Οπως πχ τα παρακατω (ειμαι σιγουρος οτι ξεχνάω και καμποσα)

Redmi Note 5 & 7
Honor 8x
Honor Play
Poco F1
Xiaomi Mi A1/A2/A3
Xiaomi Mi9
Nexus 5X
Nexus 6


Το κομμάτι των ναυαρχίδων ειναι ομως εντελώς διαφορετικο κομμάτι.

Οι κινέζοι ξεκάθαρα "κλεβουν", ειδικά στο κομμάτι του λογισμικού. Ακομα και το πολύ προσφατο Xiaomi Mi9, αν και προσεφερε εξαιρετικο flagship vfm, εκοβε εφαρμογες στο παρασκήνιο παρα, μα παρα πολύ εύκολα. Δεν αναφερομαι σε redraw, αλλα σε πλήρες reload η σε εξαφανισμο του app απο το multitasking. Ειχα δοκιμασει ολα τα settings, ψαγμενα και μη, και το αποτέλεσμα ηταν πάντα το ιδιο. Για να μην αναφερθώ στις κομμένες ειδοποιήσεις που νομίζω μόλις προσφατα λύθηκαν.
Οταν λοιπόν βλέπω 10-20% παραπάνω αυτονομία, ξέρω πολύ καλα που αυτή οφείλεται. Αλίμονο αν ελυσαν οι κινέζοι φίλοι μας και το ενεργειακό πρόβλημα.
H Xiaomi το κάνει ακομα, η Huawei το έκανε (P9/P10) και δεν ξερω αν το συνεχίζει.
To XDA ειναι γεμάτο απο τα παραπάνω.

Στο κομμάτι του υλικού και της "ποιοτητας" που αναφέρουμε, οφείλω να πω οτι δεν πρέπει να αφορά μονο αυτο που αισθανομαστε στο χέρι οταν το κρατάμε (οχι οτι δεν ειναι σημαντική η αίσθηση).
Υπάρχουν και ένα σκασμο άλλοι παράγοντες, οπως αδιαβροχοποίηση και το δέσιμο του κέλυφους ωστε να μην λυγίζει εύκολα (η Samsung παραμένει στην κορυφή σε αυτο) κλπ

Το κομμάτι το οικονομικό δεν το αναφέρω καν. Ο καθένας μας καλα κάνει και πληρώνει οσο μπορεί ή όσο γουστάρει.
Τις εύκολες εξισώσεις ομως δεν τις μπορώ...

ΥΓ. Οχι οτι και οι μεγάλοι δεν εχουν κατα καιρούς τα θέματα τους. Απλα συνήθως αποτελούν εξαιρέσεις στον κανόνα.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Οι κινέζοι ξεκάθαρα "κλεβουν", ειδικά στο κομμάτι του λογισμικού. Ακομα και το πολύ προσφατο Xiaomi Mi9, αν και προσεφερε εξαιρετικο flagship vfm, εκοβε εφαρμογες στο παρασκήνιο παρα, μα παρα πολύ εύκολα. Δεν αναφερομαι σε redraw, αλλα σε πλήρες reload η σε εξαφανισμο του app απο το multitasking. Ειχα δοκιμασει ολα τα settings, ψαγμενα και μη, και το αποτέλεσμα ηταν πάντα το ιδιο. Για να μην αναφερθώ στις κομμένες ειδοποιήσεις που νομίζω μόλις προσφατα λύθηκαν.
Οταν λοιπόν βλέπω 10-20% παραπάνω αυτονομία, ξέρω πολύ καλα που αυτή οφείλεται. Αλίμονο αν ελυσαν οι κινέζοι φίλοι μας και το ενεργειακό πρόβλημα.
H Xiaomi το κάνει ακομα, η Huawei το έκανε (P9/P10) και δεν ξερω αν το συνεχίζει.
To XDA ειναι γεμάτο απο τα παραπάνω.

Στο κομμάτι του υλικού και της "ποιοτητας" που αναφέρουμε, οφείλω να πω οτι δεν πρέπει να αφορά μονο αυτο που αισθανομαστε στο χέρι οταν το κρατάμε (οχι οτι δεν ειναι σημαντική η αίσθηση).
Υπάρχουν και ένα σκασμο άλλοι παράγοντες, οπως αδιαβροχοποίηση και το δέσιμο του κέλυφους ωστε να μην λυγίζει εύκολα (η Samsung παραμένει στην κορυφή σε αυτο) κλπ

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Σωστά ξέχασα να αναφέρω τα forced close των εφαρμογών. Δέχεστε τέτοια πράγματα; Να κλείνει η εφαρμογή στο background και να χάνετε ειδοποιήσεις; Και εντάξει να είναι τα κουτσομπολίστικα sites. Υπάρχουν σοβαρές εφαρμογές που θες alert, (συναγερμοί, αυτοματισμοί κλπ)

Οταν οι κινέζοι γίνουν άνθρωποι softwarικά τότε θα ασχοληθώ.

Δυστυχώς η τιμολογιακή πολιτική των μεγάλων τους έχει κάνει μάγκες κι αυτούς.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: [Επίσημο] Poco F2 Pro (Global/EU)

Δηλαδή εγώ τόσα χρόνια με διάφορα huawei και ενδιάμεσα με ένα Meizu που δεν χάνω τις ειδοποιήσεις και οι εφαρμογές που θέλω μένουν ανοιχτές, πρέπει να είμαι από τους τυχερούς.
Η μήπως όχι;