Philips or TCL? Ποια μου προτείνεται;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BiLLyS.13

New member
12 May 2020
5

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
BiLLyS.13, αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:


Απόσταση θέασης :

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις:
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Η Philips είναι το μεγαλύτερο va πάνελ που έβγαλε φέτος η εταιρεία. Στα πλεονεκτήματά της είναι το ambilight (για μένα απαραίτητο για νυκτερινή θέαση, για άλλους άχρηστο και αδιάφορο), ο πολύ δυνατός επεξεργαστής εικόνας P5, το android os και η πλήρης υποστήριξη όλων των σύγχρονων φορμά εικόνας και ήχου. Από την άλλη, το πάνελ της είναι ένα απλό βασικό va πάνελ στα 60hz με εξομάλυνση κίνησης, ενώ η tcl βλέπω ότι έχει 120hz πάνελ και εξελιγμένο local dimming, οπότε έχει προδιαγραφές για καλύτερη εικόνα. Αν τις βρίσκεις στην ίδια τιμή, πήγαινε για την tcl. Αν βρίσκεις τη Philips αρκετά φθηνότερη, κοίτα στο Youtube κανένα βιντεάκι με αμπιλάιτ, να δεις αν σου κάνει το εφέ και να αποφασίσεις.
 

BiLLyS.13

New member
12 May 2020
5
Απάντηση: Re: Philips or TCL? Ποια μου προτείνεται;

BiLLyS.13, αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:


Απόσταση θέασης : 3-3,5 μέτρα περίπου

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): Απέναντι

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): όλες οι συνθήκες

Κύρια χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : ταινίες και σειρές

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα: λογικές

προϋπολογισμός : 1000-1100

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις: μια samsung παλια FHD



Στο πηγές τι εννοείς;
 

BiLLyS.13

New member
12 May 2020
5
Απάντηση: Re: Philips or TCL? Ποια μου προτείνεται;

Η Philips είναι το μεγαλύτερο va πάνελ που έβγαλε φέτος η εταιρεία. Στα πλεονεκτήματά της είναι το ambilight (για μένα απαραίτητο για νυκτερινή θέαση, για άλλους άχρηστο και αδιάφορο), ο πολύ δυνατός επεξεργαστής εικόνας P5, το android os και η πλήρης υποστήριξη όλων των σύγχρονων φορμά εικόνας και ήχου. Από την άλλη, το πάνελ της είναι ένα απλό βασικό va πάνελ στα 60hz με εξομάλυνση κίνησης, ενώ η tcl βλέπω ότι έχει 120hz πάνελ και εξελιγμένο local dimming, οπότε έχει προδιαγραφές για καλύτερη εικόνα. Αν τις βρίσκεις στην ίδια τιμή, πήγαινε για την tcl. Αν βρίσκεις τη Philips αρκετά φθηνότερη, κοίτα στο Youtube κανένα βιντεάκι με αμπιλάιτ, να δεις αν σου κάνει το εφέ και να αποφασίσεις.

https://www.youtube.com/watch?v=E4ZBkbLophA

Να, πάρε εδώ ένα αντιπροσωπευτικό βιντεάκι του πως δείχνει το βράδυ το μοντέλο που εξετάζεις, για να μην ψάχνεις άδικα.

Ευχαριστώ πολύ
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Απάντηση: Re: Philips or TCL? Ποια μου προτείνεται;

Στο πηγές τι εννοείς;

Standard Definition: DVD ταινίες σειρές,digea sd

HD:High Definition 720p,1080p (FHD)-bluray-digea hd,4K (3840x2160)

High Dynamic Range: ταινίες σειρές από Netflix 4K HDR,από Ultra HD Blu ray player
 

BiLLyS.13

New member
12 May 2020
5
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Philips or TCL? Ποια μου προτείνεται;

High Dynamic Range: ταινίες σειρές από Netflix 4K HDR,από Ultra HD Blu ray player

Αυτό
Θέλω να είναι και android tv οποτε ετσι θα μπορω να έχω και iptv