Μυστήρια Πράγματα..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Έχω διαπιστώσει μια περίεργη συμπεριφορά του ενισχυτή μου nad d 3020. Όταν ο ενισχυτής είναι στο on αλλά δεν παίζει μουσική υπάρχει ένα δεδομένο φύσημα (hiss) από τα tweeter που πάντα υπήρχε...όμως πρόσφατα ανακάλυψα ότι από το ένα ηχείο ακούγεται εκτός του φυσήματος και ένας θόρυβος σαν τρίξιμο? σαν ηλεκτροστατικός θόρυβος? δεν μπορώ να το περιγράψω πάντως είναι έντονος και ξεκάθαρος όταν πλησιάζω το αυτί μου στο tweeter.

Το μυστήριο είναι ότι αυτό συμβαίνει όταν ο ενισχυτής κάθεται ''όρθιος'' διότι όταν τον τοποθετώ ξαπλωμένο εξαφανίζεται ο θόρυβος αυτός.

Ο ενισχυτής κάθεται πάνω σε ένα κομοδίνο από ξύλο και τον έχω διατηρήσει σε άψογη κατάσταση δεν έχει υποστεί κακομεταχείριση ή κάτι τέτοιο εκτός του ότι με τον περυσινό σεισμό της Αττικής γύρισα από το γραφείο και τον βρήκα να έχει πέσει στα πλάγια πάνω στο κομοδίνο. Όχι όμως κάτω στο πάτωμα απλά οριζοντιώθηκε πάνω στο κομοδίνο από την όρθια θέση του. Φαντάζομαι δεν αρκεί αυτό για να δημιουργηθεί πρόβλημα δεν είναι και από μπαμπάκι και η κατασκευή του μοιάζει στοιβαρή.

Πιστεύετε πρέπει να τον στείλω στην αντιπροσωπεία? Μπορεί κάτι από τα μέσα του να έχει χάσει την θέση του και όταν είναι ξάπλα το μηχανάκι να έρχεται στην σωστή του θέση?

Δεν είναι ότι με ενοχλεί ο θόρυβος αλλά αν είναι κάτι που χρίζει επιδιόρθωσης θα ήθελα να το στείλω να το δουν οι ειδικοί. Το service λένε είναι η καλύτερη πρόληψη.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Πιστεύετε πρέπει να τον στείλω στην αντιπροσωπεία? Μπορεί κάτι από τα μέσα του να έχει χάσει την θέση του και όταν είναι ξάπλα το μηχανάκι να έρχεται στην σωστή του θέση?

To πιθανότερο. Εγώ πραγματικά θα τον πήγαινα για *σερβις. Αλήθεια, για τι ενισχυτή μιλάμε;
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
To πιθανότερο. Εγώ πραγματικά θα τον πήγαινα για *σερβις. Αλήθεια, για τι ενισχυτή μιλάμε;

Είναι ένας υβριδικός ενισχυτής της nad τάξης D νομίζω. Στο ίντερνετ διάβαζα ότι είναι ψηφιακός αν και η nad λέει ότι είναι υβριδικός αλλά τεχνικές λεπτομέρειες δεν γνωρίζω. Γενικά έχει αγοραστεί το 2017 και δεν έχει ταλαιπωρηθεί και πολύ αφού εδώ και κάνα χρόνο ακούω κατά κύριο λόγο με ακουστικά.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν βρίσκω κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει που πρέπει να το στείλω? Η nad στο site της δεν αναφέρει επίσημο dealer για Ελλάδα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εγώ δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά δεν θα ήξερα τι να κοιτάξω δεν ανοίξω τον ενισχυτή. Θα ήταν προτιμότερο να τον στείλω σε εξουσιοδοτημένο service. Αλήθεια οι ενισχυτές χρειάζονται service μετά από κάποια χρόνια? Σίγουρα ποιάνουν μέσα σκόνες κτλπ...ο κατασκευαστής δεν δίνει καμία πληροφορία για κάτι τέτοιο.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Κανε ένα κοπο και παρε τηλ στον Ν Λαιο 210-8629513 3 Σεμπτεβριου 166 Αθηνα !!! εχω την εντυπωση ότι είναι ο αντιπρόσωπος αλλα δεν είμαι σιγουρος ωστόσο κανε ένα τηλ για να το σιγουρεψεις !!!-bye-
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Σε εμενα ριξανε οι μπογιατζηδες στο πλαι τον πυργο του PC
και πηρα στο χερι την καρτα γραφικων και την μητρικη.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Εγώ γενικά όλα τα εξαρτήματα του ήχου (ακουστικά, dac, ενισχυτές κτλπ) τα προσέχω φουλ σε σημείο υπερβολής.

Τώρα με τον σεισμό δεν το περιμένεις τι να κάνεις...και παντού στο νετ συμβουλεύουν να τοποθετήται ο ενισχυτής σε όρθια θέση για να ψύχεται καλύτερα.

Ευτυχώς τα ακουστικά και τα headamp τα ακουμπάς πάνω στο γραφείο και ησυχάζεις για πάντα :2thumb22sup:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Μπαίνει και οριζόντια και κάθετα. Κι εμένα μου φαίνεται πιο κομψός κάθετα.
WDF-NAD-D3020.jpg
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τοποθέτηση ενισχυτή στην όρθια θέση καλό είναι να γίνεται, αφού βεβαιωθούμε ότι συμφωνεί με αυτό ο κατασκευαστής. Απ' όσο ξέρω μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να δημιουργηθούν θέματα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ο κατασκευαστής λέει ότι η όρθια θέση είναι καλύτερη διότι θερμαίνεται λιγότερο...έχει μάλιστα και από τις 2 πλευρές ανοίγματα για να φεύγει ο ζεστός αέρας φαντάζομαι. Μάλιστα προτείνεται ο ενισχυτής λόγω μεγέθους και όρθιας θέσης να τοποθετείται σε desktop καταστάσεις πάνω σε γραφεία.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
από αυτό που λες, σαν να έχει "μισοξεκολλήσει" εξάρτημα.
ίσως κάποιος πυκνωτής. ή τυπωμένο που κόβεται σε συγκεκριμένη θέση