Marantz PM710 DC - Τρανζίστορ Ενίσχυσης

promitheas73

New member
7 May 2020
35
Καλησπέρα σε όλους

Όπως φαίνεται από τον τίτλο , έχω έναν παλιό Marantz ενισχυτή στον οποίο έχουν καεί τα τρανζίστορ ενίσχυσης του ενός καναλιού.
Τα τρανζίστορ που φοράει είναι της NEC με κωδικό 2SA1108A & 2SC2588A. Αυτά φυσικά και δεν υπάρχουν και είναι και σχετικά αδύνατο να βρεθούν.
Στο Ebay & AliExpress υπάρχουν κάποιοι κινέζοι που υποτίθεται ότι τα έχουν στοκ, αλλά μετά από μικρή έρευνα διαπίστωσα ότι κυκλοφορούν πολλά πλαστά.
Έχω βρει κάποια της Sanken με κωδικούς 2SA1215 & 2SC2921 τα οποία τα πρότεινε κατάστημα ηλεκτρονικών ως τα αντίστοιχα.

Ερώτηση πρώτη: Ξέρει κανείς αν είναι όντως τα σωστά τρανζίστορ; Αν όχι, τι προτείνει σαν αντίστοιχα;

Ερώτηση δεύτερη: Επειδή εδώ που μένω (επαρχία) δεν αναλαμβάνει κανείς ούτε να κοιτάξει τον ενισχυτή και επειδή το κόστος αποστολής σε Αθήνα / Θεσσαλονίκη
είναι σχετικά υψηλό (ο ενισχυτής ζυγίζει πάνω από δέκα κιλά), θα κάνω την επισκευή μόνος μου. Χρειάζεται πέρα από τα τρανζίστορ να αλλαχτεί και κάτι άλλο λόγω
ότι τα τρανζίστορ δεν είναι πλήρως συμβατά με τα παλιά; Να ενημερώσω εδώ ότι ο ενισχυτής αγοράστηκε από το εξωτερικό πριν τρία-τέσσερα χρόνια και του είχε γίνει
service δηλαδή αλλάχτηκαν αρκετοί πυκνωτές, αντιστάσεις κλπ., οπότε η ερώτηση αφορά στο αν πρέπει να αλλάχτει και κάτι άλλο για να αποδίδουν σωστά τα καινούργια τρανζίστορ.

Ερώτηση τρίτη: Μεταξύ των διάφορων χαρακτηριστικών των τρανζίστορ υπάρχει και ένας δείκτης που ονομάζεται hFE. Χωρίς να αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι αντιπροσωπεύει αυτό
διάβασα ότι η τιμή αυτή για τα παλιά τρανζίστορ της NEC είναι μεταξύ 55-160 για το 2SA1108A και 60-200 για το 2SC2588A. Οι αντίστοιχες τιμές για τα τρανζίστορ της Sanken είναι
50-180 και για τα δύο. Υπάρχει όμως μια σημείωση της Sanken που αναφέρει ότι η τιμή αυτή κυμαίνεται από 50-100 για τα τρανζίστορ με κωδικό παρτίδας που τελειώνει σε O, από
70-140 σε αυτα που τελειώνουν σε P και 90-180 για αυτά που τελειώνουν σε Y. Παίζει κάποιο ρόλο αυτή η κατηγοριοποίηση για τη σωστή επιλογή του αντίστοιχου τρανζίστορ; Π.χ.
τα Sanken με κωδικό που τελειώνει σε Y είναι προτιμότερα;

Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής και να μην σας κούρασα.

Ευχαριστώ και κάθε βοήθεια δεκτή....
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Πρώτα από όλα ebay το ξεχνάς,στην συνέχεια θέλει έλεγχο στα οδηγά τρανζίστορ μήπως έχουν κάνει και αυτά όπως και στα γύρω υλικά
Δεύτερων δεν μας λες πως κάηκε
Το μηχάνημα αγοράστηκε από ebay;αν ναι ίσως οι πυκνωτές που έχουν βάλει να είναι μουφα
Για να προχωρήσεις σε επισκευή χρειάζεσαι το service manual του μηχανήματος ,πολύ πιθανών να υπάρχει στο ίντερνετ
Για την αντικατάσταση των τρανζίστορ ακόμα και αν βρεις τα αντίστοιχα ίσως θέλει διαφορετική πόλωση στα εξόδου ίσως και κάποια μικροαλλαγές ποιο πίσω
Σε κάθε περίπτωση αν δεν γνωρίζεις τι να κάνεις και πιστεύεις ότι αξίζει η επισκευή του τότε να το στείλεις σε κάποιο καλό σέρβις και όχι κάπου τυχαια
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
έλεγχος για διαρροή και στα καινούργια. δυστυχώς μου έχει τύχει και αυτό σε γνήσιο sanken

ειναι δύσκολο το εγχείρημα για κάποιον που δεν έχει γνώσεις και εμπειρία ,για αυτό λέω ότι αν δεν γνωρίζει ο φίλος καλό ειναι να πάει σε κάποιο καλό σέρβις

χωρίς παρεξήγηση πως συντονιστές έχει η κατηγορία
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
447
Καλησπέρα σε όλους

Όπως φαίνεται από τον τίτλο , έχω έναν παλιό Marantz ενισχυτή στον οποίο έχουν καεί τα τρανζίστορ ενίσχυσης του ενός καναλιού.
Τα τρανζίστορ που φοράει είναι της NEC με κωδικό 2SA1108A & 2SC2588A. Αυτά φυσικά και δεν υπάρχουν και είναι και σχετικά αδύνατο να βρεθούν.
Στο Ebay & AliExpress υπάρχουν κάποιοι κινέζοι που υποτίθεται ότι τα έχουν στοκ, αλλά μετά από μικρή έρευνα διαπίστωσα ότι κυκλοφορούν πολλά πλαστά.
Έχω βρει κάποια της Sanken με κωδικούς 2SA1215 & 2SC2921 τα οποία τα πρότεινε κατάστημα ηλεκτρονικών ως τα αντίστοιχα.

Ερώτηση πρώτη: Ξέρει κανείς αν είναι όντως τα σωστά τρανζίστορ; Αν όχι, τι προτείνει σαν αντίστοιχα;

Ερώτηση δεύτερη: Επειδή εδώ που μένω (επαρχία) δεν αναλαμβάνει κανείς ούτε να κοιτάξει τον ενισχυτή και επειδή το κόστος αποστολής σε Αθήνα / Θεσσαλονίκη
είναι σχετικά υψηλό (ο ενισχυτής ζυγίζει πάνω από δέκα κιλά), θα κάνω την επισκευή μόνος μου. Χρειάζεται πέρα από τα τρανζίστορ να αλλαχτεί και κάτι άλλο λόγω
ότι τα τρανζίστορ δεν είναι πλήρως συμβατά με τα παλιά; Να ενημερώσω εδώ ότι ο ενισχυτής αγοράστηκε από το εξωτερικό πριν τρία-τέσσερα χρόνια και του είχε γίνει
service δηλαδή αλλάχτηκαν αρκετοί πυκνωτές, αντιστάσεις κλπ., οπότε η ερώτηση αφορά στο αν πρέπει να αλλάχτει και κάτι άλλο για να αποδίδουν σωστά τα καινούργια τρανζίστορ.

Ερώτηση τρίτη: Μεταξύ των διάφορων χαρακτηριστικών των τρανζίστορ υπάρχει και ένας δείκτης που ονομάζεται hFE. Χωρίς να αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι αντιπροσωπεύει αυτό
διάβασα ότι η τιμή αυτή για τα παλιά τρανζίστορ της NEC είναι μεταξύ 55-160 για το 2SA1108A και 60-200 για το 2SC2588A. Οι αντίστοιχες τιμές για τα τρανζίστορ της Sanken είναι
50-180 και για τα δύο. Υπάρχει όμως μια σημείωση της Sanken που αναφέρει ότι η τιμή αυτή κυμαίνεται από 50-100 για τα τρανζίστορ με κωδικό παρτίδας που τελειώνει σε O, από
70-140 σε αυτα που τελειώνουν σε P και 90-180 για αυτά που τελειώνουν σε Y. Παίζει κάποιο ρόλο αυτή η κατηγοριοποίηση για τη σωστή επιλογή του αντίστοιχου τρανζίστορ; Π.χ.
τα Sanken με κωδικό που τελειώνει σε Y είναι προτιμότερα;

Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής και να μην σας κούρασα.

Ευχαριστώ και κάθε βοήθεια δεκτή....

Καλησπέρα και από εμένα!
Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες της πλακέτας?
 

promitheas73

New member
7 May 2020
35
Απάντηση: Re: Marantz PM710 DC - Τρανζίστορ Ενίσχυσης

Πρώτα από όλα ebay το ξεχνάς,στην συνέχεια θέλει έλεγχο στα οδηγά τρανζίστορ μήπως έχουν κάνει και αυτά όπως και στα γύρω υλικά
Δεύτερων δεν μας λες πως κάηκε
Το μηχάνημα αγοράστηκε από ebay;αν ναι ίσως οι πυκνωτές που έχουν βάλει να είναι μουφα
Για να προχωρήσεις σε επισκευή χρειάζεσαι το service manual του μηχανήματος ,πολύ πιθανών να υπάρχει στο ίντερνετ
Για την αντικατάσταση των τρανζίστορ ακόμα και αν βρεις τα αντίστοιχα ίσως θέλει διαφορετική πόλωση στα εξόδου ίσως και κάποια μικροαλλαγές ποιο πίσω
Σε κάθε περίπτωση αν δεν γνωρίζεις τι να κάνεις και πιστεύεις ότι αξίζει η επισκευή του τότε να το στείλεις σε κάποιο καλό σέρβις και όχι κάπου τυχαια


Ο ενισχυτής αγοράστηκε από εδώ: https://www.gold-vintage-experience.com/en/store/integrated-amplifier/marantz-pm-710-dc.html και οι πυκνωτές του ήταν ήδη αλλαγμένοι με καινούργιους, μάρκας
NICHICON οι περισσότεροι. Επίσης η εταιρεία δήλωνε πως είχε κάνει service στον ενισχυτή, κάτι που δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω γιατί όντως φαινόταν πολλά εξαρτήματα αλλαγμένα με καινούργια
(αντιστάσεις, πυκνωτές κλπ) αλλά και ειλικρινά δεν έχω και τρόπο να επιβεβαιώσω. Η επισκευή αξίζει για εμένα μιας και είναι κομμάτι από μια παλιά σειρά από MARANTZ που κατάφερα με διάφορους τρόπους
να ξαναφέρνω στη ζωή (δεν ξέρω αν μπορώ να ανεβάσω καμία φωτό). Οι γνώσεις μου περί ηλεκτρονικής είναι εντελώς βασικές.

Πως κάηκε; Εύστοχη ερώτηση. Ο ενισχυτής κάποια στιγμή άρχισε να κάνει διακοπές σε ένα κανάλι. Θεωρώντας ότι φταίει το ποντεσιόμετρο (L - R) έριξα λίγο σπρέι επαφών πράγμα που δούλεψε αρχικά εως ότου
σταμάτησε να λειτουργεί το κανάλι. Τον άνοιξα και ψάχνοντας στα τυφλά και με πάρα πολύ κόπο (έχω το manual του ενισχυτή και με βάση αυτό έκανα τις ρυθμίσεις που θα αναφέρω παρακάτω), βρήκα δύο
καμένες αντιστάσεις κοντά στο κανάλι που δεν έπαιζε και μια τρίτη που μου φάνηκε ύποπτη λόγω χρώματος (μαυρισμένη αλλά όχι καμένη) και τις άλλαξα. Εδώ να διευκρινίσω ότι βοήθησε και η θεά τύχη, αφού
μετά την αντικατάσταση με καινούργιες αντιστάσεις όλα δούλευαν κανονικά! Και μετά ήρθε η καταστροφή. Ακολουθώντας τις οδηγίες του manual προσπάθησα να ρυθμίσω τα ρεύματα ηρεμίας. Και ενώ όλα
εξελίσσονταν ικανοποιητικά μια μικρή απροσεξία και ακουμπώντας κατά λάθος τον ακροδέκτη από το πολύμετρο σε δύο ποδαράκια του τρανζίστορ - μπαμ - σπίθα - τέλος.

Είναι πολύ πιθανό να έχουν και άλλα εξαρτήματα, ευελπιστώ όμως επειδή πρόλαβε και κάηκε και η ασφάλεια του ενισχυτή (η οποία ήταν ταχείας και όχι βραδείας τήξης όπως προτείνει το manual) να την έχω
γλυτώσει. Αυτό όμως είναι κάτι που θα ελέγξω σε δεύτερο χρόνο. Η ερώτηση λοιπόν είναι, αν υποθέσουμε ότι έχουν καεί μόνο τα τρανζίστορ (τα τρανζίστορ του άλλου καναλιού δουλεύουν κανονικά), χρειάζεται
να αλλάξω και άλλα εξαρτήματα λόγω μη πλήρους αντιστοιχίας των νέων τρανζίστορ με τα παλιά; Δηλαδή, αν το μόνο που κάηκε είναι τα τρανζίστορ, τα αλλάζω με τα αντίστοιχα καινούργια, ρυθμίζω ρεύματα
ηρεμίας και έχω έναν λειτουργικό ενισχυτή ή η διαδικασία είναι περισσότερο περίπλοκη; Θυμίζω και πάλι ότι στην παρούσα φάση δεν διατίθεμαι να στείλω το μηχάνημα σε άλλη πόλη, λόγω κόστους.

Οι επιπλέον πληροφορίες που παρέχεις όπως "πόλωση εξόδου" δεν γνωρίζω τι είναι οπότε αν μπλέξει η κατάσταση προφανώς και θα χρειαστώ τη βοήθεια κάποιου επαγγελματία.

Για το θέμα της σωστής επιλογής τρανζίστορ, δηλαδή αν παίζει κάποιο ρόλο ο κωδικός της παρτίδας (σειρά O - P -Y), γνωρίζεις κάτι;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

promitheas73

New member
7 May 2020
35
Απάντηση: Re: Marantz PM710 DC - Τρανζίστορ Ενίσχυσης

Πως ακριβώς γίνεται αυτό;
 
23 December 2007
1,681
Σε βλέπω σε μπελάδες.
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν καεί και άλλα τρανζίστορ και πιθανά και άλλα εξαρτήματα.
Με τις γνώσεις που μας περιγράφεις το βλέπω δύσκολο να τα καταφέρεις.
Για αρχή αποφόρτισε τους πυκνωτές τροφοδοσίας με μια αντίσταση πάνω από 100Ω /2W και βγάλε το καμένο τρανζίστορ.
Μετά μέτρα με το πολύμετρο, αντίσταση σε κάθε ίδιο σημείο στο καλό και στο καμένο κανάλι του ενισχυτή και σημείωσε τις τιμές σε φωτοτυπία του κυκλώματος. Μεγάλες αποκλίσεις σε ίδια σημεία δηλώνουν πιθανά καμένα εξαρτήματα τριγύρω.
Τα λέω πολύ μπακάλικα , αλλά θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε.
Σε καμία περίπτωση με τον ενώσεις στο ρεύμα και κυρίως μη βάλεις επάνω ηχεία.
Άσε τα hfe και τα Ο-Υ-P για το τέλος , έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Ναι παίζουν ρόλο.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Το ότι κάηκε η ασφάλεια που λες ήταν fast, δεν λέει κάτι. Πρώτα καίγονται τα ενεργά εξαρτήματα και ύστερα οι ασφάλειες. Μιλάμε για τάξεις μεγέθους χρονική διαφορά!!!
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ελέγξεις και τα γύρω ενεργά υλικά εκτός των τελικών τρανζίστορ!

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
ειναι δύσκολο το εγχείρημα για κάποιον που δεν έχει γνώσεις και εμπειρία ,για αυτό λέω ότι αν δεν γνωρίζει ο φίλος καλό ειναι να πάει σε κάποιο καλό σέρβις

χωρίς παρεξήγηση πως συντονιστές έχει η κατηγορία

που κολλάει το συντονιστές έχει η κατηγορία; σαν απλό μέλος γράφω όπου και αν γράφω..
κατά τα άλλα +1
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
που κολλάει το συντονιστές έχει η κατηγορία; σαν απλό μέλος γράφω όπου και αν γράφω..
κατά τα άλλα +1

Μην το παρεξηγείς με καλή διάθεση έκανα την ερώτηση επειδή έχω δει πολλούς στην κατηγορία το οποίο δεν το βλέπω κακό
Ξέρω πως γράφεις τα έχουμε πει και σε άλλα θέματα και δεν έχω κανένα προβλημα
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Τάκη να πω ότι κατάλαβα τι εννοείς, θα πω ψέματα.
αλλά κανένα πρόβλημα και απο μένα!
:ernaehrung004:

Εξηγούμε λοιπόν ,μέχρι πριν λίγο καιρό στην κατηγορία diy εμφανιζόντουσαν κάνα δυο συντονιστές τώρα βλέπω περισσότερους και απλά μου έκανε εντύπωση και τίποτα παραπάνω
Απλό είναι
Αν δημιούργησα θέμα sorry δεν είχα τέτοια προθεση
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Εξηγούμε λοιπόν ,μέχρι πριν λίγο καιρό στην κατηγορία diy εμφανιζόντουσαν κάνα δυο συντονιστές τώρα βλέπω περισσότερους και απλά μου έκανε εντύπωση και τίποτα παραπάνω
Απλό είναι
Αν δημιούργησα θέμα sorry δεν είχα τέτοια προθεση

κανένα θέμα! τώρα σε κατάλαβα..:laugh:
εγώ και πιο παλιά είχα γράψει λίγο (δεν χρειάστηκε να πω ποτέ περισσότερα) και έχω ρωτήσει για Μ/Σ.
αν θυμάσαι είχα "τυλίξει" με φύλλα μολύβδου τον προηγούμενο που είχα στο πικάπ και που ήταν κάτι εντελώς άχρηστο φυσικά..

Ομως... με τα φύλλα αυτά (πάχους 1,1μμ) έφτιαξα spacers για κάτι κεφαλές (με χαμηλή ενδοτικότητα) που και την απαιτούμενη μάζα δώσανε και καταπληκτικό damping πρόσφεραν!!
 

promitheas73

New member
7 May 2020
35
Απάντηση: Re: Marantz PM710 DC - Τρανζίστορ Ενίσχυσης

Πως γίνεται ο έλεγχος διαρροής σε τρανζίστορ;
 

promitheas73

New member
7 May 2020
35
Απάντηση: Re: Marantz PM710 DC - Τρανζίστορ Ενίσχυσης

έλεγχος για διαρροή και στα καινούργια. δυστυχώς μου έχει τύχει και αυτό σε γνήσιο sanken

Πως γίνεται ο έλεγχος διαρροής σε τρανζίστορ;
 

promitheas73

New member
7 May 2020
35
Καλησπέρα και από εμένα!
Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες της πλακέτας?

Photo%2018-5-20%2C%2021%2041%2047.jpg


Photo%2018-5-20%2C%2021%2042%2053.jpg

AACUoRrPC6ELfaskc8xHl76qa


Photo%2018-5-20%2C%2022%2003%2045.jpg

https://www.dropbox.com/sh/wcoy47cfbk5ekv4/AACUoRrPC6ELfaskc8xHl76qa?dl=0
Photo%2018-5-20%2C%2022%2003%2052.jpg


Μερικές φωτό του ενισχυτή. Ξέρω ότι θα ήταν πολύ καλύτερες με της ψύκτρα εκτός αλλά στην παρούσα φάση είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.
Η πίσω μεριά της πλακέτας θέλει καθάρισμα προφανώς, απλώς την παράτησα. Θα καθαριστεί όταν και αν γίνει η επιδιόρθωση.

Ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιό μου, ότι οι πυκνωτές είναι NICHICON, αλλά έκανα λάθος. Της τροφοδοσίας είναι της AUDIO NOTE και οι υπόλοιποι ELNA & NIPPON CHEMICON
 

promitheas73

New member
7 May 2020
35
Σε βλέπω σε μπελάδες.
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν καεί και άλλα τρανζίστορ και πιθανά και άλλα εξαρτήματα.
Με τις γνώσεις που μας περιγράφεις το βλέπω δύσκολο να τα καταφέρεις.
Για αρχή αποφόρτισε τους πυκνωτές τροφοδοσίας με μια αντίσταση πάνω από 100Ω /2W και βγάλε το καμένο τρανζίστορ.
Μετά μέτρα με το πολύμετρο, αντίσταση σε κάθε ίδιο σημείο στο καλό και στο καμένο κανάλι του ενισχυτή και σημείωσε τις τιμές σε φωτοτυπία του κυκλώματος. Μεγάλες αποκλίσεις σε ίδια σημεία δηλώνουν πιθανά καμένα εξαρτήματα τριγύρω.
Τα λέω πολύ μπακάλικα , αλλά θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε.
Σε καμία περίπτωση με τον ενώσεις στο ρεύμα και κυρίως μη βάλεις επάνω ηχεία.
Άσε τα hfe και τα Ο-Υ-P για το τέλος , έχουμε πολύ δρόμο ακόμα. Ναι παίζουν ρόλο.

Οκ, θα το κάνω αυτό, αλλά σε κάθε περίπτωση θα χρειαστώ νέα τρανζιστορ τα οποία πρέπει να τα ψάξω και δεν βρίσκονται και ιδιαίτερα εύκολα. Άρα ποια είναι τα κατάλληλα;