Αγορά budget τηλεόρασης 65" έως 600 -700 .

ddd13

New member
23 March 2007
30
Απόσταση θέασης: 2,5 - 3 m

Θέση θέασης: Κυρίως απέναντι, κάποιος σπανιότερα ίσως κάθεται και μέχρι 40 μοίρες.

Συνθήκες φωτισμού: Υπάρχει αρκετό φως στο σαλόνι την ημέρα αλλά θα ήθελα εμπειρία θέασης ταινιών σε πολύ χαμηλό φωτισμό.

Κύρια χρήση-περιεχόμενο: All around γενικά Digea, Αθλητικά, Netflix, Youtube και λίγο casual gaming καθώς θα πάρω και ένα Ps4 Pro.

Απαιτήσεις σε ποιότητα: Κυρίως στην εικόνα (λεπτομέρεια/αντίθεση/χρώματα, κίνηση κλπ) καθώς προέρχομαι από τηλεόραση δεκαετίας 32" 1080p (άρα μάλλον όλες καταπληκτικές θα μου φαίνονται με βάση τη μετάβαση :D)

Προϋπολογισμός: Κατα προτίμηση μέχρι 600, αλλά μπορώ και μέχρι 700. Οχι παραπάνω.

Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα. Έψαξα αρκετά τον τελευταίο καιρό προσπαθώντας να μάθω όσα περισσότερα μπορώ. Παραθέτω παρακάτω προς τα που έχω προσανατολιστεί, αν μπορείτε δώστε μου κάποια επιπλέον συμβουλή και αν η επιλογή που καταλήγω θα με ικανοποιήσει.

Ο χώρος που θα τοποθετηθεί η τηλεόραση είναι ένα πολύ μεγάλο σαλόνι. Οπότε η απόσταση θα είναι σίγουρα >2,5 μέτρα. Αν κολλήσει και τοίχο η τηλεόραση μάλλον θα φτάσει και 3 μετρα, αν και αυτό ρυθμίζεται καθώς υπάρχει χώρος μετακίνησης των επίπλων. Για αυτό νομίζω θα είναι πιο σωστό να πάω σε 65".

Δεν θα είναι και OLED αλλά επειδή με ενδιαφέρει όσο γίνεται το μαύρο για ταινίες, πρέπει να πάω φαντάζομαι σε VA Panel, αφού 80% όλοι θα κάθονται και απέναντι απο την tv και υπάρχει δυνατότητα εύκολης συσκότισης.

Με βάση τα παραπάνω κατέληξα οτι το μοντέλο που είναι πιο κοντά σε όλα αυτά είναι το εξής:

https://www.skroutz.gr/s/18079778/Samsung-UE65RU7400.html

Ερωτήσεις:

1. Δυσκολεύομαι να καταλάβω τις διαφορές αυτής που κατέληξα απο π.χ. άλλα παρόμοια μοντέλα όπως το https://www.skroutz.gr/s/19526876/Samsung-UE65RU7092.html ή το https://www.skroutz.gr/s/18091102/Samsung-UE65RU7102.html. Αν καταλαβαίνω καλά είναι στην ποιότητα της εικόνας λόγω PQI? Αν δεν είναι κάτι άλλο αξίζει η διαφορά στη τιμή της ~100 ευρώ παραπάνω?

2. Άλλη μια σύγκριση με την https://www.skroutz.gr/s/18646746/LG-60UM7100.html#specs. Εδώ πάλι υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους? Ok πέραν των 5 ιντσών. Γιατί εδώ η διαφορά είναι ~200.

3. Επειδή με τον ήχο (θα πάρω και κάποια καλά ηχεία στο μέλλον) είμαι τελείως άσχετος η έλλειψη DTS θα με επηρεάσει σημαντικά? Αν δηλαδή καταλαβαίνω καλά μια ταινία π.χ. στο Netflix μπορεί να υποστηρίζει DTS και εγώ να μην μπορώ να έχω αυτήν την ανώτερη ποιότητα αλλά να έχω απλό ήχο? Η δε θα έχω καθόλου ήχο? Επίσης πέραν του DTS υπάρχει και άλλο πρωτόκολλο όπως ανώτερης ποιότητας ήχου όπως το Dolby Digital Plus? Εχω λιγο χαθει εδώ.

4. Εγγύηση υπάρχει 2ετής απο αντιπροσωπεία αν δεν αγοράσω επέκταση?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά budget τηλεόρασης 65" έως 700

Ουσιαστικά, κοιτάζεις για 65" Samsung RU7xxx και 60"/70" LG UM7xxx. Όλες με VA panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

ddd13

New member
23 March 2007
30
Re: Απάντηση: Αγορά budget τηλεόρασης 65" έως 700

Ok, σε ευχαριστώ, άρα σωστά προσανατολίζομαι.

Οι διαφορές μεταξύ τους σε τιμές δικαιολογούνται? Δηλαδή να προτιμήσω κάποια απο αυτές που έβαλα - θα έχει σημαντική η όχι διαφορά?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά budget τηλεόρασης 65" έως 700

Τηλεοράσεις ίδιας σειράς, συνήθως έχουν πανομοιότυπη εικόνα, εφόσον δεν υπάρχει διαφοροποίηση στα panels. Ενδεχομένως, να υπάρχουν διαφορές σε άλλα χαρακτηριστικά, εκτός εικόνας. Για τη διαφορά τιμής, ανάλογα με την αύξηση στις ίντσες, θα κρίνεις εσύ κατά πόσο είναι δικαιολογημένη ή όχι, λαμβάνοντας υπόψιν και τις απαιτήσεις σου.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Λόγω της απόστασης που αναφέρεις θα έπαιρνα 65-70".
Αν μπορούσες 70" ακόμα καλύτερα.
Πάντως κάτω από 65 δεν θα έπεφτα.

Σε αυτές που παίζεις χρηματικά, προτιμώ την Samsung RU7000 σειρά. ( διαφορές στην εικόνα μεταξύ RU7001 και RU7092 π.χ. δεν υφίστανται )
 

ddd13

New member
23 March 2007
30
Αν ρίξω την απόσταση με διαρρύθμιση σε maximum 2,5m. Δηλαδή μεταξύ 2.2-2.5, η https://www.samsung.com/gr/tvs/qled-q60r-eu/QE55Q60RATXXH/ σε 55" προσφέρει αρκετά ανώτερη εμπειρία εικόνας απο οτι η https://www.skroutz.gr/s/18079778/Samsung-UE65RU7400.html πιστεύετε?

Η η μεγαλύτερη οθόνη των 65" μπορεί είναι πιο απολαυστική απο ένα ανώτερο panel αν και μικρότερο? Θέλω να τα δω και απο κοντά αν τα βρω unboxed.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά budget τηλεόρασης 65" έως 700

Κερδίζεις τα 100 Hz, όχι όμως πολύ καλύτερη εικόνα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για την διαφορά που ρώτησες...
αν θυμάμαι καλά η Samsung σειρά 70 έχει διαφορετικά ποδαράκια και μια θύρα usb λιγότερη σε σχέση με την 71. Από εικόνα είναι ίδιες
 

ddd13

New member
23 March 2007
30
Και τα 100hz αν δεν είμαι gamer λογικά δεν μου είναι απαραίτητα, σωστά;

Η σειρά 74 είναι αυτή που ανεβαίνει σε τιμή ~100 ευρώ και ψάχνομαι γιατί.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η σειρά RU74 έχει wide colour gamut και γι αυτό είναι πιο ακριβή.
Η σειρά 7 συμπεριφέρεται κάπως έτσι:
https://www.youtube.com/watch?v=4v36K49OfpI

Τα 100Hz είναι γενικά χρήσιμα σε σκηνές με πολύ γρήγορες εναλαγές όπως αθλητικά και games.
 

ddd13

New member
23 March 2007
30
@sat_guy Σε ευχαριστώ.

Για τα 100Hz για τα αθλητικά, δεν πρέπει να το προσφέρει και το υλικό που βλέπεις όπως πχ συμβαίνει και με τα games; Δηλαδή σε αγώνες από COSMOTE TV θα βλέπεις διαφορά μεταξύ τηλεόρασης 50hz και 100Hz?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Τα fps που εκπέμπει ο σταθμός είναι στανταρ λόγω του πρωτοκόλλου που χρησιμοποιείται και πρέπει να είναι 25 fps. Αυτό δεν αλλάζει. Δηλάδη 25 στατικές εικόνες σε ένα δευτερόλεπτο.
Αυτό που κάνει μια τηλεόραση 100Hz είναι να παρεμβάλει είκονες (25x4=100) με έναν αλγόριθμο για να μην φαίνονται τα προβλήματα που εγγενώς έχει το σήμα λόγω χαμηλών fps. Μια 50Hz θα παρεμβάλει 25x2=50
Δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα και ελπίζω να μη σου λέω κάτι λάθος.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά budget τηλεόρασης 65" έως 700

Εφόσον μια (LCD) τηλεόραση μπορεί να λειτουργήσει με ρυθμό ανανέωσης 100/200 Hz, σημαίνει πως διαθέτει κάποια μέθοδο εισαγωγής καρέ (motion interpolation). Σε αθλητικά (50 Hz σήμα στην Ευρώπη, ήτοι έως 50 fps), η σχετική ενεργοποίηση μειώνει την όποια "θολούρα" προκύπτει από τη γρήγορη κίνηση του πλάνου. Ομοίως, μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποια βιντεοπαιχνίδια (έως 60 fps η πηγή), με το ρίσκο της αύξησης του lag. Σε ταινίες/σειρές, που είναι γυρισμένες σε 24 fps, δεν είναι σωστή η ενεργοποίηση της μεθόδου, καθώς προκύπτει αφύσικη κίνηση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Αγορά budget τηλεόρασης 65" έως 700

Απ οτι καταλαβαίνω αν η τηλεόραση μπορούσε να ήταν 24fpsx4=96Hz τότε η κίνηση θα ήταν φυσική. Οι τηλεοράσεις με variable refresh rate δεν μπορούν να κλειδώσουν στα 96 για φυσική κίνηση;