Ηχογράφηση μουσικού οργάνου(πιάνου) και βιντεοσκόπηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NIKOS50200

New member
14 May 2020
3
Ρέθυμνο
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω.
Εύχομαι η χαλάρωση των μέτρων από την πρόσφατη περιπέτεια, να σας βρίσκει αλώβητους και Υγιείς.

Αναζητώ, (δεν είμαι σχετικός), πληροφορίες και αναρωτιέμαι αν κάποιοι θα μπορέσουν να βοηθήσουν.
Θέλω να κάνω βίντεο - ηχογράφηση πιάνου με ουρά, εύκολα, αξιόπιστα και χωρίς ιδιαίτερα μεγάλο κόστος.
Έχω βρει και σκέφτομαι !! να αγοράσω, τον παρακάτω εξοπλισμό.
ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ : SONY ΑΧ-33 ή ΑΧ-53 (?)
ΑΣΥΡΜΑΤΟ CONTROL : SONY RMT-VP1K
ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ : Audio-Technica AT2020 Χ 2
AUDIO INTERFACE : Marantz PMD-602A ή Saramonic PAX2

Η βίντεο-λήψη θα γίνεται από την δεξιά μεριά του πιανίστα, τα δύο μικρόφωνα θα τοποθετηθούν σε επιδαπέδια σταντ πάνω από την ουρά€, (ΧΥ ή ΑΒ) και μέσω του interface θα δώσουν ήχο στην 3,5 stereo IN της βιντεοκάμερας.
  1. Έχει εγγράψει κάποιος με αυτόν τον τρόπο και αν ναι, η απόδοση ήχου ήταν αρκετά καλή ? Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ?
  2. Το πιάνο (208 cm) ναι μεν ευρίσκεται σε μεγάλο δωμάτιο αλλά είναι κοντά σε γωνία τοίχων. Γνωρίζετε αν πιθανές μικροανακλάσεις ήχου θα τις πιάνουν τα μικρόφωνα ?
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, να είστε καλά.
 
Last edited by a moderator:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: ΒΙΝΤΕΟ-ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΙΑΝΟΥ ΜΕ ΟΥΡΑ ΜΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ 4Κ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΗΧΕΙΑ .

Tο έχεις ψάξει μάλλον το θέμα.
Αυτά που βρίσκω ανάμεσα σε άλλα είναι
https://blog.audio-technica.com/basic-recording-techniques-piano-sound/

https://youtu.be/HJzZ2XCPwRM

Το μόνο ίσως αν μπορείς να έχεις διπλή εγγραφή ήχου,
και σε έγγραφεα για καλύτερη ποιότητα κ αξιοπιστία.
 

NIKOS50200

New member
14 May 2020
3
Ρέθυμνο
Απάντηση: ΒΙΝΤΕΟ-ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΙΑΝΟΥ ΜΕ ΟΥΡΑ ΜΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ 4Κ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΗΧΕΙΑ .

Καλή σου μέρα και ευχαριστώ πολύ "evanfotis".
Για μένα που δεν γνωρίζω το αντικείμενο, θα είναι πολύ δύσκολο, μάλλον, να κάνω εκ των υστέρων την μίξη ήχου και εικόνας.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο, πριν προχωρήσω στη αγορά ή στις όποιες αλλαγές, να μάθω αν η βιντεοκάμερα έχει την δυνατότητα να εγγράψει (και να μεταφέρει) σωστά, το “ώριμο” στέρεο σήμα των μικροφώνων που θα πάρει μέσω του Interface.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: ΒΙΝΤΕΟ-ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΙΑΝΟΥ ΜΕ ΟΥΡΑ ΜΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ 4Κ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΗΧΕΙΑ .

Θα πρότεινα αντί να αγοράζεις εξοπλισμό να πάρεις έναν επαγγελματία να σου κάνει την λήψη και ηχογράφηση.

Αν θες σωστό ήχο θα χρειαστείς external audio recorder και όχι αυτό της κάμερας.

Για τον συγχρονισμό του ήχου με το βίντεο χρησιμοποιείς το audio track που καταγράφει η κάμερα και σχεδόν όλα τα video editing apps έχουν audio sync και έτσι είναι πανεύκολη αυτή η διαδικασία.

Για να κάνεις όμως καλή ηχογράφηση πέραν από τα καλά μικρόφωνα και recorder/mixer/audio card θες και σωστή ακουστική χώρου και σωστή τοποθέτηση των mic.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: ΒΙΝΤΕΟ-ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΙΑΝΟΥ ΜΕ ΟΥΡΑ ΜΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ 4Κ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΗΧΕΙΑ .

Θα πρότεινα αντί να αγοράζεις εξοπλισμό να πάρεις έναν επαγγελματία να σου κάνει την λήψη και ηχογράφηση.


Αυτο. Ειναι πολυ σημαντικος ο ηχος να ληφθει απο επαγγελματια ή τουλαχιστον καποιον σοβαρο ερασιτεχνη.


Για τετοιες καταστασεις παντως καλο ειναι να παρεις καποιον ξεχωριστο εγγραφεα ηχου αν εχεις σκοπο να το κανεις συχνα.

https://www.zoom-na.com/products/field-video-recording/field-recording/zoom-h3-vr-handy-recorder


ΜΙας και δεν ξερω τον χωρο και τι ηχητικες ανακλασεις εχει θα χρησιμοποιουσα και γενικο μικροφωνο χωρου σαν αυτα που εχεις αλλα και κατευθυντικο για να ειμαι βεβαιος οτι θα γλυτωσω απο ανεπιθυμητες ανακλασεις και eco.

Επισης δεν χρειαζεται να γραψεις στην καμερα ντε και καλα αφου θαναι ενιαια η εγγραφη .

Μπορεις να το κανεις και σε εναν εγγραφεα ξεχωριστο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: ΒΙΝΤΕΟ-ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΙΑΝΟΥ ΜΕ ΟΥΡΑ ΜΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ 4Κ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΗΧΕΙ

Καλή σου μέρα και ευχαριστώ πολύ "evanfotis".
Για μένα που δεν γνωρίζω το αντικείμενο, θα είναι πολύ δύσκολο, μάλλον, να κάνω εκ των υστέρων την μίξη ήχου και εικόνας.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο, πριν προχωρήσω στη αγορά ή στις όποιες αλλαγές, να μάθω αν η βιντεοκάμερα έχει την δυνατότητα να εγγράψει (και να μεταφέρει) σωστά, το “ώριμο” στέρεο σήμα των μικροφώνων που θα πάρει μέσω του Interface.


Βαλε λινκ της καμερας που ζαχαρωνεις να σου πουμε. Αν και τετοιου ειδους καμερες δεν εχουν και τους πιο σοβαρους προενισχυτες ηχου.....καλυτερα να ζητησεις απο καποιον φιλο να σου τραβηξει με την καμερα του την εικονα και να αγορασεις εναν ξεχωριστο εγγραφεα ηχου.

Αν ψαξεις θα βρεις φανταστικες τιμες και στα ελληνικα καταστηματα.

Κανε ενα ψαξιμο για εγγραφεις εξωτερικους κατα προτιμηση Tascam, Zoom.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Στο πρώτο ποστ τις έχει τις βιντεοκαμερες και τα audio interfaces.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Nαι την εψαχνα αλλα δεν ηταν πληρης ο τιτλος της καμερας.

Sony FDR-AX33


Δεν την λες και φτηνη.

Και που θα στηριχθει αυτη ? Υπαρχει τριποδι ? Η αλλο κοστος ?

για αυτο λεω καλυτερα αν ειναι για μια φορα να βρει καποιον για το οπτικο κομματι που να τα εχει αυτα και αν ειναι να αγορασει κατι να παρει ενα εξωτερικο εγγραφεα της προκοπης.
 

NIKOS50200

New member
14 May 2020
3
Ρέθυμνο
Σας ευχαριστώ πολύ όλους,
Με βοηθήσατε να ανακατευθύνω τις σκέψεις μου.
Το ιδανικό θα ήταν ηχολήπτης μιας και ως ειδικοί έχουν “φάει” τη ζωή τους στο στήσιμο των μικροφώνων.
Οι εγγραφές όμως θα γίνονται τακτικά και σε απροσδιόριστο χρόνο και θα είναι δύσκολο το ... γαμπρό θέλω, τώρα τόνε θέλω !
Θα προσπαθήσω να εγγράψω σε ένα παλιό Τaskam DR 08 που έχω.
Αν ο ήχος βγει ικανοποιητικός !! θα ψάξω κάτι καλύτερο, Zoom H6 ή Tascam DR-40Χ ή Zoom H4n Pro ή … άλλο.
Θα το παντρέψω, αν χρειαστεί, με μικρόφωνα και θα προσπαθήσω να βρω κάποιο πρόγραμμα για να μιξάρω ήχο και εικόνα (μου δώσατε να καταλάβω ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο).
Τώρα, για την εικόνα, μάλλον είναι μονόδρομος η βιντεοκάμερα SONY ΑΧ-33 με ασύρματο κοντρόλ και τρίποδο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Αν ειναι ετσι να γινεις εσυ ηχοληπτης αγοραζοντας τον εξοπλισμο ομως .

Προτιμοτερο το Zoom H6 (προσφατα το πηρα και εγω) αλλα και το H5.

Τα αλλα zoom αστα τα 4 και κατω.

Επισης tascam DR100mkIII.

Τα εξτρα μικροφωνα χρειαζονται ισως αλλα θελει προσοχη ποια.