Υπερβολικά Μεγάλη Καθυστέρηση επισκευής - Αντικατάστασης (Ερώτηση)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Joshy.Pan

New member
15 May 2020
1
Καλησπέρα!

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και ο λόγος που σας γράφω εδώ είναι επειδή είμαι απεγνωσμένος και δεν ξέρω τι να κάνω! Θα ήθελα να με διαφωτίσετε με τις γνώσεις σας και να μου πείτε ποιές ενέργειες θα ήταν καλο να ακολουθήσω.
Σημείωση: Πρόκειται για οθόνη υπολογιστή.

Τέλη Ιανουαρίου αγόρασα μία οθόνη στα 470 απο ένα σκρουτζομάγαζο, την LG 34GL750-B. Τα κύρια κρητήρια ήταν η υψηλή συχνότητα (144 Ηz), το Aspect Ratio (21:9) και το HDR (αν και αργότερα ανακάλυψα οτι ήταν pseudo - HDR).
Αρχές Απριλίου (2μισι μήνες μετα πάνω κάτω) και καθώς έπαιζα με τα χρώματα απο το μενού, το panel κάηκε. Πήρα την LG αμέσως, και μετα απο καμία εβδομάδα ήρθαν κάποιοι εξωτερικοί συνεργάτες τους για το σέρβις. Περίμενα 2μισι εβδομάδες με συνεχή τηλέφωνα έπειτα απο δικά μου παράπονα, στις 3 εβδομάδες, μου είπαν οτι δεν υπήρχαν ανταλλακτικά διότι είναι καινούρια οθόνη.
Η επόμενη ενέργεια ήταν η αντικατάσταση.
Περίμενα ξανά λοιπόν αλλες 2μισι εβδομάδες με τηλέφωνα για να με καλέσει στο τέλος η υπέυθυνη για να μου πεί οτι δεν υπάρχει το μοντέλο μου και οτι θα κανουν παραλαβή στις αρχές του Ιουνίου. Της είπα οτι δεν γίνεται να περιμένω τόσο και μου πρότινε αντικατάσταση με κάποια μοντέλα 32 inch 4κ 60hz 16:9 χωρίς κανένα άλλο χαρακτηριστικό, που ήταν και 3 χρόνων μοντέλα. Της είπα προφανώς όχι, και μου είπε οτι επιστροφή χρημάτων δεν γίνεται γιατι η LG δεν συνεργάζεται με ο κατάστημα, αλλα μόνο με τις μεγάλες αλυσσίδες. Ζήτησα το αμέσως επόμενο μοντέλο, και εκείνη μου είπε οτι ήταν να το παραλάβουν την προηγούμενη Παρασκευή και οτι θα προωθήσουν αυτό. Ξανα μιλήσαμε την Τρίτη και μου είπε πως δεν έχει γίνει ακόμα παραλαβή. Απο τότε δεν απαντάει σε κανένα τηλέφωνο όυτε απαντάει στα μυνήματα η υπέυθυνη, και στο chat η στο τηλέφωνο της εξυπηρέτησης μου λένε οτι βρίσκεται σε αναμονή αντικατάστασης το όλο θεμα απλα, και τιποτα παραπάνω.
Πλέον έχει περάσει 1μισης μήνας και είμαι χωρίς οθόνη, και χωρίς κάποια επιβεβαίωση για το τι θα γίνει. Ήμουν πάντα ευγενικός και μιλούσα με καλοσυνάτο τρόπο, και δεν ξέρω αν αυτό το βλέπουν σαν πάτημα για να το τρενάρουν και άλλο για να αποφύγουν να δώσουν το επόμενο μοντέλο (που ομολογουμένως είναι πιο ακριβό).

tl;dr: Κάηκε η 2μηνών οθόνη, η LG δεν μπορεί να την επισκευάσει, δεν μπορεί να την αντικαταστήσει και μπορεί να κανει επιστροφη χρημάτων.

Τι μου προτείνετε να κάνω; Είναι φυσιολογικό να καθυστερούν τόσο; Και αν όχι, τι μπορώ να κάνω; Μου έχει βγει ξινή η οθόνη και δεν θα είμαι ικανοποιημένος αν το τρεναρουν τοσο για να μου δώσουν την ίδια στα μέσα του Ιουνίου, μετά απο 2 μήνες +.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το θέμα είναι ότι η συναλλαγή έγινε με σκρουτζομαγαζο όποτε με αυτό πρέπει να βγάλεις κανονικά άκρη για επιστροφή χρημάτων κλπ.

Η LG παρεμβάλλεται ως service αλλά προφανώς δεν υπάρχει η υποδομή για να γίνει επιστροφή χρημάτων από την LG της χώρας αγοράς (τρέχα γύρευε από που την πήρε το σκρουτζομαγαζο), στον εκεί διανομέα και από εκεί στο εδώ κατάστημα (ώστε να σε βοηθήσει η LG Ελλάδας στο θέμα πίστωσης κλπ).

Δυστυχώς όταν αγοράζουμε από σκρουτζομαγαζα πρέπει μερικές φορές να είμαστε έτοιμοι για μεγάλες καθυστερήσεις σε περίπτωση προβλήματος.

Από εκεί και πέρα στο τεχνικό κομμάτι του σέρβις (ότι δλδ δεν έχουν να την αλλάξουν) η LG έχει πρόβλημα γενικά (αλλά συνήθως το καλύπτει με καλό support τύπου αλλαγή με νέο μοντέλο κλπ).

Ρεζουμε: Η κάνεις υπομονη με την LG (για νέο μοντέλο) ή απαιτείς από το μαγαζί αγοράς επιστροφή χρημάτων (που τη δικαιούσαι νομίζω / υπάρχει σχετική νομοθεσία για το μέγιστο διάστημα επίσκευης το οποίο, αν θυμάμαι καλά, έχει παρέλθει στην περίπτωση σου).

Σε κάθε περίπτωση, κουράγιο.