Αναζήτηση κοντών ηχείων δαπέδου για πάντρεμα με Denon AVR-X2600H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Καλημέρα σας..!!

Η γυναίκα είπε επιτέλους το μεγάλο ναι για αγορά ενισχυτή Denon AVR-X2600H για ταινίες/μουσική και ίσως μελλοντικά πάντρεμα με κάποιο πικάπ. (Αυτό έπαιξε τον κυριότερο ρόλο)

Το θέμα το μεγάλο όμως είναι ο χώρος: Η τηλεόραση (Samsung Q6FN) είναι στον τοίχο, με μέγιστο ύψος 80εκ. από κάτω της , αριστερά της στα 23,5εκ υπάρχουν ραφάκια διακοσμητικα και δεξιά του επίπλου που θα μπει ο Denon κομμάτι καναπέ.

Ψαχτήκαμε για ηχεία βιβλιοθήκης πάνω σε στάντ αλλά θα φαίνεται πολύ άσχημο για τον χώρο και ίσως δε θα έχει την καλύτερη δυνατή απόδοση.

Οπότε ψάχνουμε ηχεία δαπέδου (2 για αρχή και μελλοντικά όταν πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι θα πάρουμε παραπάνω) με μαξ μπάτζετ 450 που να παίζουν νορμάλ διάφορα είδη και ύψος ΜΑΞ 80εκ. για να μπουν ακριβώς κάτω από τη τηλεόραση καθώς δε χωράνε πουθενά αλλού. (Θα πάει το έπιπλο λιγο πιο αριστερα καθως υπάρχει και ο καναπές στα δεξια για να χωρέσει το δεξί ηχείο)

Μου πρότειναν τα Polk T50, φαίνονται μια χαρά αλλα σε ύψος ξεπερνάνε κατά πολύ τα 80εκ.

Τα μόνα που βρήκα με μια αναζήτηση είναι τα Monitor Audio R250HD αλλα μου φαίνονται αρκετα παλιά και ίσως υποδεέστερα ακουστικα απο οτιδήποτε πιο συγχρονο.

Έχετε να προτείνετε καποια αλλα σε αυτο το ύψος;
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Έχω την εντύπωση οτί αυτό που σκέφτεσαι δεν θα σε βολέψει.
Kατα αρχάς δεν θα είναι ομορφο το αποτέλεσμα για σαλόνι.
Δεύτερον με υψος 80cm το ηχείο , το tweeter θα ειναι πολύ πιο χαμηλά από τα αυτιά σου.
Το πιο σημαντικο από όλα είναι οτι ακόμα και 65" να είναι η τηλεοράση ,
η μεγιστη απόσταση των δυο ηχείων θα είναι 144cm.
Aυτό σου περιορίζει πάρα πολύ τον χώρο που θα ακούγεται σωστά ο ήχος.

Πιστεύω οτι η καλύτερη λύση είναι να βάλεις on-wall ηχεία ή βιβλιοθήκης με βάσεις τοίχου,
τα οποία να έχουν πλάτος μικρότεραο από 23,5cm.
 

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..!!

Κοιτα να δεις, το εβλεπα και για επιτοιχιο αλλα δεν εχει νοημα τελικα καθως του χρονου φευγουμε απο το σπιτι για να παμε σε μεγαλυτερο. Οποτε θα κανω υπομονη με την ακουστικη εαν βρεθει το καταλληλο ζευγος ηχειων δαπεδου. Τα βιβλιοθηκης πανω σε βασεις αποριφθηκαν λογω "ασχημιας" που θεωρει η γυναικα οποτε δεν επισης.

Κοιτουσα τωρα τα Dali Oberon 5 τα οποια ειναι πανω απ το budget αλλα ειναι 83cm υψος.. καιεχουν αλουμενιες βασεις.. και εψαξα στο manual τους και ειδα πως βγαινουν κανονικα. Δε ξερω βεβαια ποσο θα μειωθει το υψος χωρις αυτες, οποτε εστειλα mail σε αυτους απ ευθειας και αναμενω απαντηση.

Αν κανω δουλεια τελικως θα ναι πιστευω η καλυτερη λυση και σαν επενδυση σε βαθος χρονου και βολικη ως προς το υψος.. τι λες;;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς άσχημα τα ηχεία σε βάσεις. Υπάρχουν βάσεις έργα τέχνης.
 

Attachments

  • Klipsch_Reference_Speakers_Lifestyle_59.jpg
    Klipsch_Reference_Speakers_Lifestyle_59.jpg
    247.8 KB · Views: 219

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Καλημέρα σας..!!

Η γυναίκα είπε επιτέλους το μεγάλο ναι για αγορά ενισχυτή Denon AVR-X2600H για ταινίες/μουσική και ίσως μελλοντικά πάντρεμα με κάποιο πικάπ. (Αυτό έπαιξε τον κυριότερο ρόλο)

Το θέμα το μεγάλο όμως είναι ο χώρος: Η τηλεόραση (Samsung Q6FN) είναι στον τοίχο, με μέγιστο ύψος 80εκ. από κάτω της , αριστερά της στα 23,5εκ υπάρχουν ραφάκια διακοσμητικα και δεξιά του επίπλου που θα μπει ο Denon κομμάτι καναπέ.

Ψαχτήκαμε για ηχεία βιβλιοθήκης πάνω σε στάντ αλλά θα φαίνεται πολύ άσχημο για τον χώρο και ίσως δε θα έχει την καλύτερη δυνατή απόδοση.

Οπότε ψάχνουμε ηχεία δαπέδου (2 για αρχή και μελλοντικά όταν πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι θα πάρουμε παραπάνω) με μαξ μπάτζετ 450 που να παίζουν νορμάλ διάφορα είδη και ύψος ΜΑΞ 80εκ. για να μπουν ακριβώς κάτω από τη τηλεόραση καθώς δε χωράνε πουθενά αλλού. (Θα πάει το έπιπλο λιγο πιο αριστερα καθως υπάρχει και ο καναπές στα δεξια για να χωρέσει το δεξί ηχείο)

Μου πρότειναν τα Polk T50, φαίνονται μια χαρά αλλα σε ύψος ξεπερνάνε κατά πολύ τα 80εκ.

Τα μόνα που βρήκα με μια αναζήτηση είναι τα Monitor Audio R250HD αλλα μου φαίνονται αρκετα παλιά και ίσως υποδεέστερα ακουστικα απο οτιδήποτε πιο συγχρονο.

Έχετε να προτείνετε καποια αλλα σε αυτο το ύψος;

Ό,τι ηχείο και να πάρεις, να έχεις υπόψιν ότι κανονικά το tweeter πρέπει να είναι σε ένα ύψος περίπου 85-90cm. Στο ύψος του αυτιού δηλαδή ενός καθήμενου ανήλικα. Επομένως είτε πάρεις δαπέδου, είτε βάσης πάλι θα έχεις το ίδιο πρόβλημα (και το δαπέδου θα πρέπει να έχει βάση που θα φέρνει το tweeter στα 85-90 cm). Δεν μας δείχνεις φωτό του χώρου σου μπας και έχουμε καμιά άλλη ιδέα για τα ηχεία;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αφού θα φύγεις σ ένα χρόνο από τώρα για άλλο σπίτι, να κάνεις αναζήτηση για το παρόν που κατά 99% θα είναι άχρηστο στο νέο με τα δεδομένα που ζητάς. Αν είναι σίγουρο ότι θα φύγεις και θα πας σε νέο χώρο, τότε θα πρέπει να ψαχτείς να βρεις το ιδανικό για το συγκεκριμένο χώρο γιατί αν σου κάτσει περίπτωση που πρέπει να μπουν ηχεία βάσης κι εσύ είσαι με τα δαπέδου; Αν κάθεσαι σε μεγαλύτερη απόσταση και θες ηχείο με μεγαλύτερη καμπίνα και μονάδες; Που θα θέλει και πιο ισχυρό ενισχυτή; Θα ψάχνεσαι για ανταλλαγή στις αγγελίες; Κι αν μπορείς όπως σου λένε να έχεις μεγαλύτερο ύψος ώστε να φτάσεις τα 90εκ. που είναι η πιο συνήθης απόσταση ύψους ενός καθήμενου ανθρώπου εσύ θα συνεχίσεις να είσαι λάθος στο νέο χώρο όπως πας να κάνεις εδώ; Ούτε σωστό τρίγωνο θα έχεις εδώ, ούτε σωστό ύψος, τίποτα, ποιος ο λόγος αναζήτησης αφού δεν το παντρεύεσαι το παρόν στήσιμο; Συγγνώμη και χωρίς παρεξήγηση έτσι; Να προλάβω άχρηστη σπατάλη χρημάτων είναι οι προθέσεις μου και τίποτα παραπάνω, για τα υπόλοιπα εσύ αποφασίζεις.
 

darklordvader77

New member
24 May 2007
69
Athens
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αφού θα φύγεις σ ένα χρόνο από τώρα για άλλο σπίτι, να κάνεις αναζήτηση για το παρόν που κατά 99% θα είναι άχρηστο στο νέο με τα δεδομένα που ζητάς. Αν είναι σίγουρο ότι θα φύγεις και θα πας σε νέο χώρο, τότε θα πρέπει να ψαχτείς να βρεις το ιδανικό για το συγκεκριμένο χώρο γιατί αν σου κάτσει περίπτωση που πρέπει να μπουν ηχεία βάσης κι εσύ είσαι με τα δαπέδου; Αν κάθεσαι σε μεγαλύτερη απόσταση και θες ηχείο με μεγαλύτερη καμπίνα και μονάδες; Που θα θέλει και πιο ισχυρό ενισχυτή; Θα ψάχνεσαι για ανταλλαγή στις αγγελίες; Κι αν μπορείς όπως σου λένε να έχεις μεγαλύτερο ύψος ώστε να φτάσεις τα 90εκ. που είναι η πιο συνήθης απόσταση ύψους ενός καθήμενου ανθρώπου εσύ θα συνεχίσεις να είσαι λάθος στο νέο χώρο όπως πας να κάνεις εδώ; Ούτε σωστό τρίγωνο θα έχεις εδώ, ούτε σωστό ύψος, τίποτα, ποιος ο λόγος αναζήτησης αφού δεν το παντρεύεσαι το παρόν στήσιμο; Συγγνώμη και χωρίς παρεξήγηση έτσι; Να προλάβω άχρηστη σπατάλη χρημάτων είναι οι προθέσεις μου και τίποτα παραπάνω, για τα υπόλοιπα εσύ αποφασίζεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..!!

Κε Ρομποτή δε θα είναι άχρηστο καθώς δε θα πάω από ένα σαλόνι πχ 30τ.μ. σε ενα 90τ.μ., θα ναι λίγο μεγαλύτερο προφανώς αλλά όχι κάτι το τραγικό. (ειδικά με αυτά τα νοίκια)

Το καλό με τα Dali πάντως που τα άκουσα απο κοντά είναι πως πέρα από την ηχητική συγχωρουν και λάθη στο χώρο σχετικά. Οπότε μάλλον θα πάρω αυτά.

Κανένα θέμα, μιλάτε πολύ σωστά και λογικά. :)

p.s. Χρόνια πολλά για χτες..!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..!!

Κε Ρομποτή δε θα είναι άχρηστο καθώς δε θα πάω από ένα σαλόνι πχ 30τ.μ. σε ενα 90τ.μ., θα ναι λίγο μεγαλύτερο προφανώς αλλά όχι κάτι το τραγικό. (ειδικά με αυτά τα νοίκια)

Το καλό με τα Dali πάντως που τα άκουσα απο κοντά είναι πως πέρα από την ηχητική συγχωρουν και λάθη στο χώρο σχετικά. Οπότε μάλλον θα πάρω αυτά.

Κανένα θέμα, μιλάτε πολύ σωστά και λογικά. :)

p.s. Χρόνια πολλά για χτες..!!

Ευχαριστώ και σκέτο Κώστας, εγώ πάντως θα επιμείνω στην άποψή μου γιατί δεν είναι ότι θα μετακομίσεις σε μερικά χρόνια αλλά σε ένα αν θυμάμαι καλά, είναι κρίμα να ρισκάρεις κάτι που μπορεί να το μετανιώσεις. Ελπίζω πάντως να πάνε όλα καλά και να μη το μετανιώσεις αλλά και πάλι εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε. -bye-
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
εγω θα ελεγα στον darklordvader77 να κανει την υπέρβαση και να παρει τον https://www.skroutz.gr/s/15809626/Marantz-SR5013.html ενταξει η διαφορα δεν ειναι και μικρη ειναι 200 ευρω ομως τα οφέλη που θα εχει θα ειναι πολλαπλάσια.
για ηχεια τα 3αρια και αργοτερα σαμπ καπου κρυμενο.
και τα 5αρια να επερνες παλι θα χρειαστεις σαμπ.
το σκεπτικο μου ειναι να ξεκινησεις οσο ποιο καλα μπορεις στον ενισχυτή, και ο marantz 5013 ειναι ποιo καλος απο το 2600.