Αγορά Sony KD-65XG9505 ή Sony KD-65AG8

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

thanasis4

New member
24 February 2019
20
Αγορά 65 XF9005 η 65 XG9505

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Μετά από καθυστέρηση για αγορά νεας TV και λόγω Black Friday ήρθε η στιγμή να αντικαταστήσω την 55’ SONY (7ετων), θα μεταφερθεί στο εξοχικό. Είμαι ανάμεσα στις 2 τηλεοραςεις που αναφέρω παραπάνω στον τίτλο. Οι τιμές που τις έχω βρει μέχρι στιγμής είναι για την XF9005 στην τιμή 1295 μαζί με 5 έτη εγγύηση, και την XG9505 1550 με την εγγύηση. Αξίζει η διαφορά; Ταινίες και αθλητικά κυρίως.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Αγορά 65 XF9005 η 65 XG9505

η xg9505 ειναι ποιο γρηγορη στις λειτουργίες της και δεν κολλάει λόγω ποιο μεγαλης ram
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Απάντηση: Αγορά 65 XF9005 η 65 XG9505

η xg9505 ειναι ποιο γρηγορη στις λειτουργίες της και δεν κολλάει λόγω ποιο μεγαλης ram

65XG9505 vs 65XF9005:

X1 Ultimate vs X1 Extreme

Better and faster operating system-new SoC (CPU,GPU,RAM)
Dolby Atmos support
New sound system-Multi Acoustic Audio (πλευρικά tweeter)
Input Lag reduced
new remote control (RMF-TX600E,Silver )
hands free Voice Control-μικρόφωνα στο λογότυπο Sony)
pre-installed Autocal app
XG9505: 4 full 4K/60 HDMI inputs
metal thinner legs
eARC support : yes
new action menu
Netflix calibrated mode
Airplay 2 and HomeKit compatibility will be available via firmware upgrade
 

senos

Senior Member
19 December 2007
393
Re: Αγορά 65 XF9005 η 65 XG9505

καλησπέρα. να ρωτήσω που έχεις βρει τις τιμές αυτές;
 

thanasis4

New member
24 February 2019
20
Απάντηση: Αγορά 65 XF9005 η 65 XG9505

Μαλλον θα παω στην Sony XG9505 στις 65', αν και θα περιμενω 2-3 μερες μηπως πεσει καμια OLED στις 65' κατω απο 2000 ευρω σε SONY.
Πιστευετε οτι αξιζει τα 250 ευρω παραπανω απο την XF9005?
 

denial

Established Member
3 March 2008
147
Re: Αγορά 65 XF9005 η 65 XG9505

Και εγω στα ιδια ειμαι για XG9505 στις 65' αν δεις τπτ σε OLED σε Sony στο 2000αρο σφυρα :)
Αραγε αν περιμενουμε μεχρι παρασκευη θα αλλαξει τιποτα στις τιμες προς τα κατω... η δεν θα εχουν διαθεσιμοτητα και θα ψαχνομαστε που περιμεναμε ....
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Αγορά 65 XF9005 η 65 XG9505

Φυσικά και έχουν διαθεσιμότητα.. Αν οι καταναλωτές την εξαντλήσουν, δεν θα δούμε τίποτα καλύτερο, αν όμως δεν ξεπουλήσουν, θα θυμηθούν την Παρασκευή ότι αυτή είναι η αληθινή black και θα βγάλουν κάτι έξτρα.

Αν μπορέσουν να πουλήσουν το στοκ σε αυτές τις τιμές, γιατί να κάνουν καλύτερες?
 

thanasis4

New member
24 February 2019
20
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Ηρθε νομιζω η ωρα για αγορα νεας τηλεορασης για το φωτεινο σαλονι μου.

Εχω μια 55' SONY σειρα 8 απο το ετος 2012 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα νομιζω οτι και λογω 4Κ χρειαζομαι μια αναβαθμιση.

Λειπω αρκετες ωρες λογω δουλειας και η τηλεοραση μπορει να μεινει ανοιχτη πολλες ωρες αφου εχω μια μικρη κορη που την αφηνει ανοιχτη και φευγει.

Μετα απο ερευνα εχω δει και επιλεξει τις Sony KD-65XG9505, Sony KD-65AG8. Διαφορα 1000 ευρω μεταξυ τους.

Την γνωμη σας αφου ξερετε και τους φοβους μου σχετικα με οτι σας περιγραφω πιο πανω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά Sony 65XG9505 ή Sony 65AG8

Για παρακολούθηση υλικού σε 4Κ ανάλυση, με μια 65", η απόσταση θέασης θα πρέπει να είναι περίπου τρία μέτρα. Αν είναι αρκετά μεγαλύτερη, απλά θα κερδίσεις σε διαγώνιο. Πάντως, ίσως πετύχεις την 65" LG C9 κάτω από 1900 ευρώ στις επόμενες εβδομάδες, αν σε ενδιαφέρουν τηλεοράσεις πλην Sony.
 

thanasis4

New member
24 February 2019
20
Απάντηση: Αγορα Sony KD-65XG9505 η Sony KD-65AG8

Η αποσταση ειναι 3 μετρα. Λογω πολυ φωτεινου δωματιου και πολλες ωρες ανοιχτη η τηλεοραση να το ρισκαρω για OLED?
Δεν προτιμω Κορεατικες μαρκες λογω ποιοτητας κατασκευης και αντοχης στο χρονο μετα απο σχετικη εμπειρια.
Να πεσει η AG8 κατω απο 2000 το βλεπετε δυσκολο?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορα Sony KD-65XG9505 η Sony KD-65AG8

Η αποσταση ειναι 3 μετρα. Λογω πολυ φωτεινου δωματιου και πολλες ωρες ανοιχτη η τηλεοραση να το ρισκαρω για OLED?
Δεν προτιμω Κορεατικες μαρκες λογω ποιοτητας κατασκευης και αντοχης στο χρονο μετα απο σχετικη εμπειρια.
Να πεσει η AG8 κατω απο 2000 το βλεπετε δυσκολο?

Οι Sony δεν κατασκευάζονται στην Ιαπωνία ούτε οι LG στην Κορέα, από όσο γνωρίζω. Συνεπώς, είναι μάλλον άστοχο το επιχείρημα. Αν υπάρχει προτίμηση σε μάρκα είναι άλλο θέμα. Για το "ρίσκο" με OLED, δεν μπορώ να κρίνω προσωπικά, από τις πιο πάνω πληροφορίες.
 

thanasis4

New member
24 February 2019
20
Απάντηση: Αγορα Sony KD-65XG9505 η Sony KD-65AG8

Το ρισκο με τις OLED που εχουν πολυ καλυτερη εικονα φυσικα, ειναι απο οτι εχω διαβασει οτι η χρηση τους θελει μια προσοχη περισσοτερο απο τις LED.
Αν εμενα μονος δεν το συζηταω δεν υπαρχει για μενα συγκριση. Αλλα αν μεινει 10 ωρες ανοιχτη σε ενα καναλι εχω περισσοτερες πιθανοτητες για το γνωστο Burn in?
Γενικα και επειδη λειπω συχνα σε ταξιδια λογω δουλειας η χρηση της τηλεορασης απο την οικογενεια δεν θα ειναι το ιδιο ιδιαιτερη οπως θα την ειχα εγω και εμεις γενικοτερα που εχουμε την τρελα με την εικονα και την τεχνολογια.

Τωρα δεν ειμαι κολλημενος με την SONY αλλα εμπιστευομαι την ποιοτητα της περισσοτερο. Σιγουρα δεν κατασκευαζονται στην Ιαπωνια αλλα η μαμα εταιρεια που ελεγχει την ποιοτητα των προιοντων της ειναι απο εκει.
Σιγουρα τα κορεατικα απο το παρελθον εχουν βελτιωθει αλλα ακομα η ποιοτητα τους ειναι πιο χαμηλη και φαινεται στο περασμα του χρονου.

Και η Mercedes και η BMW φτιαχνονται σε εργοστασια στη Κινα αλλα δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε με τα Hyudai και τα Kia που φτιαχνονται και αυτα στη Κινα.
Ο ελεγχος ποιοτητας και η χρηση υλικων ειναι η διαφορα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά Sony 65XG9505 ή Sony 65AG8

Αλλα αν μεινει 10 ωρες ανοιχτη σε ενα καναλι εχω περισσοτερες πιθανοτητες για το γνωστο Burn in?

Ναι, εφόσον γίνεται κατ' επανάληψιν.

Τωρα δεν ειμαι κολλημενος με την SONY αλλα εμπιστευομαι την ποιοτητα της περισσοτερο. Σιγουρα δεν κατασκευαζονται στην Ιαπωνια αλλα η μαμα εταιρεια που ελεγχει την ποιοτητα των προιοντων της ειναι απο εκει.

Δε νομίζω ότι επηρεάζεται ιδιαίτερα ένα εργοστάσιο συναρμολόγησης στην κεντρική Ευρώπη, από την κάθε εταιρεία σε διαφορετική ήπειρο. Προσωπική εκτίμηση.

Σιγουρα τα κορεατικα απο το παρελθον εχουν βελτιωθει αλλα ακομα η ποιοτητα τους ειναι πιο χαμηλη και φαινεται στο περασμα του χρονου.

Αν υπάρχουν κάποια σχετικά δεδομένα, μπορείς να τα παραθέσεις.

Ο ελεγχος ποιοτητας και η χρηση υλικων ειναι η διαφορα.

Επαναλαμβάνω, θεωρώ πως στη συγκεκριμένη περίπτωση -την κατασκευή τηλεοράσεων- και στην παρούσα χρονική περίοδο, δεν είναι σωστή η σύγκριση ιαπωνικών και κορεατικών προϊόντων. Ενδεχομένως να είναι (γενικά) θέμα προκατάληψης. Επίσης, ίσως είναι πιο εύστοχη (η σύγκριση ποιοτικής κατασκευής) σε διαφορετική κατηγορία προϊόντων.


Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα, αν όντως χειρίζεται ένα μικρό παιδί την τηλεόραση και δεν μπορεί να αποφευχθεί η διαρκής ενεργοποίησή της (απενεργοποίηση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, για παράδειγμα), μπορείς να κοιτάξεις προς LCD (ξανά) ή να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα (ούτως ώστε να μεγαλώσει και το παιδί) και να πας σε OLED, για σαφή αναβάθμιση εικόνας.
 

GIORGOS L

New member
5 June 2019
88
Απάντηση: Αγορα Sony KD-65XG9505 η Sony KD-65AG8

Sony πάρε. η xg9505 είναι ναυαρχίδα στη κατηγορία της για το 2019. Στις oled ναυαρχίδα είναι η ag9
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Αγορα Sony KD-65XG9505 η Sony KD-65AG8

αγορα νεας τηλεορασης για το φωτεινο σαλονι μου.



Λειπω αρκετες ωρες λογω δουλειας και η τηλεοραση μπορει να μεινει ανοιχτη πολλες ωρες αφου εχω μια μικρη κορη που την αφηνει ανοιχτη και φευγει.



Την γνωμη σας αφου ξερετε και τους φοβους μου σχετικα με οτι σας περιγραφω πιο πανω.

Από την χρήση που περιγράφεις την LCD.
 

thanasis4

New member
24 February 2019
20
Ευχαριστω για τις γνωμες σας. Και εγω για πιο ασφαλης νομιζω θα παω στην XG9505 αν και θα ηθελα πραγματικα να παρω την OLED αλλα!!!!!!!

Λογω αναβαθμισης σε ιντσες και σιγουρα εικονας απο σειρα 8 σε σειρα 9 της SONY θα δω και πολυ καλυτερη εικονα ελπιζω. Την εχω βρει στα 1399 μεχρι στιγμης.

Να περιμενω λιγο ακομα μηπως πεσει λογω ελευσης των νεων μοντελων?