Network player η pc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας και την γνώμη σας στο παρακάτω θέμα μιας και η δική μου γνώση είναι μικρη. Έχω ένα σύστημα που αποτελείται από έναν cambridge CXA80, 1cd player marantz CD6006 και ηχεία Elipson planet L μαζί με ένα subwoofer της REL T-ZERO. Εδώ και καιρό σκέφτομαι την αγορά ενος network player, για να μπορω να ακουω και μουσικη που εχω σε σκληρους δισκους. Είμαι/ήμουν, ανάμεσα στο N70AE της Pioneer και το Cambridge CXA V2. Η ερωτηση μου ειναι, εαν στη θεση τους θα μπορουσε να μπει ενα mini/midi PC, αφού θα σου κοστίσει πιο λίγα χρήματα και πιστευω οτι θα έχεις καλύτερες δυνατοτητες.

Γιωργος
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εννοεις να χρησιμοποιησεις τα dacs του ενισχυτη σου και να βαλεις ενα pc για streamer στον ενισχυτη; Υποθετω μπορεις ευκολα να δοκιμασεις ουτως ή αλλως με καποιο λαπτοπ που θα υπαρχει σπιτι ήδη.
Νομιζω θα εισαι Οκ. Δεν εχω ακουσει τον ενισχυτη, αλλα υποθετω οτι η εταιρια τον εχει βγαλει για ολα σε ενα μηχανημα και τα dacs δε θα ειναι τροχοπαιδη στο αποτελεσμα.
Απο εκει και περα, μια καλη πηγη δε χανεται ευκολα σε ενα συστημα. Παντα δινει το κατι της. Και αναλογα απο το ποσο καλη ειναι η πηγη και το ποσο καλο ειναι και το υπολοιπο συστημα εξαρταται τελικα και η βελτιωση (προφανως).
Υπο αυτο το πρισμα, δε θα πανε χαμενα τα παραπανω λεφτα ενος απο τα streamer που προαναφερεις τα οποια οσο να ναι, θα ειναι καλυτερα απο τα dacs του ενισχυτη.
Εκει που αρχιζει και αποκτα ιδιαιτερο νοημα ο προβληματισμος ειναι αν με τα 800 ας πουμε ευρω που εχει ενα καλο streamer αξιζει καλυτερα να παρεις ενα dac των 700 και με τα υπολοιπα 100 να στησεις ενα linuxοειδες streamerακι με raspberry...
 

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Ναι χρησιμοποιώντας το dac του ενισχυτη. Το έχω δοκιμάσει και παίζει καλά.
Έχοντας διαβάσει κάποια reviews για τα network έχω προβληματισμούς ως προς την ευκολία και την πρακτικότητα τους (π.χ. διάβασμα βιβλιοθηκης, που απο'τι κατάλαβα δεν είναι και το δυνατό τους σημειο), καθώς επίσης και από μελλοντικές αναβαθμίσεις στο σύστημα ( κάποιο NAS ισως). Πιστευα οτι με το PC τα γλυτώνεις όλα αυτά, ειδικά εάν το φτιάξεις και custom made.

Γιωργος
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Είμαι καθολικά υπέρ PC για οποιαδήποτε media χρήση σε HiFi/AV σύστημα.
Γιατί ?
Κάνει τα πάντα. Κυριολεκτικά τα πάντα.
Είναι αναβαθμίσιμο.
Και έχεις και χίλιους τρόπους ελέγχου και χρήσης.
Με app στο κινητό ? με ασύρματο mouse/keyboard ? με programmable rc ? http ?

Όλα τα players έχουνε από 1 ως πολλά ελαττώματα.
Με πρώτο και χειρότερο την αδυναμία αναπαραγωγής κάποιου αρχείου που κάποια στιγμή θα πάτε να παίξετε και θα πάρετε ένα μεγαλοπρεπές ΓΙΟΚ :D
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όλα αυτά σωστά.
Συμφωνώ μαζί σου.
Πρώτα και καλύτερα απ' όλους! :D
Και για τους λόγους αυτούς:

Δεν πρόκειται να αποκτήσω Streamer! :award:

Να πάρουμε και την αντίθετη πλευρά τώρα;

-Η χρήση υπολογιστή ως streamer προϋποθέτει, ότι ήδη έχεις στην κατοχή σου ένα αξιόλογο DAC. Το οποίο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα συνδεθεί και με τον υπολογιστή. Τα streamers κατά κανόνα έχουν ενσωματωμένο ένα καλό DAC. Οπότε δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάποιο άλλο χωριστό.

-Ο υπολογιστής είναι εγγενώς ένα θορυβώδες περιβάλλον. Το dac κατά τη λειτουργία του, πρέπει να απορρίπτει αυτούς τους θορύβους και η ικανότητά του να το κάνει εξαρτάται από την ποιότητα του.

-Θα πρέπει μόνιμα (το αντίθετο δεν είναι πρακτικό) να έχεις δεσμευμένο ένα υπολογιστή πάνω στο σύστημα. Συχνότατα καθόλου βολικό.

Αξίζει να έχουμε συγκεντρωμένη όλη τη μουσική και πολυμεσική μας βιβλιοθήκη σε κάποιο δικτυακό NAS. Το οποίο από τη φύση του είναι φτιαγμένο να λειτουργεί σε 24ωρη βάση. Αντίθετα με τον υπολογιστή όπου ανά πάσα στιγμή μπορούν να συμβούν διάφορα (να κολλήσει, κλπ). Και η δυνατότητα να το ελέγχεις από απόσταση με μία φορητή συσκευή (κινητό, tablet, laptop!) προσθέτει ευελιξία και ευχρηστία στο σύστημα. Κατά τη γνώμη μου είναι ο κυριότερος λόγος για να αποκτήσεις streamer. Και προσωπικά ο μοναδικός για τον οποίο θα το σκεφτόμουν.

Στη ζωή υπάρχουν πάντα πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα. Θετικά και αρνητικά. Και πρέπει πάντοτε να σταθμίζεις και να υπολογίζεις.

Έτσι, για να είμαστε δίκαιοι! :laugh: :cool:
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Έχοντας και υπολογιστή (nuc) αφιερωμένο στο σύστημα μα και streamer ( τώρα primare np5) με ξεχωριστο ντακ, θα σμφωνοδιαφωνησω!
Το pc έχει το προτέρημα της ολικής του χρησιμότητας, και ως μειονέκτημα ότι πρέπει να το ανάβεις, ο θορυβος και το να έχεις οθόνη δίπλα σου (όντως ...σπαστικο, πιστέψτε με).
Το streamer εχει το πλεονεκτημα της αμεσης χρηστικότητας με εφαρμογή κλπ, το ότι παίζεις δικτυακά ή καρφωνεις τον σκληρό σου (αρκεί να παίζει όλες τις διαμορφώσεις σκληρών ως το προαναφερομενο). Πιθανό μειονέκτημα ο περιορισμένος αριθμός αναγνώρισης φακέλων (μέχρι 50 στο ανωτέρω) μα λύνεται δημιουργώντας φακέλους με 49 αρχεία μέσα! Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει σε ολα, μα η ευκολία της μη χρήσης pc και οθόνης το ...διαγράφει.
Όσο για διαφορα στην αποδοση, πιθανως να υφίσταται, μα δε νομίζω ότι μέχρι ένα ωρισμενο ποσο (ας πούμε 1000 ) γίνεται αντιληπτή.
Το κακό είναι ότι μέχρι 1000 φτιάχνεις ένα σούπερ ντουπερ pc ή nuc που αξίζει για στρημερ των 10.000
 

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Το σκεπτικό μου είναι τα χρήματα που θα δώσω στο streamer, να τα δώσω για pc και μικρη οθονη. (π.χ. 9 - 10 ") που θα είναι αφιερωμένο για το σκοπό αυτό. Δεν ξέρω εάν μπορείς να βάλεις κάποιο εσωτερικό dac, εάν υπάρχει, στο pc και εάν μπορείς να μειώσεις τον θόρυβο, γιατί όντως είναι ενοχλητικός.

Γιωργος
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Δες αν σε βολεύει κάτι τέτοιο https://allo.com/sparky/usbridge-signature-player.html . Είναι streamer transport βασισμένο σε linux εφοσον εχεις dac . Εάν δεν έχεις dac μπορείς να προσθέσεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ το digione signature και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορείς να το κοντρολάρεις από οποιαδήποτε συσκευή pc , tablet, κινητό κλπ.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν το συζητάμε καν παίδες.
Με τα λεφτά που έχουν τα καλά streamer φτιάχνεις σχεδόν dead silent PC ( έχω φτιάξει και εντελώς fanless λύση για το εν λόγω θέμα στο παρελθόν για πελάτη ) με top υλικό για τα πάντα όλα.
Η οθόνη... αν δεν μπαίνει σε χώρο που παίζει και TV/projector, υπάρχουν όλων των ειδών οθόνες, από 5ιντσες μέχρι και 40" σε οικονομικότατες τιμές.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Εγώ είμαι νέος στη χρήση streamer (λιγότερο από 2 χρόνια). Μεγαλωμένος με pc όπως όλοι της γενιάς μου. Δε θα επέστρεφα στη χρήση του για audio εφαρμογές για κανένα λόγο. Είναι απίστευτα πιο βολικό το raspberry που έχω από ένα pc, που χρειάζεται όγκο, οθόνη, ποντίκι κτλ. Ο υπολογιστής έχει ένα και μόνο πλεονέκτημα: τη δυνατότητα "βαριάς" ισοστάθμισης χωρίς έξτρα κόστος.
 

gk1998m

New member
17 December 2018
11
Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου στα 750 . Το όλο θέμα, εκτός από την ποιότητα, είναι και η ευκολια/πρακτικότητα. Το να έχεις οθόνη, να ακούς μουσική με τον δικό σου player, να φτιάχνεις playlist είναι μερικές από τις ευκολίες που δεν τις συναντάς εύκολα σε streamer. Οπως και καποια μελλοντικα formats ηχου, που μπορει να βγουν στα επόμενα χρονια και το network player δεν θα τα υποστηριζει.
Από την άλλη ένα streamer είναι εξειδικευμένο για αυτό το σκοπό και ταιριάζει (τουλαχιστον οπτικα/ αισθησιακά) στο οποίο σύστημα εχεις.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε τους προβληματισμούς μου!

Γιωργος
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η κάθε λύση έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Υπέρ και κατά. Και αναφέρθηκαν. Στο τέλος ο κάθε ενδιαφερόμενος χρειάζεται να αποφασίσει τι τον εξυπηρετεί περισσότερο και καλύπτει τις δικές του ανάγκες.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Λεφτά να έχεις να ακουμπήσεις και όλα γίνονται.
Αν είσαι τόσο οπτικός τύπος, παίρνεις και από ebay σε mint κατάσταση παλιότερο ενισχυτή denon/marantz/integra και το μετατρέπεις σε σασί για PC :D

Έχει και διάφορα έτοιμα από SilverStone, Lian-Li, Streacom, κλπ που μοιάζουν με ενισχυτές, κλπ.

Αντίστοιχα μπορείς να κάνεις τηλεχειρισμούς και στο PC τα πάντα.
Π.χ. το foobar 2000 για μουσική το ελέγχεις με app από το κινητό.
Δεν ακουμπάς ποτέ το PC/keyboard/mouse.

Αυτοματισμούς για τα πάντα σε συνεργασία με ένα google home π.χ.

Όσο πιο πολύ το ψάξεις, τόσο πιο πολλά πράγματα που θα θες θα βρείς :D
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Παρόλο που είμαι με το μέρος σου, -υπολογιστές έχω συνδέσει το σύστημα μου- αντιλαμβάνομαι και τους άλλους. Δεν έχουν όλοι την ίδια ευχέρεια με τους υπολογιστές. :nounder:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Συμφωνούμε... διαφωνόντας χαχαχα :D
Για αυτό καμμιά φορά καλό είναι ο ειδικός στο κάθε τι να σου το... στήνει και να στο μαθαίνει ( self-work-promotion hahaha ).

Εντάξει, σε ηλικίες ας πούμε 45+ που δεν έχουν εμπειρία με PC έστω ολίγη, εκεί το θέμα χτυπάει σοβαρή δυσκολία οπότε και εγω θα πρότεινα λύση τύπου streamer/box με όσο πιο εύκολο interface γίνεται.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Για δικό σου υλικό, ο συνδυασμός υπολογιστης+dac, είναι πιο βολικός. Σαφώς πιο άνετη και κυρίως πιο γρήγορη διαχειρηση του υλικού, άπειρες δυνατότητες με χρήση software player κλπ. Για άλλες εφαρμογές όμως, όπως ακροση spotify, net radio, ένα network player είναι πιο πρακτικό. Για μένα η καλύτερη λύση είναι υβριδική, dac+υπολογιστης, αλλά και ένα προσιτό network player για τις δικτυακές υπηρεσίες. Αν έχει και ψηφιακή έξοδο και θέλεις και κάτι παραπάνω, το συνδέεις στο dac, το οποίο προφανώς θα είναι καλύτερο αφού μιλάμε για προσιτό player.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν χρησιμοποιείς Tidal έχει υποστήριξη το foobar ( σε λίγο θα συνδέεται και με την τοστιέρα αυτό! )
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Απάντηση: Re: Network player η pc

Αν χρησιμοποιείς Tidal έχει υποστήριξη το foobar ( σε λίγο θα συνδέεται και με την τοστιέρα αυτό! )

Πότε έγινε αυτό; Νομίζω πως εννοείς το Roon.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν δεν απατώμαι ( μπορεί να θυμάμαι λάθος ), είχα δει πως είχε καταφέρει κάποιος χρησιμοποιώντας ως ενδιάμεσο το Plex ( που υπάρχει υποστήριξη στο Foobar, και το ίδιο ( το Plex ) υποστηρίζει Tidal ).