Συμβουλές για Soundbar (JBL 2.1)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ddd13

New member
23 March 2007
30
Καλησπέρα σας,

Θέλω να πάρω μια αξιοπρεπή soundbar να τη συνδέσω με τη νέα 4k 65 '' που θα έχω. Απο ψάξιμο που έκανα συνειδητοποιώ και προτιμώ να πάω σε κατασκευαστή ήχου και όχι τηλεοράσεων, βλέπω η JBL προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν με τα εξής:

1. Ο χώρος θα είναι ένα σαλόνι ~ 30 τετραγωνικά, αλλά υπάρχουν και δύο ανοιχτοί συνδεδεμένοι χώροι των ~ 15 τετραγωνικών (κουζίνα & δωμάτιο γραφείου). Πιστεύετε είναι αρκετή η δύναμη της JBL 2.1? Μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα οπότε δεν θέλω να ξεσηκώσω και στο πόδι τους πάντες. Επίσης δεν είμαι και ιδιαίτερα απαιτητικός, απλά να είναι αξιοπρεπής ο ήχος σε δύναμη και ποιότητα - να μη χάνεται δηλαδή.
2. Η βασική χρήση της μπάρας της μπάρας θα είναι για την tv σε ταινίες & ps4 pro. Μουσική πολύ casual, χωρίς απαιτήσεις. Αλλά εδώ έχω μια απορία που όσο και αν έψαξα δεν έχω καταλάβει. Θα μπορεί η μπάρα στον ίδιο χώρο + μπαλκόνι να εξυρετήσει ένα party ~ 45 ατόμων? Προφανώς είναι κάτι που θα συμβεί μια φορά στα δύο χρόνια, αλλά θα ήθελα να μπορεί. Αν όχι, μπορώ να φαντάζομαι να συνδέσω παράλληλα τον υπολογιστή μου στη μπάρα και σε ένα Marshall Stanmore που έχω και να παίζω και απο τα δύο (φανταστείτε σκόπευα για πιθανό party να είχα ούτως η άλλως μόνο το Marshall :D). Φαντάζομαι αυτό θα καλύψει την ανάγκη, σωστά?
3. Αυτή τη στιγμή βρίσκω εύκολα την 2.1 deep bass - δεν βλέπω τι ακριβώς διαφορές έχει απο την 2.1 αν βρω την 2.1 απο εξωτερικό φτηνότερα. Η 5.1 ξεφεύγει σε τιμή και η 3.1 νομίζω καταργήθηκε, και η τιμή της όπου υπάρχει διαθέσιμη είναι κοντά στην 5.1. Δεν θέλω να ξεφύγω τόσο αν μπορεί να με καλύψει η 2.1.

Φυσικά αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση μπάρας για την παραπάνω χρήση (δεν θέλω να μπω στη διαδικασία για home cinema, ηχεία κτλ.) ευπρόσδεκτη. Να πω οτι δε βιάζομαι πολύ για αγορά.

Ευχαριστώ.
 

ddd13

New member
23 March 2007
30
Θα ήθελα να αποφύγω τα ηχεία, για κάτι πιο minimal.

Επισυνάπτω και ένα σχεδιάγραμμα του χώρου - συγγνώμη για τις καλλιγραφίες :D

Αν δώσω κάτι παραπάνω και πάω για την JBL 5.1 δεν θα με καλύψει? Η θα κάνει την ίδια δουλειά με 2 αξιοπρεπή αυτοενισυχόμενα ηχεία όπως τα παραπάνω? Να θυμίσω οτι είναι οροφοδιαμέρισμα, εχω και κάποια όρια στο level του ήχου.



Ευχαρισώ εκ των προτέρων για τη συμβολή.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
οτι πληρωνεις παίρνεις φιλε μου,σε 40 τεραγωνικα και παρτυ με 45 ατομα ε λιγο δυσκολο αλλα ας μιλησουν και οι ποιο ειδικοι.
για αυτα που θες το λιγοτερο τα 308 μαζι με 2 sub της jbl τα 310,αλλα οπως ειπα ας σε πουν και καποια αλλα παιδια.
 

ddd13

New member
23 March 2007
30
Καλά το party ίσως κακώς το ανέφερα - μιλάμε για μια περίσταση που μπορεί να τύχει 1 φορά στα 2 χρόνια. Αν δω οτι δεν με καλύψει ότι πάρω νοικιάζω ηχεία.

Οπότε στη βασική χρήση κυρίως ταινίες/gaming και λίγο μουσική το JBL 2.1 καλύπτει το χώρο η πρέπει να παω στο 5.1? Αυτό θα ήθελα να μάθω απο κάποιον που το έχει.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
κοιταξε, κατα την ταπεινη μου γνωμη θα πρεπει οπωσδηποτε να κανεις τον κοπο αλλα και να εχεις την υπομονη να ακουσεις οσο ποιο πολλους συνδυασμούς ηχειων και ηχομπαρας μπορεις για να βγα λεις τα δικα σου συμπερασματα.
νομιζω πως το αυτι σου ειναι ο καλυτερος φιλος σου ως προ το τι θα διαλεξεις.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε καμια περιπτωση μια ηχομπαρα δεν μπορει να αντικαταστησει ένα κανονικο συνολο 5,1 και όταν λεω κανονικο εννοω με ξεχωριστο ενισχυτή και ηχεια !!!! και για τον χωρο σου και με βαση την χρηση που θα εχεις θα πηγαινα σε 5,1 συστημα διοτι θα εχεις καλυτερες σταθμες και ποιοτητα και ειδικα για μουσικη η ηχομπαρα δεν είναι ότι καλυτερο !! -bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το έχεις πάρει ανάποδα. Πηγαίνεις από το προϊόν προς τις ανάγκες και όχι από τις ανάγκες προς το προϊόν, όπως θα έπρεπε να κάνεις στην περίπτωσή σου.

Εφόσον θέλεις να καλύψεις περισσότερους από ένα χώρο θα πρέπει σε κάθε χώρο να υπάρχει αντίστοιχα συσκευή ήχου. Και όλες μαζί να μπορούν να παίζουν το ίδιο όποτε χρειαστεί.

Αν κρίνω από τον τύπο του προϊόντος που ψάχνεις, δίνεις βαρύτητα και στο αισθητικό μέρος.

Αυτό που θα πρέπει να ψάξεις λοιπόν είναι το multi-zone/multi-room και το οικοσύστημα το οποίο θα χρειαστείς θα πρέπει να έχει τα αντίστοιχα προϊόντα, δηλαδή ηχομπάρα στον κυρίως χώρο και ασύρματα ηχεία για τους υπόλοιπους χώρους. Όλα δικτυακά.
Δηλαδή ένα κυρίως σύστημα στον κύριο χώρο και συμπληρωματικά τα υπόλοιπα που μπορούν να λειτουργήσουν όλα μαζί και το καθένα ξεχωριστά

Οτιδήποτε άλλο είναι απλά λάθος. Επίσης έχε υπ' όψη ότι όλο αυτό κοστίζει περισσότερο από μια τυπική ηχομπάρα τύπου JBL 2.1.
 

ddd13

New member
23 March 2007
30

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ήθελα να καλύψω περισσότερους από ένα χώρο, τουλάχιστον προς το παρόν. Ήθελα μια μπάρα για τον χώρο του σαλονιού των 40τμ και η ανησυχία μου ήταν αν θα χάνεται ο ήχος λόγω ένωσης με την κουζίνα - ο πίσω χώρος κλείνει.

Αλλά αν υπάρχει κάποια μπάρα που να μου καλύψει προσωρινά την ανάγκη για τον κυρίως χώρο και στο μέλλον να προσθέτω σιγά σιγά επιπλέον ηχεία και σε άλλους χώρους, εννοείται οτι θα είναι η ιδανική λύση που θα ήθελα.

Έχεις κάποιες προτάσεις να πάρω κάποιες ιδέες? Γιατί αν δεν καταλαβαίνω λάθος πρέπει η μπάρα που θα πάρω πρώτα να δύναται να συνδέεται με τα μελλοντικά ηχεία. Η JBL προσφέρει κάτι τέτοιο?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι την ηχητική κάλυψη του χώρου ως ένα ενιαίο μουσικό χαλί. Γιατί αυτό ακριβώς ζητάς όταν θέλεις να έχεις παντού ήχο, όταν έχεις κόσμο σε όλα τα σημεία του χώρου. Ή ακόμα και όταν δεν έχεις κόσμο, για την ενιαία ηχοκάλυψη ή και κατ' επιλογή ποιος χώρος θα παίζει και ποιος όχι.

Εάν χρησιμοποιήσεις ηχομπάρα σε ένα σημείο, θα ακούνε όσοι είναι σε εκείνο το σημείο καλά ενώ οι υπόλοιποι όχι.

Τοποθετώντας ένα-δυο ακόμα ασύρματα ηχεία του ίδιου οικοσυστήματος της ηχομπάρας θα το πετύχεις αυτό, με όλα τα σημεία να παίζουν συγχρονισμένα. Θα κάνεις στρατηγική τοποθέτηση των ηχείων. Ένα σίγουρα στην κουζίνα και άλλο ένα ίσως στον υπόλοιπο χώρο του σαλονιού, ή επιλέγεις να το βάλεις στο χώρο του γραφείου.

Επίσης τα ασύρματα ηχεία, εφ' όσον είναι ίδια μεταξύ τους (γιατί μπορεί να θέλεις να χρησιμοποιήσεις ένα μικρότερο στον πάγκο της κουζίνας και ένα μεγαλύτερο σε άλλο σημείο του ενιαίου σαλονιού) αναλόγως οικοσυστήματος μπορούν να ντουμπλάρουν και ως ασύρματα surround ηχεία με την ηχομπάρα, αναλόγως δυνατοτήτων της ηχομπάρας.

Τέτοιες λύσεις για παράδειγμα έχει η Denon με τις ηχομπάρες της και τα ασύρματα Denon Home Speakers και η Sonos επίσης με τις ηχομπάρες της και τα ασύρματα ηχεία της. Αναλόγως budget υπάρχουν και άλλες μάρκες, απλά όσο μειώνεται αυτό, τόσο μειώνεται η απόδοση και τα extra features.

Μια και ρωτάς για JBL, στη γκάμα της όσες έχουν δίκτυο και υποστηρίζουν Google Home μπορούν να συγχρονιστούν έτσι ώστε να παίζουν με Google speakers. Όχι όμως να παίξουν και στη θέση των surround. Κάτι αντίστοιχο σκέψου ότι κάνουν και οι ηχομπάρες της Polk.