Πρόταση για Subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john_shadow

Established Member
19 April 2009
238
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχω ξεκινήσει μια μίνι αναβάθμιση στο home cinema και θα ήθελα μια πρόταση για sub!
αυτή τη στιγμή έχω:
Pioneer VSX-521 (θα αλλαχτεί κάποια στιγμή, πιθανά με Denon AVR-X1600H)
Polk s10e ηχεία μπρος-πίσω (τα μπρος θα αλλαχτούν στο μέλλον όταν πάω σε μεγαλύτερο σπίτι με τα s50/55 η τα s20)
Κεντρικό έχω ένα Yamaha από την σειρά ns-p20 το οποίο σύντομα θα γίνει Polk s30e
Sub έχω πάλι της Yamaha από την σειρά ns-p20.
Ο χώρος είναι μικρός, απόσταση καναπέ - τν/ηχεία είναι 2,20μ σκοπός βέβαια να μην αλλάζω πάλι όταν πάω σε μεγαλύτερο σπίτι...
Budget ας πούμε 400 (δεν πρόκειται να δώσω τόσα, θέλω να δώσω γύρω στα 300 σε κάτι που θα περιμένω να βγει σε προσφορά, π.χ. το Polk HTS 10 είδα ότι έχει παίξει και στα 300 )

ευχαριστώ!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τέτοιου είδους ηχεία (υπογούφερ) μην τα υποτιμάς όσον αφορά το μπάτζετ γιατί στο μέλλον θα χάσεις περισσότερα από ανταλλαγές λόγω κακής αγοράς. Για το μπάτζετ σου θα κοίταγα υποχρεωτικά αγγελίες, για το χώρο σου αν είναι μικρός όπως αφήνεις να εννοηθεί θα κοίταγα για μεταχειρισμένο SVS PB1000, ή κανένα 12ιντζο της Klipsch, προσωπικά για το πρώτο δύσκολα να το βρεις να το πουλάει κανείς γιατί πουλάνε σαν τρελλά καινούρια αλλά δεν τα δίνουν ως μεταχειρισμένα (εγώ έχω δύο και έχω σκοπό να τα κάνω τέσσερα ακριβώς όπως σου προτείνω μέσω αγγελιών), οπότε έχε το στο νου σου. Θα προτιμούσα δηλαδή να δώσω μία φορά 500 ευρώ παρά δύο φορές από 300 ή 400.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχω ξεκινήσει μια μίνι αναβάθμιση στο home cinema και θα ήθελα μια πρόταση για sub!
αυτή τη στιγμή έχω:
Pioneer VSX-521 (θα αλλαχτεί κάποια στιγμή, πιθανά με Denon AVR-X1600H)
Polk s10e ηχεία μπρος-πίσω (τα μπρος θα αλλαχτούν στο μέλλον όταν πάω σε μεγαλύτερο σπίτι με τα s50/55 η τα s20)
Κεντρικό έχω ένα Yamaha από την σειρά ns-p20 το οποίο σύντομα θα γίνει Polk s30e
Sub έχω πάλι της Yamaha από την σειρά ns-p20.
Ο χώρος είναι μικρός, απόσταση καναπέ - τν/ηχεία είναι 2,20μ σκοπός βέβαια να μην αλλάζω πάλι όταν πάω σε μεγαλύτερο σπίτι...
Budget ας πούμε 400 (δεν πρόκειται να δώσω τόσα, θέλω να δώσω γύρω στα 300 σε κάτι που θα περιμένω να βγει σε προσφορά, π.χ. το Polk HTS 10 είδα ότι έχει παίξει και στα 300 )

ευχαριστώ!

Αμα μπορείς να πάρεις το polk hts να το παρεις.
Υπάρχει και το Polk Audio PSW110 επίσης εντός budget.
Eπίσης Elac Debut S10.2, JBL Arena SUB 100 και Yamaha NS-SW200.
Ότι και να παρεις θα ειναι ένα κανονικό sub σε σχεση με αυτό το 6.5" που έχεις τώρα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον φίλτατο Κώστα.

Σαν διαφημιστές της SVS πανάθεμά μας ( είναι ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΑ εταιρία από όλες τις απόψεις ), θα προτεινώ και εγω να ψαχτείς σε αγγελίες για PB1000 ( θα πρέπει να στήσεις καραούλι γιατί μια που μπαίνουν μια που φεύγουν ).

Πιθανόν να δώσεις λίγο παραπάνω, αλλά αξίζει την διαφορά από οποιοδήποτε under 500 subwoofer.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Για τα χρήματα που θέλεις θα έβαζα τα ομοσταυλα των ηχείων σου.
Η τα presonus teblor 10