LG 65C9 vs Samsung QE75Q70R

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

japanese

Established Member
23 December 2008
244
καλησπέρα.

Σκέφτομαι να πάρω καινούρια tv μετά απο 9 χρόνια και είμαι μεταξύ της LG C9 και της Samsung Q90R 65", με την προϋπόθεση βέβαια να υπάρξουν καλές τιμές εν όψη BF...Αυτό που με προβληματίζει, είναι το burn in της C9 και γενικά η ευαισθησία της σε διάφορα προβλήματα..Απο την άλλη η Q90 δεν έχει το μαύρο της Oled.

Τι ισχύει γενικά και ποιές οι κυριότερες διαφορές τους ;;..Κλείνω προς την Samsung αλλά θα ήθελα την άποψη σας..
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Ίσα ίσα .... έχουν κάνει τεστ που κρατάει πολλές βδομάδας και έχουν δείξει ότι δεν υπάρχει φόβος burn in και ότι είναι περισσότερο ψυχολογική η ιδέα

Ο βασικός λόγος που δεν έχουμε όλοι oled είναι οι τιμές τους... κάτι πρέπει να κρατήσουν και οι εταιρείες σαν premium μοντέλο για να πουλάνε ακριβά... πάντα το έκαναν άλλωστε ..
Επίσης υπολόγιζε και την επέκταση εγγύηση αν πάρεις ακριβή τηλεόραση ...

Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο νήμα προχθές.....

Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Υ.Γ: Σου μετέφερα εδώ το μήνυμα από το νήμα της C9, καλή συνέχεια.
 

stazzy

New member
25 December 2009
54
Χαλάνδρι
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Εγώ πάντως μετά από πολλά video στο youtube και πράγματα που διάβασα εδώ έχω καταλήξει σε OLED. :)
 

japanese

Established Member
23 December 2008
244
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Εγώ πάντως μετά από πολλά video στο youtube και πράγματα που διάβασα εδώ έχω καταλήξει σε OLED. :)

τι ακριβώς σε έκανε να καταλήξεις στις OLED ;;;...και οι 2 αποτελούν ναυαρχίδες των μεγαλύτερων εταιριών τηλεοράσεων, οπότε πιστεύω οι διαφορές τους είναι πολύ μικρές ως προς την ποιότητα της εικόνας..

σχετικά με το burn in , διάβασα ότι πρέπει να κλείνεις την tv κάθε 4-5 ώρες ώστε να κάνει κύκλο πράγμα που στις Qled δεν συμβαίνει...καλά τα λέω ;;
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn-in και τις OLED...

Υποθέτω ότι διάβασε το παραπάνω link, το οποίο γράφει αναλυτικότατα τα πάντα σχετικά με το ερώτημά σου.

Στη θέση σου θα αφιέρωνα λιγο χρόνο για να διαβάσω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και να διαμορφώσω την δική μου άποψη.

Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

Υ.Γ.: Ούτως ή άλλως όποια κι αν πάρεις, εσύ θα την πληρώσεις κι εσύ θα πρέπει να την χαρείς.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

καλησπέρα.
Σκέφτομαι να πάρω καινούρια tv μετά απο 9 χρόνια και είμαι μεταξύ της LG C9 και της Samsung Q90R 65", με την προϋπόθεση βέβαια να υπάρξουν καλές τιμές εν όψη BF...Αυτό που με προβληματίζει, είναι το burn in της C9 και γενικά η ευαισθησία της σε διάφορα προβλήματα..Απο την άλλη η Q90 δεν έχει το μαύρο της Oled.

Τι ισχύει γενικά και ποιές οι κυριότερες διαφορές τους ;;..Κλείνω προς την Samsung αλλά θα ήθελα την άποψη σας..

Θα σε κουφανω ίσως, άλλαξαν βρεις πουθενά την περσινή Q9 πάρε την. Θα έχεις κάτι πολυ κοντά στο μαύρο της oled χωρίς τον φόβο του burn in. Βέβαια αν σε ενδιαφέρει το hdmi 2.1 (όπως εμένα), πας για LG oled
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

περσινή Q9 πάρε την. Θα έχεις κάτι πολυ κοντά στο μαύρο της oled χωρίς τον φόβο του burn in.

Οι μόνες περιπτώσεις που το μαύρο της Q9 θα είναι πολύ κοντά σε οποιασδήποτε OLED, είναι αν βλέπεις ντάλα μεσημέρι κι έχεις πολλά και μεγάλα παράθυρα, ή θυσιάζοντας σημαντική πληροφορία στις σκοτεινές σκηνές (black crashing).

Διαφορετικά, το 8000-10000:1 ωφέλιμο πραγματικό contrast που επιτυγχάνει η Q9 σωστά καλιμπραρισμένη, χωρίς να σκοτεινιάζει/σβήνει πληροφορία χαμηλά, συγκριτικά με OLED σε σκοτεινό δωμάτιο, όχι, δεν είναι πολύ κοντά. Ούτε καν σκέτο κοντά...
 

stazzy

New member
25 December 2009
54
Χαλάνδρι
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Το γεγονός ότι όποιο σχεδόν review και σχόλια που διαβάζω βλέπω αυτό:
- Πολύ κοντά στο μαυρο της oled αλλά όχι όσο η oled,
- Πολύ κοντά στις γωνίες θέασης της oled αλλά όχι όσο η oled,
- Πολύ κοντά στο contrast της oled αλλά όχι όσο η oled
με παραπέμπει στο ότι η oled υπερέχει σε αυτά τα σημεία τα οποία θεωρώ πιο σημαντικά. Σχετικά με το burn in και τις oled, από ότι έχω διαβάσει, αυτό μπορεί να προέλθει μόνο από λάθος χρήση της συσκευής. Ποτέ δε βλέπω πάνω από 4 ώρες τηλεόραση σερί και ειδικά τηλεοπτικό σήμα. Προτιμώ να ανοίγω το ραδιόφωνο :)
Η sammy υπερέχει στη φωτεινοτητα, αλλά και πάλι επειδή θα παίζω με ελάχιστο έως καθόλου φωτισμό τις ταινιες και πάλι προτιμώ τις oled.
Επίσης, στα χρώματα ίσως η sammy τα πάει καλύτερα αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό.
Τέλος μου αρέσει και το αισθητικό της oled που είναι δηλαδή τόσο λεπτές.

Σε κάθε περίπτωση αν σκεφτεσαι για Sammy κάπου διάβασα ότι η Q80 είναι εφάμιλη της Q90 και πιο οικονομική.

Εννοείται ότι για να αποφασίσεις πρεπει να πας να τις δεις από κοντά για να δεις τι σου αρέσει εσένα περισσότερο. :)
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Οι μόνες περιπτώσεις που το μαύρο της Q9 θα είναι πολύ κοντά σε οποιασδήποτε OLED, είναι αν βλέπεις ντάλα μεσημέρι κι έχεις πολλά και μεγάλα παράθυρα, ή θυσιάζοντας σημαντική πληροφορία στις σκοτεινές σκηνές (black crashing).

Διαφορετικά, το 8000-10000:1 ωφέλιμο πραγματικό contrast που επιτυγχάνει η Q9 σωστά καλιμπραρισμένη, χωρίς να σκοτεινιάζει/σβήνει πληροφορία χαμηλά, συγκριτικά με OLED σε σκοτεινό δωμάτιο, όχι, δεν είναι πολύ κοντά. Ούτε καν σκέτο κοντά...

https://www.rtings.com/tv/tools/com.../802?usage=7318&threshold=0.1#comparison_2373

Συγκριση της περσινης q9 με την φετεινη c9. Στο black uniformity ειναι σχεδον ιδιες τιμες, στο gray uniformity οχι, αλλα οχι και χαλια....επισης με ανησυχει που η c9 και οι LG γενικοτερα δεν παιρνουν καλη βαθμολογια στο bfi...

Επισης εχει τυχει να δω απο κοντα (σε μαγαζι) να παιζει μια c8 διπλα σε μια q9 το ιδιο περιεχομενο.....ειλικρινα επρεπε να προσπαθησω για να δω την διαφορα....
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

We compare the picture quality of the LG C9 OLED vs the Samsung Q90R QLED, two 4K TVs from the two South Korean brands in a side-by-side comparison. Aspects covered include black level & contrast performance, colour accuracy, motion, upscaling, HDR, gaming, as well as bright-room usage.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_aAV7WU5n4
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

We compare the picture quality of the LG C9 OLED vs the Samsung Q90R QLED, two 4K TVs from the two South Korean brands in a side-by-side comparison. Aspects covered include black level & contrast performance, colour accuracy, motion, upscaling, HDR, gaming, as well as bright-room usage.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_aAV7WU5n4

νομιζω ομως οτι οι φετεινεις top σειρες qled προσπαθωντας να φτιαξουν το προβλημα των αντανακλασεων εχουν "τσακισει" την φωτεινοτητα.....εξου και εγω θα προτιμουσα την πιο "ταπεινη"
q70 (περαν βεβαια των πολυ λιγοτερων χρηματων)....
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

We compare the picture quality of the LG C9 OLED vs the Samsung Q90R QLED, two 4K TVs from the two South Korean brands in a side-by-side comparison. Aspects covered include black level & contrast performance, colour accuracy, motion, upscaling, HDR, gaming, as well as bright-room usage.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_aAV7WU5n4

" But in isolation and without an OLED to compare most owners should be satisfied" Ουτε πολιτικός... :SFGSFGSF: Θεούλης ο Βίνσεντ.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Το γεγονός ότι όποιο σχεδόν review και σχόλια που διαβάζω βλέπω αυτό:
- Πολύ κοντά στο μαυρο της oled αλλά όχι όσο η oled,
- Πολύ κοντά στις γωνίες θέασης της oled αλλά όχι όσο η oled,
- Πολύ κοντά στο contrast της oled αλλά όχι όσο η oled

Τα review που τα γράφουν όντως αυτά τα "πολύ κοντά", θα πρότεινα να μην τα λαμβάνετε και πολύ υπόψη...

https://www.rtings.com/tv/tools/com.../802?usage=7318&threshold=0.1#comparison_2373

Συγκριση της περσινης q9 με την φετεινη c9. Στο black uniformity ειναι σχεδον ιδιες τιμες, στο gray uniformity οχι, αλλα οχι και χαλια....επισης με ανησυχει που η c9 και οι LG γενικοτερα δεν παιρνουν καλη βαθμολογια στο bfi...

Επισης εχει τυχει να δω απο κοντα (σε μαγαζι) να παιζει μια c8 διπλα σε μια q9 το ιδιο περιεχομενο.....ειλικρινα επρεπε να προσπαθησω για να δω την διαφορα....

Τα black και gray uniformity δεν σου λένε απολύτως τίποτα για την αντίθεση και το "τρισδιάστατο" ή μη της υπόθεσης...

Οι συνθήκες φωτισμού του καταστήματος συνήθως εμπίπτουν στο οικιακό ντάλα ήλιος, οπότε σε αυτή την περίπτωση, αν θα παρακολουθείς κι εσύ με τέτοια επίπεδα περιβάλλοντος φωτισμού, το "πολύ κοντά" όντως ισχύει...

Σε κανονικές οικιακές συνθήκες όμως ή σκοτάδι, η απόσταση είναι μεγάλη...

Στο τυφλό shootout του HDTVtest, η Q90 ξεχώριζε σαν τη μύγα μες στο γάλα:

attachment.php


και η βαθμολογία του κοινού στα μαύρα και λεπτομέρεια στα σκοτεινά, είναι ενδεικτική της απόστασης:

Studio_20191007_105838.png

https://avclub.gr/forum/showthread.php/168374-HDTVtest-2019-TV-shootout

νομιζω ομως οτι οι φετεινεις top σειρες qled προσπαθωντας να φτιαξουν το προβλημα των αντανακλασεων εχουν "τσακισει" την φωτεινοτητα.....εξου και εγω θα προτιμουσα την πιο "ταπεινη"
q70 (περαν βεβαια των πολυ λιγοτερων χρηματων)....

Η φωτεινότητα δεν έχει πληγεί από τα φίλτρα των αντανακλάσεων και της γωνίας θέασης...

Η κάλυψη χρωματικού χώρου έχει μειωθεί λόγω χρήσης quantum dots με 0% κάδμιο (αλλιώς θα έβγαιναν εκτός πολλών μεγάλων αγορών). Το φίλτρο γωνίας θέασης, έχει επηρεάσει την ευκρίνεια και την αντίθεση. Με τη φωτεινότητα δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Αν εννοείς το σκοτείνιασμα των σκοτεινών σκηνών, αυτό συνέβαινε και πέρσι και έχει να κάνει με λανθασμένη ρύθμιση του local dimming, έτσι ώστε το μαύρο να πλησιάσει τις OLED...
 

japanese

Established Member
23 December 2008
244
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Θα πάω σε Samsung τελικά...Είμαι ανάμεσα σε Q80 και 9FN...Έχουν αρκετή διαφορά στην τιμή..Ποιά να προτιμήσω ;;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: LG 65C9 ή Samsung 65Q90R

Δεν το ήξερα αυτό. Στο rtings πάντως έχουν την ίδια βαθμολογία στο local dimming