Samsung HW Q60R Soundbar + Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gtsia

New member
21 October 2008
11
Γεια σας ! Αγόρασα πρόσφατα την soundbar Samsung Q60R την οποία έχω συνδέσει με την Samsung QE55Q6FNA μέσω οπτικής ίνας και χρησιμοποιώ τον player της Τηλεόρασης για ταινίες με 5.1 και 7.1 ήχο όπως αναγράφουν οι διάφορες ταινίες αλλά δεν έχω μείνει εντυπωσιασμένος !! Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη σύνδεση με hdmi ή να πάρω κανέναν άλλο player μπας και της Tv δεν κάνει σωστή κωδικοποίηση του ήχου ;; Έχετε να μου προτείνετε κάτι ; Ευχαριστώ
 

chosen

New member
18 October 2010
22
Πειραιάς
Η τηλεόραση υποστηρίζει dolby digital και dolby digital plus, και δυστυχώς δεν κάνει passthrough άλλες μορφές ήχου. Στις αντίστοιχες ταινίες τσέκαρε στις ρυθμίσεις του ήχου της τηλεόρασης ότι είναι επιλεγμένη η αντίστοιχη μορφή και όχι PCM.
H ηχόμπαρα σου υποστηρίζει και dts. Για να γίνει η χρήση του θα χρειαστείς πηγή - media player που να το υποστηρίζει, πχ ένας υπολογιστής ή tv box, το οποίο θα πρέπει να το συνδέσεις με την οπτική ίνα πάνω στη ηχόμπαρα σου.
 

chosen

New member
18 October 2010
22
Πειραιάς
Δε πρόσεξα ότι η ηχόμπαρα έχει και hdmi in & out.
Σύνδεσε τη τηλεόραση με το hdmi out της ηχόμπαρας. Έτσι θα μπορείς να ελέγχεις την ένταση του ήχου της και από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και νομίζω πως θα ανοιγοκλείνει και αυτόματα.
Αργότερα αν πάρεις πχ tv box που θα έχει και media player με dts, θα μπορείς να το συνδέσεις απευθείας στο hdmi in της ηχόμπαρας.
 

gtsia

New member
21 October 2008
11
Πήρα από ένα φίλο το xiaomi tv box s. Πως προτείνετε να γίνει η σύνδεση ; box σε tv με hdmi και μετά από την tv στο soundbar σε hdmi in ??