Xiaomi αντί για iPhone? Αξίζει?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι χρήστης iphone εδώ και πολύ καιρό και ήρθε η ώρα να αλλάξω συσκευή. Σαν iphonakias κοιταω το 11 pro αλλα έχω ακούσει και πολύ καλα πραγματα για τα XIAOMI.
Δεν ξέρω τι παίζει με αυτά? είναι αξιόπιστα? Βλέπω ένα πολύ δυνατό μοντελο το Mi 10 αλλά το 5G δεν ξέρω αν το θελω γενικα στην νεα μου συσκευη.

Τι λετε για αυτή τη σύγκριση?
Σε αυτό το σημείο να σας πω οτι δεν αλλάζω κινητα συχνά επομένως θέλω μια καλη αγορά ωστε να κρατησει τα επόμενα χρόνια άνετα.
Οποιαδήποτε συσκευή μπορείτε να μου προτείνετε αλλα ο βασικός προβληματισμός μου είναι αυτος.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Αν εισαι ηδη χρηστης iphone και δεν υπαρχει θεμα κοστους, προφανως το να πας σε 11pro ειναι η ενδεδειγμενη επιλογη, ειδικα αν εχεις σκοπο να το κρατησεις χρονια.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι χρήστης iphone εδώ και πολύ καιρό και ήρθε η ώρα να αλλάξω συσκευή. Σαν iphonakias κοιταω το 11 pro αλλα έχω ακούσει και πολύ καλα πραγματα για τα XIAOMI.
Δεν ξέρω τι παίζει με αυτά? είναι αξιόπιστα? Βλέπω ένα πολύ δυνατό μοντελο το Mi 10 αλλά το 5G δεν ξέρω αν το θελω γενικα στην νεα μου συσκευη.

Τι λετε για αυτή τη σύγκριση?
Σε αυτό το σημείο να σας πω οτι δεν αλλάζω κινητα συχνά επομένως θέλω μια καλη αγορά ωστε να κρατησει τα επόμενα χρόνια άνετα.
Οποιαδήποτε συσκευή μπορείτε να μου προτείνετε αλλα ο βασικός προβληματισμός μου είναι αυτος.

Απο τα γραφόμενα σου, δεν πας πουθενά.
Μενεις σε iphone.

Μια χαρα ειναι τα xiaomi αλλα οχι για αυτη τη κατηγορια τιμης και χρησης.
 

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Απλά ξερετε σκέφτομαι μήπως αντι να δώσω 1500 ευρω να δώσω λιγότερα και να πάρω κάτι που θα με καλύπτει. Ή να φτάσω κοντα σε αυτά τα λεφτα και να πάρω κάτι καλύτερο ίσως?

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο αξιοπιστο Xiaomi ή Android ώστε να με καλύψει και να μην δώσω τόσα πολλά?
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Αν ήθελα να δοκιμάσω κάτι σε καλό Android θα πήγαινα στο νέο one plus 8 pro... απίθανο λειτουργικό και πολύ καλά specs , οθόνη, ασύρματη φόρτιση και αδιάβροχο ποίηση και πολύ καλή φωτογραφική.
Ότι πιο smooth σε Android


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

φίλε μου θα σου μιλήσω εγώ ως χρήστης iphone πολλά χρόνια και χρήστης android τα τελευταία 4 (λόγω κόστους φυσικά και μόνο). Μείνε στο iphone με νύχια και με δόντια, η εμπειρία χρήσης android αν έχεις δουλέψει χρόνια iphone είναι τραυματική.
Τι εφαρμογές είχες συνηθίσει?
ε, καμία σχέση, δεν θα μπορείς να ξεχωρίσεις την καλή εφαρμογή μέσα σε χιλιάδες σαβούρες (9 στις 10 εφαρμογές στο android είναι ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, κανένας διαχωρισμός, κανένας έλεγχος, τίγκα στις διαφημίσεις)
Είχες συνηθίσει όλες οι βασικές σου εφαρμογές να δουλεύουν άψογα (fb skype viber κ.τ.λ), ξέχνα το σε android, τα μπαγκς θα είναι μόνιμη συντροφιά σου
Είχες συνηθίσει τα πάντα να δουλεύουν σε συγκεκριμένο χρόνο?ξέχνα το στο android, σε ανύποπτες φάσεις θα τρως καθυστερήσεις ακόμα και αν έχεις 30πύρηνο με 30γιγα ραμ, έτσι, χωρίς καμία αιτία.
Μπορώ να μιλάω για ώρες για το πόσο υποδεέστερο είναι το android....

Οπως καταλαβαίνεις δεν τίθεται θέμα συσκευής (τα xiami είναι ΠΟΛΥ καλά τηλέφωνα) αλλα λειτουργικού, μείνει στο ios.
 

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Αντικειμένικά @tegonik έχει απόλυτο δίκιο. Έχω μάθει στα iphone και χρησιμοποιώ και κάποιες paid εφαρμογές που δεν ξέρω αν υπάρχουν ειναι η αλήθεια και στα android.

Ωστόσο το σκέφτομαι το android και ειδικά τα Xiaomi με την έννοια του ότι πήγα τώρα την προηγούμενη βδομάδα πλαισιο και μου λενε ειναι οτι καλυτερο μπορω να παρω και είναι πολυ φοβερα κτλ κτλ.

Τα έχω ακούσει και τα one plus αλλα υπάρχει υποστήριξη ελλάδα? Απότι είδα είναι στην Πολωνία αν δεν κάνω λάθος? (Διορθώστε με αν λεω μπαρουφα)
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Έχω δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί.... αν θες Android που να θυμίζει σε ομαλότητα iphone, μόνο oneplus .
Άσε Huawei Kai Xiaomi .....

Αν δε θες Σκρουτζ μαγαζί , παρτο από το ευρωπαϊκό


https://www.oneplus.com/gr/oneplus-8-pro?from=8pro


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Αφου στο ειπαν στο Πλαισιο, κατι θα ξερουν :p
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Απλά ξερετε σκέφτομαι μήπως αντι να δώσω 1500 ευρω να δώσω λιγότερα και να πάρω κάτι που θα με καλύπτει. Ή να φτάσω κοντα σε αυτά τα λεφτα και να πάρω κάτι καλύτερο ίσως?

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο αξιοπιστο Xiaomi ή Android ώστε να με καλύψει και να μην δώσω τόσα πολλά?

To "απλο" iphone 11 ειναι οτι πρεπει τοτε για την περιπτωση σου.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Κλεφτες θα γινουν και αυτοι ?

Μα του ειπαν να παρει φτηνοτερο κινητο απο iphone . Να πω οτι ο ανθρωπος πηγε να παρει 1000 κινητο και αυτοι προσπαθησαν να του πουλησουν ακριβοτερο Iphone, να τους πουμε κλεφτες...

Εγω βλεπω παντως οτι και το iOS πλεον εχει σαβουρες εφαρμογες, πολλες διαφημισεις που δεν μπορεις να τις κοψεις με πλαγιο τροπο , και πολλες εφαρμογες με υπερκοστολογημενες συνδρομες . Εχω αγορασει 25 επαγγελματικες εφαρμογες εφαπαξ και βλεπω τωρα εφαρμογες της πλακας ή εκπαιδευτικα παιχνιδια με κατι συνδρομες 100 το χρονο...

Παντως η μεταβαση απο το iOS σε android ειναι επώδυνη και δεν την συνιστω.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Δεν ειμαι βεβαιος τι ποσοστο κερδους εχουν απο το ενα τηλεφωνο και τι απο το αλλο.


Χωρια που στις μερες που ζουμε προσπαθεις να κρατησεις τον πελατη με καθε τροπο και ας κανει λιγοτερο τζιρο απο το να τον χασεις εντελως απο ενα σκρουτζομαγαζο.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Re: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Ποιο αιφον εχεις τωρα ?

Αν εχεις εστω και μια ακομη ios η MacOs συσκευη, μεινε στην απλ.

Αν οχι, μπορεις να πας και στο one plus σειρα 7 για να βγει πιο οικονομικη η αλλαγη, ετσι κι αλλοιως νομιζω το λειτουργικο του, που ειναι και το βασικο προσον της one plus, πρεπει να ειναι ιδιο με της σειρας 8.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Μα του ειπαν να παρει φτηνοτερο κινητο απο iphone . Να πω οτι ο ανθρωπος πηγε να παρει 1000 κινητο και αυτοι προσπαθησαν να του πουλησουν ακριβοτερο Iphone, να τους πουμε κλεφτες...

Εγω βλεπω παντως οτι και το iOS πλεον εχει σαβουρες εφαρμογες, πολλες διαφημισεις που δεν μπορεις να τις κοψεις με πλαγιο τροπο , και πολλες εφαρμογες με υπερκοστολογημενες συνδρομες . Εχω αγορασει 25 επαγγελματικες εφαρμογες εφαπαξ και βλεπω τωρα εφαρμογες της πλακας ή εκπαιδευτικα παιχνιδια με κατι συνδρομες 100 το χρονο...

Παντως η μεταβαση απο το iOS σε android ειναι επώδυνη και δεν την συνιστω.

Αυτό με τις διαφημίσεις πάντως είναι τραγικό,να μην μπορείς να τις κόψεις.ε κανένα τρόπο εκτός από το να πληρώσεις και αυτό όχι παντού, βλέπε YouTube εκτός βέβαια να πληρώσεις και συνδρομή YouTube
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Από κάμερα τι λένε τα one plus?

Μέχρι το 7 απλώς καλά , όχι από τα κορυφαία.

Με το 8 pro και τις τελευταίες αναβαθμίσεις είναι σε πολύ καλό επίπεδο πια. Δεν θα σου λείψει κάτι.

Αλλά επειδή είναι κοντά σε τιμή, δεν θα πήγαινα σε κάτι άλλο από iphone , εκτός αν θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Απάντηση: Xiaomi αντί για Iphone?Αξίζει?

Λοιπόν καλημέρα σε όλους,
Θα πάρω τελικά iphone γιατι απότι μου λένε όλοι αφού έχω συνηθίσει τόσα χρόνια θα δυσκολευτώ σε νέο περιβάλλον.
Σύν του ότι έχω κάποιες εφαρμογές paid που απότι ειδα δεν υπάρχουν στα Android.
Ωστόσο βλέπω χαρακτηριστικά στο site αυτό https://www.you.gr/tilefonia-tablets/smartphones-ana-brand/ola-ta-smartphones και παρατηρώ οτι iphone 11 pro και iphone SE έχουν ιδιο επεξεργαστη και διαφορα χρηματων τεραστία! Είναι δυνατόν?

Προσωπικά δεν θα αγόρασα 64αρι διότι δεν μου φτάνει εδώ και πολλά χρόνια αυτή η χωρητικότητα. Αξίζει το iphone SE?