Φώτα Led και χάσιμο σήματος.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλησπέρα παιδιά, εχω ένα home cinema setup με έναν Denon AVR-X250ΒΤ, έναν projector Optoma HD144x και ένα set ηχείων q-acoustics 5.1

Πρόσφατα έκανα μια σειρά από Ηλεκτρολογικές εργασίες στο σπίτι μού βάζοντας κάποια σποτ LED, κρυφό φωτισμό και αλλαζοντας και κάποιες γραμμές στον πίνακα κάνοντας τις αυτόνομες.

Το σύστημα Home Cinema είναι σε αυτόνομη ηλεκτρολογικη γραμμή με δική του ασφάλεια στον πίνακα. Το πρόβλημα είναι ότι οπότε ανάβω τα σποτ LED περίπου 10 στο σύνολο (με ένα πάτημα) η εικόνα που προβάλλεται παγώνει, και μετά από λίγο κάνει search o προβολέας για νέα είσοδο (source) μέχρι που μετά από 2-3 δευτερόλεπτα το βρίσκει και η προβολή αρχίζει πάλι. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει στο 90% των περιπτώσεων όταν ανάβω τον κρυφό φωτισμό του σαλονιού και ένα φωτιστικό με λάμπα φθορισμού.

Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν τις αλλαγές δεν είχα τέτοια θέματα. Το μόνο που αλλαξα στο setup μετά τις εργασίες είναι η αλλαγή ενός καλωδίου HDMI σε νεο 10 μέτρων που πάει από τον ενισχυτή μέσω δικού του αποκλειστικού καναλιου στον projector. Το HDMI είναι σίγουρα αμφιβόλου ποιότητος καθώς είναι πολύ λεπτό και εύκαμπτο. Είναι δυνατόν να τραβάει ότι παράσιτο πετάνε τα LED;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συνήθως όταν είναι μεγάλο το καλώδιο ναι αποσυγχρονίζεται, αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αν μάλιστα η γραμμή είναι κοινή του ρεύματος θα συμβαίνει και δε μπορείς να το αποφύγεις.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Συνήθως όταν είναι μεγάλο το καλώδιο ναι αποσυγχρονίζεται, αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αν μάλιστα η γραμμή είναι κοινή του ρεύματος θα συμβαίνει και δε μπορείς να το αποφύγεις.
Δυστυχώς το κάνει και σε γραμμές ξεχωριστές από εκείνη που είναι ο προβολέας. Παρατήρησα ότι το κάνει πάντα και όταν ανοιγοκλείνω τα ηλεκτρικά πατζούρια.

Θα δοκιμάσω με ένα 3μετρο καλώδιο απ ευθείας σύνδεση για να δω αν το πρόβλημα λύνεται. Αν λύνεται μάλλον θα αγοράσω ένα σοβαρό θωρακισμένο καλώδιο.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk