pxc 550ii vs hd 599

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Kαλησπερα παιδια.

Ειχα την τυχη να δοκιμασω τα 550ii ως ασυρματο και μ αρεσε αρκετα. Ωστοσο απο την αλλη σκεφτομαι και τα hd599 τα οποια δεν εχω ακουσει. Ξερω το ενα ειναι bluetooth και το αλλο οχι. το 550ii δεν ειχα ενισχυτη για να το δοκιμασω και ενσυρματα.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι οτι εαν ενσυρματα το 550 δεν χρησιμοποιει το συστημα που εχει μεσα του οταν εχει μηδεν μπαταρια δλδ σαν τελειως παθητικο ακουστικο και εαν συμβαινει το ιδιο οταν εχεις μπαταρια. εαν ναι τοτε μπορει καποιος να πει με ακριβεια ή εστω στο περιπου ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο ενσυρματα με εναν φορητο ενισχυτη;

ps: και μια προταση για ενισχυτη ακουστικων για να μην ανοιγω αλλο θεμα; αυτα τα audioquest dragonfly δινουν και ενισχυτη στο σημα ή οχι;

ευχαριστω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν συνδέσεις το καλώδιο στο 550 και σβήσεις το Bluetooth δουλεύει αναλογικά έχει δεν έχει μπαταρία.
Επίσης δουλεύει και σαν USB dac όταν το συνδέεις με υπολογιστή.

Το 599 είναι καλύτερο ακουστικό.
Αν δεν σε πειράζουν έξτρα εξαρτήματα το κάνεις πολύ εύκολα Bluetooth με το Fiio BTR3K ή το BTR3.

Τα dragonfly κλπ έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
το λεω γτ το 550ιι οταν γυρνας το ακουστικο στην κανονικη θεση για να τα φορεσεις αυτοματα ενεργοποιειται το bluetooth.
φανταζομαι θα εννοεις ως usb dac οταν συνδεθει μεσω usb καλα καταλαβα;

το 599 ειναι καλυτερο ακουστικο ή πολυ καλυτερο ακουστικο;

σε ευχαριστω φιλος.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
κριμα....

βασικα ηθελα ενα ακουστικο να τα κανει ολα και με καλωδιο και χωρις καλωδιο. δεν με ενδιαφερει τοσο το noise cancelling οσο το bluetooth χωρις περιττα εξαρτηματα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αφού δεν σε ενδιαφέρει το ANC τότε πάρε το Fiio EH3 NC.
Έχει καλύτερο ήχο , υποστηρίζει όλα τα πρωτόκολλα υψηλής ανάλυσης aptX HD και LDAC , παίζει με καλώδιο , παίζει και με USB dac.
Έχει πολύ μέτριο ANC αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
σε ευχαριστω Πετρο να σαι καλα. θα το δω. δεν γνωριζα το συγκεκριμενο ακουστικο!

εισαι σιγουρος οτι υποστηριζει aptx hd?!
στο σαιτ της aptx που εψαξα δεν το εχει.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
περιεργο μαλλον δεν θα εχει ανανεωθει η λιστα.

Θενξ φιλος
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ξερω οτι εχεις λογο που δεν μου προτεινες καποιο sony ή seenheiser.

Μπορεις να μου πεις τον λογο ετσι για να ξερω;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Κανένα απολύτως.
Έχω ακούσει το Sennheiser και το Fiio και σου έγραψα πιο είναι το καλύτερο για την χρήση που θέλεις.
Sony δεν έχω ακούσει , δεν έχω άποψη.
Τα πράγματα συνήθως είναι πιο απλά από ότι φανταζόμαστε!
 

Tripokaridos

New member
25 September 2020
6
Μην περιμένεις τρομερες διαφορες στην ποιοτητα ηχου με aptx Ldac στα χαρτια ειναι τρομερα στην πραξη εγω διαφορες δεν άκουσα.Ισως δεν υπαρχει ακομα wireless ακουστικο που ο driver τους να κανει αισθητη την διαφορα. Εγω παντος δεν την καταλαβα.