Samsung UE43RU7092 vs UE43RU7402

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

disec

New member
19 May 2020
3
Καλησπέρα παιδιά,

Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα για ποια από τις δυο να πάρω...

Πιο συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα στην UE43RU7092 και στην UE43RU7402.

Την θέλω για το σαλόνι δεν με ενδιαφέρει το Gaming όσο οι ταινίες και τα αθλητικά,
η απόσταση που θα έχω από την τηλεόραση θα είναι 3 - 4 μετρά όχι παραπάνω.

Με ενδιαφέρει αρκετά και το να έχω καλή θέαση και από τις πλαϊνές θέσεις στην TV,
θα είναι σχετικά κοντά σε παράθυρο στην δεξιά τις μεριά, δεν ξέρω αν είναι κάποια PVR
ή αν θα μπορούσε να γίνει... Θα με ενδιέφερε πάντως, σίγουρα θα ήθελα να παίζει στα +60 FPS.

Για το οικονομικό τώρα 7092 είναι λίγο πιο φτηνή με αποτέλεσμα να την κοιτάω περισσότερο.

Περιμένω να μου πείτε εντυπώσεις απόψεις και ότι άλλο σας φωτίσει ο θεός!! :p
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung 43RU7092 Vs Samsung 43RU7402

Καλωσόρισες. Με βάση τα πιο πάνω δεδομένα, θα πρέπει να κοιτάξεις για τηλεόραση 55" τουλάχιστον...
 

disec

New member
19 May 2020
3
*λάθος



Καλωσόρισες. Με βάση τα πιο πάνω δεδομένα, θα πρέπει να κοιτάξεις για τηλεόραση 55" τουλάχιστον...

καλός σας βρήκα.

δεν θελω 55 αλλά μόνο 43.

Και ειμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο που έχω γράψει

Ποια από τις δύο θα μου πρότεινες;

Υγ ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.





με ενδιαφέρει να είναι από κατάστημα γερμανός
η τιμή να είναι πάνω κάτω 350 και να είναι 43
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung 43RU7092 Vs Samsung 43RU7402

καλός σας βρήκα.

δεν θελω 55 αλλά μόνο 43.

Και ειμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο που έχω γράψει

Ποια από τις δύο θα μου πρότεινες;

Υγ ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.

Προσωπικά, δεν μπορώ να σου προτείνω 43" για τουλάχιστον τρία μέτρα απόσταση.
 

disec

New member
19 May 2020
3
Απάντηση: Samsung 43RU7092 Vs Samsung 43RU7402

Προσωπικά, δεν μπορώ να σου προτείνω 43" για τουλάχιστον τρία μέτρα απόσταση.

οκ σε ευχαριστώ

θα το σκεφτώ για 55" Αλλά τόσο διάφορα θα έχει;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung 43RU7092 Vs Samsung 43RU7402

οκ σε ευχαριστώ

θα το σκεφτώ για 55" Αλλά τόσο διάφορα θα έχει;

Τεράστια διαφορά. Η ιδανικότερη περίπτωση, για σχετικά χαμηλό budget, είναι η 60" LG UM7100 (VA panel, 50 Hz). Εναλλακτικά, 55" Samsung RU7xxx (VA panels, 50 Hz), δηλαδή όπως και οι δύο στο αρχικό post.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
3μ 43αρα ?

Εγω παίζω 110" στα 3.1μ και αν δεν είχαν θέμα οι συν-θεατές μου, θα τον είχα και λίγο πιο κοντά τον καναπέ :D

55αρα καρφωτή πας στην χειρότερη ( μιας και για παραπάνω σε κόβω πολύ αρνητικό :D )
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
*λάθος





καλός σας βρήκα.

δεν θελω 55 αλλά μόνο 43.

Και ειμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο που έχω γράψει

Ποια από τις δύο θα μου πρότεινες;

Υγ ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.






με ενδιαφέρει να είναι από κατάστημα γερμανός
η τιμή να είναι πάνω κάτω 350 και να είναι 43


O Γερμανός από μία ματιά που έριξα αυτή τη στιγμή δεν είναι ανταγωνιστικός στις τιμές του.
 

ioanna1978

Established Member
13 August 2017
279
καλημερα. ανα τακτα χρονικα διαστηματα και ενω η τηλεοραση ειναι συνεχως συνδεδεμενη στο διαδικτυο με εθερνετ η ασυρματα συμβαινει το εξης προβλημα: γινονται ανενεργες καποιες υπηρεσιες οπως ΡΙΡ, αναζητηση καναλιων κ αλλα στις ρυθμισεις. οταν λεω ανενεργα εννοω πως δεν μπορεις να τα επιλεξεις. ταυτοχρονα οταν συμβαινει αυτο δεν δουλευει κ η εφαρμογη κοσμοτε οττ που εχω. το νετφλιξ κ το ιντερνετ ομως δουλευουν κανονικα. το προβλημα πολλες φορες λυνεται με κλεισιμο κ ανοιγμα της τηλεορασης, αλλες παλι οταν μπαινω στις ρυθμισεις κ κανω εναρξη φροντιδας συσκευης κ hub η απλα να μην κανω τιποτα κ απλα το διορθωνει μονο του καποια στιγμη. επισης ειναι διαπιστωμενο σε δυο διαφορετικες τηλεορασεις μια του 20' {οπου υπαρχει η δυνατοτητα ΡΙΡ} ΚΑΙ σε μια αλλη του 17. φυσικα μιλαω για σμαρτ τηλεορασεις 50 ιντσων κ οι δυο. δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που γινεται αυτο κ οπως ειπα αρκετα συχνα. το ιντερνετ δεν κοβεται αν καποιος σκεφτει οτι κατι τετοιο φταιει κ η ταχυτητες ειναι εκατο κ 50 αντιστοιχα στις 2 τηλεορασεις. οποιος γνωριζει ας μου πει.