Επέκταση καλωδίων πως?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Τα καλώδια των ηχείων έρχονται μέσα από τον τοίχο ( δεν βγαίνουν) και πήγαιναν σε σημείο που ήταν ο ενισχυτής , τωρα όμως λόγω αλλαγής χωρου θα πρέπει να επεκταθούν τουλάχιστον 5 μέτρα .

Στον ενισχυτή πήγαιναν γυμνά .Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα επεκτείνω ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χάνουμε κάτι σε ποιότητα ή οποιαδήποτε κλέμα ?

Όχι δεν νομίζω.
Αρκεί να χωράει μέσα με άνεση και τα δύο κομμάτια από το καλώδιο και να σφίξει σταθερά με προσοχή χωρίς να τα κόψεις.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Μάλλον θα πρέπει να γκρεμιστεί ο τοίχος....

τα καλώδια του τοίχου τα αφήνει εκεί που είναι να σαπίσουν... ε τι να κάνουμε δλδ;
κάποτε και ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου όταν έφτιαχνε το πατρικό, τέτοια ιδέα του έριξε ο ηλεκτρολόγος και εντυπωσιάστηκε.
αργότερα που μεγάλωσα του εξήγησα τι και πως περί καλωδίων hi fi.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Αν τα υπάρχοντα καλώδια είναι φθηνά ας δοκιμάσει ο φίλος ένωση ίδιων καλωδίων με κλέμα όπως συμβούλεψαν οι παραπάνω, μήπως και δεν αντιληφθεί κάτι ενοχλητικό.Μικρό το έξοδο και το ρίσκο.Στην αντίθετη επιβάλετε αλλαγή με μακρύτερα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κάποια στιγμή για τοποθέτηση μόνο surround ηχεία home cinema μου έλειπε καλώδιο γύρω στους 50 πόντους .
Φυσικά με το ίδιο καλώδιο μου έκανε φοβερή εντύπωση για το πως άλλαζε ο ήχος όταν προσπάθησα να τα ενώσω με πολύ καλή ποιότητα κόλληση η χωρίς αυτή ένωση με μονωτική ταινία .
Από όσο μπόρεσα να αντιληφθώ με το συγκεκριμένο καλώδιο με αυτούς τους δυο τρόπους που ανέφερα ίσως να χάλαγα την γεωμετρία του καλωδίου .
Κατέληξα με απλή ηλεκτρολογική κλέμα .
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Re: Επέκταση καλωδίων πως?

Κλέμα όπως προτείνετε για λιγότερο ρίσκο .
Για γκρέμισμα ούτε λόγος
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ρε Δημητρη δεν τα κανεις και ετσι και αλλοιως ,να μας πεις και συ αν εχει διαφορα??
Δεν ειναι και τοσο χρονοβορο!
Τωρα πως θα βρεις ιδιο καλωδιο ???
Το ειχες περασει μονος σου???
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Re: Επέκταση καλωδίων πως?

Καλώδιο είχα πάρει αρκετά μέτρα και το έκοψα οπότε έχω .

Γκρεμισμα ούτε λόγος για διαζύγια....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Oχι γκρεμισμα ρε φιλε!!
Ενννοω να το κανεις με κλεμα και με κολληση.
Ακους ποιο ηχει καλυτερα και μας ενημερωνεις.....απο περιεργια δηλαδη και για μελλοντικη χρηση αν καποιος εχει το ιδιο προβλημα!