Denon x1600H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alprio

New member
22 February 2018
73
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.
Αγόρασα τον εν λόγω ενισχυτή πριν 5 μέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Έρχομαι από εναν rx-v475 Yamaha.
Έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα crossover και το bi-amp.
Αυτή την στιγμή δεν έχω καλά ηχεία αλλά θα πάμε και εκεί.
Τα μπροστινά ηχεία είναι technics. Με εισοδο για ψηλα αλλα και χαμηλα. τα πισω και το κεντρικο ειναι jbl scs 178 και woofer ns sw300. Καλωδιο ενα της crystal audio ασπρο. 1.5mm.
Έχω ρυθμίσει το ενισχυτή σε bi-amp και εχω τραβηξει τα εξτρα καλωδια στα χαμηλα. Ολα καλα μεχρι εδω. και τον εχω ρυθμισμενο στα 4ohm

Όταν βάζω το mic για καλιμπρα , μια μου βαζει crossovers 40-80-60 , μια 60-90-60 ,μια 60-100-80.
Μπροστά - Κέντρο - Πίσω.
Restorer - LOW , Dynamic volume - off , dynamic eq - off , all speakers small.

Να το πειράξω χειροκίνητα και να παίξω σε αυτά που δίνει ο κατασκευαστής ? Στα μπροστά δίνει 120hz? γιατι αν το βαλω εκει παιρνω πολυ μπασο και εντονο βουητο. Ενω στα 60 εναι πιο ρυθμικο στο 40 τιποτα.
πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο ? το woofer το εχω στην μεση ενταση και 80 crossover.
https://ibb.co/4pdFTPT
https://ibb.co/qdzb6Fv
https://ibb.co/RS7nHZY

photos απο τα ηχεια και τις συχνοτητες.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Πολυ μπερδεμα, πολλα διαφορετικά ηχεία, bi-amp, 4ohm...
Τοποθέτησε τα ηχεία σου όσο καλύτερα γίνεται, τρέξε το Audyssey σωστά άλλη μια και μην πειράξεις τίποτα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
To speaker impedance setting γύρνα το στα 6Ω/8Ω ( απλά μην τερματίσεις την ένταση στον ενισχυτή, όταν ανεβάζεις εντάσεις, αν ακούσεις παραμόρφωση, χαμηλώνεις άμεσα και μαρκάρεις σε ποιό σημείο ΔΕΝ έχεις παραμόρφωση ).

Χωρίς να έχουμε μετρήσεις με ειδικό εξοπλισμό για τα ηχεία σου, θα έβαζα

Front: 80Hz
Surround: 120Hz
LFE: 120Hz

Πίσω στο subwoofer σου το High cut στο 150Hz ( τέρμα δεξιά ), Phase: Normal
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Καλημέρα σας ,
Στο Center τι να Έβαζα;
Επίσης ο ενισχυτής έχεις 4 / 6 / 8 ohm για ρύθμιση. Να το βάλω 6 η 8 ;

Το κεντρικό και τα surround είναι JBL τα 2 μπροστινά technics που τα έχω bi-amp.
Το woofer το έχω τερματισμένο το crossover με phase normal.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Μια safe επιλογή είναι τα 6.
Αν έχεις καλή αντίληψη του πότε έχεις distortion ρίξε το στα 8 το setting.

Το center ηχείο τι specs έχει ? τι δηλώνει σαν frequency range στο ταμπελάκι του ? ότι γράφει, πρόσθεσε 20Hz στο minimum και βρήκες πάνω κάτω το crossover του.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Μια safe επιλογή είναι τα 6.
Αν έχεις καλή αντίληψη του πότε έχεις distortion ρίξε το στα 8 το setting.

Το center ηχείο τι specs έχει ? τι δηλώνει σαν frequency range στο ταμπελάκι του ? ότι γράφει, πρόσθεσε 20Hz στο minimum και βρήκες πάνω κάτω το crossover του.

Κεντρικό : 100-22
Πίσω : 90-22
Μπροστά έχει 2 τιμές :
Frequency range 42-50 και 46-36 ,
Και frequency crossover : 120hz ,4Kz
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Center: 120Hz
Surround: 120Hz
Front: 80Hz
LFE: 120Hz

Έγινε θα κάνω την αλλαγή σήμερα το απόγευμα και ενημερώνω. Θα γυρίσω και σε 8ohm και αν δω παραμόρφωση θα τον κατεβάσω στα 6ohm.

Ερώτηση τα ηχεία είναι του πεταματού ;
 

krakos

New member
17 December 2019
1
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι τελείως άσχετος. Έχω κ εγώ τον συγκεκριμένο 1600Η και για αρχή τις dali Oberon 5 κολώνες τα κουμπωσα στον ενισχυτή έβαλα και το HDMI με την τηλεόραση και τέλος. Εδώ και κανένα 6-7 μηνο παίζουν μια χαρά. Χωρίς καμία ρύθμιση τα κουμπωσα και παίζουν. Τι 4 τι 6 τι 8 ohms δεν ξέρω διαφορές.Αν είναι εύκολο κανένα οδηγό παίδες εκτός και αν δεν έχει νόημα ακόμη και να επανέλθω όταν αποκτήσω και το υπόλοιπο σεταπ. Ευχαριστώ!
Α.... Και κάτι ακόμη κοιτάω για το γουφερ της klipsch R120SW αν είναι υπερβολή η σωστό για το σύστημα μου. Όποιος έχει τον χρόνο θα εκτιμούσα μια απάντηση.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δηλαδη δεν εχεις κανει ισισταθμιση; Συγγνωμη αλλα χωρις αυτη δεν ακους αυτο που πρεπει ν ακους.
Οσο φια το Κλιπς προσωπικη μου αποψη μακρια, συνεχεια προβληματα με καμμενους ενισχυτες βγαζουν.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα!
Θέλω την βοήθεια σας και πάλι.

Πήρα 4 ηχεία ΜΤΧ. Είχα κάτι της πλάκας.

θέλω να δουλέψω το σύστημα και σαν μουσική (στέρεο) και σαν home cinema (5.1)

Τα ηχεία που πήρα είναι τα Wharfedale 121 και Wharfedale 10.2
Είμαι στις δοκιιμες ποια να αφήσω μπροστά και πια πίσω..
Κατα το audyssey , τα 10.2 τα βαζει large οποτε στο music το LFE δεν παιζει. Τα 121 τα βαζει 40hz. Το sub ειναι ενα yamaha nsw300 και Τo βαζει στα 120hz.
Μπροστά τα έχω Bi - AMP.

Οι ερώτησεις είναι η εξής.
Ποια ηχεία βάση τεχνικών , αφήνω μπροστά σαν μουσική και σαν MAIN ?
Αν αφήσω τα 10.2 τα γυρνάω σε small , ωστε να παρω LFE? η χαλαω το audyssey ? Η τα αφηνω large και το γυρναω LFE + MAIN?
Το κεντρικό το έχω κλειστό , γιατί είναι της πλάκας και μου χαλάει το soundstage .

Και τα 2 στα αυτιά μου ακούγονται παρόμοια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Κάνε τις αλλαγές μέσα από το app. Έτσι δεν θα κάνεις override από άλλο μενού τις ρυθμίσεις που εμφανίζονται στο μενού του Audyssey του ενισχυτή.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Κάνε τις αλλαγές μέσα από το app. Έτσι δεν θα κάνεις override από άλλο μενού τις ρυθμίσεις που εμφανίζονται στο μενού του Audyssey του ενισχυτή.

Τι εννοείς ? Της αλλαγές τις κάνω από το setup μενου του ενισχυτη η απο το web interface. Το app στο κινητο δεν εχει τετοιες επιλογες.
Επίσης όταν βγάζω το Large απο τα 10.2 μου τα γυρνει σε 40hz. Λογικο εκει παιζουν.
Το θέμα είναι όλα τα αλλά που ερωτησα αν ξέρει κάποιος .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Τι εννοείς ? Της αλλαγές τις κάνω από το setup μενου του ενισχυτη η απο το web interface. Το app στο κινητο δεν εχει τετοιες επιλογες.

Φυσικά και έχει το app τέτοιες επιλογές. Για το crossover την απόσταση και τη στάθμη καθώς και τα ηχεία αν θα είναι small ή large.

Επιλογές όπως το LFE+Main ή LPF for LFE δεν έχει. Το LPF for LFE αφορά το .1 μόνο κανάλι. Αυτό το αφήνεις στα 120Hz που είναι και η ανώτατη συχνότητα που μπορεί να υπάρξει σε ηχητικό format. Η πρώτη επιλογή, δηλαδή LFE+Main είναι μόνο για καγκουροκαταστάσεις έτσι κι αλλιώς.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Φυσικά και έχει το app τέτοιες επιλογές. Για το crossover την απόσταση και τη στάθμη καθώς και τα ηχεία αν θα είναι small ή large.

Επιλογές όπως το LFE+Main ή LPF for LFE δεν έχει. Το LPF for LFE αφορά το .1 μόνο κανάλι. Αυτό το αφήνεις στα 120Hz που είναι και η ανώτατη συχνότητα που μπορεί να υπάρξει σε ηχητικό format. Η πρώτη επιλογή, δηλαδή LFE+Main είναι μόνο για καγκουροκαταστάσεις έτσι κι αλλιώς.

Μήπως εννοείς το audyssey app? Εγω εχω το Denon app σε iOS και δεν εχει τετοιες επιλογες σαν app.
Web ομως εχει αυτα που λες ολα.
Εκτός αν υπάρχει κάποιο άλλο app
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,395
Αθήνα
Μήπως εννοείς το audyssey app? Εγω εχω το Denon app σε iOS και δεν εχει τετοιες επιλογες σαν app.
Web ομως εχει αυτα που λες ολα.
Εκτός αν υπάρχει κάποιο άλλο app

Α ναι. Φαίνεται πως χαθήκαμε λίγο στη μετάφραση. :D Ναι εννοώ το app του Audyssey.