Μια βοηθεια/γνωμη θα ηθελα και εγω

mberg

Established Member
9 November 2015
124
Καλησπερα σε ολους. Μια βοηθεια/γνωμη θα ηθελα και εγω. Πρωην κατοχος της lg oled 65 c7v η οποια μας ''χαιρετησε" λογω βλαβης και η lg δεν ειχε κομματι να παραδωσει, οποτε μου προσεφεραν πιστωτικο στα public, για αγορα νεας. Πιθανοτατα θα παω για την 65αρα c9, αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν μου μπηκε η ιδεα για τις QE75Q85 και 90 της SAMSUNG. Και εδω ειναι που θελω την βοηθεια σας. Απο τη μια οι 75 ιντσες απο την αλλη η ποιοτητα της oled. Ειναι τοσο μακρια οι 2 τηλεορασεις σε επιπεδο εικονας, σς σημειο που θα ξενςρωσω φευγοντας απο OLED? Θεωρω οτι δεν εχει νοημα να τις δω σε καταστημα καθως σε φουλ φωτισμο δε θα δω την πραγματικοτητα. Να σημειωσω οτι η χρηση που κανω ειναι φουλ αθλητικα, ταινιες απο νετφλιξ κυριως αλλα και εξωτερικη πηγη και λιγο digea. Αποσταση θεασης στα 3,5-4μ. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: LG 65C9 vs Samsung QE75Q70R

Η C9 είναι η καλύτερη OLED της LG. Πολύ ανώτερη από την C7 που είχες. Το μόνο πλεονέκτημα της Samsung είναι οι μεγαλύτερες διαστάσεις της. Διάβασε και εδώ για το λεγόμενο blooming στις τηλεοράσεις LCD https://avclub.gr/forum/showthread.php/166770-Τι-γίνεται-με-τις-Samsung-κύριοι-%28brightness-dimming-προβλήματα%29-αγορά-για-55-4Κ/
 

mberg

Established Member
9 November 2015
124
Re: LG 65C9 vs Samsung QE75Q70R

Καταλαβα, σαν να λεμε μερα με νυχτα δλδ. Ευχαριστω φιλε
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η απάντηση έχει να κάνει με το αν σου αρέσει η μεγάλη εικόνα. 75 και 85 ίντσες είναι πια σχετικά προσιτές και δίνουν κινηματογραφική αίσθηση με το τίμημα που έχουν όλα τα lcd panel ειδικά στις μεγάλες διαστάσεις.
Έχει υπόψιν ότι στις Samsung δεν μπορείς να κλείσεις το local dimming (τοπικό ή ολικό ανάλογα με το μοντέλο), κάτι που άλλες εταιρεία σε αφήνουν. Γι αυτό έχεις αυξομειώσεις.