+ _ καλωδίων ηχείων αυτοκινήτου - απορία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Πρέπει να ενώσω δυο ηχεία αυτοκινήτου με το στεροφωνικό του, με κόλληση.

Τα ηχεία έχουν πλατιά και λεπτή ακίδα σύνδεσης για καλώδιο. + _ δηλαδή.

Αυτό όμως το καλώδιο που έρχεται από το στρεοφωνικό, δεν έχει κάποια ένδειξη +- πέρα από τα χρώματα, δηλαδή λευκό και καφέ (αυτό που πάει στο αριστερό ηχείο - αυτό που πάει στο δεξί δεν το είδα ακόμη τι χρώματα έχει το καλώδιο!). Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ότι το άσπρο είναι ο αρνητικός πόλος και το καφέ χρώμα καλωδίου είναι ο θετικός πόλος; Ή ότι καλώδια είχαν - αυτά έβαλαν; δηλ. ο προηγούμενος!

Αλλιώς, πώς μπορώ να εντοπίσω την πολικότητα των καλωδίων που έρχονται; Είναι λίγο δύσκολο να το βγάλω όλο το καλώδιο, μέσα από το ταμπλώ-για να δω πού καταλήγει στο στερεοφωνικό!

Αν κάνω λάθος στην πολικότητα, μπορεί να κάψω τα ηχεία (δύο δρόμων) ή θα χάσω κάποιες ποιότητες... π.χ. το μπάσο... ?

Τα ηχεία 2 ohm, ποιοτικά ακούγονται καλύτερα από τα ηχεία 4 ή 8 ohm;

(Έχω πάρει τα blam 100RC , 4" - μου είπαν ότι είναι τα καλύτερα!)

Ακόμα, σε μια φύσσα σύνδεσης, που τα λαμάκια της έχουν ίδιο πλάτος, πώς καταλαβαίνω ποιο είναι το πλην και ποιο το συν; Η φύσσα σύνδεσης έχει 2 λαμάκια, κι ένα πλαϊνό πλαστικό δόντι μαγκώματος της (με άλλη φύσα). ?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Bαλτα και τα δυο καναλια με τον ιδιο χρωματικο κωδικα και θα εισαι οκ.
Καμμια φορα στο μεγαφωνο εχει μια κουκιδα αντι για + -.
Συνηθως η κουκιδα ειναι το + (στα δικα μου εχει διπλα στο + εχει και μια κοκκινη κουκιδα)
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Bαλτα και τα δυο καναλια με τον ιδιο χρωματικο κωδικα και θα εισαι οκ.
Καμμια φορα στο μεγαφωνο εχει μια κουκιδα αντι για + -.
Συνηθως η κουκιδα ειναι το + (στα δικα μου εχει διπλα στο + εχει και μια κοκκινη κουκιδα)

Αυτό το thread είναι του Μαΐου. Τώρα που το ξανάδα, θεωρώ υποχρέωσή μου να διαφημίσω τα συγκεκριμένα ηχεία. Τα συνέδεσα με κάποιο τρόπο (και τη βοήθεια ενός κολλητηριού). Ο ήχος που άκουσα... το κάτι άλλο! Δεν έχω ξανακούσει τέτοιον ποιοτικό και δυνατό ήχο. Όσοι γκρινιάζουν για έμμεση διαφήμιση μέσα από μηνύματα σε φόρα χρηστών, τους προτείνω αν πάνε ποτέ σε κανένα μαγαζί ηχείων αυτοκινήτων, τουλάχιστον ας τα ακούσουν σε κανένα demo σύστημα του μαγαζιού!