Αναζήτηση ηχείων για πάντρεμα με Technics SA-DX940

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

agriniopk

New member
11 February 2014
12
Αγρίνιο
Έχω τον - Technics SA-DX940 Ολοκληρωμένο Ενισχυτή

Έχω 2 ηχεία Ηχεία BW 603 για μουσική κυρίως

Specifications: Type: 2 way, 3 driver loudspeaker system
Frequency Response: 39Hz to 30kHz
Recommended Amplifier: 25 to 120W
Crossover Frequency: 3000Hz
Impedance: 8
Sensitivity: 90dB
Bass Radiator: 1 x 180mm passive radiator
Midbass: 1 x 180mm kevlar
Tweeter: 1 x 26mm metal dome
Enclosure: bass reflex

Έχω ένα SUBWOOFER YST-SW160

και θέλω να το ολοκληρώσω για 5.1 και για ακρόαση-προβολή ταινιών.
Τι μου συστήνεται και κυρίως από τεχνικής άποψης για άλλα 2 ηχεία και ένα κεντρικό ηχείο?
Ξέρω ότι βάση του ενισχυτή και τα τεχνικά του χαρακτηριστικά θα πρέπει να είναι στα 8Ω αλλά ως εκεί
Μετά το χάος
Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας?
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Θα σου πρότεινα να ψάξεις για τα υπόλοιπα ηχεία της ίδιας σειράς.
https://petertyson.co.uk/bowers-wilkins-603-5-1-home-cinema-speaker-package-607-rears
Ένα ακόμα σαμπ θα βοηθούσε...

Ο ενισχυτής τα έχει τα χρονάκια του... Παίζει καλά; μήπως να σκεφτείς και για ένα ποιο καινούργιο AVR;
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: Αναζήτηση ηχείων για πάντρεμα με Technics SA-DX940

Θα σου πρότεινα να ψάξεις για τα υπόλοιπα ηχεία της ίδιας σειράς.
https://petertyson.co.uk/bowers-wilkins-603-5-1-home-cinema-speaker-package-607-rears
Ένα ακόμα σαμπ θα βοηθούσε...

Ο ενισχυτής τα έχει τα χρονάκια του... Παίζει καλά; μήπως να σκεφτείς και για ένα ποιο καινούργιο AVR;

+1

Tα 600ρια της B&W είναι πάρα πολύ καλή σειρά.
Θα έπερνα το κεντρικό και τα surround της ίδιας σειράς.
Το κεντρικό είναι το πιο σημαντικό ηχείο, οπωσδήποτε πρέπει να είναι ίδια σειρά.

O ενισχυτής βλέπω ότι δεν έχει τίποτα, ουτε RoomEQ, oυτε καν HDMI για να παίζει lossless audio.
Δεν ξέρω πόσο καλά παίζει αλλά δεν νομίζω οτι μπορείς να παρεις το max από τα ηχεία σου με αυτό το μηχάνημα.

Τέλος πρέπει να πάρεις ένα κανονικό sub.
 

agriniopk

New member
11 February 2014
12
Αγρίνιο
Ναι παίζει μια χαρά. Δεν είναι πολύ δουλεμένος.
Και ένα μικρό service που χρειάστηκε στην έξοδο του sub από τεχνικής απόψεις ο τεχνικός (που είναι δικός μου άνθρωπος) που έκανε το service μου είπε ότι είναι σε καλή κατάσταση οπότε σαν δεύτερη σκέψη το άφησα για αργότερα.
Τώρα κοιτάζω για τα ηχεία.
πολύ καλή πρόταση. Δεν τα είχα δει.
Βλέπω ότι έχουν υψηλή τιμή οπότε αν υπάρχει κάποια και ποιο οικονομική πρόταση θα βοηθούσε.
Φυσικά το καλύτερο είναι να είναι όλα της ίδιας σειράς αλλά ψάχνω και εναλακτικές.
Όταν λες κανονικό sub ?
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Για το κεντρικό θα σου έλεγα να μην κάνεις εκπτώσεις.
Το 80% περίπου της ταινίας είναι οι διάλογοι.

Αν είναι κόψε από τα surround κάτι (εγώ δεν θα το έκανα).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Αναζήτηση ηχείων για πάντρεμα με Technics SA-DX940

Για το κεντρικό θα σου έλεγα να μην κάνεις εκπτώσεις.
Το 80% περίπου της ταινίας είναι οι διάλογοι.

Αν είναι κόψε από τα surround κάτι (εγώ δεν θα το έκανα).

+1
 

agriniopk

New member
11 February 2014
12
Αγρίνιο
Re: Απάντηση: Αναζήτηση ηχείων για πάντρεμα με Technics SA-DX940

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Και να γράψω μια δεύτερη σκέψη αλλά μην με κράξετε.
Για να πάρω καλό αποτέλεσμα θα πρέπει να συνδυάσω στα τεχνικά χαρακτηριστικά στα ηχεία 5.1 και λογικό είναι και σωστό είναι.
Αλλά στις ταινίες δεν έχουμε και τις φοβερές απαιτήσεις όπως στην ακρόαση μουσικής (νομίζω).
Για να κάνω σωστό σετ 5.1 με τα b&W θέλω αρκετά ακόμα χρήματα.
Αν έπαιρνα ένα σετ 5.1 στα 500 περίπου και άφηνα τα b&w μόνο για την μουσική?
Ο ενισχυτής έχει τις ανάλογες θήρες και αυτό ήταν που με έβαλε σε σκέψη.
Αν θέλετε και μπορείτε βάση τις εμπειρίας που έχετε μπορείτε να με κατευθύνετε αν είναι σωστή η σκέψη αυτή?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
στα 500 ευρώ εγώ θα πήγαινα σε ένα νέο avr με τα υφιστάμενα ηχεία και το sub σε 2.1. και μετά σιγά σιγά θα ολοκλήρωνα ένα 5.1 σετ αγοράζοντας πρώτα τα suround που δε χρειάζεται να είναι πιο ακριβά από κάτι τέτοιο και στο τέλος θα έπαιρνα το κεντρικό. Ξέρεις, αν δεν έχεις ορίσει στο μενού ενός σύγχρονου πολυκάναλου την ύπαρξη κεντρικού, το κεντρικό κανάλι ο πολυκάναλος το μιξάρει στα μπροστινά left - right.
 

agriniopk

New member
11 February 2014
12
Αγρίνιο
Οπότε λέτε ότι με έναν καλύτερο ενισχυτή θα δω τόση διαφορά στην απόδοση !!!
Είναι δίλημμα σίγουρα. Αρχίζω να το σκέφτομαι, να βάλω σε αγγελία αυτόν που έχω και να πάρω έναν καινούριο.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καληπερα φιλε μου εχω να σου προτείνω και μια δευτερη λυση εάν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις και τυγχανει ο χωρος σου να είναι μικρος-μετριος και θελεις απλα να βλέπεις τις ταινιούλες σου απλα και χαλαρα μπορεις να αγορασεις μια ηχομπαρα 2,1 , πουλας το tecnnics και το μικρο σαμπ που εχεις και τα χωνεις σε έναν ποιοτικο ολοκληρωμενο ενισχυτή στυλ Yamaha-cambrindge audio κοστιζουν κατω από 500 ευρω για να απολαμβανεις τα 603!!! τα συγκεκριμένα ηχεια που εχεις είναι πολύ καλα και μουσικα ! και θα πηγαινουν τρενο με τους συγκεκριμένους ενισχυτες που ανεφερα !!! ετσι θα απολαμβανεις την μουσικουλα σου ποιοτικα και θα βλέπεις και τις ταινιες σου και όλα αυτά με ένα λογικο κοστος !!! για να μην παρεξηγηθώ και παραπανω προτασεις που ειπωθηκαν με βρισκουν συμφωνο απλως το λεω σαν δευτερη ενναλακτικη για να καλυψουμε ολες τις εκδοχες !!!!:2thumb22sup:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ξεχασα να αναφερω ότι για τους ενισχυτες που σου προτείνω αφορα μοντελα που είναι 80 βαττ στα 8 ωμ δεν μιλαω για τα εισαγωγικα μοντελα !!!-bye-
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αναζήτηση ηχείων για πάντρεμα με Technics SA-DX940

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Και να γράψω μια δεύτερη σκέψη αλλά μην με κράξετε.
Για να πάρω καλό αποτέλεσμα θα πρέπει να συνδυάσω στα τεχνικά χαρακτηριστικά στα ηχεία 5.1 και λογικό είναι και σωστό είναι.
Αλλά στις ταινίες δεν έχουμε και τις φοβερές απαιτήσεις όπως στην ακρόαση μουσικής (νομίζω).

Για να κάνω σωστό σετ 5.1 με τα b&W θέλω αρκετά ακόμα χρήματα.
Αν έπαιρνα ένα σετ 5.1 στα 500 περίπου και άφηνα τα b&w μόνο για την μουσική?
Ο ενισχυτής έχει τις ανάλογες θήρες και αυτό ήταν που με έβαλε σε σκέψη.
Αν θέλετε και μπορείτε βάση τις εμπειρίας που έχετε μπορείτε να με κατευθύνετε αν είναι σωστή η σκέψη αυτή?


Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτά, είναι αναλόγως τον άνθρωπο.
Eίτε κάνεις focus στην μουσική είτε στις ταινίες, ένα μέτριο home cinema είναι καλύτερο από το καθόλου home cinema.
Μην περιμένεις οτι με 500 ευρώ θα πάρεις ενισχυτή για να παιξουν τα B&W ουτε 5.1 της προκοπής.
Θα έχεις δυο μέτρια συστήματα.

Άποψη μου επικεντρώσου σε ένα σύστημα με τα καλα ηχεία που έχεις σαν Front και σταδιακά
αναβάθμισε το προς τη κατεύθυνση που θες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
στα 500 ευρώ εγώ θα πήγαινα σε ένα νέο avr με τα υφιστάμενα ηχεία και το sub σε 2.1. και μετά σιγά σιγά θα ολοκλήρωνα ένα 5.1 σετ αγοράζοντας πρώτα τα suround που δε χρειάζεται να είναι πιο ακριβά από κάτι τέτοιο και στο τέλος θα έπαιρνα το κεντρικό. Ξέρεις, αν δεν έχεις ορίσει στο μενού ενός σύγχρονου πολυκάναλου την ύπαρξη κεντρικού, το κεντρικό κανάλι ο πολυκάναλος το μιξάρει στα μπροστινά left - right.

Eγώ πιστεύω ότι η συγκεκριμένη λύση είναι η ιδανική, το χτίσιμο σιγά σιγά ίσως αργεί αλλά στο τέλος αποζημιώνει. Θα συμπλήρωνα μάλιστα ότι στο τέλος αυτού του ταξιδιού ένα υπογούφερ svs pb1000 ή κάτι παρόμοιο σε αγγελίες και θα είναι σούπερ.
 

agriniopk

New member
11 February 2014
12
Αγρίνιο
Πραγματικά βοηθάτε πολύ με αυτές τις απόψεις - παρατηρήσεις - συμβουλές.
Οπότε θα καθίσω να υπολογίσω το κόστος και θα πάω προς 1ον ενισχυτής και 2ον ολοκλήρωση του 5.1 με τα υπάρχων ηχεία
Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο ακόμα και για τελικό κόστος μιας και ότι πληρώνεις παίρνεις οπότε θα ανταμειφτώ στο τέλος από το αποτέλεσμα.
 

agriniopk

New member
11 February 2014
12
Αγρίνιο
Για ποιοτικό ολοκληρωμένο ενισχυτή στυλ Yamaha-cambrindge audio γράψε μου αν μπορείς εδώ κάποια link. Ευχαριστώ
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Για ποιοτικό ολοκληρωμένο ενισχυτή στυλ Yamaha-cambrindge audio γράψε μου αν μπορείς εδώ κάποια link. Ευχαριστώ

cambrindge audio axr 85 στα 500 ευρω !!!/rotel a11 στα 700 ευρω !!/ nad 316 bee στα 440 ευρω !!! και τελος Yamaha 501 s στα 300 ευρω !!! οι συγκεκριμενοι σε αποδοση και ποιοτητα αλλα για δικαναλο ηχο το τονιζω είναι καλυτεροι από αντιστοιχους avr αλλα δεν εχουν τις ευκολιες για home -cinema χρηση !!! εσυ πρεπει να επιλεξεις το τι ακριβως χρειαζεσαι παραγματικα για να εχεις λειτουργικοτητα πρακτικοτητα και να μπορέσεις να κανεις και αποσβεση των χρηματων που θα δαπανήσεις !!! μια ιδεα σου δινω !!!-bye-
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν έχουν ενσωματωμένα dacs, δεν έχουν ισοστάθμιση, και το σημαντικότερο, θα έχεις τις πλέον ελάχιστες επιλογές για να ενσωματώσεις στο σύστημα το sub woofer σωστά. όπου ως σωστά εννοώ πως στον οικονομικό πολυκάναλο θα μπορείς να κάνεις μια χρονική ευθυγράμμιση για να παίζουν ταυτόχρονα τα ηχεία και το sub και θα έχεις δυνατότητα επιλογής του σημείου αποκοπής του σήματος. Σε ποιό σημείο δηλαδή θα σταματάει το σήμα να παίζει από τα b&w και θα παίζει από το sub.

Έχει σημαντικά καλά ένας πολυκάναλος όταν σκοπεύουμε να βάλουμε sub στο σύστημα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Επιλογες υπαρχουν αρκετες αλλα θα πρεπει ο φιλος να μας ξεκαθαρισει που θα καταληξει διοτι στην τελικη μπορει να παρει και έναν avr που να βγαζει pre-outs και να βαλει μελλοντικα και τελικους και να εχει ολο το πακετο (ποιοτητα-ρευματα) -bye-