Φορητός Projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Σκέφτομαι την αγορά ενός, φτηνού, φορητού projector να τον παίρνω στη ταράτσα και να μπορώ να προβάλω σε πανί, με τρίποδο, τις καλοκαιρινές βραδιές. Αν είχε και Android TV ακόμα καλύτερα. Εχετε καμία πρόταση?
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
ναι τον εχω υπόψη μου αυτόν. Κοιτάω και τον Benq GS2 που μοιάζει ισως καλύτερος (?) από τον Xiaomi
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
ναι τον εχω υπόψη μου αυτόν. Κοιτάω και τον Benq GS2 που μοιάζει ισως καλύτερος (?) από τον Xiaomi

πως ακριβώς μοιάζει καλύτερος?ίδια φωτεινότητα αλλα μικρότερη ανάλυση, 720p έναντι 1080p του xiaomi. Tι ακριβώς παρατήρησες που τον κάνει να μοιάζει καλύτερος?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Βασικά πρωτού κάνεις κάποια κίνηση.
Πρέπει να σκεφτείς την τοποθέτηση που θα γίνεται.

Αν π.χ. δεν έχει μεγάλο lens shift και ταυτόχρονα θες να κάθεστε κοντά, θα έχετε θέμα.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Η μεγάλη ευκολία που βρίσκω στον benq είναι το Android tv, καθώς και το όνομα της εταιρίας. Έχω έναν Benq 11 χρονια και εχει βγάλει τα λεφτά του 100 φορές. Πάντως, ο xiaomi είναι ο πρώτος που έψαξα και μακάρι να τον έβλεπα κάπου να παίζει, αλλα δεν φαινεται να στοκαρει κανεις..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Κοιτάζοντας το νετ, βλέπω σαν καλή περιπτωςη τον Philips Picopix Max, έχετε καμία εμπειρια;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Η μεγάλη ευκολία που βρίσκω στον benq είναι το Android tv, καθώς και το όνομα της εταιρίας. Έχω έναν Benq 11 χρονια και εχει βγάλει τα λεφτά του 100 φορές. Πάντως, ο xiaomi είναι ο πρώτος που έψαξα και μακάρι να τον έβλεπα κάπου να παίζει, αλλα δεν φαινεται να στοκαρει κανεις..

φίλε μου δεν ξέρω τι άποψη έχεις για την benq, αυτή τη στιγμή, η benq θεωρείται "κινεζιά" και η xiaomi "japan" αν αυτό σε βοηθάει να καταλάβεις πως έχουν αλλάξει οι ισορροπίες...
Ο 11 χρονών benq που έχεις είναι benq, οι τελευταίας 5ετίας benq δεν είναι benq, είναι κάτι άλλο, κάτι κινέζικο σε φασόν.
Επίσης το να πάρεις έναν προβολέα επειδή έχει android (που και ο xiaomi android tv έχει) ανάλυσης 720p και να αποκλείσεις κάποιον 1080p, είναι λάθος όπως και να το δεις.
Τι να δεις ακριβώς?Ολοι οι dlp κάθε κατηγορίας παίζουν το ίδιο, δεις δεν δεις, δεν θα μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα, οπότε μείνε στα χαρακτηριστικά και μόνο και κάνε την αγορά online είναι η συμβουλή μου.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Απ ότι βλέπω η xiaomi δεν βαζει Android tv στην Ευρώπη, ενώ βαζει στην Αμερική
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Απάντηση: Φορητός Projector

Δυστυχώς είναι fixed ο φακός.

Οπότε το καλύτερο είναι σε ένα τρίποδο να τον μετακινεις εύκολα.

Εχει από κάτω στήριξη για τρίποδο.

https://youtu.be/W-NJa8ijpVk

Ναι έτσι θα τον εγκαταστήσω αν τον πάρω. Έχει βγάλει και η Philips φορητό, τον PicoPix Max, αλλά δεν τον βλέπω διάθεσιμο


Sent from my iPhone using Tapatalk