Kάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Στο S7 που έχω είχε σταματήσει εδώ και καιρό να λειτουργεί ο αισθητήρας που κλείνει την οθόνη όταν βάζεις το τηλέφωνο στο αυτί σου. Δράμα, τελείωνα το τηλέφωνο και είχαν πατηθεί 10δες πράγματα κάθε φορά. Αποφάσισα να το κάνω ένα factory reset καθώς διάβασα στο διαδίκτυο ότι έτσι μπορεί να επανέλθει. Οντως, έκανα factory reset και ο αισθητήρας ξαναδούλεψε μια χαρά.
Το θέμα είναι ότι μαζί με τον αισθητήρα, νιώθω ότι άλλαξα και τηλέφωνο. Το κινητακι πάει ΣΦΑΙΡΑ (πριν εφτιαχνες καφεδάκι μέχρι να ανοίξει εφαρμογή) και το σημαντικότερο?η μπαταρία δεν τελειώνει ποτέ. Είμαι από χθες το βράδυ φορτισμένος και αυτή τη στιγμή έχω 87%. Πριν το reset θα είχα ΣΙΓΟΥΡΑ κάτω από 40%.
Το γίνεται ρε παιδιά?δεν έχω ξανακάνει ποτέ μου factory reset σε τηλέφωνο!Τέτοια διαφορά???
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

οταν ξαναμπουν τα apps μεσω google history installation παλι το ιδιο κινητο θα εχει κανεις με ελαχιστη διαφορα ισως.

Ελεγξτε τι βαζετε και ποσο χρειαζεστα τα apps και κανα προγραμματακι ελεγχου της μνημης που καταναλωνουν δεν κανει κακο που και που.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

οταν ξαναμπουν τα apps μεσω google history installation παλι το ιδιο κινητο θα εχει κανεις με ελαχιστη διαφορα ισως.

Ελεγξτε τι βαζετε και ποσο χρειαζεστα τα apps και κανα προγραμματακι ελεγχου της μνημης που καταναλωνουν δεν κανει κακο που και που.

μα μου κατέβασε και μου πέρασε όλες τις εφαρμογές που είχα και πριν!Δεν έχω διαπιστώσει να λείπει κάτι.
Εδώ μιλάμε ότι για να πάρω ένα τηλέφωνο από τις τελευταίες κλήσεις έκανα 10 δευτερόλεπτα και τώρα 2. Το τηλέφωνο πετάει!
Το αστείο είναι ότι το είχα συνηθίσει στους χρόνους του προ reset, και τώρα μου φαίνεται ότι άλλαξα συσκευή!
Η λειτουργία που έχει που πατάς 2 φορές γρήγορα το home button και ανοίγει η κάμερα μπορεί να καθόσουν και 5 δευτερόλεπτα με μαύρη οθόνη μέχρι να δεις εικόνα....τώρα ανοίγει κάμερα και βγάζεις φωτό σε κάτω από δεύτερο, απίστευτα πράγματα..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Καλα ασε να περασει λιγος καιρος και μου ξαναλες αν οντως μεινουν οι επιδοσεις στα ιδια επιπεδα.

Το εχω ζησει και εγω αυτο . Τελικα αναγκαστηκα να κανω γενναιες περικοπες σε αχρειαστα apps τελικα.....και ειδα μια βελτιωση της ταξης του 25% (Νote 4)
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Πολλά μπορεί να είχαν πάει στραβά με την συσκευή σου. Αν εξαιρέσουμε τη "σαβούρα" που μαζεύεται απο διάφορα apps που τα χρησιμοποιουμε μια φορά και μετά ξεχνάμε μέχρι και την ύπαρξή τους, τότε ένας απο τους λόγους που πέφτει η απόδοση ενός κινητού (υποθέτοντας οτι όλες αυτές οι σαβούρες δεν τρέχουν στο παρασκήνιο) είναι τα updates των προγραμμάτων αλλά κυριώς του λειτουργικού. Όσο και αν μας φαίνεται παράξενο και ειδικά όταν αλλάζει εντελώς η έκδοση του android δημιουργούνται διάφορα προβληματα. Σαν να είχες έναν υπολογιστή με win 7, να έκανες upgrade σε 8αρια και μετά σε δεκάρια. Ε, όπως και αν το κάνουμε κάτι δεν θα δουλέψει καλά. Επίσης δεν είναι καθόλου μα καθόλου δύσκολο να έχουμε τσιμπήσει κάποιο malware και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι. Οπότε ενα factory reset σε όλες αυτες τις περιπτώσεις νομίζω πως επιβάλλεται.
Επίσης μια στα τόσα καθαρίστε το cache των εφαρμογών. Δεν έχετε να χάσετε κάτι!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

παιδιά όντως, μπορεί σε κανα μήνα να σέρνεται πάλι, ποιος ξέρει. Απλά η διαφορά που βλέπω είναι χάος!και στις επιδόσεις, αλλά και αυτό στην μπαταρία. Τι να πω, δεν το είχα ψάξει ποτέ και δεν είχα κάνει ποτέ κάποιο reset και μου φαίνεται τεράστια αυτή η αλλαγή!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Εγώ νομίζω πως έχει να κάνει με τα σκουπίδια που υπάρχουν από ενημέρωση σε ενημέρωση.
Άλλο από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις να πάρεις ένα λειτουργικό απευθείας, και άλλο αυτό το λειτουργικό να έχει περαστεί μετά από 15 μπορεί και 20 αναβαθμίσεις τσούκου τσούκου κάθε φορά...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

μπορεί να είναι και αυτό, ίσως δεν θα μάθουμε και ποτέ σίγουρα. Εγώ στέκομαι μόνο στην πολύ μεγάλη διαφορά πριν και μετά. Επαναλαμβάνω κάτι για να φανεί το μέγεθος. Φορτισμένο το κινητό από χθες το βράδυ (βγήκε από τον φορτιστή κατα τις 12) και αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι στο 72% με την ίδια φυσικά ακριβώς χρήση που έχει κάθε μέρα (συνδεδεμένο με smartwatch, δεδομένα πάντα ανοιχτά, κ.τ.λ). Δηλαδή πάω και για 2 μέρες μπαταρία (!). Προ reset τέτοια ώρα ήμουν σίγουρα κάτω από 30% και φυσικά στις 9-10 το βράδυ έμπαινε για φόρτιση συνήθως με 7-8%. Μιλάμε για χάος!τώρα τι συνέβαινε στο κινητό πριν το reset τι να πω, πάντως κρατιόμουν οριακά στο να αλλάξω μπαταρία γιατί είχε γίνει τόσο αργό που είχα πάρει απόφαση να το πετάξω και να μην δώσω το 50αρικο για την αλλαγή.
Βασικά τώρα εκτός του ότι πετάει, δεν χρειάζεται και αλλαγή μπαταρίας!γελάνε και τα μουστάκια μου...σαν να πήρα καινούργιο κινητό:firstprize:


Screenshot-20200522-195139-Samsung-Experience-Home.jpg
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Μετά από 2 χρόνια δεν έχω δει καμία πτώση ταχύτητας. S9+

Επειδή όμως είμαι ενημερωμένος και ψιλιασμενος πρόσεξε Νίκο:

-δεν έχω κανένα κατινοσάιτ. Τα απεχθάνομαι από day one. Οπότε δεν υπάρχει κανένα app.

-εφαρμογη adguard. Πληρωμένη εφαρμογή. Δεν περνάει ίχνος διαφήμισης ούτε στα app ούτε στο ίντερνετ. Φιλτράρει και επικινδυνα sites.

-package disabler for Samsung. Application που κάνεις disable όλες τις σαβουροεφαρμογες μαζί με τις εφαρμογές big brother που βάζει η Samsung. Χωρίς να πρέπει να ειναι root.

-sd maid pro. Με λεφτα. Για να καθαρίζεις που και που τα απομεινάρια από τα uninstall των εφαρμογών . Θα εκπλαγείς πόσα ΜΒ/GB απελευθερώνονται.

Κάνε αυτά και σου εγγυώμαι θα είναι έτσι το τηλέφωνό σου.
Εννοείται ότι δεν κατεβάζεις ότι σαβουρα κυκλοφορεί στο store.

Όποιος πάει χύμα στο κύμα στο Android καταλήγει να αγοράζει νέο τηλέφωνο πιστεύοντας ότι παλιωσε/χάλασε το προηγουμενο. Αυτή ειναι βέβαια η συντριπτική πλειοψηφια των χρηστών.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Σορυ που στο λέω αλλά πάλι σκουπίδια έχεις στο τηλεφωνο. Σε λίγο καιρό θα είναι το ίδιο.....

Δες εδώ ένα μικρό παράδειγμα από σαβουρες που έχω κάνει disable. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι επίπτωση έχουν και στην μπαταρία.....

Screenshot_20200524-104830_PD MDM.jpgScreenshot_20200524-104841_PD MDM.jpgScreenshot_20200524-104854_PD MDM.jpg
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Και υπάρχει και πιο Xtreme σκηνικό.
Το συνδέεις στο PC και με εντολές adb τις κάνεις τελειως uninstall. Όχι απλά disable.
Εκεί να δεις πως κρατάει 3 μέρες η μπαταρία. Φίλος μου με S7 κι αυτός.

Μετά διαμαρτύρονται όλοι δεν μου κρατάει και δεν μου κρατάει η μπαταρία.....

Αφού είναι τρύπιο σωβρακο το Android. Στέλνει συνεχεια data το κινητο. Βάλτε ένα firewall σπίτι και δείτε τι packages φεύγουν.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

απο που τα κανεις ολα αυτα μαζικα disabled Τασο ?
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Ποια adguard εφαρμογη εννοεις;

adguard ειναι το όνομά της, όχι ο τύπος, paid φυσικά.
https://adguard.com/en/adguard-android/overview.html
https://adguard.com/en/license.html


Άλλη μια δωρεάν και open source είναι το Blokada, το χρησιμοποιώ εδώ και κάποιους μήνες και είναι εξίσου καλή.
https://blokada.org/index.html
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Επειδη βλεπω οτι μπαινουν εκτος google store, ειναι ασφαλεις οι εφαρμογες αυτες; χρησιμοποιω και ebanking μεσω κινητου, και εχω κωδικους και στα mail μου... να μη φοβαμαι;
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Επειδη βλεπω οτι μπαινουν εκτος google store, ειναι ασφαλεις οι εφαρμογες αυτες; χρησιμοποιω και ebanking μεσω κινητου, και εχω κωδικους και στα mail μου... να μη φοβαμαι;

Απαγορεύονται απο την google οι εφαρμογές adblocking αλλά όχι τα adblocking addons απο τους browsers..:worshippy:

Google Bans adblockers

Why Google bans ad blockers, but is actually fine with ad-blocking browsers

Έχει σημασία αν πρέπει να φοβάσαι την Google η κάποιον άλλον?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: κάντε factory reset να βρείτε το χαμένο σας κινητό!

Παιδιά δεν είμαι τόσο advance user!Το κινητό μου το έχω με βασικές εφαρμογές κοινωνικών δικτύων και κάποιες απαραίτητες (σαζάμ, winbank, spotify. κ.τ.λ), και δεν βάζω και βγάζω εφαρμογές, βασικά μιλάμε οτι 2 χρόνια τώρα μόνο updates έτρωγε. Δεν είχα ασχοληθεί ΠΟΤΕ με το τι συμβαίνει στο κινητό και αν έχει μαζέψει σκουπίδια ή κάτι τέτοιο. Πίστευα ότι απλά πάλιωσε, ότι η μπαταρία του τα έφτυσε, κ.τ.λ.
Σήμερα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι
1) η μπαταρία μου κρατάει 2 γεμάτες μέρες από σκάρτη μία. Οταν λέω 2 γεμάτες το έβαλα πριν από 5 λεπτά στον φορτιστή με 17% φορτισμένο από προχθές το βράδυ Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο
2) το κινητάκι παρόλο παλιό, ΠΕΤΑΕΙ, ειλικρινά ΚΑΜΙΑ σχέση με πριν (μου λύθηκε και κάτι που το είχα από day 1 και νόμιζα ότι έτσι δουλεύει!οι φωτογραφίες που έστελνα χειροκίνητα στο cloud έκαναν μισό αιώνα για να φύγουν, κάτι σαν να κολλούσε η μπάρα, τώρα φεύγουν αστραπή!)

Πετάω από τη χαρά μου γιατί γλίτωσα μια αναβάθμιση που θα έκανα αρκετά σύντομα (σκόπευα να πάρω το iphone SE μέσα στον Ιούνιο)
Το μόνο που μένει τώρα είναι να πεθάνει τελείως η amoled οπότε εκεί πάμε αναγκαστικά για αναβάθμιση, αλλα 1 χρόνο τον βγάζει θεωρώ ακόμα...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
επανέρχομαι απλά προς ενημέρωση. Η μπαταρία συνεχίζει και κρατάει 2 μέρες ολάκερες. Φτάνω βράδυ της επόμενης με 15-25%, πράγμα απίστευτο. Η ταχύτητα του κινητού έχει μειωθεί λιγάκι, σε κάποια πράγματα έχει αρχίσει να λαγκάρει ελαφρώς, καμία σχέση όμως με το χάλι προ reset.