Πρόβλημα με LG OLED 65C9

Asdoufos

New member
24 May 2020
1
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα (1ο post). Προχθές, Παρασκευή 22/5/2020, παρέλαβα μία καινούρια LG OLED 65C9 από το eshop. Δυστυχώς παρατήρησα την ύπαρξη ενός καμμένου pixel στο panel και θα ήθελα να ρωτήσω αν προβλέπεται αντικατάσταση είτε μέσω της 2ετούς εγγύησης της LG είτε μέσω του προγράμματος DOA του eshop. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο θέμα και να του έγινε αντικατάσταση; Γνωρίζει κανείς τι ενέργειες θα μπορούσα να κάνω; Στο google όσα βρήκα είναι κυρίως για περιπτώσεις στο εξωτερικό.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Από όσο ξέρω η LG δεν έχει εγγύηση 0 pixel στις OLED αλλά δεν χάνεις τίποτα να τους τηλεφωνήσεις και να τους εξηγήσεις την κατάσταση. Κανε το ίδιο και με το e shop αν και 99% θα σου πουν να μιλήσεις με LG. Γενικά Οπλίσου με υπομονή.

Τώρα, συνήθως το 1 καμένο πιξελ σε 4κ τηλεόραση δεν φαίνεται σε νορμάλ συνθήκες θέασης. Αν εσένα φαίνεται αρκετά μεγάλο υπάρχει μια μικρή περίπτωση να ειναι 4τραδα κολλημένων πιξελ μαζί. Εκει νομιζω οτι μπορείς να την αλλάξεις από την LG (έχει τύχει σε φίλο)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Υπαρχει ενα θεμα εδω οντως...
Ειδικα με το eshop.
Η νομοθεσια αναφερει το εξης:

Μπορώ να επιστρέψω ένα προϊόν που αγόρασα στο διαδίκτυο εάν δεν μου αρέσει;
ΝΑΙ. Μετά την παραλαβή ενός προϊόντος ή μιας υπηρεσίας που αγοράσατε στο διαδίκτυο, έχετε προθεσμία 14 ημερών για να αποφασίσετε αν θα το κρατήσετε ή όχι. Ωστόσο, το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν ισχύει, μεταξύ άλλων, για αγορές:

ευπαθών προϊόντων
σφραγισμένων προϊόντων που δεν μπορούν να επιστραφούν αφού αποσφραγιστούν
αεροπορικών και σιδηροδρομικών εισιτηρίων, εισιτηρίων συναυλιών, κρατήσεων ξενοδοχείων, κρατήσεων για ενοικίαση αυτοκινήτου και υπηρεσιών εστίασης για συγκεκριμένες ημερομηνίες
Όταν αγοράζετε ψηφιακό περιεχόμενο, όπως μουσική ή βίντεο από το διαδίκτυο, δεν μπορείτε να ακυρώσετε την αγορά αφού ξεκινήσει η τηλεφόρτωση ή η μετάδοση του περιεχομένου, εφόσον είχατε συμφωνήσει προηγουμένως ότι με την έναρξη της τηλεφόρτωσης χάνετε το δικαίωμά σας για υπαναχώρηση
.

(Απο εδω)

Απο την αλλη, το eshop ερχεται και ισχυριζεται το εξης:

Ο πελάτης ευθύνεται να αποζημιώσει την εταιρεία αν έκανε χρήση άλλη από εκείνη που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών στο διάστημα μέχρι τη δήλωση της υπαναχώρησης. Η διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών θα πρέπει να γίνει με βάση την πληροφόρηση που παρέχεται πάνω στην εξωτερική συσκευασία κάθε προϊόντος, καθώς και τις συμπληρωματικές πληροφορίες που παρέχει η εταιρεία και πάντως χωρίς να ανοιχθεί η συσκευασία των προϊόντων και να τεθεί σε λειτουργία το αγαθό. Η εταιρεία είναι πρόθυμη να ενημερώσει τον πελάτη για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με την φύση και την λειτουργία των προϊόντων παρέχοντας επιπλέον πληροφοριακό υλικό με ηλεκτρονικό ή άλλο τρόπο. Σε περίπτωση ανοίγματος της συσκευασίας ή και θέσης σε λειτουργία των προϊόντων η αξία τους αυτομάτως μειώνεται καθώς το προϊόν χαρακτηρίζεται ως μεταχειρισμένο και ο πελάτης οφείλει να αποζημιώσει την εταιρεία για την μείωση της αξίας του προϊόντος. Η μείωση της αξίας από το άνοιγμα της συσκευασίας και επακόλουθα από τον χαρακτηρισμό του προϊόντος ως μεταχειρισμένου εξετάζεται κατά περίπτωση και καθορίζεται από την εταιρεία και συνήθως είναι της τάξης του 20%-30%.Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ δικαιούται να συμφωνήσει με τον πελάτη την αποζημίωσή της ακόμα και με αμοιβαίο συμψηφισμό
.

Θεωρητικα η LG Δε δινει Zero pixel εγγυηση για το προιον οποτε δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν μπορεις να το επιστρεψεις ως DOA.

Εγω θα εκανα προτιστως μια ερωτηση στο συνηγορο του πολιτη για το τι ισχυει για τις επιστροφες και αν το eshop εχει δικαιωμα οντως να ισχυριζεται οτι αφου ανοιχτηκεβη συσκευασια δεν εχεις δικαιωμα υπαναχώρησης χωρις επιβαρυνση.
Προσωπικα μου φαινεται παραλογο και σε αντιθεση με την εννοια του νομου.

Αν εβλεπα οτι δε μπορω να εχω αμεση απαντηση απο αυτους θα τη ξανασυσκευαζα και ελαφρα τη καρδια θα τη γυριζα στο eshop με σκοπο να μαλωσω για να τη δεχθουν πισω whatever that means...

Αν δε βγαλεις ακρη τοτε δυστυχως καταληγεις στην LG. Σε μενα, στη Β8 μου ειχαν κανει αντικατασταση τηλεορασης μετα απο χρονο που την ειχα αλλα μαλλον δεν ηταν ενα το καμμενο pixel. Ηταν περισσοτερα μαζεμενα σε ενα σημειο και μαλιστα ηταν μαλλον κολλημενα. Οχι καμμενα. Ειχα λευκη κουκιδα που φαινοταν καθαρα απο τα τρια μετρα σε θεαση υλικου και οχι μονο σε καποιο patern. Το τι θα αποφασιστει για σενα δεν το ξερω.

Γενικα παντως το θεμα επιστροφων με το eshop ειναι καπως, "ξεχωριστό "...