Συμβουλή για αγορά home cinema σε δύο φάσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Elpenor

New member
6 May 2020
4
Καλησπέρα, είναι το δεύτερο μου post στο forum και πραγματικά δυσκολεύτηκα να διαλέξω κατηγορία γιατί η ερώτηση μου αφορά μία ιδιαίτερα ιδιόμορφη κατάσταση. Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για το σεντόνι όμως θέλω να εξηγήσω αναλυτικά την κατάσταση γιατί έχω την ανασφάλεια ότι λόγο έλλειψης εμπειρίας μπορεί να κάνω λάθος επιλογές.

Σε πρώτη φάση θέλω να αναβαθμίσω τον ήχο του υπολογιστή μου για να ακούω καλύτερα διάφορα είδη μουσικής (rock, drum 'n' bass, jazz, κλασσική) και ταινίες. Ο χώρος είναι περίπου 15τμ (5μ X 3μ) με ξύλινη στέγη με κλίση, το ύψος είναι περίπου 3μ στον τοίχο που έχω τα ηχεία και 2μ απέναντι. Τα front ηχεία απέχουν 1μ από τη θέση που κάθομαι όταν δουλεύω και 1.5μ από τη θέση που κάθομαι όταν βλέπω ταινίες. Η μητρική μου έχει όσο καλύτερο ήχο μπορεί να έχει μία μητρική με ESS DAC, 120db SNR, electrically isolated, left και right audio circuits σε ξεχωριστά layers στο PCB κλπ κλπ.

Η ανάγκη αυτή δημιουργήθηκε γιατί λόγο του κορονοϊού η σύζυγος μου με τον μικρό μου γιο έχουν κάνει κατάληψη στο σαλόνι, ταυτόχρονα ξεκίνησα να δουλεύω από το σπίτι και περνάω όλη την ημέρα σε ένα γραφειάκι που έχω βάλει μέσα στο υπνοδωμάτιο. Ελπίζω ότι το χειμώνα που θα ανοίξουν τα νηπιαγωγεία θα αλλάξει η κατάσταση για αυτό θα ήθελα ένα μέρος του budget μου να πάει σε πράγματα που θα με βοηθήσουν να φτιάξω στο μέλλον ένα surrount στο σαλόνι.

Το budget μου για την αναβάθμιση δεν θα ήθελα αυτή τη στιγμή να είναι πολύ πάνω από 1000 ευρώ γιατί έχω φοβερή αβεβαιότητα λόγο της κατάστασης στη χώρα και φοβερά έξοδα γιατί μόλις μετακόμισα στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Μόλις επιστρέψουμε στην ομαλότητα ελπίζω να μπορέσω να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο σύστημα.

Τώρα έχω από τα φοιτητικά μου χρόνια ένα Marantz PM-66SE, ένα ζευγάρι KEF K120, ένα ζευγάρι Celestion UL8, ένα logitech 2.1 και ένα bluetooth soundcore motion plus. Έχω φτιάξει ένα 5.1 της κακιάς ώρας με front τα Kef, το 2.1 logitech για center/subwoofer και το bluetooth για rear για να βλέπω ταινίες. Δοκίμασα τα KEF και τα Celestion για μουσική και με απογοήτευσαν και τα δύο (τα Celestion έχουν υπερβολικά heavy ήχο με παραμόρφωση στα πρίμα και τα KEF έχουν μεγάλη κοιλιά στο midrange και ανύπαρκτο μπάσο).

Συγκεκριμένα το πλάνο μου είναι να κρατήσω προσωρινά τον PM-66SE και να πάρω άμεσα ένα ζευγάρι Triangle BR03 και ένα SVS PB-1000 για τον υπολογιστή στο γραφείο/υπνοδωμάτιο. Το χειμώνα αν όλα πάνε καλά θα τα μεταφέρω στο σαλόνι, θα αγοράσω ένα SR5014, ένα center ηχείο, δύο Aria 926 και θα βάλω τα Triangle σαν rear.

Δεν έχω την δυνατότητα να τα ακούσω (ζω στην επαρχεία) και η εμπειρία μου με τον ήχο είναι πολύ περιορισμένη. Οι διάφοροι γνωστοί μου με πυροβολούν όλοι με διαφορετικές απόψεις. Άλλος μου λέει να πάρω neafield active monitors αφού και στο σαλόνι μόνο 2 1/2μ απόσταση θα έχουν από τον καναπέ και ότι τα νέα ηχεία έχουν μπάσο και δεν χρειάζομαι sub ούτε hifi ηχεία. Άλλος μου λέει να μην διανοηθώ να βάλω τόσο μεγάλο sub στο μικρό υπνοδωμάτιο γιατί θα μπουμάρει αφάνταστα. Άλλος μου λέει ότι είναι ανοησία να δώσω τόσα χρήματα όταν μπορώ να πάρω ένα 5.1 της magnat και ότι οι ανησυχίες μου ότι δεν θα με καλύψει μουσικά, ότι το sub δεν θα πηγαίνει χαμηλά και ότι το μπάσο θα έχει ουρά είναι υπερβολικές. Άλλος μου λέει ότι αν δεν πάω σε κολώνες με 8inch woofer και δύο bass reflex δεν θα καταλάβω τι σημαίνει να απολαμβάνεις μουσική. Με έχουν βραχυκυκλώσει τελείως....

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψη σας για το αν είμαι σε σωστό δρόμο ώστε να μπορέσω άμεσα να έχω μία σημαντική αναβάθμιση και μελλοντικά να ακούω σχετικά καλά όλα τα ήδη μουσικής και να απολαμβάνω ένα στοιχειώδες surround στις ταινίες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Το χειμώνα θα πάρεις τον SR5015... :p

Τον PM-66SE μόνο από την έξοδο ηχείων θα μπορέσεις να τον συνδέσεις στα SB/PB-1000 και να κόψεις από το ρυθμιστικό τους. Τα ηχεία θα συνεχίσουν να παίζουν full range. Ό,τι φτιάξεις με τη φάση μετά για να παίζει. Εάν είχε έξοδο προενίσχυσης και είσοδο για τελικά στάδια θα μπορούσες να παρεμβάλεις το SB/PB-1000 και να έχεις και high pass.

Ξέχνα τα ενεργά σε αυτό που θέλεις να στήσεις στο σαλόνι. Δύσκολα θα βρεις κεντρικό ηχείο σε οικονομική σειρά ενεργών και επιπλέον τα οικονομικά είναι έτσι κι αλλιώς nearfield.

Από την ίδια σειρά προσπάθησε να είναι όλα τα ηχεία.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Το χειμώνα θα πάρεις τον SR5015... :p

Τον PM-66SE μόνο από την έξοδο ηχείων θα μπορέσεις να τον συνδέσεις στα SB/PB-1000 και να κόψεις από το ρυθμιστικό τους. Τα ηχεία θα συνεχίσουν να παίζουν full range. Ό,τι φτιάξεις με τη φάση μετά για να παίζει. Εάν είχε έξοδο προενίσχυσης και είσοδο για τελικά στάδια θα μπορούσες να παρεμβάλεις το SB/PB-1000 και να έχεις και high pass.

Ξέχνα τα ενεργά σε αυτό που θέλεις να στήσεις στο σαλόνι. Δύσκολα θα βρεις κεντρικό ηχείο σε οικονομική σειρά ενεργών και επιπλέον τα οικονομικά είναι έτσι κι αλλιώς nearfield.

Από την ίδια σειρά προσπάθησε να είναι όλα τα ηχεία.

Φαίνεται βγάλαμε λαγό!
Έχεις κάποια ενημέρωση για τα νέα μοντέλα;
Γενικά για ενισχυτές av με hdmi 2.1?
Και μια ερώτηση σχετικά με το SVS PC-2000pro.
Επειδή έχω θέμα χώρου το σκέφτομαι.
Σε σχέση με τα αλλά SVS της σειράς 2000,πως ακούγεται αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Elpenor

New member
6 May 2020
4
Σκεφτόμουν το sub να το βάλω κατευθείαν πάνω στη μητρική και να χρησιμοποιήσω το δικό της bass management, είναι λίγο παρακμιακά αυτά τα συστήματα αλλά τουλάχιστον σε αφήνει να επιλέξεις τα hz που θα βάλει το φίλτρο και στην τελική ελπίζω ότι θα είναι μόνο για το καλοκαίρι.

Πήγα να γράψω ότι δεν βρίσκω το νόημα να δώσω περισσότερα χρήματα για τα rear ηχεία αφού θα ακούω μουσική μόνο από τα front αλλά συνειδητοποίησα ότι αν είναι ίδια σειρά θα μπορώ να ακούω από όλα ταυτόχρονα. Ισχύει αυτό; Παίζουν όλα μαζί και το αποτέλεσμα είναι καλό;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Re: Απάντηση: Συμβουλή για αγορά home cinema σε δύο φάσεις

Φαίνεται βγάλαμε λαγό!
Έχεις κάποια ενημέρωση για τα νέα μοντέλα;
Γενικά για ενισχυτές av με hdmi 2.1?
Και μια ερώτηση σχετικά με το SVS PC-2000pro.
Επειδή έχω θέμα χώρου το σκέφτομαι.
Σε σχέση με τα αλλά SVS της σειράς 2000,πως ακούγεται αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν θα ανακοινωθεί κάτι ακόμα σχετικά με τους νέους AV. Όταν θα υπάρξει επίσημη ενημέρωση θα φτιάξουμε νέο νήμα. Πάντως το 8Κ δεν είναι απίθανο να το δούμε. Μην περιμένετε ανακοινώσεις πριν από τον Αύγουστο πάντως.
Προηγούνται άλλα μοντέλα πιο πριν. Απλά μέχρι το χειμώνα που σκέφτεται ο φίλος είναι μεγάλο το διάστημα. Όταν θα φτάσει με το καλό εκείνη η εποχή, τότε θα δει τι θα κάνει.

Το PC-2000Pro είναι πιο κοντά στο PB-2000 Pro απ' ότι στο SB-2000 Pro. Τα κυλινδρικά μοντέλα για τη δουλειά αυτή που το θέλεις έχουν βγει.

Σκεφτόμουν το sub να το βάλω κατευθείαν πάνω στη μητρική και να χρησιμοποιήσω το δικό της bass management, είναι λίγο παρακμιακά αυτά τα συστήματα αλλά τουλάχιστον σε αφήνει να επιλέξεις τα hz που θα βάλει το φίλτρο και στην τελική ελπίζω ότι θα είναι μόνο για το καλοκαίρι.

Πήγα να γράψω ότι δεν βρίσκω το νόημα να δώσω περισσότερα χρήματα για τα rear ηχεία αφού θα ακούω μουσική μόνο από τα front αλλά συνειδητοποίησα ότι αν είναι ίδια σειρά θα μπορώ να ακούω από όλα ταυτόχρονα. Ισχύει αυτό; Ο AV Receiver κάνει κάπως upmix το stereo και παίζουν όλα μαζί;

O ενισχυτής AV κάνει upmix ό,τι θέλεις και όπως θέλεις.

Τα ίδια σειράς ηχεία τα θέλεις για να ξεκινήσεις από όσο το δυνατό πιο όμοια βάση. Το κεντρικό έτσι κι αλλιώς υποχρεωτικά θα πρέπει να είναι από την ίδια σειρά με τα front. Είναι και αισθητικό το θέμα μην ξεχνάς.
 

Elpenor

New member
6 May 2020
4
Έχεις δίκιο και για την αισθητική. Πολύ δύσκολη η κατάσταση, πρέπει ή να πάρω "γουρούνι στο σακί" επιλέγοντας με βάση τις κριτικές ή να περιμένω μέχρι να τελειώσει η τουριστική σεζόν για να μπορέσω να ανέβω Αθήνα να τα ακούσω. Τα Focal Aria τα έχω ακούσει και είχα βάλει στόχο να πάρω δύο κολώνες όμως όλη η σειρά κοστίζει παραπάνω από αυτά που θέλω να ξοδέψω.