Με ενδιαφέρει η Samsung QE55Q85R , μερικές ερωτήσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

deko

Established Member
6 November 2007
122
Kαλημερα.
Επειδη με ενδιαφερει αμεσα να προβω σε αγορα της qe55q85r θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις .
Επειδη τωρα ειμαι κατοχος μιας sony 4k με android (θα παει στην κρεβατοκαμαρα ) και με εχει βολεψει το ενσωματωμενο kodi σαν mediaplayer για το Nas/storage μου , θα μπορω να δω τα αρχεια μου/ταινιες μεσα απο το τοπικο μου δικτυο απο το ενσωματωμενο mediaplayer ? Το Nas το εχω πανω στο router σε αλλο δωματιο .Θα παιζει τους υποτιτλους ? Ή θα πρεπει να εχω καποιο boxaki , πραγμα που δεν θα το ηθελα....Μπορω να εγκαταστησω καποιο Player απο το store ? Με εχει βολεψει αφανταστα το Kodi γιατι βλεπω εξωφυλλα,περιληψη κλπ.
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Στα ίδια λεφτά παίρνεις την LG OLED55B9PLA ..... anyway ας μιλήσουν οι κάτοχοι Samsung για τις ευκολίες / συνδεσιμότητα -δικτύωση / συμβατότητα με αρχεία στην συγκεκριμένη που ζητάς .
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Παίζει με το NAS / DLNA ο ενσωματομένος media player της Samsung.
Αυτό που θα σε προβληματίσει είναι αν η ταινία που θες να δείς έχει ήχο DTS μιας και πλέον δεν πληρώνουν οι γύφτοι λεφτά για το licensing ( οπότε στήνεις plex server στο NAS ή κάποιο PC και λύνεις το θέμα αυτό )
 

deko

Established Member
6 November 2007
122
Παίζει με το NAS / DLNA ο ενσωματομένος media player της Samsung.
Αυτό που θα σε προβληματίσει είναι αν η ταινία που θες να δείς έχει ήχο DTS μιας και πλέον δεν πληρώνουν οι γύφτοι λεφτά για το licensing ( οπότε στήνεις plex server στο NAS ή κάποιο PC και λύνεις το θέμα αυτό )

Οκ. Το ξερω για το plex και ηδη κανω δοκιμες. Ο ενσωματομένος media player της Samsung παιζει τους υποτιτλους ? ( αρχειο srt )
 

deko

Established Member
6 November 2007
122
καλημερα !
Μια ερωτηση ακομη. Απο netflix ο ηχος ερχεται κανονικα ?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Τι εννοείς με το έρχεται κανονικά ?

Παίζει κανονικά είτε στα ενσωματωμένα ηχεία, είτε τον στέλνεις σε AV Receiver μέσω ARC ή οπτικής.
 

deko

Established Member
6 November 2007
122
Καλημερα. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις Εννοούσα τον ήχο dts απο netfilx αν παιζει απο τα ηχεια της τηλεορασης.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Καλημερα. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις Εννοούσα τον ήχο dts απο netfilx αν παιζει απο τα ηχεια της τηλεορασης.

Δεν εχει DTS ηχο το netflix.