Προβλημα με yamaha rxv 861

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας εχω τον εν λογω ενισχυτη yamaha rxv 861 ο οποιος δεν ειναι και πολυ δουλεμενος και επαθα το εξης κουλο παω να πατησω το master για να τεθει σε λειτουργια και δεν αναβε ξανα δοκιμαζω και με την δευτερη αναψε , υπεθεσα οτι ηταν τυχαιο ,παω να ακουσω μουσικη ο ηχος απαραδεκτος λεω γιατι παιζει ετσι ,μπαινω στο μενου και ολα ξεριθμυσμενα τα ηχεια αδηλωτα τα λεβελ τελειως κουκουρουκου και μου εβγαζε σεταρισμα για 7 ηχεια ενω εχω 5,1 !!! μπαινω στην διαδικασια απο την αρχη τα ρυθμιζω ολα σβηνω τον ενισχυτη παω να τον αναψω και αρνειται πεισματικα να αναψει !!!! εχει συμβει αυτο σε κανεναν??? :smash:

οι κατοχοι yamaha αυτης της σειρας και κατηγοριας τιμης μηπως εχουν παθει κατι αντιστοιχο σας ευχαριστω προκαταβολικα !! ρωταω διοτι δεν γνωριζω εαν αξιζει η επισκευη του ???

Tελικα ο ενισχυτης πρωι-πρωι τον εστειλα στον τεχνικο !!! απο εβδομαδα θα ξερω την αιτια του προβληματος και θα ενημερωσω !!!!:smash:
 

billpan

Established Member
3 October 2009
194
αθηνα
Ειχα παθει το ιδιο με τον 661 πριν χρονια.Ειχε καει η πλακετα μου ειπαν απο διακοπες ρευματος,κι ειχα δωσει 120ε αν θυμαμαι καλα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,696
ΑΘΗΝΑ
reset δοκιμασες να κανεις?
γιατι και εμενα ο δικος μου(AVR 1050) εφαγε κολλημα σε καποια στιγμη και ηρθε στα ισα του με reset.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
reset δεν εκανα αυτο που δοκιμασα ηταν να κρατησω πατημενο tone control και το master για να επιλεξω τα 6 ωμ διοτι απο μονο του το ειχε παει στα 8 ωμ !! 8 στις 10 φορες που δοκιμασα δουλεψε !! το επομενο πρωι ηταν εντελως νεκρο !!! ειδα παντως στο you tube οτι αρκετοι ενισχυτες αυτης εκεινης της εποχης ειχαν θεμα με ενα πυκνωτη κατω απο την πλακετα της τροφοδοσιας ,δεν ξερω τι να πω το πηγα σε ενα δικο μου τεχνικο και αναμενουμε !!! ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον το εκτιμω !!:2thumb22sup:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ειχα παθει το ιδιο με τον 661 πριν χρονια.Ειχε καει η πλακετα μου ειπαν απο διακοπες ρευματος,κι ειχα δωσει 120ε αν θυμαμαι καλα.

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι εαν ο ενισχυτης ειναι σβηστος απο το master (δεν ειναι σε κατασταση αναμονης stand by) και γινει διακοπη ρευματος μπορει να καει η πλακετα?? το λεω διοτι να γινει διακοπη ενω ο ενισχυτης ειναι σε λειτουργια το καταλαβαινω !!αλλα εαν ειναι απενεργοποιημενος πως να χαλασει??-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Προβλημα με yamaha rxv 861

Χμ είπα κι εγώ τι μου θυμίζει...
Για ρίξε εδώ μια ματιά, ίσως βοηθήσει.
https://avclub.gr/forum/showthread.php/117711-YAMAHA-RX-V661-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1?p=1057180839&viewfull=1#post1057180839

Αυτο εχω δει και εγω απο το ιντερνετ ωστοσο ενημερωσα και τον τεχνικο εξ αρχης σε ευχαριστω πολυ !!! ακομα δεν εχει επισκευαστει για αυτο και δεν εχω ενημερωσει !! οταν με το καλο επισκευαστει θα γραψω και για την αιτια του προβληματος !!:a0210:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Tελικα ο ενισχυτης επισκευαστηκε και αυριο θα παω να τον παραλαβω !!!! το προβλημα τελικα ηταν ο πυκνωτης στο stand by , ωστοσο μιας που ανοιχτηκε ο ενισχυτης καθαριστηκε και ολας και εγινε καινουργιος !!!! απο οτι καταλαβαινω οι σειρες εκεινης της εποχης ειχαν θεμα με το συγκεκριμενο προβλημα !! δεν μου αρεσει να γκρινιαζω τελος καλα ολα καλα!!! :2thumb22sup: