ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ BOWER & WILKINS PX vs BOSE QUIETCOMFORT 35 II

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλημέρα σε όλους,

Οτι λέει το Θέμα θα ηθελα τις απόψεις σας μεταξυ των 2 ακουστικών τείνω προς τα px λόγω aptx HD, USB-C και ποιοτητα κατασκευης. Ο πρωτος παραγοντας όμως ειναι ο ήχος οπότε οποιαδήποτε πληροφορία και άποψη καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω ακούσει.
Έχω ακούσει όμως πάρα πολλά bluetooth και σε διαβεβαιώνω ότι το aptX HD κάνει διαφορά.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Τα Sony wh1000 xm3 τα έχεις ακούσει; Το LDAC κάνει τη διαφορά μαζί με 24 ώρες μπαταρία (με LDAC, με SBC βγάζει 30 ώρες). Έχουν επίσης USB C και aptx HD που σε ενδιαφέρει
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Τα Sony wh1000 xm3 τα έχεις ακούσει; Το LDAC κάνει τη διαφορά μαζί με 24 ώρες μπαταρία (με LDAC, με SBC βγάζει 30 ώρες). Έχουν επίσης USB C και aptx HD που σε ενδιαφέρει

Ειδα και ακουσα πολλα δειγματα ηχου σε βιντεακια και δεν ξέρω αν ειναι η ιδεα μου αλλά στα sony μου φαινετε πως τονιζεται πολυ το μπασο σε σχεση με τα bose και τα PX με συνεπεια να καλυπτει τις υπολοιπες συχνοτητες και να μου φαινονται ποιο αναλυτικα τα bose και τα PX και για αυτο δεν εβαλα στην εξισωση και τα sony.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Κι εγώ έτσι είχα ακούσει πριν τα πάρω αλλά δε μου φαίνεται ιδιαίτερα τονισμένο το μπάσο. Αν καταφέρεις να τα ακούσεις θα πρότεινα να μπουν στις επιλογές σου.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Κι εγώ έτσι είχα ακούσει πριν τα πάρω αλλά δε μου φαίνεται ιδιαίτερα τονισμένο το μπάσο. Αν καταφέρεις να τα ακούσεις θα πρότεινα να μπουν στις επιλογές σου.

Με προβληματισες τωρα!!!!!
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Sonorus και qwerty1gr ευχαριστώ για τις απόψεις σας.
Η διαφορά μεταξύ aptx hd και LDAC είναι αισθητή στο ανθρώπινο αυτί?
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,757
Γηραιά Αλβιώνα
Δεν έχω δοκιμάσει το aptx hd, αλλά με το LDAC έβαλα στην αδελφή μου να ακούσει Χατζιδάκη από το tidal ασύρματα στα ΧΜ3 με το Samsung s10e και σχολίασε πως ποτέ δεν έχει ακούσει τοσο καθαρά διαφορετικά όργανα.

Να ειμαι ειλικρινής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το AptX HD
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,394
Θεσσαλονίκη
Και τα δύο είναι απωλεστικά από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι 576kbps 16/48 vs 990kbps 24/96 στα χαρτιά τουλάχιστον.
Θεωρητικά το LDAC είναι καλύτερο αλλά σίγουρα η έλλειψη του δεν είναι λόγος για να απορρίψουμε ένα ακουστικό που μας αρέσει ηχητικά.