ΘΕΜΑ ΜΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΗΧΕΙΟ σε 5.1/7.1 ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΙ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zanat0s

Established Member
24 May 2010
153
new zimbabwe
Καλησπέρα σας,

Έχω το εξής σύστημα για ήχο.
Receiver DENON AVR x3600
με ηχέια 7.1 + 2 Atmos

τα μπροστινά ηχεία και το κεντρικό είναι KLIPSCH συγκεκριμένα RP-500C and RP-8060A
το woofer είναι της εταιρείας KLIPSCH και τα υπόλοιπα 4 είναι ηχέια της πλάκας (το μετάνιωσα αλλά άλλη κουβέντα)

έχω το εξής θέμα (το είχα και με το προηγούμενο setup) ο ήχος είναι πάντα σε 5.1 και οι διάλογοι είναι πολύ χαμηλοί σε ένταση ενώ τα μπροστινά ηχεία είναι πολύ δυνατά σε ένταση. Όταν πάω στην τηλεόραση με soundbar ή σε τηλεόραση χωρίς συστήμα ήχου οι διάλογοι ακούγονται πολύ καλά.

έχω μπει στο setup και φτιάχνω το κεντρικό ηχείο να ακούγεται πιο δυνατό (στο test tone). Τι μπορεί να φταίει? τι κάνω λάθος?

[h=3]RP-500C[/h][h=3]RP-500C[/h][h=3]RP-500C[/h]
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
153
new zimbabwe
εχεις κανει αυτοματη ρυθμιση με το μοκροφωνο να δεις τι παιζει?

θα κάνω δοκιμή αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. το ίδιο είχα παρατηρήσει στο προήγουμενο σύστημα (άλλα ηχεία άλλος ενισχυτής).

το 5.1 βγάζει χαμηλό διάλογο..
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
θα κάνω δοκιμή αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. το ίδιο είχα παρατηρήσει στο προήγουμενο σύστημα (άλλα ηχεία άλλος ενισχυτής).

το 5.1 βγάζει χαμηλό διάλογο..

Τι εννοείς θα κάνεις δοκιμή?

Πρέπει να τρέξεις την αυτόματη ισοστάθμιση (Audyssey)

Χωρίς αυτό δεν προχωράς σε τίποτα, ούτε διαφημίσεις μην δεις..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
θα κάνω δοκιμή αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. το ίδιο είχα παρατηρήσει στο προήγουμενο σύστημα (άλλα ηχεία άλλος ενισχυτής).

το 5.1 βγάζει χαμηλό διάλογο..

Οταν λες δε νομίζεις ότι θ αλλάξει κάτι τι εννοείς; Δε νοείται σύγχρονος ενισχυτής να παίξει χωρίς να κάνει ισοστάθμιση, τίποτα δεν άκουγες, τη γνωρίζεις τη διαδικασία;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
ντεσιμπελόμετρο έχεις για να μετρήσεις την ένταση που έχεις στα ηχεία αν είναι ίση ? ( μερικοί προτιμούν να δίνουν 1-2 παραπάνω db στο κεντρικό ).
Έχεις σίγουρα οκ την καλωδίωση του κεντρικού ? ( μήπως έχεις αναστρέψει την φάση καταλάθος ? )

και εννοείται πως πρέπει να τρέξεις το Audyssey με το μικροφωνάκι που δίνει ο ενισχυτής, γιατί να έχεις όλα τα ηχεία equidistant ( ίση απόσταση με την κεντρική θέση ακρόασης ) λίγο απίθανο, οπότε σίγουρα έχεις θέματα με το timing.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Καλησπέρα σας,

Έχω το εξής σύστημα για ήχο.
Receiver DENON AVR x3600
με ηχέια 7.1 + 2 Atmos

τα μπροστινά ηχεία και το κεντρικό είναι KLIPSCH συγκεκριμένα RP-500C and RP-8060A
το woofer είναι της εταιρείας KLIPSCH και τα υπόλοιπα 4 είναι ηχέια της πλάκας (το μετάνιωσα αλλά άλλη κουβέντα)

έχω το εξής θέμα (το είχα και με το προηγούμενο setup) ο ήχος είναι πάντα σε 5.1 και οι διάλογοι είναι πολύ χαμηλοί σε ένταση ενώ τα μπροστινά ηχεία είναι πολύ δυνατά σε ένταση. Όταν πάω στην τηλεόραση με soundbar ή σε τηλεόραση χωρίς συστήμα ήχου οι διάλογοι ακούγονται πολύ καλά.

έχω μπει στο setup και φτιάχνω το κεντρικό ηχείο να ακούγεται πιο δυνατό (στο test tone). Τι μπορεί να φταίει? τι κάνω λάθος?

[h=3]RP-500C[/h][h=3]RP-500C[/h][h=3]RP-500C[/h]


Θα τρέξεις το auto setup πρώτα και στη συνέχεια πρέπει να έχεις υπόψη ότι οι ένταση των διαλογών στις ταινίες είναι φυσιολογικό να είναι σε χαμηλή ένταση σε σχέση με τα sound effect είναι θέμα δυναμικής περιοχής που είναι μεγάλη στης ταινίες. Το φυσιολογικό είναι αυτό και μην το συγκρίνεις με soundbars και Tv. Ο ήχος του σινεμά θέλει εντάσεις για να είναι φυσιολογικός. Η δυναμική περιοχή μπορεί να περιοριστεί κάπως από τα μενού του ενισχυτή σου αν και εφόσον οι μεγάλες εντάσεις είναι απαγορευτικές. Αλλιώς ακούς από Tv και soundbar.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ΑΝ θεωρεί ότι έχει το ίδιο πρόβλημα με 2 διαφορετικά σετ ενισχυτή -ηχείων θα πρέπει να κοιτάξει μήπως υπάρχει προβλημα σε κάτι που ήταν κοινό και στα 2 σετάπ όπως την πηγη, το hdmi, to καλώδιο του κεντρικού ηχείου.