Προταση για Full Range Driver - συνδυασμος με peerles 6.5" woofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Καλησπερα σε ολους !
Εχω ενα ζευγαρι peerles 6.5" απο μια παλιοτερη κατασκευη τροδρομων ηχειων και θα ηθελα να φτιαξω πειραματικα studio monitors για να τα χρησιμοποιησω, αν πετυχω το ακουσμα που θελω, σαν δευτερο ζευγαρι, σαν μια δευτερη γνωμη στο home studio μου. Εχω τα Yamaha HS 8 σαν πρωτα.
Τα τριδρομα που εχω φτιαξει δεν μου κανουν λογω μεγεθους, της αποστασης των τριων μεγαφωνων μεταξυ τους και της πολυ κοντινης, μολις 1.5 μετρα, αποστασης που ακουω.
Με το peerles ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, κατα τη γνωμη μου βαζει κατω πολλα μεγαφωνα διπλασιας και τριπλασιας τιμης.
Σκεφτηκα λοιπον να το χρησιμοποιησω σε συνδυασμο με ενα 3.5" - 4" full range ωστε να καλυπτω την απολυτη αναγκη για υπαρξη μεσαιων και φυσικα πριμων, δηλαδη αν ειναι δυνατο να αντικατασταθουν τα midrange και tweeter απο ενα μεγαφωνο.
Εχω βρει ενα ετσι ενδεικτικα και θα ηθελα την προταση σας, τιμη γυρω στα 60 ευρω το ζευγος πανω κατω.

https://www.parts-express.com/dayto...gn=kirby&utm_medium=referral&utm_source=Kirby
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Βλεπω οτι το διαβασαν αρκετοι αλλα δεν απαντησε κανεις, παιδια μη φοβαστε, δεν περνετε καμια ευθυνη προτεινοντας κατι, το ολο εγχειρημα ειναι εντελως πειραματικο, περναμε ευχαριστα την ωρα μας, περναμε καλα πανω απ'ολα και στο φιναλε τιποτα δεν θα παει χαμενο, ολα θα ξαναχρησιμοποιηθουν για αλλες κατασκευες !
Ειμαι μεταξυ του πρωτου full range που ποσταρα και αυτου: https://www.parts-express.com/dayton-audio-rs100-4-4-reference-full-range-driver-4-ohm--295-378.
Τα εχει ακουσει κανεις, υπαρχει κατι αλλο αναλογο που εχετε δοκιμασει πχ. ενα ηχειο που φτιαξατε μονο με ενα full range, σας καλυπτε τουλαχιστον απο μεσαιο υψηλες, πεστε γνωμες !
 
23 December 2007
1,681
Λίγοι έχουν τη γνώση για κατασκευή ηχείων εδώ μέσα, λίγη υπομονή και θα απαντήσουν.
Μακάρι να γνώριζα για να σε βοηθήσω..
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Το δευτερο ειναι καλυτερο απο το πρωτο. Υπαρχουν και άλλα πολυ καλα φουλρειντζ οπως αυτο....
https://www.parts-express.com/peerl...-3-1-2-full-range-paper-cone-woofer--264-1062
ή αυτο ........ https://audio-hi.fi/en/seas_h1600-08-p-963.html
ή ακομα καλυτερο αυτο...... https://europe-audio.com/Product.asp?mfr=Scan-Speak&part=10F/8414G10&Product_ID=11553

Το θεμα ειναι οτι πρεπει με καποιο τροπο να το "δεσεις" με το 6,5αρι που εχεις, ως προς την ευαισθησια πρωτα απ' ολα.
Δηλαδη θα το κανεις με παθητικο κρος ? με ενεργο? πως θα τα φερεις?
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Ευχαριστω @platon! Δυστυχως δεν ειχε απαντησει κανεις μεχρι προχτες και ηδη παρηγγειλα το PS95-8... πως θα το δεσω... υπο τις παρουσες συνθηκες θα ζητησω τις συμβουλες σας για να πετυχω οτι καλυτερο μπορω!
Εχω ενα τριδρομο κροσοβερ απο το οποοο ημουν απολυτα ευχαριστημενος απο τη λειτουργια του γουφερ τουλαχιστον, το mid και το tweeter μου δεν ηταν καλα. Θα γελασεις αν πω οτι στην αρχη θα δοκιμασω τις εξοδους mid και high μαζι στο midrage?
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Οκ. δεν πειραζει..............δοκιμασε το. Σε τι συχνοτητες κροσαρει αυτο το 3δρομο? δεν νομιζω να γινεται αυτο που λες.
Χρειαζεται αλλο 2δρομο κρος.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Το διδρομο δεν ειναι βασικα για woofer και tweeter? τα μεσαια που εγω θελω απο που;.... α, μηπως εννοεις το δικο μου κροσοβερ για το woofer και ενα ακομα για μεσαια - πριμα;..... χμμμ....
Με τιποτα πυκνωτες και αντιστασεις παιζει κατι;... δηλαδη να οδηγηθει το woofer απο το υπαρχον κρος και το σημα πριν το κρος να παει σε τιποτα πυκνωτες και αντιστασεις και μετα στο full range. Eιπαμε, πειραματα κανουμε !
Οσο για το που κροσαρει το κρος... ουτε που θυμαμαι, ειναι παλιο, μετρησεις και τεοια δεν παιζουν :) Απλα ταιριαζει απολυτα με το woofer, συμφωνα με αυτο που θελω να ακουσω εγω παντα.
Nα σημειωθει οτι η ισχυς που χρειαζεται για να ακουσω, για τη δουλεια που τα θελω παντα, φτανει το πολυ 10 watt, με 5-6 βατακια καλυπτομαι ανετα.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Στο 3δρομο κρος τα μεσαια ειναι bandpass, δηλαδη ........ "απο τοσο, μεχρι τοσο". Εμεις θελουμε μονο το "απο τοσο" χωρις το "μεχρι".
Μπορεις να παιξεις το γουφερ με αυτο και με ενα αλλο το "απο τοσο" και πανω. Αν δεν ξερεις ομως μεχρι που φτανει το γουφερ πως θα κανεις το αλλο?
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Εχεις δικιο, bandpass.... εστω λοιπον οτι ξερουμε μεχρι που παιζει το γουφερ, οποτε τι χρειαζεται για να πουμε στο full range οτι πχ. θα παιζεις απο "τοσο" κι επανω;...

EDIT
Μολις βρηκα στοιχεια για το κρος:
Ισχύς εισόδου : 250W Slopping Ratio: 12dB/ oct Συχνότητα: 1250 - 500hZ Δ..
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Ξεκινας με σχεδιαση στη θεωρια με ενα προγραμμα σαν αυτα.......
http://www.mh-audio.nl/Calculators/CBBC.html
https://europe-audio.com/crossovers.asp?tp=3
https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/
https://www.v-cap.com/speaker-crossover-calculator.php#secondOrderCalculator

Ολα αυτα ομως, λιγη σχεση με τα παραγματικα καλα κροσοβερ εχουν, αλλιως ολοι θα σχεδιαζαμε ηχεια.

Αυτο το 1250-500Ηζ μου κανει για το κρος του μεσαιου.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Eυχαριστω και παλι. Ενταξει, δεν παιζει να σχεδιασω κατι εγω με αυτα τα προγραμματα, δεν το κατεχω καθολου το αθλημα ! Αν μπορουσε να βοηθησει καποιος να προτεινει ενα σχεδιακι στο περιπου με καποια υλικα εχει καλως...
Απο οτι καταλαβαινω και στην αγορα δεν ειναι ευκολο να βρεις κρος να κοβει κατω απο 500 ετσι μονο του. Η μηπως υπαρχει;....
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Το πιο απλο που μπορεις να κανεις, για πειραμα περισότερο, ειναι το πρωτης ταξης, δηλ. ενα πηνιο για το γουφερ και ενα πυκνωτη για το 3,5αρι.
Eγω επειδη το 3.5αρι εχει υψηλο Qes δεν θα του εκανα κουτι, θα το εκανα ανοιχτη μπαφλα.
Αν το κροσαρεις στα 800ΗΖ π.χ. τοτε θελεις ενα πηνιο 1,19mH και ενα πυκνωτη (bipolar MKP ή MKT στα 250V) 200uF.
Ομως ειναι στην τυχη ολα αυτα, και γ' αυτο για να μην αγοραζεις πολλους πυκνωτες και πηνια ειναι καλυτερα οι δοκιμες να γινονται με ενεργο κροςοβερ και οταν καταληξεις στην συχνοτητα κρος, τοτε να ασχοληθεις με παθητικο.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Αν θελουμε να κοψουμε στα 500ΗΖ τι τιμη θα εχει ο πυκνωτης;.. Κουτι υπαρχει ηδη και θα μπουν woofer και mid μεσα, και μαλιστα κολλητα το ενα με το αλλο, αν ειναι δυνατον να κοψω λιγο απο το εξωτερικο του mid για να ερθουν οσο πιο κοντα γινεται για τη δουλεια που τα θελω. Εννοειται οτι το mid θα κλεισει καπως απο πισω δεν θα μεινει ανοιχτο, αλλα ακομα δεν φτασαμε εκει. Αν εβρισκα και ενα αναλογο πηνιο για κοψιμο στους 500 ετοιμο ή εστω παχος πηνιοσυρματος, διαμετρο και αριθμο στροφων θα το εφτιαχνα και μονος. Εννοειται επισης οτι περισσοτερο πειραματιζομαι και παιζω παρα σκεφτομαι να φτιαξω κατι πολυ σοβαρο, αλλωστε εχω ηδη κατι αρκετα καλο. Αυτο που θα φτιαξω, οπως και να βγει, θα κρατηθει για να να παιρνω μια δευτερη - τεταρτη γνωμη για τις παραγωγες μου.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Tα προγραμματα βγαζουν πυκνωτη 44.80uF. Το κουτι του φουλρειντζ πρεπαι να ειναι ξεχωριστη απο το 6,5αρι. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κολλητα μεταξυ τους.
To πηνιο πρεπεπει να ειναι 1,78mH. Οσο μικροτερη η αντισταση του πηνιου τοσο καλυτερα, αλλα μετα μεγαλωνει το παχος του συρματος, το μεγεθος και το κοστος.
Μιλα με το Κεντρο Μεγαφωνου.. 21 0382 6276
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Ευχαριστω και παλι ! Για τη δουλεια που τα θελω (studio monitors) πρεπει να ειναι κολλητα, φαντασου ενα τριγωνο με πλευρες 1,5 μετρου μεταξυ των ηχειων και του υψους των αυτιων μου. Απο τοση αποσταση ακουω.
Το φουλρειντζ θα ειναι στο ιδιο κουτι αλλα θα εχει τον δικο του ξεχωριστο χωρο στην καμπινα, θα ειναι πληρως χωρισμενο.
Θα κοιταξω να επικοινωνησω αυριο με το κεντρο μεγαφωνου.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Αλλη μια ερωτηση, πριν λιγο επικοινωνησα με γνωστο παλιο μαγαζι ηλεκτρονικων για να ρωτησω για διπολικους πυκνωτες και ο εμπειρος υπαλληλος δεν ηξερε τι ειναι τα uf... επειδη κι εγω ξερω μονο τα mf, πειτε μου, πως αλλιως θα ζητησουμε εναν πυκνωτη 44.80uF;
 
23 December 2007
1,681
44,80 μικροφαράντ, αλλά δεν υπάρχει τυποποιημένη αυτή η τιμή στο κοινό εμπόριο. Θα πρέπει να μπουν παράλληλα δύο 22μF και ένας 820nF, του ιδίου τύπου.
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Re: Απάντηση: Προταση για Full Range Driver - συνδυασμος με peerles 6.5" woofer

Χιλια ευχαριστω !
 

rasape

Established Member
4 June 2010
167
Nα 'σαι καλα. Τωρα αρχιζει η φαση του ψαξιματος απο Ελλαδα παντα... πηρα Κατουμα, Βενιερη, Μαρκιδη, δεν ειχαν, για διπολικους ψαχνω. Μιλησα με Φανο, μου ειπε οτι ισως φερει καποια στιγμη.
Υπαρχει καποιος που να εχει στοκ εδω Αθηνα;...