Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

Status
Not open for further replies.

ernaniaroldo

New member
2 June 2020
34
Χαιρετώ,

Την περασμένη εβδομάδα πήγα στην COMETRON την συσκευή Sony BDV-N9200W για επισκευή δηλ αντικατάσταση κεφαλής laser. Σημείωνω ότι το ίδιο ακριβώς προβλημα παρουσιάστηκε και πριν 2 χρόνια όταν ήταν ακόμα σε εγγύηση. Παρ'ολα αυτά αν και το ειχε αναλάβει πάλι και τότε η COMETRON και είχαν το περιστατικό στα αρχεία τους μου ζήτησαν να επαναληφθεί η διαδικασία ελέγχου. Δεκτόν. Η πολιτική της εταιρείας όσον αφορά τις συσκευές εκτός εγγύησης είναι να προπληρωθεί ο έλεγχος και εαν συμφωνήσει με την τιμή ο πελάτης να προχωρήσει η επισκευή. Έτσι ακριβώς έγινε όμως δεν συμφωνησα με την τελική τιμή επισκευής (185 ευρώ) και πήρα την συσκευή πίσω δεδομένου ότι βρήκα σχεδόν αμέσως καλύτερη προσφορά αλλου.

Όταν όμως ζήτησα την υπηρεσία για την οποία είχα προπληρώσει δηλαδή μία περιληπτική γραπτή διάγνωση του ελέγχου που έγινε που να συμπεριλαμβάνει το όνομα και τον κωδικό του ανταλλακτικού, ο τεχνικός που υποτίθεται ότι έκανε τον έλεγχο (κάποιος Κος Καραβάνας) αρνήθηκε αγενέστατα να την δώσει με δικαιολογία ότι αρχικά είχα δεχθεί να γίνει η παραγγελία την οποία εντος 10λέπτου ακύρωσα, και ότι δήθεν είχε χρεωθεί η εταιρία το ανταλλακτικο. Φαίνεται λίγο απίστευτο να χρεωθεί μια παραγγελία μέσα σε 10 λεπτά αλλά ακόμα και έτσι να είναι θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα του καταναλωτή να ακυρώσει οποαδήποτε παραγγελία δεν έχει καν σταλεί ακόμα, πόσο μάλλον σε χρόνο 10 λεπτών απο το ξεκίνημά της. Ασχέτως αυτών όμως θεωρώ απάτη το να μην μου παρέχεται η υπηρεσία για την οποία έχω ήδη πληρώσει, ο έλεγχος δηλαδή.

Η σχέση μου με το συγκεκριμένο τεχνικό χρονολογείται από το 2018 όταν είχε αναλάβει την συσκευή για πρώτη φορά και μου ζητούσε να του φέρω απ' το σπίτι δίσκους Blu-ray dual layer για να μπορέσει να ανιχνεύσει το πρόβλημα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να αχρηστεύσει τον δίσκο που του άφησα (έναν ακριβό δισκο εμπορίου της Universal) κλειδώνωντας τον με τα πειράματά του. Τη ίδια τακτική ακολούθησε και πρόσφατα δηλ ζητούσε να του φέρνω δίσκους από το σπίτι μόνο που αυτή τη φορά δεν του έφερα εμπορίου. Και ερωτώ. Είναι τακτική αυτή εξουσιοδοτημένου κέντρου service;

Εν πάση περιπτώσει έχω ξεκινήσει διαδικασία δικαίωσης αρχής γενομένης από τη υπηρεσια παραπόνων στην Sony Hellas, όπου έστειλα e-mail αλλά καμμία απάντηση μέχρι στιγμής. Θα συνεχίσω με αμφισβήτηση συναλλαγης μέσω τράπεζας (τους είχα πληρώσει με χρεωστική κάρτα). Επίσης συμπλήρωσα και έστειλα επώνυμη υποβολή καταγγελίας στην προστασία καταναλωτή, εδώ:

http://www.mindev.gov.gr

αλλά όμως δεν ξέρω αν παρελήφθη αφού δεν ειχα καμμία επιβεβαίωση. Εάν παρ' ελπίδα εχει κάποιος και κάτι άλλο να προτείνει στην διαδικασία δικαίωσής μου, όπως για παράδειγμα κάπου αλλού να δημοσιεύσω αυτή την περιπέτειά μου, ευπροσδεκτον.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,682
Clermont-Ferrand, France
Καλό κουράγιο φίλε μου. Δυστυχώς κάτι άλλο από αυτά που έκανες δεν μπορείς να κάνεις. Μόνο σε περίπτωση που δεν σου απαντήσει η Sony Hellas, να στείλεις email στην μαμά Sony. Αλλά γενικά, ακολούθησες τον σωστό δρόμο.
 
Last edited by a moderator:

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Re: Απίστευτη αγένεια και απάτη στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

Εχω αμφιβολιες αν ηταν υποχρεωμενος να σου δωσει τον κωδικο της κεφαλης λειζερ προ της επισκευης.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απίστευτη αγέναια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

άλλη μία ψηφιακή συσκευή του είδους που αφήνει πικρή γεύση στον κάτοχό της..
ποιά η τιμή της συσκευής όταν αγοράστηκε;
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Απίστευτη αγένεια και απάτη στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

Η σχέση μου με το συγκεκριμένο τεχνικό χρονολογείται από το 2018 όταν είχε αναλάβει την συσκευή για πρώτη φορά και μου ζητούσε να του φέρω απ' το σπίτι δίσκους Blu-ray dual layer για να μπορέσει να ανιχνεύσει το πρόβλημα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να αχρηστεύσει τον δίσκο που του άφησα (έναν ακριβό δισκο εμπορίου της Universal) κλειδώνωντας τον με τα πειράματά του. Τη ίδια τακτική ακολούθησε και πρόσφατα δηλ ζητούσε να του φέρνω δίσκους από το σπίτι μόνο που αυτή τη φορά δεν του έφερα εμπορίου. Και ερωτώ. Είναι τακτική αυτή εξουσιοδοτημένου κέντρου service;

Είναι προφανώς γελοίο να σου ζητάει δισκάκια.

Αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι στα κλείδωσε.

Τα δισκάκια δεν κλειδώνουν.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

Εχω αμφιβολιες αν ηταν υποχρεωμενος να σου δωσει τον κωδικο της κεφαλης λειζερ προ της επισκευης.

Μου φαίνεται όντως λογικό ο κωδικός του ανταλλακτικού να αφορά την επισκευή και όχι τη διάγνωση.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχω καταλάβει γιατί προβληματίστηκε τόσο ο φίλος από τη στιγμή που είχε ήδη αποφασίσει να πάει αλλου για την επισκευή.

Πιστεύω άδικα χάνει το χρόνο του.
 
Last edited by a moderator:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

Μου φαίνεται όντως λογικό ο κωδικός του ανταλλακτικού να αφορά την επισκευή και όχι τη διάγνωση.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχω καταλάβει γιατί προβληματίστηκε τόσο ο φίλος από τη στιγμή που είχε ήδη αποφασίσει να πάει αλλου για την επισκευή.

Πιστεύω άδικα χάνει το χρόνο του.

Το κόστος της επισκευής απέφυγε.
Τη διάγνωση/έλεγχο την πλήρωσε και δεν πήρε την γνωμάτευση που δικαιούνταν.

Το ποσό αυτό δεν αναφέρθηκε πάντως.
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Το κόστος της επισκευής απέφυγε.
Τη διάγνωση/έλεγχο την πλήρωσε και δεν πήρε την γνωμάτευση που δικαιούνταν.

Το ποσό αυτό δεν αναφέρθηκε πάντως.

Κατάλαβα πολύ καλά τι έγινε.

Είπα (όπως και ο φίλος παραπάνω) ότι η διάγνωση δεν είναι απαραίτητο να περιλαμβάνει τον κωδικό του ανταλλακτικού (που ήταν αυτό που βασικά ζητούσε).

Τώρα, αν με αφορμή αυτό, ο τεχνικός δεν του έδωσε καθόλου διάγνωση (εγγράφως) προφανώς είναι παράλογο (αλλά σε κάθε περίπτωση και να την έδινε δεν θα άλλαζε πρακτικά κάτι).
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

Είναι προφανώς γελοίο να σου ζητάει δισκάκια.

Αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι στα κλείδωσε.

Τα δισκάκια δεν κλειδώνουν.

προφανώς κλείδωσε δισκάκι στο support και για να το βγάλει το γρατζούνισε;
 
Last edited by a moderator:

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRON

Μια και μιλάτε για γρατζουνιες η μικρή μου είχε πάρει ένα δισκάκι και το έτριβε στο πλακάκι ( αράχνη όλο ) , στα Seven έχουν μηχάνημα που τα γυαλίζουν και τα κάνουν καινούργια αρκεί να μην είναι βαθύ το χάραγμα .
 
Last edited by a moderator:

ernaniaroldo

New member
2 June 2020
34
Απάντηση: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRO

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας. Τώρα θα προσπαθήσω ν' απαντήσω στις απορίες σας ονομαστικά έναν προς έναν:

@ pontios Ευχαριστώ! Θα σας ήμουν υπόχρεος αν μου δίνατε έναν συνδεσμο (link) για τη μαμά Sony γιατί όπου πήγα με παραπέμπει στο τοπικό site δηλαδή Sony Αγγλίας, Ελλάδας κλπ

@ skysound Από την στιγμή που μου βγάζει έναν λογαριασμό της τάξης των 185 ευρώ είναι υποχρωμένος να γράψει αναλυτικά: Τόσο κοστίζει η τοποθέτηση και τόσο το ανταλλακτικο ονομαστικά και συγκεκριμένα, και όταν λέμε ονομαστικά για κάποιο ανταλλακτικο εννοούμε κωδικό. Όπως είπα πλήρωσα για έλεγχο-διάγνωση της βλάβης, το αν θα συμφωνήσω τελικά για επισκευή είναι δικό μου θέμα. Και για να πω την αλήθεια μόλις είδα ότι θα αναλάμβανε την επισκευή το ίδιο άτομο που την ανέλαβε πριν 2 χρόνια και φέτος παρουσίασε την ίδια ακριβώς βλάβη συν την ταλαιπωρία που με είχε πήγαινε-έλα να του φέρνω δισκάκια, δεν είχα σκοπό να το επαναλάβω. Την πλήρη διάγνωση όμως για την οπόια πλήρωσα, την απαιτώ!

@ spcav Οι δίσκοι που είναι γραμμένοι από κάποια επίσημη εταιρία (πχ Universal) φέρουν πνευματικά δικαιωματα και αν παρουσιαστεί κίνδυνος ότι αυτά τα δικαιώματα παραβιάζονται, κλειδώνουν αυτόματα και αχρηστεύονται. Σύμφωνα με τον εν λόγω τεχνικό ο δίσκος κλείδωσε με την αναβάθμιση firmware της συσκευής. Όμως μπορώ να διαβεβαιώσω ότι πριν του το πάω έπαιζε κανονικά και παντού. Μετά ουτε καν ο υπολογιστής δεν το διάβαζε. Προφανώς με τα πειράματα που έκανε προκειμένου να ανιχνεύσει γιατί δεν έπαιζε δίσκους διπλής επιστρώσεως η συσκευή, το κλείδωσε.

Αυτά και ελπίζω να έλυσα τις απορίες σας
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Απάντηση: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COM

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας. Τώρα θα προσπαθήσω ν' απαντήσω στις απορίες σας ονομαστικά έναν προς έναν:

@ pontios Ευχαριστώ! Θα σας ήμουν υπόχρεος αν μου δίνατε έναν συνδεσμο (link) για τη μαμά Sony γιατί όπου πήγα με παραπέμπει στο τοπικό site δηλαδή Sony Αγγλίας, Ελλάδας κλπ

@ skysound Από την στιγμή που μου βγάζει έναν λογαριασμό της τάξης των 185 ευρώ είναι υποχρωμένος να γράψει αναλυτικά: Τόσο κοστίζει η τοποθέτηση και τόσο το ανταλλακτικο ονομαστικά και συγκεκριμένα, και όταν λέμε ονομαστικά για κάποιο ανταλλακτικο εννοούμε κωδικό. Όπως είπα πλήρωσα για έλεγχο-διάγνωση της βλάβης, το αν θα συμφωνήσω τελικά για επισκευή είναι δικό μου θέμα. Και για να πω την αλήθεια μόλις είδα ότι θα αναλάμβανε την επισκευή το ίδιο άτομο που την ανέλαβε πριν 2 χρόνια και φέτος παρουσίασε την ίδια ακριβώς βλάβη συν την ταλαιπωρία που με είχε πήγαινε-έλα να του φέρνω δισκάκια, δεν είχα σκοπό να το επαναλάβω. Την πλήρη διάγνωση όμως για την οπόια πλήρωσα, την απαιτώ!

@ spcav Οι δίσκοι που είναι γραμμένοι από κάποια επίσημη εταιρία (πχ Universal) φέρουν πνευματικά δικαιωματα και αν παρουσιαστεί κίνδυνος ότι αυτά τα δικαιώματα παραβιάζονται, κλειδώνουν αυτόματα και αχρηστεύονται. Σύμφωνα με τον εν λόγω τεχνικό ο δίσκος κλείδωσε με την αναβάθμιση firmware της συσκευής. Όμως μπορώ να διαβεβαιώσω ότι πριν του το πάω έπαιζε κανονικά και παντού. Μετά ουτε καν ο υπολογιστής δεν το διάβαζε. Προφανώς με τα πειράματα που έκανε προκειμένου να ανιχνεύσει γιατί δεν έπαιζε δίσκους διπλής επιστρώσεως η συσκευή, το κλείδωσε.

Αυτά και ελπίζω να έλυσα τις απορίες σας

Τα 185 που αναφέρεις δεν είναι φανταζομαι ο έλεγχος αλλά η επισκευή την οποία και αρνήθηκες (για την ακρίβεια με την οποία συμφώνησες και μετέπειτα υπαναχώρησες). Άρα δεν καταλαβαίνω γιατί απαιτείς κάτι από αυτή.

Η διάγνωση / προσφορά επισκευής σαφώς πρέπει να αναφέρει τι θα αλλαχθεί αλλά όχι αναγκαστικά και κωδικό ανταλλακτικού (μια απλή περιγραφή είναι ΟΚ / και τυπικά και ουσιαστικά).

Σε κάθε περίπτωση, αφού αποφάσισες να πας αλλου για την επισκευή, δεν καταλαβαίνω γιατί κανεις τόση φασαρία για τον κωδικό ανταλλακτικου (ειδικά από τη στιγμή που πριν ακόμη πας στο σέρβις ήξερες τι ανταλλακτικό θα χρειαστεί).

Τα δισκάκια, τέλος, δεν κλειδώνουν. Το player μπορεί να κλειδώσει (υπό συνθήκες) σε άλλο region. Αλλά εσυ λες ότι το ίδιο δισκάκι δεν έπαιζε μετά αλλου. Αυτό δεν εξηγείται από αυτά που περιγράφεις (παρά μόνο από φυσική φθορά του δίσκου). Σε κάθε περίπτωση, αν κάτι συνέβη την προηγούμενη φορά έπρεπε να το κοιτάξεις τότε.

Λυπάμαι που στο λέω αλλά, απ όσα περιγράφεις, δεν προκύπτει καμία απάτη.

Το μόνο που μπορείς να τους προσάψεις είναι ότι, όπως λες, δεν σου έδωσαν εγγράφως το «αντικατάσταση κεφαλής». Αν δεν το έκαναν από αγένεια ή πείσμα επειδή τους ακύρωσες την επισκευή είναι προφανώς μεμπτό (και καλώς το απαιτείς) αλλά η ουσία του θέματος παραμένει αμελητέα.

Θα πρότεινα να δεις πιο ψύχραιμα το θέμα για να μη χάνεις άδικα το χρόνο σου, μεταξύ άλλων (παρασυρόμενος από έναν, όπως περιγράφεις, μάλλον τραλαλα τεχνικό (το να ζητάει δισκάκια μου φαίνεται εντελώς κουλό) / ο οποίος πιθανότατα όμως δεν φταίει για τη βλάβη που ξαναβγήκε / είναι συνηθισμένα πράγματα αυτά (δυστυχώς)).

Επίσης, εχε υπόψιν ότι η λέξη απάτη είναι βαριά και μπορεί να έχει και (νομικές) επιπτώσεις στο forum το οποίο μας φιλοξενεί (ειδικά όταν είναι στο τίτλο ενός θέματος μαζί με το όνομα μιας εταιρίας).

Φιλικά ο˜‰
 
Last edited by a moderator:

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,099
Χαιρετώ,

Την περασμένη εβδομάδα πήγα στην COMETRON την συσκευή Sony BDV-N9200W για επισκευή δηλ αντικατάσταση κεφαλής laser. Σημείωνω ότι το ίδιο ακριβώς προβλημα παρουσιάστηκε και πριν 2 χρόνια όταν ήταν ακόμα σε εγγύηση. Παρ'ολα αυτά αν και το ειχε αναλάβει πάλι και τότε η COMETRON και είχαν το περιστατικό στα αρχεία τους μου ζήτησαν να επαναληφθεί η διαδικασία ελέγχου. Δεκτόν. Η πολιτική της εταιρείας όσον αφορά τις συσκευές εκτός εγγύησης είναι να προπληρωθεί ο έλεγχος και εαν συμφωνήσει με την τιμή ο πελάτης να προχωρήσει η επισκευή. Έτσι ακριβώς έγινε όμως δεν συμφωνησα με την τελική τιμή επισκευής (185 ευρώ) και πήρα την συσκευή πίσω δεδομένου ότι βρήκα σχεδόν αμέσως καλύτερη προσφορά αλλου.

Όταν όμως ζήτησα την υπηρεσία για την οποία είχα προπληρώσει δηλαδή μία περιληπτική γραπτή διάγνωση του ελέγχου που έγινε που να συμπεριλαμβάνει το όνομα και τον κωδικό του ανταλλακτικού, ο τεχνικός που υποτίθεται ότι έκανε τον έλεγχο (κάποιος Κος Καραβάνας) αρνήθηκε αγενέστατα να την δώσει με δικαιολογία ότι αρχικά είχα δεχθεί να γίνει η παραγγελία την οποία εντος 10λέπτου ακύρωσα, και ότι δήθεν είχε χρεωθεί η εταιρία το ανταλλακτικο. Φαίνεται λίγο απίστευτο να χρεωθεί μια παραγγελία μέσα σε 10 λεπτά αλλά ακόμα και έτσι να είναι θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα του καταναλωτή να ακυρώσει οποαδήποτε παραγγελία δεν έχει καν σταλεί ακόμα, πόσο μάλλον σε χρόνο 10 λεπτών απο το ξεκίνημά της. Ασχέτως αυτών όμως θεωρώ απάτη το να μην μου παρέχεται η υπηρεσία για την οποία έχω ήδη πληρώσει, ο έλεγχος δηλαδή.

Η σχέση μου με το συγκεκριμένο τεχνικό χρονολογείται από το 2018 όταν είχε αναλάβει την συσκευή για πρώτη φορά και μου ζητούσε να του φέρω απ' το σπίτι δίσκους Blu-ray dual layer για να μπορέσει να ανιχνεύσει το πρόβλημα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να αχρηστεύσει τον δίσκο που του άφησα (έναν ακριβό δισκο εμπορίου της Universal) κλειδώνωντας τον με τα πειράματά του. Τη ίδια τακτική ακολούθησε και πρόσφατα δηλ ζητούσε να του φέρνω δίσκους από το σπίτι μόνο που αυτή τη φορά δεν του έφερα εμπορίου. Και ερωτώ. Είναι τακτική αυτή εξουσιοδοτημένου κέντρου service;

Εν πάση περιπτώσει έχω ξεκινήσει διαδικασία δικαίωσης αρχής γενομένης από τη υπηρεσια παραπόνων στην Sony Hellas, όπου έστειλα e-mail αλλά καμμία απάντηση μέχρι στιγμής. Θα συνεχίσω με αμφισβήτηση συναλλαγης μέσω τράπεζας (τους είχα πληρώσει με χρεωστική κάρτα). Επίσης συμπλήρωσα και έστειλα επώνυμη υποβολή καταγγελίας στην προστασία καταναλωτή, εδώ:

http://www.mindev.gov.gr

αλλά όμως δεν ξέρω αν παρελήφθη αφού δεν ειχα καμμία επιβεβαίωση. Εάν παρ' ελπίδα εχει κάποιος και κάτι άλλο να προτείνει στην διαδικασία δικαίωσής μου, όπως για παράδειγμα κάπου αλλού να δημοσιεύσω αυτή την περιπέτειά μου, ευπροσδεκτον.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Όσον αφορά τον κωδικό του μηχανισμού ανάγνωσης, μην ανησυχείς. Ο τεχνικός που θα αναλάβει την αντικατάσταση θα δει ποιο ακριβώς μοντέλο είναι γιατί αναγράφεται πάνω στο ανταλλακτικό. Επομένως δεν χρειάζεται να σου το πει κάποιος άλλος. Το θέμα είναι να βρεις τον αυθεντικό μηχανισμό και όχι τα φτηνά κινέζικα που έχουν κατακλύσει την αγορά και τα οποία συνήθως δεν δουλεύουν.Αλλά δυστυχώς οι original μηχανισμοί ανάγνωσης είναι λίγο ακριβοί (>100 ευρώ).
 
Last edited by a moderator:

ernaniaroldo

New member
2 June 2020
34
Απάντηση: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRO

@ spcav Αν και δεν έχει σημασία 185 ευρώ ήταν διάγνωση + επισκευή. Επαναλαμβάνω ότι το όνομα του ανταλλακτικού είναι και ο κωδικός του. Στη δική μου περίπτωση δεν είναι απλά κεφαλή lazer αλλά assembly. Όπως έγραψα και πιο πάνω ανεξάρτητα τιμής δεν σκόπευα να αφήσω την συσκευή στον συγκεκριμένο τεχνικό πέραν του ελέγχου και της διάγνωσης. Δεν είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω κάποια συσκευή για επισκευή και πάντα υπάρχει η ενημέρωση ονομαστικά του τι πρέπει να αντικατασταθεί και πόσο θα στοιχήσει ανταλλακτικό και πόσο η εργασία. Από την στιγμή που χρεώνουν διάγνωση και κρατούν τα χρήματα είναι υποχρεωμένοι να είναι σαφείς και όχι αόριστοι στις περιγραφές τους για να είναι εντάξει σε ενδεχόμενο έρευνας του πελάτη. Ίσως αν συμφωνούσα εξαρχής στη επισκευή να το παρέβλεπα, αλλά από τη στιγμή που διαχωρίστηκαν τα πράγματα σε έλεγχος και επισκευή είναι υποχρεωμένοι να είναι σαφείς στα πορίσματά τους. Δεν τους πλήρωσα για αοριστίες. Και τελικά δεν βλέπω άλλη λέξη να χαρακτηρίζει περισσότερο την άρνηση της γραπτής περιγραφής του προβλήματος από εκείνη που μου εφιστάτε την προσοχη. Γιατι μιλάμε για εξουσιοδοτημένο service όχι κάποιο μαγαζάκι της γειτονιάς.

Τώρα όσον αφορά το δισκάκι, αν διαβάζατε πιο προσεκτικα εκείνα που έγραψα πιο πάνω θα βλέπατε ότι ο συγκεκριμένος δίσκος έπαιζε παντού πριν τον αφήσω στον τεχνικό. Δεν θα του τον πήγαινα άλλωστε αν δεν τον είχα ελέγξει. Επαναλαμβάνω ότι κατά τα λεγόμενα του ένας δίσκος μπορεί να κλειδώσει κατά την αναβάθμιση firmware συσκευής. Εάν αυτό ισχύει υποπτεύομαι ότι έκανε downgrade στο παλιό firmware και ξανά upgrade. Πειράματα δηλαδή. Ο δίσκος πάντως οπτικά δεν παρουσιάζει καμμία φθορά. Δεν είμαι τεχνικός για να πω με βεβαιότητα. Γι' αυτό και ζητώ τον γραπτο έλεγχο. Για να παραδώσω την συσκευή σε άλλον τεχνικό που θα μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Εν κατακλείδι αφού δεν υπάρχει εμπιστοσύνη από μέρους μου δεν μπορώ να ξέρω τι ανταλλακτικό μου έβαλε πριν 2 χρόνια αφου ξαναχάλασε με σχεδόν μηδενική, επαναλαμβάνω ΜΗΔΕΝΙΚΗ χρήση.

@ Music matters... Αν όχι όλοι οι περισσότεροι τεχνικοί ζητούν προπληρωμή για έλεγχο. Προσωπικά αν και ήξερα την βλάβη εκ των προτέρων γιατί τα ίδια ακριβώς συμπτώματα είχα και πριν 2 χρόνια και παρόλο που αρχικά ανέλαβα την ευθύνη να παραληφθεί ο έλεγχος, δεν το δέχτηκαν λόγω διαδικασίας. Δεν βλέπω λοιπόν τον λόγο να ξαναπληρώνω αν είχα στα χέρια μου την πληρωμένη γραπτή διάγνωση εξουσιοδοτημένου service.
 
Last edited by a moderator:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Τελικα ποιο ηταν το ποσο της διάγνωσης?

Επισης, σιγουρα δεν εχω παρατηρησει απο κανενα τμήμα service, οποιασδήποτε εταιρείας, να αναγραφεται απαραίτητα και ο κωδικός του part που απαιτείται για την επισκευή.
Σε κάποιο τελικό τιμολόγιο/αποδειξη, ισως.

Οτι πιθανότατα προσπάθησες να εκμαιεύσεις τον κωδικό του προβληματικού part για να το προμηθευτείς και να το επισκευάσεις ίσως μόνος σου (αφού αναφέρεις τελικά πως δεν σκόπευες να τους το αφήσεις εξαρχής) , εχει και αυτό τη σημασία του.
Αλήθεια, αφού έτσι σκόπευες, γιατί δέχτηκες την επισκευή έστω και για δέκα λεπτά?

Έχεις δίκιο στο κομμάτι της διάγνωσης, αφού το πλήρωσες, αλλά σίγουρα όχι στο κομμάτι της απαίτησης σου για αναφορά του κωδικού του ανταλλακτικού. Δεν υπάρχει τετοια υποχρέωση. Εκτος αν το αναφέρει η Sony καπου στο site της.

Μου δίνεται η εντύπωση οτι ρίσκαρες και έχασες.

Αν σου φέρθηκαν και αγενώς στη συμπεριφορά, επίσης μαζί σου.
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
O κωδικός ενός ανταλλακτικού προφανώς και δεν είναι το όνομα του, αυτό είναι αυτονόητο.

Δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί επιλέξατε να ξαναπάτε σε κάποια εταιρία η οποία εξαρχής (όπως τελικά λέτε) θεωρούσατε ότι σας είχε εξαπατήσει πριν κάποια χρόνια (μη βάζοντας σωστό ανταλλακτικό / κάτι που, αν έχει συμβεί, δεν είναι σίγουρα πρωτοβουλία του (υπαλλήλου) τεχνικού).

Ποσο δε μάλλον γιατί εγκρίνατε αρχικά και την επισκευή.

Πάντως και τον κωδικο ανταλλακτικού να είχατε στα χέρια σας, μαλλον δεν θα γλυτωνατε λεφτά γιατί κανένας σοβαρός τεχνικός δεν αναλαμβάνει την ευθύνη επισκευής με διάγνωση τρίτου (οποιος και αν είναι αυτός). Άσε που δεν θα χρεώσει και τίποτα παραπάνω να βρει και μόνος του το ανταλλακτικό (από τη στιγμή που έχετε ήδη αποφασίσει να του αναθέσετε την επισκευή / άρα θα ανοίξει έτσι κι αλλιώς το μηχάνημα).

Για το δισκάκι, τέλος, διάβασα πολύ καλά αυτά που γράφετε και επαναλαμβάνω ότι δεν στέκουν τεχνικά. Αυτό μπορεί να σας το επιβεβαιώσουν όλοι στο φόρουμ.

Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή συνέχεια.
 
Last edited by a moderator:

ernaniaroldo

New member
2 June 2020
34
Απάντηση: Απίστευτη αγένεια στο εξουσιοδοτημένο κέντρο service Sony COMETRO

@ vadergr & spcav

1. Οποιοδήποτε ανταλλακτικό κι' αν ψάξεις σε λίστες που αφορούν κάποια συσκευή αναγράφονται σαν όνομα στοιχεία όπως "ΚΕΜ 48...κλπ". Ούτε κεφαλή lazer, ούτε βαθμίδα οπτικού ανάγνωσης. Αυτές οι περιγραφές δίνονται από τεχνικούς αυθαίρετα και αόριστα. Γιατί ανάλογα το μοντέλο η τη συσκευή οι περιγραφές διαφέρουν. Αυτό που εσείς μπορεί να ονομάζετε "κεφαλή lazer" στη δική μου ας πούμε περίπτωση δεν ισχύει. Πιστεύω ότι ο τεχνικός που θέλει να θεωρείται σωστός επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να δώσει την δυνατότητα στον πελάτη να συγκρίνει και να πάρει προσφορές. Πόσο μάλλον όταν έχει πληρωθεί γι' αυτό. Αν θέλετε μπορώ να σας επισυνάψω προσφορές απο άλλες συσκευές που έχω δωσει προς επισκευή στο παρελθον. Εξ' άλλου δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνει απ' τη στιγμή που η τιμή του ανταλλακτικού αφορά το εμπορικό τμήμα της επιχείρησης. Εκτός αν έχει άλλους υπόγειους λόγους.....Επαναλαμβάνω για τον Κο spcav οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι τεχνικοί ζητόυν να προπληρώσεις το έλεγχο. Τώρα τι θα κάνω εγώ με δική μου ευθύνη είναι άλλο θέμα.

2. Αν ψάξετε κάπως καλύτερα τις επιλογές που υπάρχουν στην Αθήνα για επίσημο εξουσιοδοτημένο service home cinema της Sony είναι μόνο η Cometron και η Astra για τηλεοράσεις. Εδώ η απόδειξη:

https://www.digitalpassion.gr/εξουσ-sony-service/

Όπως βλέπετε λοιπόν δεν έχεις άλλες επιλογές. Αλλά και να είχα δεν περίμενα ότι θα έπεφτα στον ίδιο τεχνικό με προ διετίας. Οπότε η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω τουλάχιστον μιά βεβαίωση του ελέγχου. Η υπομονή μου έφτασε στα όριά της όμως όταν μου ζητούσε και πάλι δισκάκια για να το ελεγξει. Όταν επιτέλους βγήκε το πόρισμα επέτρεψα στιγμιαία να συνεχιστεί η διαδικασία μέχρι να κάνω μια σύντομη έρευνα για προσφορες. Και εντός 10 λεπτών του το ακύρωσα. Οπως προείπα αυτό είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καταναλωτή. Το όνομα του συγκεκριμένου ανταλλακτικού η αν θέλετε ο κωδικός του δεν είναι δύσκολο να βρεθεί αν το ψάξεις στα Αγγλικά δεδομένα της Sony για το συγκεκριμένο μοντελο στο internet. Αρκεί να γνωρίζεις την γλώσσα. Όμως αυτό δεν είναι το ζητούμενο. Ούτε και ποιός θα το επισκευάσει τελικά. Το ζητούμενο είναι μία σωστή γραπτή διάγνωση η τα χρήματα μου πίσω.
 
Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.