Σύνδεση home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panos Fousianis

New member
2 June 2020
1
Καλημέρα σας να κάνω λίγο το πρώτο μου ποστ. Λοιπόν έχω μια τηλεόραση σαμσουνγκ με τρεις συνδέσεις HDMI και λόγω του ότι έχω ξεθάψει ένα παλιό 5+1 χομ σινεμά πάλι της σαμσουνγκ θα ήθελα τα φώτα σας πώς μπορώ να συνδέσω σε αυτό ένα αποκωδικοποιητή είναι παλιά lcd και ένα μίνι πισι. Παίζουν βέβαια και τα τρία με τις ανάλογες θέσεις στο HDMI αλλά όχι μέσω του χομ σινεμά το οποίο το βάζω στο aux 1 2 klp αλλά δεν βγάζει ήχο ούτε από τον αποκωδικοποιητή ούτε από το μίνι πισι παρά μόνο το DVD και το ράδιο που έχει ενσωματωμένο. Να σημειώσω ότι το χομ σινεμά έχει μόνο μια είσοδο HDMI
Ευχαριστώ
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Σύνδεση come Cinema

Αν δεν μας πείς μοντέλα δεν μπορούμε να.... μυρίσουμε τα νύχια μας και να σου δώσουμε οδηγίες φίλε μου.

Με μια είσοδο HDMI στο home cinema kit πάντως, για να παίζεις και τις 3 πηγές χωρίς να βάζεις/βγάζεις καλώδια για αρχή θα χρειαστείς ένα HDMI 3 in 1 switch.
Επίσης για να πάρεις ήχο από την TV ( τηλεοπτικό πρόγραμμα ή ενσωματωμένο app π.χ. netflix ) θα χρειαστείς οπτική έξοδο από την TV με τον ενισχυτή του home cinema ( εικάζοντας πως έχει optical input ο ενισχυτής )