Samsung UE TU8502 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steve o

New member
11 November 2015
31
Παραγγειλα τελικά την TU 8502 από electronet στη περιοχή μου, στα 499 .
Ρωτησα τον υπάλληλο για τύπο panel, δεν γνωριζε φυσικά, μου είπε θα πάρει τηλέφωνο να μάθει κ αφού του είπαν ότι σίγουρα φοράει VA σε αντίθεση με την TU 8072 που δεν είναι σίγουρη για το τη panel έχει..

Να πάω και για επέκταση εγγύησης λέτε?
Μου είπε είναι για κατω από 500 ευρώ 80 για 3 επιπλέον χρόνια...
Ευχαριστώ για τις οποίες συμβουλές όλους..


Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk














--------------------------------------------------


UE TU8502 : Edge (bottom) LED (Dual) LCD,
50/60Hz,
WCG (aka Dynamic Crystal Display,DCI-P3 % coverage)),
HDR10+,HDR10,HLG,

---------------------

Made in Hungary

---------------------

UE65TU8502 : PLS/IPS panel
UE55TU8502 : VA
UE50TU8502 : VA
UE43TU8502 : PLS/IPS panel,


HDMI IN x3 (eARC)
USB 2.0 x2
Composite x1
Έξοδος ψηφιακού ήχου (Οπτική) x1
Έξοδος ήχου (Mini Jack) ακουστικών : όχι
Bluetooth :Ναι (BT4.2)
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Ναι
One remote TM2050A




φαίνεται ότι αντικαθιστά την UE RU7402 του 2019


Dynamic Crystal Display,QLED : marketing terms for Wide Color Gamut -WCG- tvs.


....support for older Divx and xVid formats was removed from the media player. The Samsung does not play DTS soundtracks either....



------------------------------------

Αρχικές ενδεικτικές τιμές Samsung LCD tvs 2020:

UE65TU8502 : 1.349
UE55TU8502 : 949
UE50TU8502 : 829
UE43TU8502 : 679

--------------------------------------

Reviews - test:


65"...[geex.x-kom.pl]...Samsung UE65TU8502 test...https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-65tu8502-test-i-recenzja-wiekszego-brata-modelu-55tu8502/

μετάφραση google pl to en


...
Like the model 55TU8502, we also tested it in the hardware version No. 1 (Version No. 01)....

UE65TU8502 : PLS -RGB vertical stripe,panel from the Chinese company BOE (Samsung's own symbol: 65B6AU0T)
LCD Edge (bottom) LED,50/60Hz,WCG

piksele-matrycy-samsunga-65tu8502.jpg


PLS panel
kadr-z-filmu-zjawa-na-ekranie-samsunga-65tu8502.jpg


widok-z-kamery-termowizyjnej-samsung-65tu8502.jpg


...The designers themselves are perfectly aware of this, because in the 65TU8502 model they used stronger, i.e. more aggressive, dimming the entire picture frame (ang. Frame dimming).

maximum: 218 cd / m ^ 2 (50/50),
default: 166 cd / m ^ 2 (41/50),
minimum: 8 cd / m ^ 2 (0/50).


The recommended brightness level for home theater (SDR, approx. 120 cd / m ^ 2) ensures that the brightness setting is 32/50.

In HDR mode on the 10% board, the maximum luminance after three minutes of measurement was about 227 cd / m ^ 2.

In short, the low maximum brightness in HDR mode and bright black mean that we can only find acceptable HDR in the QLED 2020 TV range. Here 65TU8502 has no advantage over 55TU8502.

Motion mapping:
Despite the use of a different type of matrix than in 55TU8502, i.e. ADS, not VA, we are still dealing with a 60 Hz class panel. Therefore, I was not surprised at all that the sharpness of moving images was 150 lines (per 1080 maximum), i.e. below the measurement minimum, which is 300 lines. In other words, both the sharpness and smoothness of movement were almost identical to those in 55TU8502.


z%C5%82acza-samsunga-65tu8502.jpg



---

55"...[geex.x-kom.pl]...Samsung UE55TU8502 test...https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-55tu8502-test-i-recenzja-telewizora-crystal-uhd/

μετάφραση google pl to en

via [tvtest.pl]


UE55TU8502 : VA -RGB vertical stripe,LCD Edge (bottom) LED,50/60Hz,WCG
matryca-telewizora-samsung-55tu8502.jpg


typ-podswietlenia-samsung-55tu8502.jpg


The brightness was not high and in full-screen mode it was:

maximum: 209 cd / m ^ 2 (50/50),
default 160 cd / m ^ 2 (41/50),
minimum: 7.8 cd / m ^ 2 (0/50).

The recommended brightness level for SDR home theater (approx. 120 cd / m ^ 2) ensures that the brightness setting is 33/50.


In HDR mode on the 10% board, the maximum luminance after three minutes of measurement was about 211 cd / m ^ 2.

maksymalna-jasnosc-w-trybie-hdr-samsung-55tu8502.png


zlacza-telewizora-samsung-55tu8502.jpg


samsung-55tu8502-stopa-i-pilot.jpg








-50"...[geex.x-kom.pl]...Samsung UE50TU8502 review...https://geex.x-kom.pl/recenzje/czy-mniejszy-jest-lepszy-test-i-recenzja-telewizora-samsung-50tu8502/

google μετάφραση pl to to en


It is worth noting that we tested the TV in hardware version No. 1 (Version No. 01)
samsung-50tu8502u-numer-telewizora.jpg


VA type LCD ,RGB-vertical stripe
uklad-subpikseli-samsunga-50tu8502u.jpg


Edge LED (bottom) backlight
samsung-50tu8502-termogram.jpg



The brightness was not high on the full screen test board and in the movie mode it was:

default 184 cd / m ^ 2 (i.e. + 15% compared to 160 cd / m ^ 2 in 55TU8502),
maximum: 267 cd / m ^ 2 (i.e. + 28% compared to 209 cd / m ^ 2 on 55TU8502).
The recommended brightness level for SDR home theater (approx. 120 cd / m ^ 2) is set to brightness 38/50. I would like to add that the 50TU8502 does not use frame dimming , which makes me happy, because I do not like this "function".

Again, there is a clear advantage of the 50-inch over the 55-inch model. What's up, Samsung? Where is it coming from? Why is a smaller and cheaper model technically better? I would love to hear the answers to these questions ...



In HDR mode on the 10% board, the maximum luminance after three minutes of measurement was 269 cd / m ^ 2, compared to 211 cd / m ^ 2 for the 55-inch model.
luminancja-hdr-samsung-50tu8502.png


Of course, this is still not enough to properly display HDR content. Well, despite the ability to recognize multiple HDR formats (HDR10, HLG, and HDR10 +), the 50TU8502's score is still surprisingly low for the top of the line Crystal UHD TVs. This means that scenes from 4K HDR movies will not have the brightness that their creators predicted (they will be too dark). When watching my favorite 4K HDR videos ( Ghost etc), they looked like SDR footage, not HDR.

On the other hand, one cannot help but notice that we have a 27% increase in luminance (from 211 to 269 cd / m ^ 2) compared to the 55-inch model. Yes, I know it is still not enough, but it cannot be denied that it is better, and this gives the Samsung 50TU8502 another point of advantage in the competition with the larger 55-inch brother from the same series.



Summary

Whatever the 50TU8502 model is, the facts speak in its favor. Darker blacks and higher contrast, more accurate colors and higher brightness in HDR mode make the Samsung 50TU8502 technically the best TV series TU8502 I have tested so far. In other words, the 50TU8502 is the first model in this series that I think deserves a recommendation, and it is hereby given. The Samsung 50TU8502 is a successful 4K TV for SDR content, with which I had no major problems during the test. In short: I recommend it.
 
Last edited by a moderator:

steve o

New member
11 November 2015
31
Re: Σε 43" ποια έχει VA panel από τις Sony 43XG8196 ή Samsung QE43Q60RA;

Εγω αγόρασα τη TU 8502 με va panel 43"

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

npil

Established Member
7 February 2011
112
ΑΘΗΝΑ
παιδιά ρυθμίσεις εικόνας που θα βρούμε για τη 43αρα

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Ίσως έχει στο rtings.
Αλλά κάθε κομμάτι είναι διαφορετικό, μπορεί να τύχεις σε κοντινό με αυτών, μπορεί να είναι άλλα ντ' άλλων.
Αν θες σωστή εικόνα, είτε καλείς ειδικό, είτε κάνεις τις βασικές και ρυθμίσιμες δίχως όργανο ρυθμίσεις ( brightness, contrast, sharpness, color, tint ).
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
καλησπέρα! είναι σε όλες τις 65αρες το πανελ PLS σίγουρα? έχουμε καμία ακόμα πηγή?
Αν ναι κρίμα γιατί την σκεφτόμουν σαν επιλογή
 

ilias78

Established Member
13 December 2009
280
Κ εγώ ψάχνω ρυθμίσεις εικόνας αλλά δεν βρήκα κάτι στο ΝΕΤ. Αν βρει κάποιος ας ποστάρει.

Μια απορία. Όταν ενεργοποιω το hdr στο hdmi που έχω τη nova, δεν έχω ήχο. Φταίει το γεγονός ότι το nova δεν υποστηρίζει hdr ή θέλει κάποια ρύθμιση?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Κ εγώ ψάχνω ρυθμίσεις εικόνας αλλά δεν βρήκα κάτι στο ΝΕΤ. Αν βρει κάποιος ας ποστάρει.

Μια απορία. Όταν ενεργοποιω το hdr στο hdmi που έχω τη nova, δεν έχω ήχο. Φταίει το γεγονός ότι το nova δεν υποστηρίζει hdr ή θέλει κάποια ρύθμιση?

Καλύτερα να κάνεις τις βασικές ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις μόνος σου με την βοήθεια απλών patterns πάρα να βάλεις ρυθμίσεις από άλλο κομμάτι.
Κατέβασε το avchd 709 και κάνε ρύθμιση black & white level ( brightness, contrast ) και sharpness & color/tint που μπορείς να τα κάνεις με το μάτι δίχως εξοπλισμό.

Αν έχεις παραπάνω απαιτήσεις και θες να πάρεις το μέγιστο από την τηλεόραση σου χρειάζεσαι calibration με ειδικό εξοπλισμό από επαγγελματία.
 

gk8719

New member
29 October 2016
51
Αγορά 50"-55" με έμφαση στο λειτουργικό

Την αγόρασα κ για τα λεφτά της 550 ευρω μια πρωτη εικόνα ειναι , παρα πολυ καλη για θέαση απο τα 3,4 μέτρα , ακομα κ απο τα πλαγιά να κάθεσαι ,βλέπεις αρκετά καλα
Εύκολες ρυθμίσεις , θα αγορασω κ μια βάση αργότερα να την βιδώσω στο τοιχο .

UE55TU8502UXXH

Εχω αλλη μια σαμσουνγκ 5 χρονια την ειχα παρει 350 ευρω 43 ίντσες , κ με σκληρή χρήση ολη μερα ανοιχτή , ακομα ειναι λειτουργική

Συμπέρασμα
Μονο SAMSUNG


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Καλησπερα,
Αγορασα την συγκεκριμενη τηλεοραση 50TU8502 για το δωματιο και θελω να ρωτησω 2-3 πραγματα τωρα που την παρελαβα.
Καταρχην δεν μου βγαζει ενδειξη HDR οταν παιζω τετοιο υλικο.Σκεφτηκα οτι ισως φταιει το απλο καλωδιο HDMI που ειναι συνδεδεμενο με το shield και παρηγγειλα ενα νεο 2.0.Αυτο λετε να φταιει?
Δευτερον και πιο σημαντικο.Παιζοντας υλικο ειτε απο netflix,ειτε απο stremio,ειτε απο usb παρατηρησα οτι στο διαστημα μεταξυ αλλαγης των σκηνων το οποιο κραταει 1-2 δευτερολεπτα και μαυριζει η οθονη,δεν βλεπω μαυρο σε ολο το πανελ.Βλεπω και αποχρωσεις ασπρου και γκριζου σε διαφορα σημεια.Ειναι φυσιολογικο αυτο ή εχω προβληματικο πανελ?
Επειδη εχω και oled,απογοητευτηκα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Καλησπερα,
Αγορασα την συγκεκριμενη τηλεοραση 50TU8502 για το δωματιο και θελω να ρωτησω 2-3 πραγματα τωρα που την παρελαβα.
Καταρχην δεν μου βγαζει ενδειξη HDR οταν παιζω τετοιο υλικο.Σκεφτηκα οτι ισως φταιει το απλο καλωδιο HDMI που ειναι συνδεδεμενο με το shield και παρηγγειλα ενα νεο 2.0.Αυτο λετε να φταιει?
Δευτερον και πιο σημαντικο.Παιζοντας υλικο ειτε απο netflix,ειτε απο stremio,ειτε απο usb παρατηρησα οτι στο διαστημα μεταξυ αλλαγης των σκηνων το οποιο κραταει 1-2 δευτερολεπτα και μαυριζει η οθονη,δεν βλεπω μαυρο σε ολο το πανελ.Βλεπω και αποχρωσεις ασπρου και γκριζου σε διαφορα σημεια.Ειναι φυσιολογικο αυτο ή εχω προβληματικο πανελ?
Επειδη εχω και oled,απογοητευτηκα.

Καλοθέατη,

1.Αυτόματα πρέπει να αλλάζει σε λειτουργία εικόνας HDR όταν αναγνωρίζει σήμα HDR10.
2.Αν το καλώδιο είναι High speed τότε θα είσαι εντάξει.

3.Λογικό να μην βλέπεις πίσσα μαύρο,αφού πάντα υπάρχει οπίσθιος φωτισμός,LCD=ετερόφωτο μέσο,πάντα υπάρχει μια μικρή διαρροή φωτός από το πάνελ.
Οι διάσπαρτες αποχρώσεις έχει σχέση με την ομοιογένεια φωτεινότητας του πάνελ LCD.Το θέμα είναι να μην είναι ενοχλητικό σε θέαση με εικόνα/περιεχόμενο.

Επειδή έχεις OLED=αυτόφωτο μέσο,λογικό να σου φαίνονται μεγάλες οι διαφορές, ειδικά σε θέαση με χαμηλό ή καθόλου φωτισμό.

Θεωρώ ότι παρακολουθείς σε λειτουργία εικόνας : Ταινία.
Για καλύτερα μαύρα χαμήλωσε το ρυθμιστικό φωτεινότητας(που ελέγχει την ένταση του οπίσθιου φωτισμού),ή στο χώρο σου και αν είναι δυνατόν πίσω από την τηλεόραση τοποθέτησε bias lighting.
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Καλησπερα και χρονια πολλα.
Μπορει να απαντησει καποιος κατοχος της τηλεορασης αν του βγαζει ενδειξη "HDR" στο πανω μερος οταν παιζει αναλογο περιεχομενο?Σε μενα δεν το βγαζει αν και εβαλα hdmi 2.0.
Επισης,που μπορουμε να βρουμε προτεινομενες ρυθμισεις εικονας για ολα τα format?Οι προεπιλεγμενες ειναι απογοητευτικες...
 

billpan

Established Member
3 October 2009
195
αθηνα
Καλησπερα και χρονια πολλα.
Μπορει να απαντησει καποιος κατοχος της τηλεορασης αν του βγαζει ενδειξη "HDR" στο πανω μερος οταν παιζει αναλογο περιεχομενο?Σε μενα δεν το βγαζει αν και εβαλα hdmi 2.0.
Επισης,που μπορουμε να βρουμε προτεινομενες ρυθμισεις εικονας για ολα τα format?Οι προεπιλεγμενες ειναι απογοητευτικες...

Πήγαινε στη διαχείριση εξωτερικών συσκευών-επέκταση σήματος εισόδου όπου πρέπει να είναι τικαρισμενο για το hdmi που χρησιμοποιείται.
Την εχω απ τον Αυγούστο και παίζει κανονικά hdr κι από USB,κι από εξωτερικές πηγές (ένα mi box3 κι ένα LG 4K bluray player)
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Πήγαινε στη διαχείριση εξωτερικών συσκευών-επέκταση σήματος εισόδου όπου πρέπει να είναι τικαρισμενο για το hdmi που χρησιμοποιείται.
Την εχω απ τον Αυγούστο και παίζει κανονικά hdr κι από USB,κι από εξωτερικές πηγές (ένα mi box3 κι ένα LG 4K bluray player)
Οταν ξεκιναει να παιζει το αρχειο HDR σου βγαζει πανω δεξια για λιγο την ενδειξη HDR ή οχι?
 

billpan

Established Member
3 October 2009
195
αθηνα
Μόνο όταν πατάω το enter-info στο τηλεκοντρόλ βγάζει πάνω την ένδειξη Hdr
Τι υλικό προσπαθεις να δεις κι από που;;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Καλησπερα και χρονια πολλα.
Μπορει να απαντησει καποιος κατοχος της τηλεορασης αν του βγαζει ενδειξη "HDR" στο πανω μερος οταν παιζει αναλογο περιεχομενο?Σε μενα δεν το βγαζει αν και εβαλα hdmi 2.0.
Επισης,που μπορουμε να βρουμε προτεινομενες ρυθμισεις εικονας για ολα τα format?Οι προεπιλεγμενες ειναι απογοητευτικες...

Πάτα το μενού, μπες στα settings εικόνας.
Εκεί που λέει Gamma αν έχει επιλεγμένο είτε το HLG είτε το ST.2084 έχει γυρίσει σε HDR mode.
Δεν θες να λέει 2.2 ή 2.4.
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Μόνο όταν πατάω το enter-info στο τηλεκοντρόλ βγάζει πάνω την ένδειξη Hdr
Τι υλικό προσπαθεις να δεις κι από που;;
Δεν στο βγαζει λοιπον αυτοματα,νομιζα οτι ειχε προβλημα σε μενα.
Βλεπω κανονικα ρε παιδι μου HDR περιεχομενο απο το shield αλλα στην oled που εχω οταν ξεκινα να παιζει βγαινει η ενδειξη HDR πανω δεξια στην οθονη για 2-3 δευτερολεπτα.Νομιζα οτι το ιδιο θα συνεβαινε και με την Samsung αλλα οκ...

ΥΓ.Υπαρχουν καπου ρυθμισεις για την εικονα?

Πάτα το μενού, μπες στα settings εικόνας.
Εκεί που λέει Gamma αν έχει επιλεγμένο είτε το HLG είτε το ST.2084 έχει γυρίσει σε HDR mode.
Δεν θες να λέει 2.2 ή 2.4.
Ωραιος,θα το τσεκαρω.
 

billpan

Established Member
3 October 2009
195
αθηνα
Για ρυθμίσεις εικόνας μη βασίζεται στις προρυθμισεις,μπες στις επιμέρους ρυθμίσεις και προσπάθησε να φέρεις την εικόνα εκεί που σ αρέσει..για υλικό Hdr πάντως πρέπει να έχεις οπωσδήποτε ενεργή την δυναμική αντίθεσή στο χαμηλό, γιατί αλλιώς..δεν βλέπεται
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
billpan αν θέλετε σωστή εικόνα, δεν παίζουμε τυχαία με τις ρυθμίσεις, αλλά φωνάζουμε τον ειδικό για να πάρεις την σωστή και καλύτερη εικόνα που μπορεί να δώσει η TV/monitor/projector σου.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Οι ρυθμίσεις εικόνας που επέλεξα στην τηλεόραση UE55TU8502 φίλης είναι οι παρακάτω:

Αισθητήρας φωτός : απενεργοποιημένο

Ρυθμίσεις> Εικόνα> Ρυθμίσεις μεγέθους εικόνας>Προσαρμογή στην οθόνη

Εικόνα>Λειτ. εικόνας : Ταινία

Προηγμένες ρυθμίσεις
Φωτεινότητα
(οπίσθιος φωτισμός) : 18
Αντίθεση (επίπεδο λευκού) : 41
Ευκρίνεια : 0
Χρώμα : 25
Aπόχρ : 0

Ρυθμίσεις καθαρότητας εικόνας : Απενεργοποίηση( όταν ήταν ενεργοποιημένο και η Μείωση τρεμοπ. στο 3 η κίνηση μου φαινόταν λίγο ψευτική)

Βελτίωση αντίθεσης : Απενεργοποίηση
Λειτουργία ταινίας : Αυτόματο
Τόνος χρώματος : θερμός2
Gamma : BT. 1886

Λεπτομέρεια σκίασης (επίπεδο μαύρου): +4


Μου άρεσε η αντίθεση της εικόνας (μαύρο),η ομοιομορφία του panel,τα χρώματα και οι καλές γωνίες θέασης παρότι VA panel.
Σε σκοτεινά πλάνα με λίγη πληροφορία υπάρχει πάντα frame dimming.
Η συνθήκες θέασης ήταν χαμηλός εως καθόλου περιβάλλοντας φωτισμός.
Θέση θέασης απέναντι +-15 μοίρες.
Πηγή digea hd .
Απόσταση θέασης 3 μέτρα,ικανοποιητικό το μέγεθος των 55" για digea,για θέαση ταινιών ,αθλητικά θα ήθελα μεγαλύτερη πχ 65"
Ο χειρισμός λόγω του τηλεχειριστηρίου one remote θέλει χρόνο εξοικίωσης.Tο ενσωματωμένο e-manual βοήθησε.

Δεν μου άρεσουν κάτι ελαφριά σπασίματα στην κίνηση σε θέαση τηλεοπτικού προγράμματος μέσω ψηφιακής επίγειας κεραίας.Δεν κατάφερα να το λύσω πειράζοντας τις ρυθμίσεις τις κίνησης.
 
Last edited: