ΝΕΟ TANIX TX3 (S905X3) ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ AV YAMAHA rx-v 363

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stepaz

New member
3 June 2020
3
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την υποστήριξη πολυκάναλου ήχου από το συγκεκριμένο tv box αναφοράς, μέσω του ανωτέρω AV receiver. Ειδικότερα, η σύνδεση με τον AV, μέσω της εξόδου SPDiF του tv box, δεν παράγει το επιθυμητό αποτέλεσμα και το μόνο που λαμβάνω είναι δικάναλο ήχο. Αγόρασα για το συγκεκριμένο λόγο coaxial καλώδιο στο οποίο προσάρμοσα ένα adapter mini jack σε rca, αφού η υποδοχή του SPDiF στο tv box υποστηρίζει μόνο τέτοιο βύσμα. Θεωρώ, ότι έχω παραμετροποιήσει σωστά τις ρυθμίσεις του, παρόλο που δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με KODI και γενικά tv box αυτής της μορφής (μέχρι τώρα είχα WD media player δεκαετίας). Παρακαλώ για τη βοήθειά σας, δεδομένου ότι θέλω να απολαύσω ένα σεβαστό αριθμό αποθηκευμένων ταινιών που υποστηρίζουν dts, κλπ. Επιπλέον, είναι πιθανό να ευθύνεται ο ενισχυτής και το γεγονός ότι είναι παλαιό μοντέλο; Και τότε πώς υποστηρίζει δικάναλο; Ευχαριστώ.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Έχεις ρυθμίσει στα settings του Box και στου Kodi να κάνει bitstreaming ? ( Audio Output -> Optical, Output Mode: Bitstream/ing )
 

tssotiris

New member
6 May 2011
20
αρχικά θα πω ότι έπρεπε να πάρεις tv box με optical out . Δυσκολα θα πάρεις ήχο 5.1 με rca.(μπορει να κανω και λάθος).
Στις ρυθμίσεις android στο tv box θα πας στο audio και θα επιλέξεις spdif.
Στο κοdi θα πάς ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΣΥΣΤΗΜΑ-ΗΧΟΣ- αριθμος καναλιων 2 (μην βάλεις 5.1) και παρακάτω θα ενεργοποιήσεις το AUDIO PASSTHROUGH (και όλα τα παρακάτω ac3 & dts)
εγω αυτο έκανα σημερα και πήρα ήχο dts & ac3 σε ενισχυτη sony αγορασμένο το 2006.
 

stepaz

New member
3 June 2020
3
Απάντηση: Re: ΝΕΟ TANIX TX3 (S905X3) ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ AV YAMAHA rx-v 363

Φαίνεται ότι δούλεψε το σενάριο που πρότεινες. Βρήκα και σχετικές πληροφορίες στο kodi.wiki... Μπορώ να έχω πλέον πολυκάναλο ήχο, απλά για κάποιο λόγο δεν είναι ενεργές οι ενδείξεις των 5 ηχείων στην οθόνη του AV receiver, ίσως επειδή έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις του kodi, 2.0 Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, εσένα και τον billpeppas
 

stepaz

New member
3 June 2020
3
Απάντηση: Re: ΝΕΟ TANIX TX3 (S905X3) ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ AV YAMAHA rx-v 363

Εχτές το βράδυ υπήρξε μια ανατροπή σε αυτά που έγραψα. Παρατήρησα ότι έχω πολυκάναλο ήχο μόνο στις ταινίες που υποστηρίζουν ac3. Στα υπόλοιπα formats, dts, διαμοιράζεται ο ήχος στα surround ηχεία και το subwoofer δεν έχει δυναμική, γι' αυτό και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι είναι ενεργά πάνω στην οθόνη του receiver. Επίσης, η επιλογή audio output device είναι απενεργοποιημένη, αν υποθέσουμε ότι πρέπει να κάνω αλλαγές. Κάποια ιδέα;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Είτε δεν έχεις κάνει pass-through σε όλα τα πρότυπα, είτε το κουτάκι δεν έχει άδεια ας πούμε για DTS και έτσι δεν το περνάει ούτε pass-through ( υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις )
 

tssotiris

New member
6 May 2011
20
συμφωνώ με τον billpeppas έγω παίρνω κανονικά ήχο dts. Αν κάνεις off το audio passthrough μεσα από τον player του kodi ,τότε πρέπει να επανεκκινησεις το kodi και να ξανακάνεις τις ρυμισεις. Δεν συμβαίνει πάντα αυτό αλλά μερικες φορές το κάνει.