Dali Zensor 3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
Καλησπέρα παιδιά , πρώτο μου post . Έχω μόλις 2,5 χρόνια που ασχολούμε όποτε δείξτε κατανόηση στην ασχετοσύνη μου . Το σύστημα που ακούω είναι το παρακάτω

Dali Zensor 3
Denon PMA-720AE
iFi Audio nano - Laptop
Thorens TD160 S mkV - AT VM95ML - Cambridge Adio Solo
interconnects Wireworld Terra
Speaker cables Nordost 14-2

Ο χώρος ακρόασης είναι 16 τμ με ελεύθερο χώρο πίσω από την θέση ακρόασης . Αρχικά τα ηχεία ήταν τοποθετημένα σε τρίγωνο ακρόασης 2 μέτρων πάνω σε έπιπλο ύψους εκ αλλά στη συνέχεια λόγω του ότι ήρθε νέο μέλος στην οικογένεια μάζεψα τα ηχεία και τα τοποθέτησα στο 1 μέτρο μεταξύ τους και απόσταση ακρόασης στο 1,40 , λάθος το τρίγωνο το ξέρω αλλά είναι ένας προσωρινός αναγκαστικός συμβιβασμός καθώς έχω δημιουργήσει μια μικρή προστατευμένη γωνία για να μην μπορεί να βάλει χέρι η μικρή μου κόρη .
Το θέμα που έχω με το ηχητικό αποτέλεσμα και θα προσπαθήσω να περιγράψω πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την τοποθέτηση των ηχείων καθώς εμφανίζεται και στις δυο τοποθετήσεις . Σε αρκετές ηχογραφήσεις έχω θέμα με τα πρίμα , είναι πολύ φωτεινά , πολύ κρυστάλλινα , σε τέτοιο βαθμό που τα σίγμα να ακούγονται πολύ λεπτά και ενοχλητικά . Παρατηρώ ότι ανεβάζοντας την ένταση υπάρχει μια μικρή βελτίωση , αλλά χωρίς να εξαφανίζεται το πρόβλημα εντελώς . Αν παίξω με τα tone controls και χαμηλώσω τα treble πάλι βελτιώνεται άλλα γίνεται κάπως μουντός ο ήχος . Από όσα έχω διαβάσει σε αναζητήσεις σε ξένα και ελληνικά φόρουμ μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι αυτό που φταίει είναι ο χαρακτήρας των ηχείων σε συνδυασμό με το κακό μαρσάρισμα με τον συγκεκριμένο ενισχυτή ο οποίος τα υποοδηγεί και ίσως έχει και μια σκληράδα στις ψηλές. Κατανοώ ότι το σύστημα μου είναι πολύ entry level και επειδή μετά από 3 χρόνια που θα έχει μεγαλώσει η μικρή θέλω να πάρω καλύτερα ηχεία και ενισχυτή (μπάτζετ περίπου στα 2000 και για τα δυο) σκέφτομαι μήπως αν αγόραζα τώρα έναν ενισχυτή ( κοντά στα 1000) θα μπορούσα να πάρω κάποιον που θα έστρωνε κάπως τον ήχο στα Dali ? Να συμπληρώσω ότι έχω δοκιμάσει και με ένα Rotel RA 10 χωρίς να αλλάξει κάτι στις ψηλές , μόνο στις χαμηλές είχα διαφορές , με τον Denon να ανταποκρίνεται καλύτερα .
Τέλος να επισημάνω ότι βρίσκομαι στην νησιωτική Ελλάδα (Σάμος) οπότε δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης σε καταστήματα και ότι με ενδιαφέρει μόνο το δικάναλο με παθητικά ηχεία .
Ευχαριστώ για το χρόνο σας .
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Έχω τα ίδια ηχεία και καταλαβαίνω τι εννοείς. Ακούς πολύ κοντά για τα δεδομένα τους :) Επίσης τα Dali είναι λαμπρά on axis. Πρεπει να σε χτυπάνε στο αυτί με αρκετή γωνία για να ακουστούν ευχάριστα. Διάβασε και το μάνιουαλ για να καταλάβεις. Πριν αλλάξεις ηχεία δοκίμασε να τα στρέψεις λίγο προς τα έξω μήπως βελτιωθεί η κατάσταση.

Εγώ τα παίζω με Arcam SA20 που προτείνεται αρκετά σαν ματσάρισμα. Θα τα αλλάξω και γω σε κάποια φάση γιατί με κουράζουν σε πολύωρες ακροάσεις ειδικά αν κάθεσαι ακριβώς απέναντι από το tweeter.
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
Τα έχω σε ευθεία όπως προτείνει η εταιρία αλλά τα έχω δοκιμάσει και με κλίση προς τα έξω και όντως βελτιώνονται τα πρίμα αλλά αλλάζει πολύ ο ήχος . Δεν ξέρω αν έχει να κάνει και με τον ηχητικό χαρακτήρα των πηγών μου . Οι ενισχυτές που με έβαλαν σε σκέψη είναι οι παρακάτω

Yamaha AS 801 - φοβάμαι ότι θα είναι σκληρός και το πρόβλημα θα γίνει ποιο έντονο παρόλο που έχει αρκετά βατ για οδήγηση
Cambridge Audio cx80 ή 81 που πάλι φοβάμαι ότι θα είναι too bright
Marantz PM8006 που διαβάζω ότι θα έχει ποιο γλυκό ήχο στα πρίμα άλλα δεν ξέρω αν τα 70 βατ θα μπορέσουν στο μέλλον να οδηγήσουν ηχεία δαπέδου για 16 τμ και απόσταση ακρόασης 2-2,5 μέτρα
και τέλος σκέφτομαι αν θα ήταν καλή λύση η αγορά ενός μεταχειρισμένου Marantz pm 7004 ή 6006 και στο μέλλον να γίνει και προσθήκη τελικού της ίδιας εταιρίας για να οδηγήσουν και ποιο απαιτητικά ηχεία
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Δεδομένης της κατάστασης με την θέση των ηχείων μήπως να περιμένεις να επιστρέψουν τα ηχεία στις κανονικές τους θέσεις και μετά να επενδύσεις περαιτέρω; Φοβάμαι ότι οποίο συνδυασμό κ να βάλεις να παίξει σε τέτοιο τρίγωνο θα ακούγεται προβληματικά.
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
Μπορώ να πω ότι στην αρχική θέση το πρόβλημα είναι ποιο έντονο . Στην θέση που τα έχω τώρα μπορεί να χάνεται η στερεοφωνική εικόνα αλλά λόγω του ότι γεμίζουν περισσότερο οι μεσαίες και οι χαμηλές καλύπτονται τα έντονα πρίμα . Εσύ που έχεις τα ίδια ηχεία μπορείς να μου πεις αν στο παρακάτω κομμάτι τα σίγμα τα ακούς ενοχλητικά ?
https://www.youtube.com/watch?v=wyVs9HSXiJM
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
το θέμα με τις υψηλές το έχεις και με τις 2 πηγές;
τι κεφαλή είχες πριν απο την VM95ML;
την έχω στο στόχαστρο.. ή την SH .. δεν έχω αποφασίσει ακόμα
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
Το θέμα το έχω και με τις δυο πηγές , αλλά και με τα ακουστικά (Audio Technica ATH M40x) σε μικρότερο όμως βαθμό γιαυτό και ρωτάω μήπως σε ένα βαθμό φταίνε και το phono και το Dac . Πριν είχα την ίδια κεφαλή με την βελόνα την 95Ε (την πράσσινη) και ποιο πριν την Nagaoka mp110 . Με την nagaoka πάλι υπήρχε το θέμα με της υψηλές αλλά δεν ακουγότανε τόσο έντονα γιατί έχει ποιο γεμάτα μεσαία και χαμηλά . Καλό ήχο έχει η Nagaoka αλλά υστερεί πολύ σε tracking ability και επειδή εγώ παίζω κυρίως μεταχειρισμένους δίσκους είχα πολλές παραμορφώσεις προς το τέλος της πλευράς των δίσκων . Οι ΑΤ έχουν καλύτερο tracking ability ακόμη και η ελλειπτική , χάνουν όμως σε χαμηλομεσαίες .
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το τραγούδι αυτό απο το youtube ακόμα και στο laptop μου ακούγεται ότι έχει αφύσικα ψηλά τα πρίμα.
Προσωπικά έχω καταλήξει ότι η κάθε ηχογράφηση θέλει και την δική της ρύθμιση στον ενισχυτή.... και εκτός από αυτό μπορεί να νομίζεις ότι άλλαξες ολόκληρο ηχοσύστημα.
Ακούω κάτι παλίες ηχογραφήσης της telarc πχ και όλα ακούγονται τόσο αέρινα...
Έχεις δοκιμάσει να παίξεις προσεγμένες ηχογραφήσεις;
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
Δεν υπάρχει πρόβλημα σε όλες τις ηχογραφήσεις αλλά σε ένα ποσοστό 20% ας πούμε . Π.χ. στα περισσότερα άλμπουμ των Pixies και της PJ Harvey είναι έντονο ενώ στα άλμπουμ του David Bowie δεν έχω πρόβλημα . Καταλαβαίνω ότι είναι και θέμα ηχογράφησης απλά έχω την υπόνοια ότι το σύστημα μου υπερτονίζει το πρόβλημα όπου αυτό υπάρχει .
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το θέμα το έχω και με τις δυο πηγές , αλλά και με τα ακουστικά (Audio Technica ATH M40x) σε μικρότερο όμως βαθμό γιαυτό και ρωτάω μήπως σε ένα βαθμό φταίνε και το phono και το Dac . Πριν είχα την ίδια κεφαλή με την βελόνα την 95Ε (την πράσσινη) και ποιο πριν την Nagaoka mp110 . Με την nagaoka πάλι υπήρχε το θέμα με της υψηλές αλλά δεν ακουγότανε τόσο έντονα γιατί έχει ποιο γεμάτα μεσαία και χαμηλά . Καλό ήχο έχει η Nagaoka αλλά υστερεί πολύ σε tracking ability και επειδή εγώ παίζω κυρίως μεταχειρισμένους δίσκους είχα πολλές παραμορφώσεις προς το τέλος της πλευράς των δίσκων . Οι ΑΤ έχουν καλύτερο tracking ability ακόμη και η ελλειπτική , χάνουν όμως σε χαμηλομεσαίες .

εχεις δοκιμασει με απευθειας cd player/dvd player χωρις το dac να δεις εαν στο κανει??? γιατι ετσι πως το περιγραφεις ακουγεται σαν χρωματισμος-παραμορφωση !!! εαν ενα ηχειο εκ φυσεως ειναι πιο φωτεινο η παιζει λιγο πιο πριμαριστα δεν σημαινει οτι οι υψηλες θα ακουγονται περιεργα και με προβλημα !!! προσπαθησε παντως να πειραματιστεις και με το στησιμο στο χωρο !!! -bye-
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Υπάρχει το ενδεχόμενο ότι ακριβώς σε ενοχλεί τώρα να σε ενοχλεί και σε ένα πιο ακριβό σύστημα γιατί ίσως έχει σχέση με το mastering του album.
πρόσφατα έκανα μια σύγκριση σε ένα βινύλιο και στην digital του έκδοση ( τα γνωστά με το κουπόνι back to black)... και το digital ξύριζε στα πρίμα.
Είμαι και γω στην φάση να χτίσω ένα στέρεο σύστημα και δεν έχω καταλήξει τι δίνει καλό ήχο με τις τυπικές ηχογραφήσεις... μήπως ένα room correction ενός av κάνει καλύτερη δουλειά;
φοβάμαι και γω μην πετάξω τα λεφτά μου...
φαντάζομαι τα dali τα παίζεις με τις γρίλιες πάνω...
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
εχεις δοκιμασει με απευθειας cd player/dvd player χωρις το dac να δεις εαν στο κανει??? γιατι ετσι πως το περιγραφεις ακουγεται σαν χρωματισμος-παραμορφωση !!! εαν ενα ηχειο εκ φυσεως ειναι πιο φωτεινο η παιζει λιγο πιο πριμαριστα δεν σημαινει οτι οι υψηλες θα ακουγονται περιεργα και με προβλημα !!! προσπαθησε παντως να πειραματιστεις και με το στησιμο στο χωρο !!! -bye-

έχω δοκιμάσει με ένα δανεικό yamaha ενός φίλου , δεν θυμάμαι μοντέλο , κάποιο εσαγωγικό αρχών 2000 . Η μόνη διαφορά ήταν ότι από το dac είχα καλύτερη δυναμική , αλλά ως προς τα πρίμα το θέμα παρέμενε το ίδιο . Σκέφτομαι να παραγγείλω βάσεις για να πειραματιστώ και με το χώρο και ίσως πάρω και το cd player cd6006 της marantz σε μεταχειρισμενό που λένε ότι έχει ποιο γλυκά πρίμα . Το κομμάτι που δοκίμαζα με το cd player της yamaha θυμάμαι ήταν αυτό https://www.youtube.com/watch?v=0gmUpKYykzU
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
Υπάρχει το ενδεχόμενο ότι ακριβώς σε ενοχλεί τώρα να σε ενοχλεί και σε ένα πιο ακριβό σύστημα γιατί ίσως έχει σχέση με το mastering του album.
πρόσφατα έκανα μια σύγκριση σε ένα βινύλιο και στην digital του έκδοση ( τα γνωστά με το κουπόνι back to black)... και το digital ξύριζε στα πρίμα.
Είμαι και γω στην φάση να χτίσω ένα στέρεο σύστημα και δεν έχω καταλήξει τι δίνει καλό ήχο με τις τυπικές ηχογραφήσεις... μήπως ένα room correction ενός av κάνει καλύτερη δουλειά;
φοβάμαι και γω μην πετάξω τα λεφτά μου...
φαντάζομαι τα dali τα παίζεις με τις γρίλιες πάνω..

ναι με τις γριλιες τα παιζω
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
έχω δοκιμάσει με ένα δανεικό yamaha ενός φίλου , δεν θυμάμαι μοντέλο , κάποιο εσαγωγικό αρχών 2000 . Η μόνη διαφορά ήταν ότι από το dac είχα καλύτερη δυναμική , αλλά ως προς τα πρίμα το θέμα παρέμενε το ίδιο . Σκέφτομαι να παραγγείλω βάσεις για να πειραματιστώ και με το χώρο και ίσως πάρω και το cd player cd6006 της marantz σε μεταχειρισμενό που λένε ότι έχει ποιο γλυκά πρίμα . Το κομμάτι που δοκίμαζα με το cd player της yamaha θυμάμαι ήταν αυτό https://www.youtube.com/watch?v=0gmUpKYykzU

Οταν προβεις στην αγορα των βασεων διαβασε το εγχειριδιο του κατασκευαστη για ποσα cm για το υψος προτεινει ! το σωστο ειναι το τουιτερ του ηχειου να φτανει στο υψος του αυτιου μας οταν ειμαστε καθουμενοι !!-bye-
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ειμαι και γω με το ιδιο προβλημα με σενα... εχω εναν μαραντζ av και θέλω πιο γλυκό ήχο και πιο μαλάκα πρίμα...
έχω σκεφτεί σοβαρά τον pm8006 μαζί με τον na6006 streamer (έχει καλύτερο dac από το cd player... sabre dac που υποτίθεται είναι ανώτερο)
και ο denon 1600 όμως είναι πιο βαρύς, πιο γομάρι λίγο... αλλά απ οτι λες οτι ο 720 δεν σου αρέσει και πολύ
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
60άρες θα πάρω για να μπορώ να τις σηκώσω ακόμη λίγο αν χρειαστεί βάζοντας τες να πατήσουν σε κάποιο κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
ειμαι και γω με το ιδιο προβλημα με σενα... εχω εναν μαραντζ av και θέλω πιο γλυκό ήχο και πιο μαλάκα πρίμα...
έχω σκεφτεί σοβαρά τον pm8006 μαζί με τον na6006 streamer (έχει καλύτερο dac από το cd player... sabre dac που υποτίθεται είναι ανώτερο)
και ο denon 1600 όμως είναι πιο βαρύς, πιο γομάρι λίγο... αλλά απ οτι λες οτι ο 720 δεν σου αρέσει και πολύ

εντάξει δεν μπορώ να έχω τρελές απαιτήσεις από έναν ενισχυτή που κάνει 280 ευρώ . αυτό που με ενοχλεί με τον Denon είναι ότι δεν αποδίδει καλά σε χαμηλές εντάσεις . σε χαμηλές εντάσεις είναι πολύ άδειες οι μεσαίες και χαμηλές και αυτό βελτιώνεται μόνο σε δυνατές εντάσεις αλλά εγώ δεν ακούω σε τέτοιες εντάσεις . δεν πιστεύω βέβαια ότι στα μεγάλα μοντέλα της denon θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα . τον 8006 κι εγώ τον σκέφτομαι αλλά με προβληματίζουν τα 70 βατ
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Για να παρεις το 100 τοις εκατο απο τα ηχεια σου πρεπει να ανεβεις κατηγορια ενισχυτη ! σκεψου οτι ο κατασκευαστης προτεινει ισχυ απο 25-125 βατ οποτε πως καταλαβαινεις χρειαζεσαι βατ τα οποια ομως να εχουν ικανα ρευματα με επαρκεια για να οδηγηθουν και τα ηχεια σωστα ,μια τετοια περιπτωση ειναι ο cambrindge audio axr 85/axr 100 ο πρωτος κοστιζει 500 ευρω και ο δευτερος 600 ,ειδικα ο δευτερος ειναι κελεπουρι διοτι εχει 100 βαττ και μπορεις μελλοντικα να τον εχεις και με ηχεια δαπεδου που θελεις ! σου δινω τροφη για σκεψη -bye-
 

xkaradedos

New member
26 November 2017
32
Για να παρεις το 100 τοις εκατο απο τα ηχεια σου πρεπει να ανεβεις κατηγορια ενισχυτη ! σκεψου οτι ο κατασκευαστης προτεινει ισχυ απο 25-125 βατ οποτε πως καταλαβαινεις χρειαζεσαι βατ τα οποια ομως να εχουν ικανα ρευματα με επαρκεια για να οδηγηθουν και τα ηχεια σωστα ,μια τετοια περιπτωση ειναι ο cambrindge audio axr 85/axr 100 ο πρωτος κοστιζει 500 ευρω και ο δευτερος 600 ,ειδικα ο δευτερος ειναι κελεπουρι διοτι εχει 100 βαττ και μπορεις μελλοντικα να τον εχεις και με ηχεια δαπεδου που θελεις ! σου δινω τροφη για σκεψη -bye-

Και εμένα η σκέψη μου γενικότερα αυτή είναι , ότι με ένα καλύτερο ενισχυτή και σε ποιότητα και σε βατ θα πάρω κάτι καλύτερο από τα Dali . Αυτοί που παραθέτεις της Cambridge είναι ραδιοενισχυτές και τους φοβάμαι λίγο ως προς την ποιότητα , επίσης σε ριβιού που είδα για τον cambridge cxa81 έλεγε πως δεν πρέπει να συνδυάζεται με πολύ φωτεινά ηχεία όπως τα monitor audio silver 100 γιαυτό έχω μια επιφύλαξη για το ηχόχρωμα των cambridge γενικότερα .