Αντικατάσταση Woofer σε ηχείο Marantz HD400

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

minipilot

New member
6 June 2020
3
Γεια σε όλους,
Όπως διβάσατε έχω ένα ζευγάρι ηχείων marantz HD400 όπου, στο ένα εκ των δυο, το μεγάφωνο 10" είχε χαλασμένη ανάρτηση. Επειδή ήμουν μικρός κι ανίδεος κατέβηκα στο πλησιέστερο μαγαζί και πήρα ένα tele SBW-840. Για κακή μου τύχη συνειδητοποίησα ότι παίζει χαμηλότερα απ´ το εργοτασιακό marantz και για να τα φέρω σε ισορροπία πρέπει να παίξω με το balance. Επειδή μπαίνω σε μία ηλικία που αρχίζω να εκτιμώ την ποιότητα περισσότερο απ' την ποσότητα, θέλω να με βοηθήσετε να βρώ ένα woofer αντίστοιχο του εργοστασιακού.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Για λυσε το αλλο καλο woofer (Marantz), μηπως εχει κανενα αυτοκολλητο να μας δωσεις περισσοτερα στοιχεια
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
το σωστο ειναι και τα δυο ηχεια να φορανε τα ιδια γουφερ !!! δηλ η πρεπει να βρεις το εργοστασιακο η αν δεν βρεις να βαλεις 2 καινουργια !!!
 

minipilot

New member
6 June 2020
3
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Woofer σε ηχείο Marantz HD400

Αρχίζω με το ότι έκανα λάθος και τα ηχεία είναι τα marantz HD660.

Το μόνο που γράφει στο woofer της marantz είναι:

841-2039-000
(S31638)
6417NG

Άλλη μια παρατήρηση που έκανα είναι ότι, βάζοντας γενήτρια συχνοτήτων στο φάσμα 50-250ΗΖ, το tele είναι σα να μην υπάρχει.

το σωστο ειναι και τα δυο ηχεια να φορανε τα ιδια γουφερ !!! δηλ η πρεπει να βρεις το εργοστασιακο η αν δεν βρεις να βαλεις 2 καινουργια !!!

Σαφώς κι η εύκολη λύση είναι να πάρω άλλο ένα tele ή δύο καινούργια καλύτερης ποιότητας.
Να πάρω εργοστασιακό woofer δεκαετίας '80 απ´το εξωτερικό δε μου φαίνεται και τόσο καλή ιδεά.
Με την πρώτη περίπτωση έχω ξενερώσει λίγο, γιατί ο ήχος μου φαίνεται άδειος και με τη δεύτερη είμαι σε αχαρτογράφητα νερά.
Οδηγίες προς ναυτιλομένους δεκτές.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,247
ΑΘΗΝΑ
Η ανάρτηση επισκευάζεται με ανταλλακτικό..
Και βγάλε φωτογραφίες των woofer, να δούμε τι είδους ανάρτηση είναι
 

minipilot

New member
6 June 2020
3
Η ανάρτηση επισκευάζεται με ανταλλακτικό..
Και βγάλε φωτογραφίες των woofer, να δούμε τι είδους ανάρτηση είναι

Δυστυχώς το πέταξα, γιατί όπως έγραψα ήμουν μικρός κι ανίδεος πριν 5 χρόνια.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,247
ΑΘΗΝΑ
Με μία ματιά που έριξα θέλεις δύο woofer , και επειδή οι αναρτήσεις είναι foam, έχει πολυμεριστεί
και το άλλο Marantz, οπότε είναι θέμα χρόνου, να λιώσει και αυτό..
επιπλέον σε ένα τόσο παλιό ηχείο δεν αξίζει να πληρώσεις μαμά woofer, γιατί δεν είναι κάποιο
ηχείο σοβαρής έρευνας. απλά θέλεις 2 ευαίσθητα woofer για να κάνεις την δουλειά σου και να παίζει
με καλές πιθανότητες.
Ο στόχος είναι να μην πετάξεις λεφτά όπως έκανες με το 1 TELE..
Για λεπτομέρειες στείλε pm